Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Kaštanová tinktura - je vhodná jako mazání na křečové žíly a prevence trombózy nohy (dolní končetiny)?

1 odpověď
(stránka otevřena 889x)

Dotaz:

Dobrý den,
prosím pěkně, jak je to se zevním využitím? Když se nohy mažou pravidelně tinkturou (stejně jako třeba francovkou), a ne mastí, proniknou léčivé látky kůží, kam mají? Vyráběla jsem z květů mamince tinkturu na křečové žíly, a hlavně jako prevenci proti trombóze. Myslíte, že stačí, když si bude tinkturou nohy denně mazat? Nechce se mi vyrábět mast a tinkturu navíc máme i na vnitřní užití. děkuji za odpověď a každopádně dík za Vaši dobrou práci, pomáháte mi svými stránkami už několik let. j.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Tinktura z jírovce maďalu nebo tinktura zahuštěná na gel (používá se např. agar-agar) lze aplikovat zevně do oblasti křečových žil. Pokud vím, tak jírovec maďal má uzdravující efekt na stěnu cév ale pokud maminka nebere Warfarin či jiné léky na ředění krve (vč. antiagregancií - Anopyrin apod.), je možné preventivně ovlivnit vnizi hlutoké flebotrombózy dolní končetiny a to podávním tinktury z komonice lékařské. Komonice je ale silná léčivá rostlina, proto dávkování tinktury by se mělo úzkostlivě dodržovat.
Při dodržení výrobního postupu uvedeného na http://www.UcinkyTinktur.cz bych doporučoval kapat jen max. 10-15 kapek za den.

Ze komonice vyrábím bylinnou tinkturu.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.