bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Ředění tinktur - kolik procent alkoholu je ideální?

1 odpověď
(stránka otevřena 370x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující:
Vyrábím si tinktury dle vašich postupů chci se zeptat: když vyrobím tinkturu t cca 50 procent lihu a naředim ji 1:1 vodou ze studánky, budu mít jednu takové množství tinktury s poloviční silou alkoholu:
Bude tinktura stejně účinná po tomto ředění myslím tím sílu bylin? Osobně pro svou potřebu to neredim a pomáhají výborně ale nebude to potom slabší. Ten účinek?
Vím že ředite na 15 procent nebo jste to někde zmiňoval ale je síla účinek stejný v tom nařeďenem?vodou či slabším lihem záleží co konkrétně.

Děkuji moc hezky den Šárka

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.


Děkuji za Váš dotaz.


Klíčová není KONCENTRACE LIHU, ale KONCENTRACE BYLINY.


Tzn. důležité je dodržet množství léčivé rostliny (ev. medicinální houby nebo řasy nebo lišejníku), není tolik důležité kolik máte alkoholu. Určitě je alkohol prostředek k rozpuštění účinných látek, tzn. na začátku by měla být koncentrace lihu co nejvyšší, ale po vamacerování (3 týdny) můžete nařeřdit dle potřeby.


Pokud tedy dáte 300 gramů bylinné či houbové drogy do 1 liru vysoce koncentrovaného lihu (80-96%) a po vymacerování (3 týdny a více) zředíte studánkovou vodou na koncentarci 40%, účinnost je stejná (máte správnou koncentarci účinných látek), byť je koncentace lihu nižší.


LÍH NELÉČÍ, LÉČÍ ÚČINNÉ LÁTKY, KTERÉ SE VYMACEROVALY. Líh je jen konzervant, aby tekutina nezkvasila.


Na okraj ještě podotýkám, že koncentrace lihu v mých tinkturách MUSÍ být 15% a méně, bych nemusel platit celnímu úřadu vysokou čátku na zálohu spotřební daně. Totéž platí o množství tinktury. Ze zákona musí být do 50 ml a větší množství je komplikované (mnohem přísnější dozorování a dokumentace k tinkturám).


Na okraj: vhodné množství bylinné drogy a koncentrace alkholu - vizte http://www.UcinkyTinktur.cz


Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.