bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Šalvěj lékařská - vliv na paměť a Alzheimerova nemoc, choroba

2 odpovědi
(stránka otevřena 254x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující: Je prosím pravdivá tahle informace o šalvěji, zatím jsem o těchto jejích účincích nikdy nečetla. Zdroj - časopis Svět ženy : ŠALVĚJ MŮŽE ZLEPŠIT FUNKCI MOZKU A PAMĚŤ
Latinský název šalvěje je Salvia odvozeného ze slovesa salvare, které znamená „zachránit“. Ve středověku měla šalvěj díky svým léčivým vlastnostem vynikající pověst a byl dokonce používána k prevenci moru. Současný výzkum Katedry farmakologie a toxikologie Univerzity v Otagu se sídlem ve městě Dunedin na Novém Zélandě naznačuje, že šalvěj může být schopna zlepšit funkci mozku a paměť, zejména u lidí s Alzheimerovou chorobou. Alzheimerova choroba je totiž doprovázena poklesem hladiny acetylcholinu, což je neurotransmiter, přenašeč vzruchů mezi neurony v mozku, který je nezbytný pro fungování a zdraví mozku. Šalvěj zabraňuje jeho rozkladu. Ve čtyřměsíční studii se 42 jedinci s mírným až středně těžkým průběhem Alzheimerovy choroby, kterou provedl Dr. Shahin Akhondzaden v psychiatrické nemocnici Roozbeh Psychiatric Hospital v Tehranu, bylo prokázáno, že extrakt ze šalvěje přináší významné zlepšení funkcí mozku. Další studie také ukázaly, že šalvěj může zlepšit funkci paměti u lidí jakékoliv věkové kategorie.

Děkuji a jsem s pozdravem.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Přiznám se, že je to pro mě novinka, ale skutečně se zdá, že je to pravda.

Vizte zde:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=salvia+memory

Děkuji za Váš příspěvek. Je pro mě důležitý.

Odpověď na dotaz:

. Děkuji za odpověď, a ještě jeden dotaz k tomuto tématu. Vzhledem k obsahu thujonu. Jak dlouho byste doporučil šalvěj pravidelně užívat. A jakou formu byste doporučoval jako doplněk při Alzheimerově chorobě - čaj, prášek, tinkturu, výluh ve víně?