bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

UV ochrana před sluncem koně - byliny, bylinky, léčivé rostliny

3 odpovědi
(stránka otevřena 179x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující:

Mám koníka, který má velmi citlivou kůži a každé léto se velmi snadno spálí na sluníčku. Bohužel běžné opalovací krémy nejsou moc vhodné, protože je nemohu mazat několikrát denně. Mohl byste prosím poradit, jestli neexistuje nějaká mast, která by udělala ochranný povlak, který by vydržel celý den? Pamatuji se jako malá, že jsme měli nějaké běloby, ale přesně nevím, o co se jednalo. Popřípadě jakou mast byste doporučil na hojení popálené kůže?

Děkuji mnohokrát, s pozdravem a přáním krásného dne, Kolářová Lucie

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Koníkovi dávejte tuto bylinu. Už brzy bude kvést v obrovských množství:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/2262-vesnovka-obecna-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.

Odpověď na dotaz:

Dobrý večer, nejsem odborník na koně, ale chovám ovce a ty mohou mít tzv. fotosenzibilitu tedy přecitlivělost na sluneční záření z třezalky nebo rdesna hadího kořene, zejména když bylinky kvetou, ale může to být i ze sena, pokud je v něm hodně trezalky. V obličeji se pak spálí, udělají se jim puchýře a mohou do toho dostat infekci. Mohl by váš koník mít něco podobného?

Odpověď na dotaz:

Děkuji moc za rady a pomoc. Bylinku koníkovi budu trhat.

Pro druhý komentář: Třezalky jsou pro koně jedovaté, takže je snaha je z místa pastviny odstraňovat a snad by neměly být ani v senu (ale seno si sami neděláme, takže je to možné). Zkusím se na to více zaměřit. Děkuji mnohokrát : -)