Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Zelený zákal - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 51x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující:

Manželovi i mně byl zjištěn zelený zákal. Manželovi z důvodu vysokého nitroočního tlak a u mně normotenzní glaukom s pokročilou neuropatií na jednom oku a počínající na druhém oku. Oba věk 60 let. Sportujeme, nekouříme, nepijeme a snažíme se jíst střídmě a zdravě. Jsme štíhlí. Manžel už prodělal operaci jednoho oka na odstranění vysokého nitroočního tlaku a v současné době si kape pouze kapky na zvlhčení očí. Já si kapu kapky na snížení tlaku podle doporučení lékařky. Podle výsledků zřejmě v budoucnu operace. Prosím, poraďte nám, zda je možné pomocí bylin oči nějak posílit, i když se klasickým lékům již není možné vyhnout.

Moc Vám děkuji za Vaši odpověď.

LK
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Na vysoký nitrooční tlak, zelený i šedý zákal (byť jsou různých příčin) doporučuji následující léčivé rostliny a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) - aplikace VNITŘNĚ:
KOKOTICE ČÍNSKÁ 50%, SPORÝŠ 10%, KOPŘIVA 10%, ROZRAZIL 10%, MĚSÍČEK 10% a PŘESLIČKA ROLNÍ 10%.

Všechny účinky výše uvedených léčivých rostlin, univerzální postup výroby tinktur, dávkování tinktur a výhody tinktur jsou na stránce http://www.UcinkyTinktur.cz

Zevní aplikace - VLAŠTOVIČNÍK VĚTŠÍ čerstvá šťáva - POZOR!!! nutno ředit s vodou v poměru 1:10, tzn. na 1 kapku čerstvé vlaštovičníkové šťávy dát 10 kapek vody. Zevně doporučuji také aplikovat nálev z rostliny SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ (teplý nálev "čaj" na vatě, přiložit, nechat působit).

Určitě vizte také stánku:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/612-unavene-oci-byliny-bylinky-babske-rady

Na okraj podotýkám, že je nutné naprosto respektovat názor lékaře. Léčivé rostliny mohou pomoci u počínajících potíží u obou zákalů, ale v případě vzniku glaukomu může pacient i přijít o zrak a tam je nutné řešení dle doporučení oftalmologa. Byliny jsou tedy o správném načasování.

Z pohledu tradiční čínské medicíny (TČM) jakékoliv potíže s očima vždy souvisí s játry (Hybatel Dřevo). Doporučuji tedy i posílit játra a to potravinami, bylinami a také duševní hygienou (játra hodně souvisí s našimi pocity, mj. duševním napětím, případně až výbušností atd.). O tom všem mluvím s kolegyní nutriční terapeutkou ve videu na http://www.WebinarJatra.cz, který Vám doporučuji stáhnout si a prohlédnout.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.