krticnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Krtičník hlíznatý (latinsky scrophularia nodosa) - tato statná a dosti často se vyskytující rostlina v přírodě jaksi uniká naší pozornosti, neboť má nenápadné, velmi skromné květy. V době květu ji prozradí bzukot včel, neboť patří mezi nejlepší včelařské rostliny s bohatým obsahem nektaru. Bylinkáři ji málo znají a většinou ani nesbírají. Sběr se realizuje v červenci a srpnu. 


Účinky rostliny:



Účinky rostliny:

  • gynekologické záněty - svědění vaginy a vulvy, kvasinky, kvasinkové záněty pochvy, vaginy, kolpitida, kvasinkový zánět rodidel
  • struma štítné žlázy
  • ekzémy obličeje, tváře
  • eryrthema nodosum
  • otoky lymfatických uzlin
  • kožní rány
  • kožní vředy
  • kožní vyrážky

Přitom ji lze snadno najít na vlhkých loukách a úbočích i spolehlivě určit podle toho, že nepříjemně zapáchá a má hlíznaté kořeny. Tam, kde se vyskytuje, často roste více exemplářů, proto je sběr pohodlný. Kvetoucí nať i s kořenem lehko vytáhneme ze země, a protože je účinná celá rostlina, většinou ji právě tak sbírám. V lékárně se krtičník neprodává, kdo ho potřebuje, musí si vytvořit dostatečnou zásobu sám.

Krtičník je starý léčebný prostředek, jeho vědecké pojmenování je odvozeno od latinského názvu otoků krčních uzlin (ne podle krtka!!!) při skrofulóze, která se jím léčila. 

Lidové léčitelství používá krtičník zevně i vnitřně k léčení strumy štítné žlázy, při některých kožních chorobách, například ekzémech na tváři, při otocích lymfatických uzlin, zvláště u dětí, na rány a vředy. Silným odvarem z krtičníku můžeme omývat kožní vyrážky.

Na všechny tyto choroby jsou ale účinnější bylinky.

Hlavní využití krtičníku hlíznatého je v odstranění svědivého pocitu ve vagině žen (u mykózy, kvasinkového, plísňového onemocnění vaginy). Toto nepříjemné plísňové ženské onemocnění je dosti časté a krtičník je pro tento účel velmi efektivní. Vhodná je sedací koupel z odvaru krtičníku, případně s troškou řebříčku. Tyto zdánlivě nevyléčitelné obtíže přestaly již po několika sedacích koupelích odezní. 

 

Při vnitřním použití je krtičník v obvyklém dávkování neškodný, je však třeba používat ho opatrně a jen krátkodobě.

 

Sedací koupel na odstranění vaginálního svědění u žen:

Na jeden litr vody dáme pět lžic drogy z krtičníku a dvě lžíce bylinky z řebříčku. Byliny povaříme dvě minuty, necháme je ještě asi 15 minut přikryté vylouhovat a přecedíme. Teplá koupel, aspoň dvakrát denně, má trvat nejméně 15 minut.