bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
5 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)
4.18181818182 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.18 (11 hlasů)

oman kolotocnik rozdily fotografieKolotočník ozdobný (Telekia speciosa) vs. Oman pravý (Inula helenium) - rozdíly: Máme-li od sebe odlišit kolotočník a oman pravý, je třeba se zaměřit na jejich květenství – úbor. Prvním rozlišovacím znakem jsou jeho vnější zákrovní listeny: u kolotočníku jsou z vnější strany lysé, zatímco zákrovní listeny omanu pravého jsou hustě plstnaté. Za druhé se tyto vzhledově podobné rostliny liší přítomností plevek (tenkých výrůstků podpírajících jednotlivé květy) na lůžku úboru: u omanu nejsou přítomny (otrháme-li tedy z lůžka terče květy, zbude nám holá "pleška"), zatímco u kolotočníku ano.

4.5 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.50 (10 hlasů)

Starček fuchsův vejčitý zlatobýl celík obecný rozdíl jak se lišíZlatobýl nebo starček? Jaký je rozdíl? Tyto dvě rostliny z čeledi hvězdnicovitých (druhá největší čeleď v rostlinné říši) rozlišíme na první pohled podle utváření květenství. Zlatobýl obecný čili celík (Solidago virgaurea) má květenství v hroznu ("pospolité") či úzce stažené latě kolem dokola celého stonku, s úbory na krátkých stopkách. Starček vejčitý ( = starček Fuchsův) a jeho blízce příbuzné druhy, s nimiž se můžeme v přírodě setkat (souhrně označovány jako Senecio nemorensis agg.), má květní úbory na dlouhých stopkách, sestavené do volné, široce rozložené chocholičnaté laty – úbory jsou tedy víceméně rozložené "do plochy".

4.75 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.75 (4 hlasů)

Jak rozeznat řepík od mochny ve sterilním, tj. nekvetoucím stavu? Oba rody jsou spolu příbuzné, patří do čeledi růžovitých. Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je vzpřímeně rostoucí bylina s přetrhovaně zpeřenými listy (na složeném listu se střídají malé a velké lístky). Z mochen má takové listy pouze mochna husí (Potentilla anserina), což je však rostlina s listy v nízké přízemní růžici a tenkými, plazivými, kořenujícími lodyhami, na nichž vyrůstají květonosné větve.

4.95652173913 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.96 (23 hlasů)

Štětka soukenická štětka planá lesní rozdíl jak se lišíŠtětka soukenická (Dipsacus sativus) vs. Štětka lesní, též planá (Dipsacus fullonum) - rozdíl: Pro rozlišení potřebujeme najít rozkvetlou rostlinu a porovnat poměr velikosti květů a plevek na lůžku květenství (takové ty "ostny" mezi květy). Pokud mají plevky rovnou špičku a jsou delší než květy (tzn. jednotlivé květy v květenství jsou mezi nimi jakoby "utopené"), jde o štětku planou.

4.4375 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.44 (32 hlasů)

Druhy hluchavek - žluté, růžové, bíláKdyž si tak chodíte po světě vidíte hluchavky, které mají 3 barvy květů. Bílá hluchavka je jen jedna. Aby v tom byl trošku znatek, tak je však jediná, která nemá své poddruhy. Hluchavka se žlutými květy má 3 druhy a konečně hluchavka s růžovými květy má také tři druhy. Z botanického hlediska "hluchavka žlutá" a "hluchavka růžová" neexistuje a mají přesnější označní. Pro zajímavost hluchavky začínají kvést již od poloviny března (v závislosti na nadmořské výšce) a jsou stravou pro probouzející se včely a čmeláky. Jako první kvetou hluchavky s růžovými květy. Pokud chcete mít více jasno v druzích hluchavek, přečtěte si informace v této stránce.

4.60714285714 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.61 (28 hlasů)

Seznam zahradnictví s bylinami bylinkami léčivými rostlinami ČRJe mnoho bylin, které je možné najít v přírodě nebo získat od známých. Ale bohužel existují takové, které musíme shánět a někdy to dá poměrně hodně práce. Naštěstí máme po celé ČR síť skvělých soukromých zahradnictví, kde najdete celou řadu takových léčivých rostlin nebo dokonce i hub. Několik takových zahradnictví je zde v přehledu a jsou vložená i do google mapy níže ve stránce.

4.70833333333 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.71 (24 hlasů)
Bylinkové pohádky kniha knížkaMáte doma děti, které mají blízko k přírodě? Nebo dokonce mají rády povídání o bylinkách? Takovým dětem říkají bylinkáři ZELENÉ DĚTI a nedávno jsem o nich psal článek zde: www.bylinkyprovsechny.cz/1494 Skvělá zpráva je, že "zeleným dětem" (a nejen jim :) ) můžete číst pohádky z nové pohádkové bylinkové knížky! Jupí :)
4.58461538462 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.58 (65 hlasů)

Vlaštovičník jedovatý toxicita nebezpečí léčba nemocíVlaštovičník větší (latinsky Chelidonium majus) je přinejmenším kontroverzní bylina. I pro mě. Proč? Když jsem v devadesátých letech začínal s bylinářstvím, vyhýbal jsem se mu a jeho žlutooranžovému mléku jako čert kříži jako "zabijákovi". Až povídání od Zentricha a hlavně vyjádření MUDr. Václava Štefana Čermáka mě uklidnilo a začal jsem ho brát zase jako kamaráda (tím spíš, že mi roste už mnoho let u domu). Mezi zajímavosti patří, že právě vlaštovičník větší známé rakouské bylinkářce Marii Treben pomohl při závažném onemocnění v uprchlickém táboře v období války. Maria Treben prý říkávala, že jí vlaštovičník zachránil život. A jak je to doopravdy? Je léčivý? Podku ano, jak ho dávkovat, abyste si neublížili? O dávkování "to celé" vlastně je.

vnitřně

 • doplňková léčba leukémie (rakovina krve) - jako doplňková léčba
 • Hodgkinova nemoc (rakovina lymfatických uzlin) - jako dopolňková léčba
 • těžké nemoci jater
 • podpora metabolismu
 • detoxikace organismu (pozor, minimální dávkování!)
 • žloutenka, hepatitida
 • nemoci ledvin
 • zlatá žíla - hemoroidy, hemeroidy
 • píchání, pálení při močení

zevně

 • nemoci kůže
 • kuří oka
 • bradavice
 • kožní lišej
 • šedý zákal
 • nemoci rohovky (velmi ředěná šťáva do zavřeného koutku očí)
 • zánět spojivek
 • šedý zákal
 • namáhaný zrak (velmi ředěná šťáva do zavřeného koutku očí)
 • ztráta čichu (šňupání prášku - vizte text)
 • chronická rýma (šňupání prášku - vizte text)
5 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

lecba horecky bylinami u deti a dospelych clanek pro prozeny czJako horečku označujeme stav, kdy je teplota těla 38°C a více. Pokud je teplota nižší, jde o zvýšenou teplotu. Zvýšenou teplotu nesrážíme. Dokonce i horečku bychom měli nechat nějakou dobu působit bez zásahu léků. Horečka má totiž zásadní vliv v aktivaci imunity v našem těle. Platí však, že by horečka neměla organismus vyčerpávat, takže ani její dlouhodobé působení není vhodné. Teplotu nad 40°C vždy bezpodmínečně snižujeme a to jak u dospělých, tak i u dětí.

5 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Léčba rýmy a kašle bylinami u dětí a dospělých - článek pro ProZeny.cz Internetový portál ProZeny.cz mne oslovil s žádosti o napsání článku o rýmě, kašli. Rýma a kašel patří mezi tzv. banální infekty, které lze velmi dobře zaléčit a vyléčit bylinami, takže cestu fytoterapie upřednostňuji před užíváním léků z lékárny. Odpověď na 3 redaktorkou položené dotazy jsou zde:

5 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Renesance bylinek časopis týden text článkuV říjnu 2018 byl náš web osloven redaktorkou časopisu Týden Barborou Jelínkovou se zájmem nasat povídání o tom, jestli bylinky zažívají renesanci a pokud ano, tak proč. V textu se dočtete např. co je cílem našeho webu, dále jestli jsou bylinky nebezpečné, kteří lidé nejvíce o byliny projevují zájem či jaké jsou výhody užívání bylin proti běžným lékům.

5 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (2 hlasů)

botanicka poradna online zdarma identifikace rostlin podle fotografieBotanická poradna zdarma online - to je nová služba, kterou poskytuje náš web BylinkyProVsechny.cz od 11.6.2018 svým návštěvníkům. Pokud neznáte název nějaké rostliny, která roste na Vaší zahrádce, na trávníku, u lesa, u pole, u řeky nebo třeba v květináči, který máte už celé roky doma na okně, zeptejte se naší botaničky, která Vám ráda rostlinu identifikuje a pojmenuje. Dotaz s krátkým popisem rostliny a fotografií můžete poslat PŘES TENTO FORMULÁŘ.

5 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

jak zjistit jestli je rostlina leciva a jedla snadno a rychle pomoci vyhledavaceUrčitě se Vám to už stalo. Našli jste si nějakou neobvyklou neznámou nebo exotickou rostlinu a chtěli jste vědět, jestli má nějaké léčivé účinky nebo jestli jsou její plody jedlé. Na českém internetu jste našli pomálu informací. Co teď? Pomoci vám může zahradniční web, do kterého stačí vložit latinský název rostrliny a ukáží se Vám o dané rostlině informace. Zahraniční vyhledávač má přes 7000 rostlin a najdete ho na:

5 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

botanicky slovnik25.5.2018 byl v tomto webu vytvořen BOTANICKÝ SLOVNÍK. Obsahuje 127 pojmů týkajících se převážně morfologie listů, květů a stonků (lodyh). Botanický slovník je zde. Nedílnou součástí je také stránka ANATOMIE ROSTLIN, kde jsou vyobrazeny různé tvary listů, stonků, listů a jejich žilnatin.

5 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

bez cerny video ucinky zajimavosti co sbirame a co z bezu vyrabimeHodně lidí už nebaví číst a raději se podívají na video. Jsme si toho vědomi a proto jsme se rozhodli natáčet videa. To první bylo o česneku medvědím, druhé o kopřivě, a to třetí je o bezu černém. Pokud máte zájem, video je dostupné zde: