Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

ptacinec prostredni ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiPtačinec prostřední (latinsky stellaria media) patří do čeledi  hvozdíkovité. Je vysoký  10-30 cm. Roste celoročně.   Je to jednoletá bylina. Lodyhy  poléhavé až vystoupavé, s jednou  řadou chlupů. Listy na bázi zaoblené,   vejčité, špičaté. 5 bílých korunních  lístků, hluboce dělených, dlouhých  3-5 mm, zhruba stejně jako kališní  listy. 3—5 (nebo 10) tyčinek, stopky  4-6x delší než kalich, 3 čnělky. Semena  dlouhá 0,9—1,3 mm s tupě špičatými  papilami.Účinky rostliny:

  • bohatý zdroj minerálů a vitamínů
  • čistí krev, čistí organismus - detoxikace těla
  • zahlenění, tuhé hleny
  • hubnutí
  • povzbuzuje ledviny a jejich činnost

Výskyt a rozšíření:

jílovité, živné půdy,   pole, vinice, parkové trávníky, častý.

 

Záměna:

žádná.

 

Křehká rostlinka s nezničitelnou  životní silou

Pět až šest generací vyvede ptačinec  ročně — s deseti až dvaceti tisíci semen  na každou generaci a rostlinu. Z jednoho  semene tedy může ročně vzniknout  až sto dvacet tisíc rostlinek. Semeno má  životnost asi 60 let. Tak dlouho dokáže  odpočívat v zemi a čekat na příznivé  podmínky k vyklíčení. Někdy kvete  dokonce pod sněhem a roste i v zimě,   když se mírně oteplí. Tato nezničitelná  životní síla se přenese i na člověka, který  ptačinec pojídá.

 

Očista těla

Ptačinec je bohatý na vitamin A a hlavně  na vitamin C, éterické oleje, slizové  látky a minerály. Vedle draslíku a kyseliny  křemičité obsahuje — kromě jiného  — zinek, fosfor, hořčík a měď. Dá se sklízet  a používat čerstvý skoro po celý rok.  

Hlavně na jaře čistí tělo, zbavuje lymfu  odpadních produktů látkové výměny,   povzbuzuje činnost ledvin a uvolňuje  tuhé hleny z dýchacích cest. Navíc pomáhá  při hubnutí.

Ideální je čaj z čerstvé byliny. 1 malou hrst zalijte 500 ml  horké vody a čaj nechejte táhnout 5 minut.   Získáte tím denní dávku.

 

Zamilovaná strava ptáků

Stellaria — hvězdička. Tak rostlinu pojmenovali  podle tvaru květů. Ty skutečně  vypadají jako hvězdy spadlé  z nebe. Lidově se rostlina označuje jako  hvězdnice nebo hvěznice. Media popisuje  střední velikost květů. Drobné  štavnaté listy ptačince milují všichni  ptáci, i kanárci, slepice a husy, a díky nim zůstávají zdraví. Z lodyhy se dá  vytáhnout vnitřní svazek vláken jako  střevo, proto se jí v některých kraji říká  kuřecí střevo. Na vinicích roste i pod  sněhem a pokrývá půdu mezi sazenicemi  vinné révy.

 

Zdravá zeleň po celý rok

Po celý rok pravidelně stříhejte horních  10 cm ptačincové natě. Tyto  listy jsou nejkřupavější. Čerstvě natrhané  lístky přidávejte do zeleniny,   na salát, na chléb s máslem, do omelety,   na rajčata, atd. Chutí připomínají  mladý hrášek nebo syrovou kukuřici.

 

Příklady užití

  • Čerstvá šťáva se užívá po lžičkách, jednu lžičku 4x denně při dně, revmatismu a kožních problémech. Na kašel a bronchitidu můžeme smíchat s medem.
  • Obklad se dělá buď z čerstvé nati podobně jako u zvěšince, nebo z odvaru (2 lžičky sušené nati zalijeme 1/4 1 studené vody, necháme 1 minutu povařit, 10 minut vyluhovat, v odvaru namáčíme plátno na obvaz). Čerstvá nať samozřejmě působí razantněji, proto si odvar schováme spíš pro zimní období. Obklady pomáhají při kožních problémech, přikládají se nejméně na 2 hodiny, nejlépe přes noc. Při léčbě se kombinuje vnitřní a zevní léčba - šťáva léčí, obklady zmírňují svědění a podporují hojení.
  • Nálev se připravuje v zimě ze sušené nati, 2 kávové lžičky zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat, pijeme 2-3 šálky denně.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

bolest   stonek   katar   viry   stvol   Zentrich   nať   kůže   bylinka   sirup   nemoc   rostlina   nežádoucí   končetina   Váňa   indikace   obsažené   postup   sušení   zlomenin   choroba   vývar   Janča   kornatění   návod   chladné   fytoterapie   průjem   zelenina   vitamín   Moučka   nachlazení   dna   trávicí   komplikace   kontraindikace   inhalace   kloub   štítná   rýma   pupen   sliznice   využití   dásně   opar   kolika   tinktura   Avicena   fermentace   kameny   menstruační   pijeme   neht   obsahuje   vlas   zdraví   hemoroid   výroba   zácpa   zápal   zelina   nálev   antibiotik   zrak   užití   Podhorná   teplé   vliv   srdce   sval   Treben   hemeroid   astma   slezina   děti   vitamin   migrén   mateřské   mensturace   epilepsie   použití   sběr   brnění   kapsaicin   babské rady   krk   odvar   arteriskleróza   recept   slinivka   horké   metabolismus   žaludek   kontraindikace   vřed   močopudný   list   artróza   játra   kořen   květ   mrtvice   pálení   tlak   abytyše Hildegarda   kůra   koupel   chřipka   Zentrich   noha   čaj   řídnutí kostí   žlučník   zánět   slezina   osteoporóza   stonek   angína   písek   Janča   chřipka   šlacha   bylinná směs   krvácení   akné   ateroskleróza   houba   ledvin   játra   strom   nohy   horečka   minut   revma   Paracelsus   Galenos   kojenec   střev   jaterní   roztroušená   ruka   studené   kvasinky   bylina   zpracování   zalijeme   keř   alergie   prášek   Mattioli   víno   premenstruační   pěstování   hlas   plíseň   hlavy   plísně   ovoce   olej  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)