Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

ptacinec prostredni ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiPtačinec prostřední (latinsky stellaria media) patří do čeledi  hvozdíkovité. Je vysoký  10-30 cm. Roste celoročně.   Je to jednoletá bylina. Lodyhy  poléhavé až vystoupavé, s jednou  řadou chlupů. Listy na bázi zaoblené,   vejčité, špičaté. 5 bílých korunních  lístků, hluboce dělených, dlouhých  3-5 mm, zhruba stejně jako kališní  listy. 3—5 (nebo 10) tyčinek, stopky  4-6x delší než kalich, 3 čnělky. Semena  dlouhá 0,9—1,3 mm s tupě špičatými  papilami.Účinky rostliny:

  • bohatý zdroj minerálů a vitamínů
  • čistí krev, čistí organismus - detoxikace těla
  • zahlenění, tuhé hleny
  • hubnutí
  • povzbuzuje ledviny a jejich činnost

Výskyt a rozšíření:

jílovité, živné půdy,   pole, vinice, parkové trávníky, častý.

 

Záměna:

žádná.

 

Křehká rostlinka s nezničitelnou  životní silou

Pět až šest generací vyvede ptačinec  ročně — s deseti až dvaceti tisíci semen  na každou generaci a rostlinu. Z jednoho  semene tedy může ročně vzniknout  až sto dvacet tisíc rostlinek. Semeno má  životnost asi 60 let. Tak dlouho dokáže  odpočívat v zemi a čekat na příznivé  podmínky k vyklíčení. Někdy kvete  dokonce pod sněhem a roste i v zimě,   když se mírně oteplí. Tato nezničitelná  životní síla se přenese i na člověka, který  ptačinec pojídá.

 

Očista těla

Ptačinec je bohatý na vitamin A a hlavně  na vitamin C, éterické oleje, slizové  látky a minerály. Vedle draslíku a kyseliny  křemičité obsahuje — kromě jiného  — zinek, fosfor, hořčík a měď. Dá se sklízet  a používat čerstvý skoro po celý rok.  

Hlavně na jaře čistí tělo, zbavuje lymfu  odpadních produktů látkové výměny,   povzbuzuje činnost ledvin a uvolňuje  tuhé hleny z dýchacích cest. Navíc pomáhá  při hubnutí.

Ideální je čaj z čerstvé byliny. 1 malou hrst zalijte 500 ml  horké vody a čaj nechejte táhnout 5 minut.   Získáte tím denní dávku.

 

Zamilovaná strava ptáků

Stellaria — hvězdička. Tak rostlinu pojmenovali  podle tvaru květů. Ty skutečně  vypadají jako hvězdy spadlé  z nebe. Lidově se rostlina označuje jako  hvězdnice nebo hvěznice. Media popisuje  střední velikost květů. Drobné  štavnaté listy ptačince milují všichni  ptáci, i kanárci, slepice a husy, a díky nim zůstávají zdraví. Z lodyhy se dá  vytáhnout vnitřní svazek vláken jako  střevo, proto se jí v některých kraji říká  kuřecí střevo. Na vinicích roste i pod  sněhem a pokrývá půdu mezi sazenicemi  vinné révy.

 

Zdravá zeleň po celý rok

Po celý rok pravidelně stříhejte horních  10 cm ptačincové natě. Tyto  listy jsou nejkřupavější. Čerstvě natrhané  lístky přidávejte do zeleniny,   na salát, na chléb s máslem, do omelety,   na rajčata, atd. Chutí připomínají  mladý hrášek nebo syrovou kukuřici.

 

Příklady užití

  • Čerstvá šťáva se užívá po lžičkách, jednu lžičku 4x denně při dně, revmatismu a kožních problémech. Na kašel a bronchitidu můžeme smíchat s medem.
  • Obklad se dělá buď z čerstvé nati podobně jako u zvěšince, nebo z odvaru (2 lžičky sušené nati zalijeme 1/4 1 studené vody, necháme 1 minutu povařit, 10 minut vyluhovat, v odvaru namáčíme plátno na obvaz). Čerstvá nať samozřejmě působí razantněji, proto si odvar schováme spíš pro zimní období. Obklady pomáhají při kožních problémech, přikládají se nejméně na 2 hodiny, nejlépe přes noc. Při léčbě se kombinuje vnitřní a zevní léčba - šťáva léčí, obklady zmírňují svědění a podporují hojení.
  • Nálev se připravuje v zimě ze sušené nati, 2 kávové lžičky zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat, pijeme 2-3 šálky denně.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

děti   kůže   alergie   plísně   zdraví   bylinka   bylina   střev   premenstruační   kornatění   babské rady   prášek   houba   epilepsie   jaterní   víno   užití   žlučník   stvol   odvar   mateřské   Avicena   vitamín   ledvin   zánět   teplé   zácpa   chřipka   rostlina   Váňa   Janča   kontraindikace   kontraindikace   zelenina   Moučka   list   komplikace   stonek   inhalace   šlacha   pupen   mensturace   slinivka   končetina   dna   sušení   obsahuje   zrak   astma   chřipka   sliznice   kolika   antibiotik   hemoroid   močopudný   revma   pálení   kojenec   koupel   choroba   použití   stonek   kameny   studené   plíseň   ovoce   fermentace   pěstování   bylinná směs   krvácení   artróza   játra   sval   kloub   nežádoucí   noha   hlavy   vitamin   kvasinky   pijeme   dásně   rýma   zlomenin   kořen   nať   Podhorná   Zentrich   kapsaicin   krk   průjem   abytyše Hildegarda   indikace   slezina   brnění   chladné   nohy   tinktura   zalijeme   osteoporóza   štítná   zelina   olej   roztroušená   opar   Mattioli   metabolismus   trávicí   minut   řídnutí kostí   akné   obsažené   výroba   vlas   migrén   vývar   hlas   nálev   Treben   katar   bolest   nemoc   Janča   postup   ruka   viry   strom   sirup   hemeroid   písek   návod   Galenos   vřed   zpracování   Paracelsus   keř   slezina   zápal   kůra   arteriskleróza   využití   srdce   tlak   neht   menstruační   žaludek   játra   ateroskleróza   horké   čaj   nachlazení   sběr   vliv   mrtvice   recept   horečka   angína   fytoterapie   květ   Zentrich  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)