MTM PODHÁJSKÁ
Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

ptacinec prostredni ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiPtačinec prostřední (latinsky stellaria media) patří do čeledi  hvozdíkovité. Je vysoký  10-30 cm. Roste celoročně.   Je to jednoletá bylina. Lodyhy  poléhavé až vystoupavé, s jednou  řadou chlupů. Listy na bázi zaoblené,   vejčité, špičaté. 5 bílých korunních  lístků, hluboce dělených, dlouhých  3-5 mm, zhruba stejně jako kališní  listy. 3—5 (nebo 10) tyčinek, stopky  4-6x delší než kalich, 3 čnělky. Semena  dlouhá 0,9—1,3 mm s tupě špičatými  papilami.Účinky rostliny:

  • bohatý zdroj minerálů a vitamínů
  • čistí krev, čistí organismus - detoxikace těla
  • zahlenění, tuhé hleny
  • hubnutí
  • povzbuzuje ledviny a jejich činnost

Výskyt a rozšíření:

jílovité, živné půdy,   pole, vinice, parkové trávníky, častý.

 

Záměna:

žádná.

 

Křehká rostlinka s nezničitelnou  životní silou

Pět až šest generací vyvede ptačinec  ročně — s deseti až dvaceti tisíci semen  na každou generaci a rostlinu. Z jednoho  semene tedy může ročně vzniknout  až sto dvacet tisíc rostlinek. Semeno má  životnost asi 60 let. Tak dlouho dokáže  odpočívat v zemi a čekat na příznivé  podmínky k vyklíčení. Někdy kvete  dokonce pod sněhem a roste i v zimě,   když se mírně oteplí. Tato nezničitelná  životní síla se přenese i na člověka, který  ptačinec pojídá.

 

Očista těla

Ptačinec je bohatý na vitamin A a hlavně  na vitamin C, éterické oleje, slizové  látky a minerály. Vedle draslíku a kyseliny  křemičité obsahuje — kromě jiného  — zinek, fosfor, hořčík a měď. Dá se sklízet  a používat čerstvý skoro po celý rok.  

Hlavně na jaře čistí tělo, zbavuje lymfu  odpadních produktů látkové výměny,   povzbuzuje činnost ledvin a uvolňuje  tuhé hleny z dýchacích cest. Navíc pomáhá  při hubnutí.

Ideální je čaj z čerstvé byliny. 1 malou hrst zalijte 500 ml  horké vody a čaj nechejte táhnout 5 minut.   Získáte tím denní dávku.

 

Zamilovaná strava ptáků

Stellaria — hvězdička. Tak rostlinu pojmenovali  podle tvaru květů. Ty skutečně  vypadají jako hvězdy spadlé  z nebe. Lidově se rostlina označuje jako  hvězdnice nebo hvěznice. Media popisuje  střední velikost květů. Drobné  štavnaté listy ptačince milují všichni  ptáci, i kanárci, slepice a husy, a díky nim zůstávají zdraví. Z lodyhy se dá  vytáhnout vnitřní svazek vláken jako  střevo, proto se jí v některých kraji říká  kuřecí střevo. Na vinicích roste i pod  sněhem a pokrývá půdu mezi sazenicemi  vinné révy.

 

Zdravá zeleň po celý rok

Po celý rok pravidelně stříhejte horních  10 cm ptačincové natě. Tyto  listy jsou nejkřupavější. Čerstvě natrhané  lístky přidávejte do zeleniny,   na salát, na chléb s máslem, do omelety,   na rajčata, atd. Chutí připomínají  mladý hrášek nebo syrovou kukuřici.

 

Příklady užití

  • Čerstvá šťáva se užívá po lžičkách, jednu lžičku 4x denně při dně, revmatismu a kožních problémech. Na kašel a bronchitidu můžeme smíchat s medem.
  • Obklad se dělá buď z čerstvé nati podobně jako u zvěšince, nebo z odvaru (2 lžičky sušené nati zalijeme 1/4 1 studené vody, necháme 1 minutu povařit, 10 minut vyluhovat, v odvaru namáčíme plátno na obvaz). Čerstvá nať samozřejmě působí razantněji, proto si odvar schováme spíš pro zimní období. Obklady pomáhají při kožních problémech, přikládají se nejméně na 2 hodiny, nejlépe přes noc. Při léčbě se kombinuje vnitřní a zevní léčba - šťáva léčí, obklady zmírňují svědění a podporují hojení.
  • Nálev se připravuje v zimě ze sušené nati, 2 kávové lžičky zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat, pijeme 2-3 šálky denně.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

zácpa   mateřské   žaludek   návod   užití   kojenec   sušení   horké   vývar   antibiotik   bylinka   horečka   játra   migrén   stonek   sirup   Moučka   slezina   játra   kloub   kolika   nať   viry   pálení   kapsaicin   akné   ledvin   jaterní   Janča   zrak   srdce   vřed   roztroušená   kvasinky   odvar   hlavy   využití   metabolismus   katar   Paracelsus   kůra   stonek   zánět   pupen   Zentrich   hlas   mensturace   nálev   inhalace   obsahuje   epilepsie   střev   teplé   písek   strom   zelina   bylinná směs   kameny   tlak   nohy   Treben   kořen   kontraindikace   osteoporóza   arteriskleróza   zpracování   menstruační   list   sliznice   brnění   opar   dásně   rostlina   prášek   slinivka   sval   astma   plísně   rýma   řídnutí kostí   keř   vlas   ateroskleróza   Podhorná   nemoc   vitamín   květ   vliv   bolest   víno   vitamin   fermentace   houba   kůže   výroba   krvácení   pěstování   neht   trávicí   nežádoucí   indikace   čaj   postup   babské rady   olej   alergie   noha   šlacha   nachlazení   revma   sběr   obsažené   Zentrich   stvol   slezina   chřipka   končetina   kontraindikace   zápal   artróza   bylina   koupel   zlomenin   recept   studené   kornatění   Galenos   choroba   fytoterapie   minut   průjem   zelenina   premenstruační   zdraví   plíseň   hemeroid   štítná   Avicena   použití   Mattioli   děti   abytyše Hildegarda   žlučník   hemoroid   ovoce   zalijeme   Janča   Váňa   chřipka   tinktura   pijeme   krk   chladné   komplikace   dna   močopudný   angína   mrtvice   ruka  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)