Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

ptacinec prostredni ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiPtačinec prostřední (latinsky stellaria media) patří do čeledi  hvozdíkovité. Je vysoký  10-30 cm. Roste celoročně.   Je to jednoletá bylina. Lodyhy  poléhavé až vystoupavé, s jednou  řadou chlupů. Listy na bázi zaoblené,   vejčité, špičaté. 5 bílých korunních  lístků, hluboce dělených, dlouhých  3-5 mm, zhruba stejně jako kališní  listy. 3—5 (nebo 10) tyčinek, stopky  4-6x delší než kalich, 3 čnělky. Semena  dlouhá 0,9—1,3 mm s tupě špičatými  papilami.Účinky rostliny:

  • bohatý zdroj minerálů a vitamínů
  • čistí krev, čistí organismus - detoxikace těla
  • zahlenění, tuhé hleny
  • hubnutí
  • povzbuzuje ledviny a jejich činnost

Výskyt a rozšíření:

jílovité, živné půdy,   pole, vinice, parkové trávníky, častý.

 

Záměna:

žádná.

 

Křehká rostlinka s nezničitelnou  životní silou

Pět až šest generací vyvede ptačinec  ročně — s deseti až dvaceti tisíci semen  na každou generaci a rostlinu. Z jednoho  semene tedy může ročně vzniknout  až sto dvacet tisíc rostlinek. Semeno má  životnost asi 60 let. Tak dlouho dokáže  odpočívat v zemi a čekat na příznivé  podmínky k vyklíčení. Někdy kvete  dokonce pod sněhem a roste i v zimě,   když se mírně oteplí. Tato nezničitelná  životní síla se přenese i na člověka, který  ptačinec pojídá.

 

Očista těla

Ptačinec je bohatý na vitamin A a hlavně  na vitamin C, éterické oleje, slizové  látky a minerály. Vedle draslíku a kyseliny  křemičité obsahuje — kromě jiného  — zinek, fosfor, hořčík a měď. Dá se sklízet  a používat čerstvý skoro po celý rok.  

Hlavně na jaře čistí tělo, zbavuje lymfu  odpadních produktů látkové výměny,   povzbuzuje činnost ledvin a uvolňuje  tuhé hleny z dýchacích cest. Navíc pomáhá  při hubnutí.

Ideální je čaj z čerstvé byliny. 1 malou hrst zalijte 500 ml  horké vody a čaj nechejte táhnout 5 minut.   Získáte tím denní dávku.

 

Zamilovaná strava ptáků

Stellaria — hvězdička. Tak rostlinu pojmenovali  podle tvaru květů. Ty skutečně  vypadají jako hvězdy spadlé  z nebe. Lidově se rostlina označuje jako  hvězdnice nebo hvěznice. Media popisuje  střední velikost květů. Drobné  štavnaté listy ptačince milují všichni  ptáci, i kanárci, slepice a husy, a díky nim zůstávají zdraví. Z lodyhy se dá  vytáhnout vnitřní svazek vláken jako  střevo, proto se jí v některých kraji říká  kuřecí střevo. Na vinicích roste i pod  sněhem a pokrývá půdu mezi sazenicemi  vinné révy.

 

Zdravá zeleň po celý rok

Po celý rok pravidelně stříhejte horních  10 cm ptačincové natě. Tyto  listy jsou nejkřupavější. Čerstvě natrhané  lístky přidávejte do zeleniny,   na salát, na chléb s máslem, do omelety,   na rajčata, atd. Chutí připomínají  mladý hrášek nebo syrovou kukuřici.

 

Příklady užití

  • Čerstvá šťáva se užívá po lžičkách, jednu lžičku 4x denně při dně, revmatismu a kožních problémech. Na kašel a bronchitidu můžeme smíchat s medem.
  • Obklad se dělá buď z čerstvé nati podobně jako u zvěšince, nebo z odvaru (2 lžičky sušené nati zalijeme 1/4 1 studené vody, necháme 1 minutu povařit, 10 minut vyluhovat, v odvaru namáčíme plátno na obvaz). Čerstvá nať samozřejmě působí razantněji, proto si odvar schováme spíš pro zimní období. Obklady pomáhají při kožních problémech, přikládají se nejméně na 2 hodiny, nejlépe přes noc. Při léčbě se kombinuje vnitřní a zevní léčba - šťáva léčí, obklady zmírňují svědění a podporují hojení.
  • Nálev se připravuje v zimě ze sušené nati, 2 kávové lžičky zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat, pijeme 2-3 šálky denně.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

vývar   nežádoucí   hlas   bylinka   kůra   kloub   vitamín   Zentrich   kolika   prášek   játra   šlacha   katar   slezina   horečka   artróza   játra   fermentace   písek   vlas   zelenina   zápal   vitamin   Paracelsus   ovoce   ruka   nohy   využití   žaludek   abytyše Hildegarda   hemoroid   stonek   mrtvice   Avicena   zácpa   kojenec   dásně   noha   rostlina   opar   chřipka   návod   kontraindikace   koupel   postup   stonek   Mattioli   fytoterapie   nať   plíseň   vřed   akné   odvar   zlomenin   teplé   osteoporóza   ledvin   zelina   alergie   stvol   minut   bylinná směs   krvácení   vliv   mensturace   tlak   Podhorná   výroba   kontraindikace   viry   indikace   tinktura   strom   dna   bolest   slinivka   keř   plísně   premenstruační   horké   sirup   obsahuje   olej   chladné   kůže   neht   zrak   použití   obsažené   střev   sušení   zdraví   zánět   trávicí   ateroskleróza   pěstování   děti   žlučník   astma   Janča   Janča   epilepsie   arteriskleróza   srdce   sval   močopudný   Moučka   slezina   Treben   list   sběr   metabolismus   recept   končetina   hlavy   kornatění   krk   nálev   Zentrich   babské rady   migrén   choroba   rýma   čaj   brnění   víno   průjem   zalijeme   houba   studené   štítná   Váňa   nachlazení   inhalace   zpracování   kameny   kapsaicin   mateřské   antibiotik   sliznice   Galenos   angína   roztroušená   revma   komplikace   menstruační   jaterní   užití   chřipka   pijeme   pupen   kořen   kvasinky   květ   řídnutí kostí   nemoc   bylina   hemeroid   pálení  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)