Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

pupalka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPupalka dvouletá (latinsky oenothera biennis) léčí kožní onemocnění, premenstruační syndrom,   astma, průjmy, kocovinu. Je to dvouletá, až 1,5 m vysoká rostlina s mohutným  do hloubky sahajícím kořenem. V 1. roce vyrůstá  pouze růžice listů. V 2. roce vyhání vzpřímenou  olistěnou lodyhu, která je dole zdřevnatělá. Listy  jsou vejčitě kopinaté, jemně zubaté, střídavé.  Účinky rostliny:

 • kožní nemoci
 • ekzémy
 • atopický ekzém
 • lupénka
 • kocovina
 • křeče (spasmolytický účinek)
 • padání vlasů, vypadávání vlasů
 • premenstruační syndrom PMS a citlivost prsou v období premenstruačního syndromu
 • praskání cévek, fragilita kapilár, špatně se hojící podkožní krevní výrony
 • zlepšení, posílení obranyschopnosti, imunity organismu
 • čistí krev (detoxikace)
 • průjmy
 • kašel
 • hemoroidy, hemeroidy, zlatá žíla

Velké, žluté, voňavé květy jsou složené ze 4 plátků,   otvírají se v podvečer nebo v podmračených  dnech. Plodem je tobolka asi 3 cm dlouhá, čtyřhranná  s množstvím drobných semínek.  

 

Používané části:

Semena, kořen, květ.  

 

Účinky, léčivé vlastnosti pupalky na zdraví a lidský organismus:

V léčení se hlavně uplatňuje olej lisovaný ze semen,   který se prodává ve formě tobolek i kapek.   Tento preparát je vhodný především na léčbu  nejrůznějších kožních onemocnění, hlavně ekzémů,   atopických ekzémů i lupénky. Mastné  kyseliny obsažené v semenech jsou důležité pro  zdravé tkáně.   Olej ze semen je dále lékem proti kocovině. V této  indikaci se bere jedna velká jednorázová dávka.   Semena (i kořen) mají spasmolytické působení (uvolňují křeče) ,   které se uplatňuje hlavně při léčbě premenstruačního  syndromu PMS. Mezi jiné blahodárné  účinky patří, že snižuje i přecitlivělost v prsou.   Olej dále snižuje hladinu cholesterolu, zvyšuje  imunitu těla, má velkou nutriční hodnotu a zvyšuje  pružnost cév (snižuje fragilitu kapilár) . Kořen i semena čistí krev (detoxikace) .   Samotný kořen se užívá proti průjmům a k celkovému  posilnění.   Nálev z květů se používá zevně proti kožním zánětům  a neuralgiím.   Indiáni používali listy pupalky k léčbě kašle  a onemocnění hrudníku a dělali z nich obklady  na hemoroidy.  

 

Způsob použití pupalky:

Olej, který je hlavní léčivou substancí pupalky,   se dá vyrobit pouze průmyslově. Většinou se  prodává v tobolkách. Dávkování se řídí doporučením  výrobce.   Kořen se užívá jako zelenina (syrový i vařený), lze  z něj dělat i odvar.   Květy (pokud je nalezneme v dostatečném  množství) připravujeme formou asi minutu vařeného  odvaru.   Semena nadrtíme a užíváme syrová v množství  asi jedné moka lžičky 3x denně.   Celkově lze říci, že nejvhodnější je koupit si tobolky  s olejem nebo vykopat kořen a užívat jako  zeleninu.  

 

Kontraindikace:

Pupalka nemá žádné vedlejší účinky ani  kontraindikace.  

 

Použití v kosmetice:

Uvádí se, že vnitřní užívání oleje má příznivý vliv  na padání vlasů.   Pupalkový olej se používá v kosmetickém průmyslu  k výrobě různých krémů a mastí.  

 

Použití v kuchyni:

Pupalkový olej lze využít k přípravě jídel.   Pupalkový kořen sbíraný na podzim či další rok  zjara je vyhledávanou pochoutkou. Lzejej upravovat
syrový, podobně jako ředkvičku. Můžeme  jej vařit a podávat s rýží. V podstatě ho lze připravovat  jako černý kořen (hadí mord).   Semena se v kuchyni používají podobně jako  mák.

 

Rozšíření a výskyt:

Původním domovem pupalky je Severní Amerika.   V současné době je běžná v celé Evropě.   U nás ji najdeme na okrajích cest, na náspech,   podél železničních tratí, na rumištích, u starých  zdí a podobně.  

 

Sběr:

Kořen sbíráme prvním rokem na podzim, případně  druhý rok na jaře před zahájením  vegetačního období. Je poměrně mohutný, takže  k jeho sběru potřebujeme rýč. Semena sbíráme  v době plné zralosti.   Listy a mladé výhonky sbíráme před rozkvětem  rostliny, květ v době květu. Všechny tyto tři části  užíváme okamžitě čerstvé.  

 

Možnost záměny:

Pupalku si můžeme zmýlit snad jedině s nějakým  druhem divizny. Ta však má silně plstnaté listy.  

 

Pěstování:

Tu a tam se dají koupit semena pupalky. Ovšem  natrefit na tuto bylinku ve volné přírodě není  nic těžkého. Pokud si ji chceme pěstovat doma,   na podzim si z volně rostoucí rostliny vezmeme  semena, která vysejeme přímo na stanoviště.   Pupalka má ráda přímé slunce a lehké, dobře  propustné půdy.

 

 

Látky v pupalce:

Třísloviny, slizy, bílkoviny, škroby, minerály, esenciální  mastné kyseliny a další.

 

Poznámky:

V posledních letech se pupalka pěstuje na polích  ve velkém.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

ledvin   astma   obsahuje   Paracelsus   neht   studené   plísně   tinktura   zalijeme   žaludek   šlacha   kontraindikace   zpracování   vřed   zdraví   kolika   nežádoucí   inhalace   komplikace   angína   vitamin   abytyše Hildegarda   děti   Zentrich   zlomenin   postup   sval   kornatění   vlas   stonek   hlas   zánět   horečka   bylinka   Zentrich   pijeme   končetina   kořen   Janča   sušení   strom   čaj   kapsaicin   katar   návod   játra   mensturace   keř   hemeroid   pálení   osteoporóza   vliv   houba   babské rady   kůra   krk   nachlazení   stonek   nálev   prášek   koupel   migrén   recept   použití   teplé   slinivka   bolest   sběr   Treben   roztroušená   rostlina   antibiotik   pěstování   arteriskleróza   nohy   výroba   květ   metabolismus   choroba   zácpa   epilepsie   zelina   brnění   pupen   průjem   minut   Avicena   list   menstruační   Mattioli   kameny   ateroskleróza   nať   indikace   chřipka   ruka   střev   kůže   sliznice   tlak   hlavy   chladné   artróza   premenstruační   sirup   hemoroid   chřipka   využití   Janča   dásně   olej   noha   bylina   nemoc   mrtvice   kvasinky   močopudný   ovoce   rýma   bylinná směs   vývar   kloub   srdce   zrak   žlučník   odvar   opar   fytoterapie   revma   dna   játra   obsažené   fermentace   jaterní   mateřské   akné   Moučka   řídnutí kostí   kontraindikace   slezina   víno   Podhorná   zelenina   Galenos   zápal   trávicí   plíseň   Váňa   kojenec   alergie   horké   slezina   užití   krvácení   písek   viry   stvol   štítná   vitamín  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)