Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

pupalka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPupalka dvouletá (latinsky oenothera biennis) léčí kožní onemocnění, premenstruační syndrom,   astma, průjmy, kocovinu. Je to dvouletá, až 1,5 m vysoká rostlina s mohutným  do hloubky sahajícím kořenem. V 1. roce vyrůstá  pouze růžice listů. V 2. roce vyhání vzpřímenou  olistěnou lodyhu, která je dole zdřevnatělá. Listy  jsou vejčitě kopinaté, jemně zubaté, střídavé.  Účinky rostliny:

 • kožní nemoci
 • ekzémy
 • atopický ekzém
 • lupénka
 • kocovina
 • křeče (spasmolytický účinek)
 • padání vlasů, vypadávání vlasů
 • premenstruační syndrom PMS a citlivost prsou v období premenstruačního syndromu
 • praskání cévek, fragilita kapilár, špatně se hojící podkožní krevní výrony
 • zlepšení, posílení obranyschopnosti, imunity organismu
 • čistí krev (detoxikace)
 • průjmy
 • kašel
 • hemoroidy, hemeroidy, zlatá žíla

Velké, žluté, voňavé květy jsou složené ze 4 plátků,   otvírají se v podvečer nebo v podmračených  dnech. Plodem je tobolka asi 3 cm dlouhá, čtyřhranná  s množstvím drobných semínek.  

 

Používané části:

Semena, kořen, květ.  

 

Účinky, léčivé vlastnosti pupalky na zdraví a lidský organismus:

V léčení se hlavně uplatňuje olej lisovaný ze semen,   který se prodává ve formě tobolek i kapek.   Tento preparát je vhodný především na léčbu  nejrůznějších kožních onemocnění, hlavně ekzémů,   atopických ekzémů i lupénky. Mastné  kyseliny obsažené v semenech jsou důležité pro  zdravé tkáně.   Olej ze semen je dále lékem proti kocovině. V této  indikaci se bere jedna velká jednorázová dávka.   Semena (i kořen) mají spasmolytické působení (uvolňují křeče) ,   které se uplatňuje hlavně při léčbě premenstruačního  syndromu PMS. Mezi jiné blahodárné  účinky patří, že snižuje i přecitlivělost v prsou.   Olej dále snižuje hladinu cholesterolu, zvyšuje  imunitu těla, má velkou nutriční hodnotu a zvyšuje  pružnost cév (snižuje fragilitu kapilár) . Kořen i semena čistí krev (detoxikace) .   Samotný kořen se užívá proti průjmům a k celkovému  posilnění.   Nálev z květů se používá zevně proti kožním zánětům  a neuralgiím.   Indiáni používali listy pupalky k léčbě kašle  a onemocnění hrudníku a dělali z nich obklady  na hemoroidy.  

 

Způsob použití pupalky:

Olej, který je hlavní léčivou substancí pupalky,   se dá vyrobit pouze průmyslově. Většinou se  prodává v tobolkách. Dávkování se řídí doporučením  výrobce.   Kořen se užívá jako zelenina (syrový i vařený), lze  z něj dělat i odvar.   Květy (pokud je nalezneme v dostatečném  množství) připravujeme formou asi minutu vařeného  odvaru.   Semena nadrtíme a užíváme syrová v množství  asi jedné moka lžičky 3x denně.   Celkově lze říci, že nejvhodnější je koupit si tobolky  s olejem nebo vykopat kořen a užívat jako  zeleninu.  

 

Kontraindikace:

Pupalka nemá žádné vedlejší účinky ani  kontraindikace.  

 

Použití v kosmetice:

Uvádí se, že vnitřní užívání oleje má příznivý vliv  na padání vlasů.   Pupalkový olej se používá v kosmetickém průmyslu  k výrobě různých krémů a mastí.  

 

Použití v kuchyni:

Pupalkový olej lze využít k přípravě jídel.   Pupalkový kořen sbíraný na podzim či další rok  zjara je vyhledávanou pochoutkou. Lzejej upravovat
syrový, podobně jako ředkvičku. Můžeme  jej vařit a podávat s rýží. V podstatě ho lze připravovat  jako černý kořen (hadí mord).   Semena se v kuchyni používají podobně jako  mák.

 

Rozšíření a výskyt:

Původním domovem pupalky je Severní Amerika.   V současné době je běžná v celé Evropě.   U nás ji najdeme na okrajích cest, na náspech,   podél železničních tratí, na rumištích, u starých  zdí a podobně.  

 

Sběr:

Kořen sbíráme prvním rokem na podzim, případně  druhý rok na jaře před zahájením  vegetačního období. Je poměrně mohutný, takže  k jeho sběru potřebujeme rýč. Semena sbíráme  v době plné zralosti.   Listy a mladé výhonky sbíráme před rozkvětem  rostliny, květ v době květu. Všechny tyto tři části  užíváme okamžitě čerstvé.  

 

Možnost záměny:

Pupalku si můžeme zmýlit snad jedině s nějakým  druhem divizny. Ta však má silně plstnaté listy.  

 

Pěstování:

Tu a tam se dají koupit semena pupalky. Ovšem  natrefit na tuto bylinku ve volné přírodě není  nic těžkého. Pokud si ji chceme pěstovat doma,   na podzim si z volně rostoucí rostliny vezmeme  semena, která vysejeme přímo na stanoviště.   Pupalka má ráda přímé slunce a lehké, dobře  propustné půdy.

 

 

Látky v pupalce:

Třísloviny, slizy, bílkoviny, škroby, minerály, esenciální  mastné kyseliny a další.

 

Poznámky:

V posledních letech se pupalka pěstuje na polích  ve velkém.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

pálení   abytyše Hildegarda   kontraindikace   pěstování   Moučka   plísně   zelenina   sliznice   nohy   osteoporóza   Paracelsus   pupen   alergie   plíseň   hlavy   zalijeme   Podhorná   tlak   kapsaicin   žaludek   končetina   fermentace   hemeroid   ruka   vývar   písek   střev   chřipka   kameny   angína   tinktura   chladné   srdce   keř   stonek   menstruační   minut   žlučník   slezina   kloub   stonek   babské rady   premenstruační   vitamín   antibiotik   děti   slezina   nežádoucí   rostlina   katar   kontraindikace   Treben   slinivka   zelina   Zentrich   čaj   epilepsie   sušení   nachlazení   astma   výroba   recept   krvácení   sval   průjem   horečka   choroba   močopudný   dna   obsahuje   koupel   ovoce   kůže   postup   vliv   metabolismus   neht   migrén   strom   teplé   prášek   játra   Janča   kornatění   štítná   zrak   hemoroid   studené   chřipka   mensturace   řídnutí kostí   sirup   bolest   vlas   Váňa   revma   Zentrich   inhalace   Avicena   návod   obsažené   zlomenin   vitamin   kůra   sběr   kojenec   akné   rýma   játra   Galenos   bylina   roztroušená   houba   dásně   odvar   zpracování   opar   užití   nať   kolika   arteriskleróza   nemoc   zdraví   použití   vřed   viry   bylinka   zácpa   trávicí   artróza   komplikace   zápal   ledvin   list   kvasinky   zánět   fytoterapie   Mattioli   využití   horké   kořen   šlacha   olej   ateroskleróza   Janča   krk   mrtvice   indikace   jaterní   víno   květ   hlas   bylinná směs   pijeme   stvol   brnění   noha   nálev   mateřské  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)