Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

pupalka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPupalka dvouletá (latinsky oenothera biennis) léčí kožní onemocnění, premenstruační syndrom,   astma, průjmy, kocovinu. Je to dvouletá, až 1,5 m vysoká rostlina s mohutným  do hloubky sahajícím kořenem. V 1. roce vyrůstá  pouze růžice listů. V 2. roce vyhání vzpřímenou  olistěnou lodyhu, která je dole zdřevnatělá. Listy  jsou vejčitě kopinaté, jemně zubaté, střídavé.  Účinky rostliny:

 • kožní nemoci
 • ekzémy
 • atopický ekzém
 • lupénka
 • kocovina
 • křeče (spasmolytický účinek)
 • padání vlasů, vypadávání vlasů
 • premenstruační syndrom PMS a citlivost prsou v období premenstruačního syndromu
 • praskání cévek, fragilita kapilár, špatně se hojící podkožní krevní výrony
 • zlepšení, posílení obranyschopnosti, imunity organismu
 • čistí krev (detoxikace)
 • průjmy
 • kašel
 • hemoroidy, hemeroidy, zlatá žíla

Velké, žluté, voňavé květy jsou složené ze 4 plátků,   otvírají se v podvečer nebo v podmračených  dnech. Plodem je tobolka asi 3 cm dlouhá, čtyřhranná  s množstvím drobných semínek.  

 

Používané části:

Semena, kořen, květ.  

 

Účinky, léčivé vlastnosti pupalky na zdraví a lidský organismus:

V léčení se hlavně uplatňuje olej lisovaný ze semen,   který se prodává ve formě tobolek i kapek.   Tento preparát je vhodný především na léčbu  nejrůznějších kožních onemocnění, hlavně ekzémů,   atopických ekzémů i lupénky. Mastné  kyseliny obsažené v semenech jsou důležité pro  zdravé tkáně.   Olej ze semen je dále lékem proti kocovině. V této  indikaci se bere jedna velká jednorázová dávka.   Semena (i kořen) mají spasmolytické působení (uvolňují křeče) ,   které se uplatňuje hlavně při léčbě premenstruačního  syndromu PMS. Mezi jiné blahodárné  účinky patří, že snižuje i přecitlivělost v prsou.   Olej dále snižuje hladinu cholesterolu, zvyšuje  imunitu těla, má velkou nutriční hodnotu a zvyšuje  pružnost cév (snižuje fragilitu kapilár) . Kořen i semena čistí krev (detoxikace) .   Samotný kořen se užívá proti průjmům a k celkovému  posilnění.   Nálev z květů se používá zevně proti kožním zánětům  a neuralgiím.   Indiáni používali listy pupalky k léčbě kašle  a onemocnění hrudníku a dělali z nich obklady  na hemoroidy.  

 

Způsob použití pupalky:

Olej, který je hlavní léčivou substancí pupalky,   se dá vyrobit pouze průmyslově. Většinou se  prodává v tobolkách. Dávkování se řídí doporučením  výrobce.   Kořen se užívá jako zelenina (syrový i vařený), lze  z něj dělat i odvar.   Květy (pokud je nalezneme v dostatečném  množství) připravujeme formou asi minutu vařeného  odvaru.   Semena nadrtíme a užíváme syrová v množství  asi jedné moka lžičky 3x denně.   Celkově lze říci, že nejvhodnější je koupit si tobolky  s olejem nebo vykopat kořen a užívat jako  zeleninu.  

 

Kontraindikace:

Pupalka nemá žádné vedlejší účinky ani  kontraindikace.  

 

Použití v kosmetice:

Uvádí se, že vnitřní užívání oleje má příznivý vliv  na padání vlasů.   Pupalkový olej se používá v kosmetickém průmyslu  k výrobě různých krémů a mastí.  

 

Použití v kuchyni:

Pupalkový olej lze využít k přípravě jídel.   Pupalkový kořen sbíraný na podzim či další rok  zjara je vyhledávanou pochoutkou. Lzejej upravovat
syrový, podobně jako ředkvičku. Můžeme  jej vařit a podávat s rýží. V podstatě ho lze připravovat  jako černý kořen (hadí mord).   Semena se v kuchyni používají podobně jako  mák.

 

Rozšíření a výskyt:

Původním domovem pupalky je Severní Amerika.   V současné době je běžná v celé Evropě.   U nás ji najdeme na okrajích cest, na náspech,   podél železničních tratí, na rumištích, u starých  zdí a podobně.  

 

Sběr:

Kořen sbíráme prvním rokem na podzim, případně  druhý rok na jaře před zahájením  vegetačního období. Je poměrně mohutný, takže  k jeho sběru potřebujeme rýč. Semena sbíráme  v době plné zralosti.   Listy a mladé výhonky sbíráme před rozkvětem  rostliny, květ v době květu. Všechny tyto tři části  užíváme okamžitě čerstvé.  

 

Možnost záměny:

Pupalku si můžeme zmýlit snad jedině s nějakým  druhem divizny. Ta však má silně plstnaté listy.  

 

Pěstování:

Tu a tam se dají koupit semena pupalky. Ovšem  natrefit na tuto bylinku ve volné přírodě není  nic těžkého. Pokud si ji chceme pěstovat doma,   na podzim si z volně rostoucí rostliny vezmeme  semena, která vysejeme přímo na stanoviště.   Pupalka má ráda přímé slunce a lehké, dobře  propustné půdy.

 

 

Látky v pupalce:

Třísloviny, slizy, bílkoviny, škroby, minerály, esenciální  mastné kyseliny a další.

 

Poznámky:

V posledních letech se pupalka pěstuje na polích  ve velkém.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

vývar   viry   zalijeme   Janča   bylinná směs   čaj   artróza   babské rady   studené   vitamin   zánět   vitamín   zdraví   indikace   metabolismus   zelenina   Janča   inhalace   šlacha   sirup   hlavy   štítná   mensturace   žaludek   sušení   neht   keř   tinktura   kojenec   stonek   žlučník   nežádoucí   písek   horké   srdce   Váňa   ledvin   plísně   využití   premenstruační   list   choroba   kořen   kornatění   minut   zácpa   močopudný   ovoce   nohy   dásně   kůže   hlas   Paracelsus   alergie   tlak   Avicena   řídnutí kostí   nemoc   bolest   zelina   migrén   děti   krvácení   stonek   rýma   chřipka   pálení   Treben   kůra   horečka   víno   kloub   teplé   Zentrich   Moučka   Zentrich   játra   epilepsie   zlomenin   komplikace   hemeroid   užití   noha   bylina   kolika   plíseň   pijeme   kameny   sliznice   pupen   hemoroid   střev   končetina   jaterní   akné   krk   obsahuje   použití   Podhorná   Galenos   játra   arteriskleróza   mrtvice   zápal   menstruační   nachlazení   zpracování   antibiotik   prášek   strom   kapsaicin   nálev   obsažené   pěstování   stvol   slezina   rostlina   koupel   zrak   dna   vřed   odvar   chřipka   bylinka   sval   slinivka   nať   Mattioli   výroba   fytoterapie   osteoporóza   kvasinky   roztroušená   slezina   kontraindikace   abytyše Hildegarda   vliv   návod   vlas   katar   sběr   kontraindikace   mateřské   revma   ateroskleróza   trávicí   angína   houba   chladné   květ   recept   astma   brnění   postup   ruka   olej   opar   průjem   fermentace  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)