Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

pupalka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPupalka dvouletá (latinsky oenothera biennis) léčí kožní onemocnění, premenstruační syndrom,   astma, průjmy, kocovinu. Je to dvouletá, až 1,5 m vysoká rostlina s mohutným  do hloubky sahajícím kořenem. V 1. roce vyrůstá  pouze růžice listů. V 2. roce vyhání vzpřímenou  olistěnou lodyhu, která je dole zdřevnatělá. Listy  jsou vejčitě kopinaté, jemně zubaté, střídavé.  Účinky rostliny:

 • kožní nemoci
 • ekzémy
 • atopický ekzém
 • lupénka
 • kocovina
 • křeče (spasmolytický účinek)
 • padání vlasů, vypadávání vlasů
 • premenstruační syndrom PMS a citlivost prsou v období premenstruačního syndromu
 • praskání cévek, fragilita kapilár, špatně se hojící podkožní krevní výrony
 • zlepšení, posílení obranyschopnosti, imunity organismu
 • čistí krev (detoxikace)
 • průjmy
 • kašel
 • hemoroidy, hemeroidy, zlatá žíla

Velké, žluté, voňavé květy jsou složené ze 4 plátků,   otvírají se v podvečer nebo v podmračených  dnech. Plodem je tobolka asi 3 cm dlouhá, čtyřhranná  s množstvím drobných semínek.  

 

Používané části:

Semena, kořen, květ.  

 

Účinky, léčivé vlastnosti pupalky na zdraví a lidský organismus:

V léčení se hlavně uplatňuje olej lisovaný ze semen,   který se prodává ve formě tobolek i kapek.   Tento preparát je vhodný především na léčbu  nejrůznějších kožních onemocnění, hlavně ekzémů,   atopických ekzémů i lupénky. Mastné  kyseliny obsažené v semenech jsou důležité pro  zdravé tkáně.   Olej ze semen je dále lékem proti kocovině. V této  indikaci se bere jedna velká jednorázová dávka.   Semena (i kořen) mají spasmolytické působení (uvolňují křeče) ,   které se uplatňuje hlavně při léčbě premenstruačního  syndromu PMS. Mezi jiné blahodárné  účinky patří, že snižuje i přecitlivělost v prsou.   Olej dále snižuje hladinu cholesterolu, zvyšuje  imunitu těla, má velkou nutriční hodnotu a zvyšuje  pružnost cév (snižuje fragilitu kapilár) . Kořen i semena čistí krev (detoxikace) .   Samotný kořen se užívá proti průjmům a k celkovému  posilnění.   Nálev z květů se používá zevně proti kožním zánětům  a neuralgiím.   Indiáni používali listy pupalky k léčbě kašle  a onemocnění hrudníku a dělali z nich obklady  na hemoroidy.  

 

Způsob použití pupalky:

Olej, který je hlavní léčivou substancí pupalky,   se dá vyrobit pouze průmyslově. Většinou se  prodává v tobolkách. Dávkování se řídí doporučením  výrobce.   Kořen se užívá jako zelenina (syrový i vařený), lze  z něj dělat i odvar.   Květy (pokud je nalezneme v dostatečném  množství) připravujeme formou asi minutu vařeného  odvaru.   Semena nadrtíme a užíváme syrová v množství  asi jedné moka lžičky 3x denně.   Celkově lze říci, že nejvhodnější je koupit si tobolky  s olejem nebo vykopat kořen a užívat jako  zeleninu.  

 

Kontraindikace:

Pupalka nemá žádné vedlejší účinky ani  kontraindikace.  

 

Použití v kosmetice:

Uvádí se, že vnitřní užívání oleje má příznivý vliv  na padání vlasů.   Pupalkový olej se používá v kosmetickém průmyslu  k výrobě různých krémů a mastí.  

 

Použití v kuchyni:

Pupalkový olej lze využít k přípravě jídel.   Pupalkový kořen sbíraný na podzim či další rok  zjara je vyhledávanou pochoutkou. Lzejej upravovat
syrový, podobně jako ředkvičku. Můžeme  jej vařit a podávat s rýží. V podstatě ho lze připravovat  jako černý kořen (hadí mord).   Semena se v kuchyni používají podobně jako  mák.

 

Rozšíření a výskyt:

Původním domovem pupalky je Severní Amerika.   V současné době je běžná v celé Evropě.   U nás ji najdeme na okrajích cest, na náspech,   podél železničních tratí, na rumištích, u starých  zdí a podobně.  

 

Sběr:

Kořen sbíráme prvním rokem na podzim, případně  druhý rok na jaře před zahájením  vegetačního období. Je poměrně mohutný, takže  k jeho sběru potřebujeme rýč. Semena sbíráme  v době plné zralosti.   Listy a mladé výhonky sbíráme před rozkvětem  rostliny, květ v době květu. Všechny tyto tři části  užíváme okamžitě čerstvé.  

 

Možnost záměny:

Pupalku si můžeme zmýlit snad jedině s nějakým  druhem divizny. Ta však má silně plstnaté listy.  

 

Pěstování:

Tu a tam se dají koupit semena pupalky. Ovšem  natrefit na tuto bylinku ve volné přírodě není  nic těžkého. Pokud si ji chceme pěstovat doma,   na podzim si z volně rostoucí rostliny vezmeme  semena, která vysejeme přímo na stanoviště.   Pupalka má ráda přímé slunce a lehké, dobře  propustné půdy.

 

 

Látky v pupalce:

Třísloviny, slizy, bílkoviny, škroby, minerály, esenciální  mastné kyseliny a další.

 

Poznámky:

V posledních letech se pupalka pěstuje na polích  ve velkém.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

zlomenin   strom   stonek   tlak   houba   Janča   srdce   odvar   střev   kapsaicin   slezina   akné   migrén   opar   výroba   vliv   Treben   žaludek   sval   Paracelsus   postup   obsahuje   sběr   krk   použití   pupen   olej   bolest   návod   sušení   vlas   stonek   kontraindikace   hemeroid   řídnutí kostí   játra   ovoce   ledvin   plíseň   Zentrich   víno   rýma   Zentrich   kameny   horké   kornatění   využití   kůra   dásně   koupel   chladné   stvol   nať   štítná   hlas   trávicí   noha   studené   vitamín   pěstování   minut   recept   bylinná směs   epilepsie   obsažené   kojenec   zánět   choroba   artróza   nachlazení   Galenos   angína   tinktura   roztroušená   abytyše Hildegarda   kontraindikace   fytoterapie   Avicena   kvasinky   mateřské   Moučka   vitamin   nežádoucí   babské rady   fermentace   chřipka   menstruační   chřipka   hemoroid   ruka   užití   vývar   neht   premenstruační   sliznice   bylina   inhalace   průjem   indikace   zpracování   čaj   šlacha   ateroskleróza   jaterní   arteriskleróza   metabolismus   dna   žlučník   zelenina   astma   viry   Janča   kůže   brnění   horečka   keř   nohy   kolika   zápal   alergie   plísně   písek   Mattioli   slinivka   vřed   květ   Podhorná   zalijeme   děti   končetina   pijeme   močopudný   kořen   zácpa   katar   prášek   mrtvice   list   hlavy   antibiotik   pálení   zdraví   osteoporóza   nálev   zrak   sirup   mensturace   krvácení   kloub   slezina   teplé   játra   nemoc   revma   zelina   Váňa   rostlina   komplikace   bylinka  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)