Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

pupalka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPupalka dvouletá (latinsky oenothera biennis) léčí kožní onemocnění, premenstruační syndrom,   astma, průjmy, kocovinu. Je to dvouletá, až 1,5 m vysoká rostlina s mohutným  do hloubky sahajícím kořenem. V 1. roce vyrůstá  pouze růžice listů. V 2. roce vyhání vzpřímenou  olistěnou lodyhu, která je dole zdřevnatělá. Listy  jsou vejčitě kopinaté, jemně zubaté, střídavé.  Účinky rostliny:

 • kožní nemoci
 • ekzémy
 • atopický ekzém
 • lupénka
 • kocovina
 • křeče (spasmolytický účinek)
 • padání vlasů, vypadávání vlasů
 • premenstruační syndrom PMS a citlivost prsou v období premenstruačního syndromu
 • praskání cévek, fragilita kapilár, špatně se hojící podkožní krevní výrony
 • zlepšení, posílení obranyschopnosti, imunity organismu
 • čistí krev (detoxikace)
 • průjmy
 • kašel
 • hemoroidy, hemeroidy, zlatá žíla

Velké, žluté, voňavé květy jsou složené ze 4 plátků,   otvírají se v podvečer nebo v podmračených  dnech. Plodem je tobolka asi 3 cm dlouhá, čtyřhranná  s množstvím drobných semínek.  

 

Používané části:

Semena, kořen, květ.  

 

Účinky, léčivé vlastnosti pupalky na zdraví a lidský organismus:

V léčení se hlavně uplatňuje olej lisovaný ze semen,   který se prodává ve formě tobolek i kapek.   Tento preparát je vhodný především na léčbu  nejrůznějších kožních onemocnění, hlavně ekzémů,   atopických ekzémů i lupénky. Mastné  kyseliny obsažené v semenech jsou důležité pro  zdravé tkáně.   Olej ze semen je dále lékem proti kocovině. V této  indikaci se bere jedna velká jednorázová dávka.   Semena (i kořen) mají spasmolytické působení (uvolňují křeče) ,   které se uplatňuje hlavně při léčbě premenstruačního  syndromu PMS. Mezi jiné blahodárné  účinky patří, že snižuje i přecitlivělost v prsou.   Olej dále snižuje hladinu cholesterolu, zvyšuje  imunitu těla, má velkou nutriční hodnotu a zvyšuje  pružnost cév (snižuje fragilitu kapilár) . Kořen i semena čistí krev (detoxikace) .   Samotný kořen se užívá proti průjmům a k celkovému  posilnění.   Nálev z květů se používá zevně proti kožním zánětům  a neuralgiím.   Indiáni používali listy pupalky k léčbě kašle  a onemocnění hrudníku a dělali z nich obklady  na hemoroidy.  

 

Způsob použití pupalky:

Olej, který je hlavní léčivou substancí pupalky,   se dá vyrobit pouze průmyslově. Většinou se  prodává v tobolkách. Dávkování se řídí doporučením  výrobce.   Kořen se užívá jako zelenina (syrový i vařený), lze  z něj dělat i odvar.   Květy (pokud je nalezneme v dostatečném  množství) připravujeme formou asi minutu vařeného  odvaru.   Semena nadrtíme a užíváme syrová v množství  asi jedné moka lžičky 3x denně.   Celkově lze říci, že nejvhodnější je koupit si tobolky  s olejem nebo vykopat kořen a užívat jako  zeleninu.  

 

Kontraindikace:

Pupalka nemá žádné vedlejší účinky ani  kontraindikace.  

 

Použití v kosmetice:

Uvádí se, že vnitřní užívání oleje má příznivý vliv  na padání vlasů.   Pupalkový olej se používá v kosmetickém průmyslu  k výrobě různých krémů a mastí.  

 

Použití v kuchyni:

Pupalkový olej lze využít k přípravě jídel.   Pupalkový kořen sbíraný na podzim či další rok  zjara je vyhledávanou pochoutkou. Lzejej upravovat
syrový, podobně jako ředkvičku. Můžeme  jej vařit a podávat s rýží. V podstatě ho lze připravovat  jako černý kořen (hadí mord).   Semena se v kuchyni používají podobně jako  mák.

 

Rozšíření a výskyt:

Původním domovem pupalky je Severní Amerika.   V současné době je běžná v celé Evropě.   U nás ji najdeme na okrajích cest, na náspech,   podél železničních tratí, na rumištích, u starých  zdí a podobně.  

 

Sběr:

Kořen sbíráme prvním rokem na podzim, případně  druhý rok na jaře před zahájením  vegetačního období. Je poměrně mohutný, takže  k jeho sběru potřebujeme rýč. Semena sbíráme  v době plné zralosti.   Listy a mladé výhonky sbíráme před rozkvětem  rostliny, květ v době květu. Všechny tyto tři části  užíváme okamžitě čerstvé.  

 

Možnost záměny:

Pupalku si můžeme zmýlit snad jedině s nějakým  druhem divizny. Ta však má silně plstnaté listy.  

 

Pěstování:

Tu a tam se dají koupit semena pupalky. Ovšem  natrefit na tuto bylinku ve volné přírodě není  nic těžkého. Pokud si ji chceme pěstovat doma,   na podzim si z volně rostoucí rostliny vezmeme  semena, která vysejeme přímo na stanoviště.   Pupalka má ráda přímé slunce a lehké, dobře  propustné půdy.

 

 

Látky v pupalce:

Třísloviny, slizy, bílkoviny, škroby, minerály, esenciální  mastné kyseliny a další.

 

Poznámky:

V posledních letech se pupalka pěstuje na polích  ve velkém.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

prášek   nežádoucí   kontraindikace   arteriskleróza   tinktura   slinivka   bylinka   štítná   mrtvice   hlas   pálení   čaj   Podhorná   jaterní   kolika   sirup   rostlina   nohy   kameny   Janča   babské rady   kůže   kvasinky   opar   postup   Treben   vřed   alergie   zánět   návod   antibiotik   Mattioli   Moučka   angína   neht   obsažené   nať   inhalace   Paracelsus   Janča   strom   vitamín   zelenina   nálev   premenstruační   dásně   hlavy   slezina   děti   olej   houba   list   písek   krvácení   stvol   abytyše Hildegarda   astma   Galenos   Zentrich   studené   viry   zlomenin   kůra   revma   keř   ateroskleróza   víno   ledvin   květ   Váňa   indikace   rýma   fermentace   recept   chřipka   plísně   dna   chřipka   nachlazení   brnění   roztroušená   ovoce   vliv   kořen   metabolismus   bylinná směs   zpracování   žlučník   horké   výroba   průjem   zápal   vlas   šlacha   kloub   vývar   močopudný   sušení   ruka   tlak   migrén   katar   koupel   sliznice   hemoroid   teplé   menstruační   mateřské   řídnutí kostí   osteoporóza   sval   odvar   fytoterapie   sběr   stonek   střev   pijeme   artróza   choroba   kojenec   hemeroid   bylina   chladné   zdraví   kontraindikace   užití   noha   trávicí   srdce   zelina   akné   pěstování   kapsaicin   vitamin   zrak   játra   Avicena   mensturace   obsahuje   zalijeme   játra   využití   epilepsie   Zentrich   krk   bolest   žaludek   kornatění   použití   zácpa   končetina   slezina   nemoc   horečka   stonek   plíseň   pupen   komplikace   minut  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)