Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

tis-cerveny-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciTis  červený (obecný), latinsky taxus baccata, je stálezelený nevysoký  keř nebo strom z čeledi tisovitých,   Taxaceae, dorůstající výšky 5-15 m.   Má široce kuželovitou až kulovitou  korunu a na kmen i je výrazně červená  až červenohnědá odlupující se  borka. Jehlice jsou plošně dvouřadé,   čárkovité a špičaté, poměrně měkké,   na líci leskle tmavě zelené, naspodu  matně zelené se zřetelnou střední  žilkou.Účinky rostliny:

  • rakovina prsu
  • rakovina vaječníků

Většinou je dvoudomý, samčí  květy vyrůstají v kulovitých jehnědách,   samičí jednotlivě. Nahnědlá až  černá semena jsou obalena rosolovitým  červeným míškem.   Je doma v Evropě, severní Africe  a Malé Asii, ale také v Severní Americe.   Původně byl hojný ve stinných  bukových a bukojedlových lesích na půdách neutrálních a humózních. V současnosti  se pěstuje především v parcích, a to v mnoha odrůdách.   Z dalších druhů je nejvýznamnější tis krátkolistý, Toxus brevifolio, původem  ze Severní Ameriky. Jde o menší strom do 1 m výšky s korunou nepravidelně
kuželovitou, borkou hladkou a červenohnědou. Jehlice jsou úzce čárkovité  a až 2 cm dlouhé, temně žlutozelené, semena vejcovitá s červeným míškem.

 

Obsahové látky:

celá rostlina tisu, s výjimkou míšku plodů, obsahuje jedovatý  taxin. Jde o směs polyhydroxyditerpenů esterifikovaných kyselinou octovou  a dalšími kyselinami. Z dalších alkaloidů je to např. efedrin a milorsin,   glykosidy taxorhodin a taxacatin, hořčiny, sacharidy aj. V průběhu osmdesátých  let minulého století byl objeven diterpen taxanového typu, např. taxol  A a taxaren aj. , izolované z kůry tisu západoamerického. Obsah této látky je  však nízký (0,01-0,1 %) a syntéza je zatím neekonomická. Princip účinku spočívá  v narušení mitózy nádorových buněk.

Léčebné účinky:

Taxolu A se používá k léčbě rakoviny prsu a vaječníků,   ostatní přípravky jsou ve stadiu zkoušek.   Celá rostlina je, s výjimkou míšku obklopujícím semeno,   prudce jedovatá! Proto lze užívat pouze přípravky vyrobené farmaceutickým  průmyslem, a to v dávkách stanovených lékařem!  

 

Pěstování tisu červeného:

uvedené druhy je možné pěstovat i u nás s tím, že  nejvhodnější je nakoupit sadbový materiál ve specializovaných zahradnictvích.   Lze jej však množit semeny, které si podržují klíčivost několik let, ale po vysetí  klíčí až druhým rokem. V praxi se však tis nejčastěji množí řízkováním.   Z botanického hlediska je těmto druhům příbuzný zeravec východní, Plotyclo  dus orientolis (syn. Thuja orientalís), z čeledi cypřišovitých, Cupressaceae.

 

Obsahové látky:

Obsahuje glykosid thujin, ale také třísloviny, silici (s jedovatým thujonern),   vosky aj.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

nálev   slinivka   končetina   vliv   choroba   Váňa   fytoterapie   písek   játra   tinktura   nachlazení   bylinná směs   dna   zrak   kontraindikace   plísně   štítná   neht   hlavy   Janča   ledvin   dásně   tlak   použití   olej   Galenos   arteriskleróza   vřed   šlacha   hemoroid   trávicí   epilepsie   stvol   zpracování   menstruační   revma   kůra   odvar   plíseň   Zentrich   roztroušená   pěstování   inhalace   zelina   chřipka   nežádoucí   stonek   nemoc   řídnutí kostí   brnění   Podhorná   zelenina   rostlina   zácpa   chřipka   užití   indikace   vitamin   hlas   chladné   zalijeme   osteoporóza   nohy   studené   Mattioli   sliznice   Avicena   kůže   zápal   mateřské   krk   jaterní   čaj   horké   keř   zdraví   kontraindikace   Paracelsus   katar   alergie   Treben   vitamín   víno   zánět   močopudný   ateroskleróza   kvasinky   Moučka   prášek   kapsaicin   komplikace   fermentace   děti   kornatění   pupen   vlas   akné   využití   nať   výroba   zlomenin   Janča   sušení   hemeroid   obsahuje   antibiotik   migrén   sval   návod   žaludek   teplé   mensturace   slezina   srdce   pálení   minut   bylina   kojenec   játra   kloub   astma   babské rady   kořen   abytyše Hildegarda   ruka   recept   květ   opar   houba   krvácení   Zentrich   stonek   střev   ovoce   kolika   mrtvice   sběr   žlučník   artróza   metabolismus   noha   pijeme   postup   koupel   bolest   rýma   kameny   bylinka   premenstruační   průjem   horečka   viry   slezina   list   angína   vývar   strom   obsažené   sirup  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)