tis-cerveny-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciTis  červený (obecný), latinsky taxus baccata, je stálezelený nevysoký  keř nebo strom z čeledi tisovitých,   Taxaceae, dorůstající výšky 5-15 m.   Má široce kuželovitou až kulovitou  korunu a na kmen i je výrazně červená  až červenohnědá odlupující se  borka. Jehlice jsou plošně dvouřadé,   čárkovité a špičaté, poměrně měkké,   na líci leskle tmavě zelené, naspodu  matně zelené se zřetelnou střední  žilkou.Účinky rostliny:

  • rakovina prsu
  • rakovina vaječníků

Většinou je dvoudomý, samčí  květy vyrůstají v kulovitých jehnědách,   samičí jednotlivě. Nahnědlá až  černá semena jsou obalena rosolovitým  červeným míškem.   Je doma v Evropě, severní Africe  a Malé Asii, ale také v Severní Americe.   Původně byl hojný ve stinných  bukových a bukojedlových lesích na půdách neutrálních a humózních. V současnosti  se pěstuje především v parcích, a to v mnoha odrůdách.   Z dalších druhů je nejvýznamnější tis krátkolistý, Toxus brevifolio, původem  ze Severní Ameriky. Jde o menší strom do 1 m výšky s korunou nepravidelně
kuželovitou, borkou hladkou a červenohnědou. Jehlice jsou úzce čárkovité  a až 2 cm dlouhé, temně žlutozelené, semena vejcovitá s červeným míškem.

 

Obsahové látky:

celá rostlina tisu, s výjimkou míšku plodů, obsahuje jedovatý  taxin. Jde o směs polyhydroxyditerpenů esterifikovaných kyselinou octovou  a dalšími kyselinami. Z dalších alkaloidů je to např. efedrin a milorsin,   glykosidy taxorhodin a taxacatin, hořčiny, sacharidy aj. V průběhu osmdesátých  let minulého století byl objeven diterpen taxanového typu, např. taxol  A a taxaren aj. , izolované z kůry tisu západoamerického. Obsah této látky je  však nízký (0,01-0,1 %) a syntéza je zatím neekonomická. Princip účinku spočívá  v narušení mitózy nádorových buněk.

Léčebné účinky:

Taxolu A se používá k léčbě rakoviny prsu a vaječníků,   ostatní přípravky jsou ve stadiu zkoušek.   Celá rostlina je, s výjimkou míšku obklopujícím semeno,   prudce jedovatá! Proto lze užívat pouze přípravky vyrobené farmaceutickým  průmyslem, a to v dávkách stanovených lékařem!  

 

Pěstování tisu červeného:

uvedené druhy je možné pěstovat i u nás s tím, že  nejvhodnější je nakoupit sadbový materiál ve specializovaných zahradnictvích.   Lze jej však množit semeny, které si podržují klíčivost několik let, ale po vysetí  klíčí až druhým rokem. V praxi se však tis nejčastěji množí řízkováním.   Z botanického hlediska je těmto druhům příbuzný zeravec východní, Plotyclo  dus orientolis (syn. Thuja orientalís), z čeledi cypřišovitých, Cupressaceae.

 

Obsahové látky:

Obsahuje glykosid thujin, ale také třísloviny, silici (s jedovatým thujonern),   vosky aj.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

minut   kvasinky   Mattioli   Galenos   Paracelsus   bylinná směs   roztroušená   slinivka   fermentace   stvol   mrtvice   nemoc   chladné   obsahuje   ovoce   komplikace   Zentrich   chřipka   katar   návod   Avicena   Váňa   premenstruační   kontraindikace   list   sliznice   výroba   stonek   postup   zdraví   kornatění   chřipka   Podhorná   sval   odvar   trávicí   abytyše Hildegarda   choroba   antibiotik   nežádoucí   vývar   zácpa   artróza   zalijeme   stonek   játra   koupel   mateřské   tlak   noha   slezina   zrak   kameny   menstruační   neht   pěstování   plíseň   osteoporóza   dna   hlas   hemeroid   migrén   Zentrich   užití   angína   močopudný   využití   sirup   ruka   končetina   obsažené   jaterní   zelina   krk   recept   vitamin   bylina   průjem   kloub   nať   Janča   nachlazení   keř   brnění   rostlina   kůra   tinktura   pijeme   akné   zlomenin   vlas   babské rady   astma   sběr   děti   šlacha   písek   opar   vitamín   olej   arteriskleróza   mensturace   ateroskleróza   strom   zpracování   bolest   játra   Janča   nálev   kojenec   fytoterapie   zánět   kůže   plísně   studené   krvácení   dásně   alergie   slezina   zelenina   Treben   rýma   viry   víno   štítná   kolika   houba   Moučka   horké   řídnutí kostí   revma   hemoroid   horečka   ledvin   čaj   hlavy   metabolismus   pálení   zápal   teplé   střev   kapsaicin   vřed   prášek   vliv   srdce   inhalace   indikace   žlučník   nohy   kořen   pupen   sušení   květ   bylinka   žaludek   epilepsie   použití   kontraindikace  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)