tis-cerveny-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciTis  červený (obecný), latinsky taxus baccata, je stálezelený nevysoký  keř nebo strom z čeledi tisovitých,   Taxaceae, dorůstající výšky 5-15 m.   Má široce kuželovitou až kulovitou  korunu a na kmen i je výrazně červená  až červenohnědá odlupující se  borka. Jehlice jsou plošně dvouřadé,   čárkovité a špičaté, poměrně měkké,   na líci leskle tmavě zelené, naspodu  matně zelené se zřetelnou střední  žilkou.Účinky rostliny:

  • rakovina prsu
  • rakovina vaječníků

Většinou je dvoudomý, samčí  květy vyrůstají v kulovitých jehnědách,   samičí jednotlivě. Nahnědlá až  černá semena jsou obalena rosolovitým  červeným míškem.   Je doma v Evropě, severní Africe  a Malé Asii, ale také v Severní Americe.   Původně byl hojný ve stinných  bukových a bukojedlových lesích na půdách neutrálních a humózních. V současnosti  se pěstuje především v parcích, a to v mnoha odrůdách.   Z dalších druhů je nejvýznamnější tis krátkolistý, Toxus brevifolio, původem  ze Severní Ameriky. Jde o menší strom do 1 m výšky s korunou nepravidelně
kuželovitou, borkou hladkou a červenohnědou. Jehlice jsou úzce čárkovité  a až 2 cm dlouhé, temně žlutozelené, semena vejcovitá s červeným míškem.

 

Obsahové látky:

celá rostlina tisu, s výjimkou míšku plodů, obsahuje jedovatý  taxin. Jde o směs polyhydroxyditerpenů esterifikovaných kyselinou octovou  a dalšími kyselinami. Z dalších alkaloidů je to např. efedrin a milorsin,   glykosidy taxorhodin a taxacatin, hořčiny, sacharidy aj. V průběhu osmdesátých  let minulého století byl objeven diterpen taxanového typu, např. taxol  A a taxaren aj. , izolované z kůry tisu západoamerického. Obsah této látky je  však nízký (0,01-0,1 %) a syntéza je zatím neekonomická. Princip účinku spočívá  v narušení mitózy nádorových buněk.

Léčebné účinky:

Taxolu A se používá k léčbě rakoviny prsu a vaječníků,   ostatní přípravky jsou ve stadiu zkoušek.   Celá rostlina je, s výjimkou míšku obklopujícím semeno,   prudce jedovatá! Proto lze užívat pouze přípravky vyrobené farmaceutickým  průmyslem, a to v dávkách stanovených lékařem!  

 

Pěstování tisu červeného:

uvedené druhy je možné pěstovat i u nás s tím, že  nejvhodnější je nakoupit sadbový materiál ve specializovaných zahradnictvích.   Lze jej však množit semeny, které si podržují klíčivost několik let, ale po vysetí  klíčí až druhým rokem. V praxi se však tis nejčastěji množí řízkováním.   Z botanického hlediska je těmto druhům příbuzný zeravec východní, Plotyclo  dus orientolis (syn. Thuja orientalís), z čeledi cypřišovitých, Cupressaceae.

 

Obsahové látky:

Obsahuje glykosid thujin, ale také třísloviny, silici (s jedovatým thujonern),   vosky aj.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

močopudný   arteriskleróza   hlas   bolest   mrtvice   kontraindikace   žlučník   strom   slezina   nohy   viry   Zentrich   kornatění   vývar   kolika   astma   Moučka   ruka   keř   odvar   teplé   neht   zpracování   kojenec   kořen   Zentrich   játra   bylina   končetina   kůra   výroba   vřed   katar   Podhorná   postup   chřipka   angína   noha   roztroušená   revma   nežádoucí   inhalace   komplikace   stonek   žaludek   list   sirup   horečka   sliznice   sběr   řídnutí kostí   choroba   babské rady   fermentace   kůže   Janča   akné   osteoporóza   epilepsie   Váňa   nachlazení   sval   zánět   krk   hlavy   ateroskleróza   nemoc   dásně   zalijeme   stvol   mensturace   slinivka   bylinka   menstruační   kvasinky   mateřské   průjem   rostlina   pupen   fytoterapie   písek   zelenina   játra   hemeroid   Avicena   kapsaicin   Galenos   houba   chřipka   děti   bylinná směs   vitamín   zlomenin   indikace   pálení   využití   čaj   horké   kontraindikace   jaterní   zrak   obsahuje   plísně   koupel   květ   střev   nálev   brnění   slezina   Treben   alergie   zelina   minut   migrén   vlas   olej   rýma   návod   abytyše Hildegarda   opar   šlacha   kloub   tlak   prášek   vitamin   artróza   stonek   dna   štítná   vliv   sušení   trávicí   Janča   srdce   Paracelsus   studené   ovoce   krvácení   zdraví   víno   hemoroid   kameny   premenstruační   nať   chladné   ledvin   recept   Mattioli   metabolismus   zápal   plíseň   zácpa   antibiotik   tinktura   užití   pěstování   pijeme   použití   obsažené  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)