Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

tis-cerveny-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciTis  červený (obecný), latinsky taxus baccata, je stálezelený nevysoký  keř nebo strom z čeledi tisovitých,   Taxaceae, dorůstající výšky 5-15 m.   Má široce kuželovitou až kulovitou  korunu a na kmen i je výrazně červená  až červenohnědá odlupující se  borka. Jehlice jsou plošně dvouřadé,   čárkovité a špičaté, poměrně měkké,   na líci leskle tmavě zelené, naspodu  matně zelené se zřetelnou střední  žilkou.Účinky rostliny:

  • rakovina prsu
  • rakovina vaječníků

Většinou je dvoudomý, samčí  květy vyrůstají v kulovitých jehnědách,   samičí jednotlivě. Nahnědlá až  černá semena jsou obalena rosolovitým  červeným míškem.   Je doma v Evropě, severní Africe  a Malé Asii, ale také v Severní Americe.   Původně byl hojný ve stinných  bukových a bukojedlových lesích na půdách neutrálních a humózních. V současnosti  se pěstuje především v parcích, a to v mnoha odrůdách.   Z dalších druhů je nejvýznamnější tis krátkolistý, Toxus brevifolio, původem  ze Severní Ameriky. Jde o menší strom do 1 m výšky s korunou nepravidelně
kuželovitou, borkou hladkou a červenohnědou. Jehlice jsou úzce čárkovité  a až 2 cm dlouhé, temně žlutozelené, semena vejcovitá s červeným míškem.

 

Obsahové látky:

celá rostlina tisu, s výjimkou míšku plodů, obsahuje jedovatý  taxin. Jde o směs polyhydroxyditerpenů esterifikovaných kyselinou octovou  a dalšími kyselinami. Z dalších alkaloidů je to např. efedrin a milorsin,   glykosidy taxorhodin a taxacatin, hořčiny, sacharidy aj. V průběhu osmdesátých  let minulého století byl objeven diterpen taxanového typu, např. taxol  A a taxaren aj. , izolované z kůry tisu západoamerického. Obsah této látky je  však nízký (0,01-0,1 %) a syntéza je zatím neekonomická. Princip účinku spočívá  v narušení mitózy nádorových buněk.

Léčebné účinky:

Taxolu A se používá k léčbě rakoviny prsu a vaječníků,   ostatní přípravky jsou ve stadiu zkoušek.   Celá rostlina je, s výjimkou míšku obklopujícím semeno,   prudce jedovatá! Proto lze užívat pouze přípravky vyrobené farmaceutickým  průmyslem, a to v dávkách stanovených lékařem!  

 

Pěstování tisu červeného:

uvedené druhy je možné pěstovat i u nás s tím, že  nejvhodnější je nakoupit sadbový materiál ve specializovaných zahradnictvích.   Lze jej však množit semeny, které si podržují klíčivost několik let, ale po vysetí  klíčí až druhým rokem. V praxi se však tis nejčastěji množí řízkováním.   Z botanického hlediska je těmto druhům příbuzný zeravec východní, Plotyclo  dus orientolis (syn. Thuja orientalís), z čeledi cypřišovitých, Cupressaceae.

 

Obsahové látky:

Obsahuje glykosid thujin, ale také třísloviny, silici (s jedovatým thujonern),   vosky aj.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

osteoporóza   pálení   neht   kůže   zánět   zalijeme   žaludek   mensturace   abytyše Hildegarda   plíseň   hemoroid   Podhorná   žlučník   opar   antibiotik   tlak   sval   alergie   mateřské   Avicena   studené   kvasinky   koupel   chřipka   teplé   chřipka   noha   premenstruační   plísně   kojenec   Zentrich   vitamín   zácpa   průjem   olej   Moučka   kontraindikace   nálev   sběr   zelina   dna   slezina   vliv   rostlina   nať   houba   kořen   Galenos   brnění   zlomenin   obsažené   kornatění   slezina   střev   ledvin   víno   končetina   kapsaicin   migrén   výroba   pupen   nemoc   mrtvice   jaterní   vývar   odvar   zrak   kloub   angína   slinivka   ovoce   epilepsie   list   fytoterapie   zelenina   zápal   chladné   kolika   játra   Janča   minut   zpracování   vitamin   metabolismus   stonek   šlacha   babské rady   stonek   dásně   viry   trávicí   návod   keř   zdraví   choroba   Zentrich   Váňa   horečka   sliznice   Janča   bolest   děti   rýma   vřed   čaj   Mattioli   tinktura   Paracelsus   horké   hlas   bylina   prášek   indikace   astma   katar   použití   kůra   ruka   fermentace   štítná   krvácení   obsahuje   nachlazení   arteriskleróza   kameny   Treben   pijeme   strom   krk   využití   artróza   močopudný   bylinná směs   postup   roztroušená   písek   inhalace   menstruační   nežádoucí   sirup   řídnutí kostí   bylinka   recept   sušení   revma   akné   hemeroid   kontraindikace   pěstování   hlavy   nohy   květ   vlas   játra   stvol   srdce   ateroskleróza   komplikace   užití  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)