Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

tis-cerveny-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciTis  červený (obecný), latinsky taxus baccata, je stálezelený nevysoký  keř nebo strom z čeledi tisovitých,   Taxaceae, dorůstající výšky 5-15 m.   Má široce kuželovitou až kulovitou  korunu a na kmen i je výrazně červená  až červenohnědá odlupující se  borka. Jehlice jsou plošně dvouřadé,   čárkovité a špičaté, poměrně měkké,   na líci leskle tmavě zelené, naspodu  matně zelené se zřetelnou střední  žilkou.Účinky rostliny:

  • rakovina prsu
  • rakovina vaječníků

Většinou je dvoudomý, samčí  květy vyrůstají v kulovitých jehnědách,   samičí jednotlivě. Nahnědlá až  černá semena jsou obalena rosolovitým  červeným míškem.   Je doma v Evropě, severní Africe  a Malé Asii, ale také v Severní Americe.   Původně byl hojný ve stinných  bukových a bukojedlových lesích na půdách neutrálních a humózních. V současnosti  se pěstuje především v parcích, a to v mnoha odrůdách.   Z dalších druhů je nejvýznamnější tis krátkolistý, Toxus brevifolio, původem  ze Severní Ameriky. Jde o menší strom do 1 m výšky s korunou nepravidelně
kuželovitou, borkou hladkou a červenohnědou. Jehlice jsou úzce čárkovité  a až 2 cm dlouhé, temně žlutozelené, semena vejcovitá s červeným míškem.

 

Obsahové látky:

celá rostlina tisu, s výjimkou míšku plodů, obsahuje jedovatý  taxin. Jde o směs polyhydroxyditerpenů esterifikovaných kyselinou octovou  a dalšími kyselinami. Z dalších alkaloidů je to např. efedrin a milorsin,   glykosidy taxorhodin a taxacatin, hořčiny, sacharidy aj. V průběhu osmdesátých  let minulého století byl objeven diterpen taxanového typu, např. taxol  A a taxaren aj. , izolované z kůry tisu západoamerického. Obsah této látky je  však nízký (0,01-0,1 %) a syntéza je zatím neekonomická. Princip účinku spočívá  v narušení mitózy nádorových buněk.

Léčebné účinky:

Taxolu A se používá k léčbě rakoviny prsu a vaječníků,   ostatní přípravky jsou ve stadiu zkoušek.   Celá rostlina je, s výjimkou míšku obklopujícím semeno,   prudce jedovatá! Proto lze užívat pouze přípravky vyrobené farmaceutickým  průmyslem, a to v dávkách stanovených lékařem!  

 

Pěstování tisu červeného:

uvedené druhy je možné pěstovat i u nás s tím, že  nejvhodnější je nakoupit sadbový materiál ve specializovaných zahradnictvích.   Lze jej však množit semeny, které si podržují klíčivost několik let, ale po vysetí  klíčí až druhým rokem. V praxi se však tis nejčastěji množí řízkováním.   Z botanického hlediska je těmto druhům příbuzný zeravec východní, Plotyclo  dus orientolis (syn. Thuja orientalís), z čeledi cypřišovitých, Cupressaceae.

 

Obsahové látky:

Obsahuje glykosid thujin, ale také třísloviny, silici (s jedovatým thujonern),   vosky aj.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

zánět   obsahuje   nachlazení   Galenos   Treben   kůra   pálení   Váňa   žaludek   opar   květ   stvol   bolest   tlak   využití   komplikace   zlomenin   bylinná směs   migrén   vývar   mensturace   rostlina   obsažené   strom   olej   sval   astma   nohy   Janča   koupel   osteoporóza   stonek   dásně   končetina   ledvin   zácpa   nemoc   mrtvice   inhalace   brnění   játra   revma   užití   Zentrich   alergie   slezina   Zentrich   střev   ovoce   menstruační   pěstování   katar   Moučka   epilepsie   kornatění   zrak   abytyše Hildegarda   čaj   studené   víno   chřipka   zelina   sušení   Avicena   výroba   artróza   zalijeme   plíseň   kloub   průjem   bylina   pupen   štítná   srdce   fermentace   metabolismus   kapsaicin   Janča   žlučník   choroba   zelenina   slinivka   arteriskleróza   šlacha   fytoterapie   Podhorná   hemoroid   mateřské   keř   řídnutí kostí   odvar   kontraindikace   nať   stonek   krvácení   zdraví   plísně   sliznice   premenstruační   Paracelsus   vitamin   babské rady   sběr   Mattioli   vliv   chladné   rýma   kojenec   vřed   močopudný   játra   nálev   postup   kvasinky   zápal   viry   jaterní   angína   kořen   noha   pijeme   trávicí   kontraindikace   tinktura   kůže   kameny   použití   akné   zpracování   hlavy   neht   sirup   hlas   chřipka   krk   antibiotik   recept   vlas   teplé   horečka   písek   kolika   horké   list   nežádoucí   ruka   prášek   děti   návod   vitamín   slezina   indikace   minut   houba   ateroskleróza   bylinka   dna   roztroušená   hemeroid  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)