tis-cerveny-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciTis  červený (obecný), latinsky taxus baccata, je stálezelený nevysoký  keř nebo strom z čeledi tisovitých,   Taxaceae, dorůstající výšky 5-15 m.   Má široce kuželovitou až kulovitou  korunu a na kmen i je výrazně červená  až červenohnědá odlupující se  borka. Jehlice jsou plošně dvouřadé,   čárkovité a špičaté, poměrně měkké,   na líci leskle tmavě zelené, naspodu  matně zelené se zřetelnou střední  žilkou.Účinky rostliny:

  • rakovina prsu
  • rakovina vaječníků

Většinou je dvoudomý, samčí  květy vyrůstají v kulovitých jehnědách,   samičí jednotlivě. Nahnědlá až  černá semena jsou obalena rosolovitým  červeným míškem.   Je doma v Evropě, severní Africe  a Malé Asii, ale také v Severní Americe.   Původně byl hojný ve stinných  bukových a bukojedlových lesích na půdách neutrálních a humózních. V současnosti  se pěstuje především v parcích, a to v mnoha odrůdách.   Z dalších druhů je nejvýznamnější tis krátkolistý, Toxus brevifolio, původem  ze Severní Ameriky. Jde o menší strom do 1 m výšky s korunou nepravidelně
kuželovitou, borkou hladkou a červenohnědou. Jehlice jsou úzce čárkovité  a až 2 cm dlouhé, temně žlutozelené, semena vejcovitá s červeným míškem.

 

Obsahové látky:

celá rostlina tisu, s výjimkou míšku plodů, obsahuje jedovatý  taxin. Jde o směs polyhydroxyditerpenů esterifikovaných kyselinou octovou  a dalšími kyselinami. Z dalších alkaloidů je to např. efedrin a milorsin,   glykosidy taxorhodin a taxacatin, hořčiny, sacharidy aj. V průběhu osmdesátých  let minulého století byl objeven diterpen taxanového typu, např. taxol  A a taxaren aj. , izolované z kůry tisu západoamerického. Obsah této látky je  však nízký (0,01-0,1 %) a syntéza je zatím neekonomická. Princip účinku spočívá  v narušení mitózy nádorových buněk.

Léčebné účinky:

Taxolu A se používá k léčbě rakoviny prsu a vaječníků,   ostatní přípravky jsou ve stadiu zkoušek.   Celá rostlina je, s výjimkou míšku obklopujícím semeno,   prudce jedovatá! Proto lze užívat pouze přípravky vyrobené farmaceutickým  průmyslem, a to v dávkách stanovených lékařem!  

 

Pěstování tisu červeného:

uvedené druhy je možné pěstovat i u nás s tím, že  nejvhodnější je nakoupit sadbový materiál ve specializovaných zahradnictvích.   Lze jej však množit semeny, které si podržují klíčivost několik let, ale po vysetí  klíčí až druhým rokem. V praxi se však tis nejčastěji množí řízkováním.   Z botanického hlediska je těmto druhům příbuzný zeravec východní, Plotyclo  dus orientolis (syn. Thuja orientalís), z čeledi cypřišovitých, Cupressaceae.

 

Obsahové látky:

Obsahuje glykosid thujin, ale také třísloviny, silici (s jedovatým thujonern),   vosky aj.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

kameny   opar   pálení   hlas   abytyše Hildegarda   migrén   písek   prášek   roztroušená   vitamín   rostlina   kojenec   arteriskleróza   bylinná směs   chladné   slezina   obsažené   kornatění   noha   kůra   stonek   květ   zrak   žaludek   sběr   Zentrich   strom   čaj   slezina   vlas   kontraindikace   Galenos   viry   bylina   astma   zpracování   akné   zápal   studené   zalijeme   Paracelsus   dásně   pěstování   chřipka   nohy   chřipka   zácpa   trávicí   nežádoucí   vřed   nať   kvasinky   kolika   sval   končetina   stonek   děti   olej   játra   bylinka   použití   postup   alergie   neht   využití   zelina   list   epilepsie   srdce   bolest   kloub   Mattioli   štítná   Treben   ruka   pupen   komplikace   revma   odvar   ledvin   nálev   premenstruační   krk   játra   indikace   Janča   tinktura   plíseň   Podhorná   vývar   ovoce   šlacha   průjem   Váňa   ateroskleróza   stvol   choroba   brnění   recept   tlak   zelenina   angína   obsahuje   metabolismus   zlomenin   minut   nemoc   osteoporóza   řídnutí kostí   Janča   žlučník   pijeme   plísně   fytoterapie   sušení   mensturace   artróza   kontraindikace   keř   babské rady   kořen   sliznice   dna   fermentace   mrtvice   návod   vliv   sirup   teplé   vitamin   zdraví   hlavy   hemeroid   houba   užití   hemoroid   menstruační   Zentrich   výroba   antibiotik   rýma   močopudný   víno   kůže   Avicena   střev   slinivka   inhalace   nachlazení   zánět   horečka   mateřské   kapsaicin   jaterní   koupel   krvácení   katar   horké   Moučka  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)