Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

tis-cerveny-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciTis  červený (obecný), latinsky taxus baccata, je stálezelený nevysoký  keř nebo strom z čeledi tisovitých,   Taxaceae, dorůstající výšky 5-15 m.   Má široce kuželovitou až kulovitou  korunu a na kmen i je výrazně červená  až červenohnědá odlupující se  borka. Jehlice jsou plošně dvouřadé,   čárkovité a špičaté, poměrně měkké,   na líci leskle tmavě zelené, naspodu  matně zelené se zřetelnou střední  žilkou.Účinky rostliny:

  • rakovina prsu
  • rakovina vaječníků

Většinou je dvoudomý, samčí  květy vyrůstají v kulovitých jehnědách,   samičí jednotlivě. Nahnědlá až  černá semena jsou obalena rosolovitým  červeným míškem.   Je doma v Evropě, severní Africe  a Malé Asii, ale také v Severní Americe.   Původně byl hojný ve stinných  bukových a bukojedlových lesích na půdách neutrálních a humózních. V současnosti  se pěstuje především v parcích, a to v mnoha odrůdách.   Z dalších druhů je nejvýznamnější tis krátkolistý, Toxus brevifolio, původem  ze Severní Ameriky. Jde o menší strom do 1 m výšky s korunou nepravidelně
kuželovitou, borkou hladkou a červenohnědou. Jehlice jsou úzce čárkovité  a až 2 cm dlouhé, temně žlutozelené, semena vejcovitá s červeným míškem.

 

Obsahové látky:

celá rostlina tisu, s výjimkou míšku plodů, obsahuje jedovatý  taxin. Jde o směs polyhydroxyditerpenů esterifikovaných kyselinou octovou  a dalšími kyselinami. Z dalších alkaloidů je to např. efedrin a milorsin,   glykosidy taxorhodin a taxacatin, hořčiny, sacharidy aj. V průběhu osmdesátých  let minulého století byl objeven diterpen taxanového typu, např. taxol  A a taxaren aj. , izolované z kůry tisu západoamerického. Obsah této látky je  však nízký (0,01-0,1 %) a syntéza je zatím neekonomická. Princip účinku spočívá  v narušení mitózy nádorových buněk.

Léčebné účinky:

Taxolu A se používá k léčbě rakoviny prsu a vaječníků,   ostatní přípravky jsou ve stadiu zkoušek.   Celá rostlina je, s výjimkou míšku obklopujícím semeno,   prudce jedovatá! Proto lze užívat pouze přípravky vyrobené farmaceutickým  průmyslem, a to v dávkách stanovených lékařem!  

 

Pěstování tisu červeného:

uvedené druhy je možné pěstovat i u nás s tím, že  nejvhodnější je nakoupit sadbový materiál ve specializovaných zahradnictvích.   Lze jej však množit semeny, které si podržují klíčivost několik let, ale po vysetí  klíčí až druhým rokem. V praxi se však tis nejčastěji množí řízkováním.   Z botanického hlediska je těmto druhům příbuzný zeravec východní, Plotyclo  dus orientolis (syn. Thuja orientalís), z čeledi cypřišovitých, Cupressaceae.

 

Obsahové látky:

Obsahuje glykosid thujin, ale také třísloviny, silici (s jedovatým thujonern),   vosky aj.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

list   plíseň   ateroskleróza   rýma   nachlazení   pálení   choroba   koupel   ledvin   arteriskleróza   Janča   hemeroid   roztroušená   ruka   kůra   studené   zápal   děti   trávicí   vlas   Avicena   viry   Zentrich   ovoce   zdraví   Mattioli   recept   obsahuje   slezina   kameny   dásně   sliznice   kloub   plísně   revma   zlomenin   stonek   písek   migrén   chřipka   chřipka   návod   alergie   vitamin   antibiotik   kvasinky   kornatění   Zentrich   stonek   abytyše Hildegarda   žlučník   epilepsie   vřed   rostlina   květ   zalijeme   katar   nemoc   kontraindikace   postup   slinivka   zelina   opar   horečka   pěstování   střev   končetina   neht   Moučka   noha   tinktura   zrak   inhalace   premenstruační   použití   sval   stvol   kůže   sirup   odvar   fermentace   Treben   mensturace   slezina   houba   Galenos   močopudný   akné   olej   výroba   vitamín   artróza   mateřské   čaj   krvácení   nohy   minut   Paracelsus   fytoterapie   kojenec   bylina   víno   játra   nežádoucí   indikace   žaludek   kapsaicin   nálev   tlak   vliv   šlacha   využití   metabolismus   řídnutí kostí   angína   Podhorná   osteoporóza   bylinka   astma   prášek   játra   srdce   sběr   horké   hlas   vývar   brnění   bolest   komplikace   mrtvice   pupen   babské rady   zánět   užití   hemoroid   obsažené   zpracování   krk   pijeme   Janča   jaterní   chladné   štítná   hlavy   zelenina   kolika   průjem   bylinná směs   menstruační   kořen   keř   teplé   zácpa   kontraindikace   nať   strom   dna   sušení   Váňa  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)