MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

lilek-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciLilek baklažán (lilek vejcoplodý, latinsky solanum melongena) léčí revmatické potíže, zvýšený cholesterol, detoxikuje organismus, funguje proti kožních nemocem. Lilek baklažán je dnes již rozšířená zelenina. U nás je to jednoletá rostlina s přímou, dole dřevnatou lodyhou, vysokou 40-80 cm. Listy jsou krátce řapíkaté, celokrajné, s fialovým žilkováním, na rubu plstnaté.Účinky rostliny:

 • čistí krev - detoxikace
 • vysoká hladina cholesterolu, hypercholesterolémie
 • kožní nemoci
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
 • funkce jater - podpora
 • posílení organismu
 • rekonvalescence po nemocích
 • antibiotický účinek
 • ekzémy
 • poranění kůže
 • kožní nemoci - pupínky, kopřivka

Květy krátce řapíkaté, růžové až fialové. Rostlina kvete začátkem léta. Plodem je velká, vejčitá, temně fialová bobule, dlouhá až 30 i více cm. Dužina uvnitř je bíložlutá. 

 

Používané části:

Sbírá se zralý plod. 

 

Léčivé vlastnosti:

Lilek je bohatý na minerální látky. Je vhodný zejména k detoxikaci organismu a léčbě kožních nemocí. Dobře pomáhá též proti revmatickým potížím (revmatoidní artritida), podporuje jaterní činnost. Celkově posiluje organismus, urychluje rekonvalesncenci. Má též antibiotické účinky. Zevně se přikládá na ekzémy, poranění na kůži, různé pupínky, kopřivky a podobně

 

Způsob použití, pozor na jedovatý solanin: 

Chceme-li dosáhnout maximálního léčebného efektu, dáváme přednost pití čerstvě vylisované šťávy, kterou předtím přivedeme k varu, aby se zbavila jedovatého alkaloidu solaninu. Pije se v množství 2-4 dl denně, nejlépe mezi jídly. Šťáva z lilku se dá dobře kombinovat s jinými zeleninovými i ovocnými šťávami. Jako zelenina se dá připravovat na mnoho různých způsobů.

 

Kontraindikace:

Lilek je vynikající výživná zelenina a ani její hojná konzumace nepřináší žádné potíže a problémy. 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Syrové lilky jsou nepoživatelné, chutnají spíše fádně, ale hlavně obsahují jedovatý alkaloid solanin, který se vyskytuje také v bramborových klíčcích a v nezralých rajčatech, což může vést k žaludečním a střevním potížím. Lilky by se proto měly vždy tepelně upravit, abychom dosáhli zneškodnění solaninu.

 

Použití v kosmetice: 

Na drobné pupínky na kůži, zranění a ekzémy lze přikládat kolečko čerstvého baklažánu. Kolečko se přiloží na postižené místo a nechá se působit 5-15 minut.

 

Použití v kuchyni:

Lilek je jeden z mála druhů zeleniny, které nemusíme loupat. Nevařený, na drobno nakrájený lze používat i do zeleninových salátů: Je možné jej marinovat i zavařovat do čalamád.  Jako hlavní jídlo je vynikající rozkrojený na půlky, potřený česnekem a pečený v troubě. V trampské kuchyni je dobrý nakrájený na úzká kolečka a opékaný na rozžhaveném kameni. 

 

Rozšíření a výskyt:

Lilek pochází zjižních oblastí. U násje to výhradně pěstovaná, teplomilná zelenina.

 

Sběr:

Sbírají se pouze plně zralé, temně zbarvené plody. 

 

Možnost záměny:

Možnost záměny s jinou zeleninou je prakticky vyloučena.

 

Pěstování:

Semena lilku lze běžně zakoupit v zahradnictvích. Lilek nemá rád zimu a je náchylný na mráz. U nás jej lze pěstovat jen v teplých oblastech nebo ve skleníku. Vyžaduje dobrou péči, úrodnou zkypřenou půdu, slunné a před větrem chráněné stanoviště. V době růstu plodů musí mít dostatek vláhy.

 

Jaké látky obsahuje lilek:

Sacharidy, tuky, cukry, minerální látky, vitaminy B, C, třísloviny, organické kyseliny a další. 

Další články v kategorii:

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

chřipka   roztroušená   slinivka   výroba   olej   kvasinky   fermentace   mrtvice   vývar   odvar   močopudný   mateřské   Janča   použití   zpracování   zelenina   postup   Paracelsus   stonek   obsažené   kloub   žaludek   sirup   arteriskleróza   štítná   keř   zelina   nať   nežádoucí   sběr   účinek   rostlina   metabolismus   Moučka   teplé   kůže   květ   průjem   víno   houba   končetina   Mattioli   katar   viry   šlacha   astma   slezina   kameny   písek   abytyše Hildegarda   čaj   návod   studené   vliv   kůra   horečka   Galenos   alergie   kolika   mensturace   bylinka   list   Treben   jaterní   ruka   játra   koupel   kořen   nemoc   nohy   ledvin   menstruační   zdraví   babské rady   artróza   indikace   stonek   hlavy   stvol   komplikace   rýma   řídnutí kostí   antibiotik   tinktura   krk   migrén   brnění   akné   kontraindikace   neht   krvácení   účinky   fytoterapie   nálev   pupen   pijeme   dásně   Avicena   vlas   pěstování   děti   sliznice   trávicí   Zentrich   chřipka   plísně   prášek   kojenec   noha   kornatění   žlučník   vitamin   játra   střev   srdce   Podhorná   Janča   tlak   bylinná směs   premenstruační   angína   vitamín   pálení   kapsaicin   hlas   zlomenin   horké   užití   zánět   recept   strom   slezina   inhalace   zácpa   hemeroid   zápal   vřed   ovoce   ateroskleróza   bolest   sušení   choroba   minut   opar   obsahuje   sval   epilepsie   hemoroid   nachlazení   plíseň   revma   Váňa   zalijeme   dna   zrak   bylina   Zentrich   kontraindikace   využití   osteoporóza   chladné  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)