MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

lilek-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciLilek baklažán (lilek vejcoplodý, latinsky solanum melongena) léčí revmatické potíže, zvýšený cholesterol, detoxikuje organismus, funguje proti kožních nemocem. Lilek baklažán je dnes již rozšířená zelenina. U nás je to jednoletá rostlina s přímou, dole dřevnatou lodyhou, vysokou 40-80 cm. Listy jsou krátce řapíkaté, celokrajné, s fialovým žilkováním, na rubu plstnaté.Účinky rostliny:

 • čistí krev - detoxikace
 • vysoká hladina cholesterolu, hypercholesterolémie
 • kožní nemoci
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
 • funkce jater - podpora
 • posílení organismu
 • rekonvalescence po nemocích
 • antibiotický účinek
 • ekzémy
 • poranění kůže
 • kožní nemoci - pupínky, kopřivka

Květy krátce řapíkaté, růžové až fialové. Rostlina kvete začátkem léta. Plodem je velká, vejčitá, temně fialová bobule, dlouhá až 30 i více cm. Dužina uvnitř je bíložlutá. 

 

Používané části:

Sbírá se zralý plod. 

 

Léčivé vlastnosti:

Lilek je bohatý na minerální látky. Je vhodný zejména k detoxikaci organismu a léčbě kožních nemocí. Dobře pomáhá též proti revmatickým potížím (revmatoidní artritida), podporuje jaterní činnost. Celkově posiluje organismus, urychluje rekonvalesncenci. Má též antibiotické účinky. Zevně se přikládá na ekzémy, poranění na kůži, různé pupínky, kopřivky a podobně

 

Způsob použití, pozor na jedovatý solanin: 

Chceme-li dosáhnout maximálního léčebného efektu, dáváme přednost pití čerstvě vylisované šťávy, kterou předtím přivedeme k varu, aby se zbavila jedovatého alkaloidu solaninu. Pije se v množství 2-4 dl denně, nejlépe mezi jídly. Šťáva z lilku se dá dobře kombinovat s jinými zeleninovými i ovocnými šťávami. Jako zelenina se dá připravovat na mnoho různých způsobů.

 

Kontraindikace:

Lilek je vynikající výživná zelenina a ani její hojná konzumace nepřináší žádné potíže a problémy. 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Syrové lilky jsou nepoživatelné, chutnají spíše fádně, ale hlavně obsahují jedovatý alkaloid solanin, který se vyskytuje také v bramborových klíčcích a v nezralých rajčatech, což může vést k žaludečním a střevním potížím. Lilky by se proto měly vždy tepelně upravit, abychom dosáhli zneškodnění solaninu.

 

Použití v kosmetice: 

Na drobné pupínky na kůži, zranění a ekzémy lze přikládat kolečko čerstvého baklažánu. Kolečko se přiloží na postižené místo a nechá se působit 5-15 minut.

 

Použití v kuchyni:

Lilek je jeden z mála druhů zeleniny, které nemusíme loupat. Nevařený, na drobno nakrájený lze používat i do zeleninových salátů: Je možné jej marinovat i zavařovat do čalamád.  Jako hlavní jídlo je vynikající rozkrojený na půlky, potřený česnekem a pečený v troubě. V trampské kuchyni je dobrý nakrájený na úzká kolečka a opékaný na rozžhaveném kameni. 

 

Rozšíření a výskyt:

Lilek pochází zjižních oblastí. U násje to výhradně pěstovaná, teplomilná zelenina.

 

Sběr:

Sbírají se pouze plně zralé, temně zbarvené plody. 

 

Možnost záměny:

Možnost záměny s jinou zeleninou je prakticky vyloučena.

 

Pěstování:

Semena lilku lze běžně zakoupit v zahradnictvích. Lilek nemá rád zimu a je náchylný na mráz. U nás jej lze pěstovat jen v teplých oblastech nebo ve skleníku. Vyžaduje dobrou péči, úrodnou zkypřenou půdu, slunné a před větrem chráněné stanoviště. V době růstu plodů musí mít dostatek vláhy.

 

Jaké látky obsahuje lilek:

Sacharidy, tuky, cukry, minerální látky, vitaminy B, C, třísloviny, organické kyseliny a další. 

Další články v kategorii:

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

zalijeme   ledvin   játra   žlučník   kontraindikace   migrén   pěstování   zlomenin   kořen   zdraví   Janča   obsažené   bolest   kontraindikace   komplikace   sliznice   mensturace   strom   čaj   zrak   Moučka   ovoce   horké   Mattioli   obsahuje   řídnutí kostí   Podhorná   chřipka   hlas   Zentrich   výroba   revma   babské rady   slinivka   kojenec   neht   fytoterapie   víno   slezina   rýma   Váňa   teplé   šlacha   sušení   vliv   hemoroid   nachlazení   Paracelsus   antibiotik   stonek   močopudný   arteriskleróza   ateroskleróza   premenstruační   účinky   kolika   epilepsie   minut   nemoc   vývar   sval   metabolismus   účinek   tinktura   keř   ruka   průjem   nohy   játra   krvácení   dna   vitamin   kapsaicin   alergie   angína   zápal   houba   střev   nálev   kůže   menstruační   astma   akné   jaterní   chřipka   bylina   zelenina   koupel   kornatění   Zentrich   nať   použití   Avicena   kloub   srdce   bylinná směs   odvar   inhalace   Treben   choroba   zánět   zpracování   štítná   studené   plísně   kameny   zácpa   hlavy   mrtvice   indikace   viry   postup   sirup   prášek   končetina   pijeme   rostlina   krk   pupen   plíseň   list   roztroušená   artróza   vřed   Janča   zelina   olej   tlak   návod   využití   trávicí   brnění   dásně   písek   sběr   recept   hemeroid   opar   osteoporóza   žaludek   kůra   abytyše Hildegarda   chladné   noha   vitamín   užití   stonek   květ   mateřské   fermentace   vlas   horečka   kvasinky   Galenos   katar   nežádoucí   slezina   stvol   bylinka   pálení   děti  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)