Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ZÁŘÍ ZDE

mydlice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiMydlice lékařská (latinsky saponaria officinalis) léčí kašel, rozpouští hleny, zlepšuje látkovou výměnu, je močopudná a potopudná. Mydlice je trvalka vysoká až 80 cm. Má válcovitý, větvený, asi na prst tlustý oddenek. Lodyha je přímá, mírně pýřitá, rozvětvená. Listy vstřícné, podlouhle kopinaté až eliptické, na okraji drsné.

TUTO ŽIVOU BYLINKU NA JAŘE A V LÉTĚ PRODÁVÁME ZA 30 Kč - INFORMACE ZDEÚčinky rostliny:

 • kašel
 • zahlenění 
 • poruchy látkové výměny (metabolismu)
 • močopudný účinek
 • potopudný účinek
 • sekrece sliznic - stimulace
 • kožní nemoci
 • plísně - tlumí jejích růst
 • mykóza plísně
 • soor, moučnivka úst
 • plíseň nehtů, onychomykóza
 • pásový opar, herpes zoster

Jsou dlouhé 5-10 cm. Bílé až bílorůžové, slabě vonící květy v koncových vid lanech. Plodem je podlouhlá tobolka. Rostlina kvete během léta.

 

Používané části:

Sbírá se kořen.

 

Léčivé vlastnosti:

Mydlice se pro svůj velký obsah saponinů využívá hlavně k léčbě kašle, usnadňuje odkašlávání, rozpouští hlen. Zvyšuje sekreci sliznic, čímž je čistí. Dále je močopudná a potopudná, čehož se využívá při léčbě kožních onemocnění a ke zlepšení metabolismu. Mydlice obsahuje velké množství látky saporubinu, který potlačuje růst hub a plísní, proto se zevně hodí k omývání kůže postižené mykózou (i plíseň nehtů - onychomykóza) a na léčbu pásového oparu

 

Způsob použití:

Užívá se čerstvý nebo sušený kořen, zhruba 1 kávová lžička na šálek vody. Čaj se připravuje formou 3 minuty vařeného odvaru. Šálek se po doušcích popíjí během celého dne. Z mydlice je též možné dělat tinkturu, která se užívá 3x20 kapek denně. Zevně se používá poněkud silnější odvar, který slouží i jako kloktadlo při bolení v krku. 

 

Kontraindikace:

Mydlice je poněkud toxická a není vhodné ji užívat ve velkých dávkách a dlouhodoběji. Také zevně může při silné koncentraci vyvolávat kožní reakce, zásadně se neužívá na otevřené rány. 

 

Použití v kosmetice:

Výtažek z mydlice se užívá k výrobě nejrůznějších pěnivých kosmetických výrobků, jako jsou šampony, mýdla, zubní pasty, pěny do koupele a podobně. Dříve se z mydlice vyrábělo mýdlo. V domácí kosmetice se koncentrovaný odvar z kořene mydlice užívá k mytí mastných vlasů. Odvar z mydlice zcela nahradí šampon. 

 

Rozšíření a výskyt:

Domovinou mydlice je patrně východní Středozemí, odkud se rozšířila do značné části Evropy. U nás roste hlavně na březích řek a rybníků, na náspech, podél železničních tratí, ve vlhkých písčinách a podobně. 

 

Sběr:

Sbírá se kořen. Od konce září do konce října v dopoledních hodinách. Kořen se rychle omyje pod tekoucí vodou a suší se na slunci nebo při umělém teple. Kořen je možno používat loupaný i neloupaný. Bezprostředně před použitím se nakrájí na drobné kousky.

 

Možnost záměny:

Mydlici lze zaměnit za různé bíle či růžově kvetoucí rostliny. Dost zřetelným rozlišovacím znakem je stanoviště (břehy rybníků a potoků) a květy na samém vrcholu rostliny, které jsou složené z 5 okvětních lístků.


Pěstování:

Mydlice se dříve pěstovala na výrobu pracích prostředků. Je možné ji pěstovat ze semen, případně ukládat do půdy části oddenků. Obojí se provádí na podzim. Mydlice má ráda lehčí, vápnité, vlhké půdy. Na další péči je nenáročná. 

 

Obsahové látky:

Saponiny, sacharidy, pryskyřice, sliz, minerální látky, kaučuk a další.

 

Poznámky:

Prací prostředek z mydlice si lze doma udělat takto: Vezmeme asi hrst nakrájených kořenů a necháme je vařit v půl litru vody. Vodu čas od času promícháme, jakmile začne silně pěnit, odstavíme z ohně, přecedíme a roztok nalijeme do láhve a používáme jej k mytí a praní.

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

horké   Avicena   Mattioli   recept   kolika   minut   artróza   indikace   zdraví   mateřské   Janča   vývar   metabolismus   rostlina   chladné   menstruační   koupel   játra   zelina   sliznice   Galenos   obsažené   ruka   dna   dásně   hlavy   játra   nemoc   močopudný   kůra   využití   hemoroid   Zentrich   akné   sušení   vlas   květ   revma   plíseň   ateroskleróza   nálev   pěstování   žaludek   zrak   štítná   šlacha   keř   alergie   prášek   střev   horečka   vitamin   řídnutí kostí   stvol   abytyše Hildegarda   list   použití   nachlazení   teplé   roztroušená   houba   neht   slezina   návod   postup   žlučník   užití   plísně   inhalace   zánět   sval   Paracelsus   kořen   ovoce   trávicí   noha   hemeroid   kloub   antibiotik   mrtvice   chřipka   kontraindikace   studené   strom   krvácení   sirup   Zentrich   krk   účinky   nežádoucí   kůže   mensturace   čaj   rýma   děti   chřipka   Treben   zápal   epilepsie   zácpa   výroba   sběr   pálení   zpracování   pupen   odvar   brnění   kvasinky   kameny   nohy   bylinná směs   hlas   viry   průjem   arteriskleróza   tlak   zalijeme   fytoterapie   stonek   tinktura   zlomenin   zelenina   víno   bolest   nať   Podhorná   opar   srdce   migrén   stonek   vitamín   bylina   Moučka   kapsaicin   kontraindikace   obsahuje   vliv   končetina   choroba   komplikace   účinek   astma   katar   písek   Váňa   kojenec   slezina   babské rady   jaterní   olej   bylinka   Materia medica   ledvin   osteoporóza   vřed   Janča   kornatění   slinivka   pijeme   fermentace   angína   premenstruační  

Počet stránek ve webu:

3293

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online