Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V ČERVENCI ZDE

mydlice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiMydlice lékařská (latinsky saponaria officinalis) léčí kašel, rozpouští hleny, zlepšuje látkovou výměnu, je močopudná a potopudná. Mydlice je trvalka vysoká až 80 cm. Má válcovitý, větvený, asi na prst tlustý oddenek. Lodyha je přímá, mírně pýřitá, rozvětvená. Listy vstřícné, podlouhle kopinaté až eliptické, na okraji drsné.

TUTO ŽIVOU BYLINKU NA JAŘE A V LÉTĚ PRODÁVÁME ZA 30 Kč - INFORMACE ZDEÚčinky rostliny:

 • kašel
 • zahlenění 
 • poruchy látkové výměny (metabolismu)
 • močopudný účinek
 • potopudný účinek
 • sekrece sliznic - stimulace
 • kožní nemoci
 • plísně - tlumí jejích růst
 • mykóza plísně
 • soor, moučnivka úst
 • plíseň nehtů, onychomykóza
 • pásový opar, herpes zoster

Jsou dlouhé 5-10 cm. Bílé až bílorůžové, slabě vonící květy v koncových vid lanech. Plodem je podlouhlá tobolka. Rostlina kvete během léta.

 

Používané části:

Sbírá se kořen.

 

Léčivé vlastnosti:

Mydlice se pro svůj velký obsah saponinů využívá hlavně k léčbě kašle, usnadňuje odkašlávání, rozpouští hlen. Zvyšuje sekreci sliznic, čímž je čistí. Dále je močopudná a potopudná, čehož se využívá při léčbě kožních onemocnění a ke zlepšení metabolismu. Mydlice obsahuje velké množství látky saporubinu, který potlačuje růst hub a plísní, proto se zevně hodí k omývání kůže postižené mykózou (i plíseň nehtů - onychomykóza) a na léčbu pásového oparu

 

Způsob použití:

Užívá se čerstvý nebo sušený kořen, zhruba 1 kávová lžička na šálek vody. Čaj se připravuje formou 3 minuty vařeného odvaru. Šálek se po doušcích popíjí během celého dne. Z mydlice je též možné dělat tinkturu, která se užívá 3x20 kapek denně. Zevně se používá poněkud silnější odvar, který slouží i jako kloktadlo při bolení v krku. 

 

Kontraindikace:

Mydlice je poněkud toxická a není vhodné ji užívat ve velkých dávkách a dlouhodoběji. Také zevně může při silné koncentraci vyvolávat kožní reakce, zásadně se neužívá na otevřené rány. 

 

Použití v kosmetice:

Výtažek z mydlice se užívá k výrobě nejrůznějších pěnivých kosmetických výrobků, jako jsou šampony, mýdla, zubní pasty, pěny do koupele a podobně. Dříve se z mydlice vyrábělo mýdlo. V domácí kosmetice se koncentrovaný odvar z kořene mydlice užívá k mytí mastných vlasů. Odvar z mydlice zcela nahradí šampon. 

 

Rozšíření a výskyt:

Domovinou mydlice je patrně východní Středozemí, odkud se rozšířila do značné části Evropy. U nás roste hlavně na březích řek a rybníků, na náspech, podél železničních tratí, ve vlhkých písčinách a podobně. 

 

Sběr:

Sbírá se kořen. Od konce září do konce října v dopoledních hodinách. Kořen se rychle omyje pod tekoucí vodou a suší se na slunci nebo při umělém teple. Kořen je možno používat loupaný i neloupaný. Bezprostředně před použitím se nakrájí na drobné kousky.

 

Možnost záměny:

Mydlici lze zaměnit za různé bíle či růžově kvetoucí rostliny. Dost zřetelným rozlišovacím znakem je stanoviště (břehy rybníků a potoků) a květy na samém vrcholu rostliny, které jsou složené z 5 okvětních lístků.


Pěstování:

Mydlice se dříve pěstovala na výrobu pracích prostředků. Je možné ji pěstovat ze semen, případně ukládat do půdy části oddenků. Obojí se provádí na podzim. Mydlice má ráda lehčí, vápnité, vlhké půdy. Na další péči je nenáročná. 

 

Obsahové látky:

Saponiny, sacharidy, pryskyřice, sliz, minerální látky, kaučuk a další.

 

Poznámky:

Prací prostředek z mydlice si lze doma udělat takto: Vezmeme asi hrst nakrájených kořenů a necháme je vařit v půl litru vody. Vodu čas od času promícháme, jakmile začne silně pěnit, odstavíme z ohně, přecedíme a roztok nalijeme do láhve a používáme jej k mytí a praní.

Nemoci, byliny - hledat

mojra.cz
 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

použití   nálev   hemeroid   recept   zalijeme   kořen   angína   štítná   fytoterapie   mensturace   zrak   menstruační   kůže   postup   krk   Materia medica   tlak   řídnutí kostí   kolika   nemoc   Mattioli   kvasinky   mateřské   hlas   vliv   kůra   zánět   tinktura   chřipka   list   alergie   květ   játra   slinivka   jaterní   Avicena   bylinka   účinky   bylina   srdce   nežádoucí   houba   ateroskleróza   Podhorná   sběr   odvar   koupel   výroba   obsažené   pěstování   průjem   zelenina   plíseň   stvol   pupen   zpracování   sval   bylinná směs   žaludek   kojenec   indikace   hlavy   zlomenin   opar   rýma   zápal   dna   vitamín   roztroušená   kornatění   Janča   viry   astma   akné   kameny   slezina   močopudný   rostlina   epilepsie   stonek   končetina   dásně   krvácení   abytyše Hildegarda   žlučník   kloub   babské rady   pálení   nachlazení   sušení   keř   Zentrich   trávicí   využití   sirup   čaj   vlas   střev   Paracelsus   účinek   noha   ledvin   Váňa   nať   mrtvice   chladné   Janča   víno   písek   komplikace   revma   inhalace   vývar   olej   neht   premenstruační   hemoroid   arteriskleróza   horké   bolest   artróza   studené   Zentrich   chřipka   horečka   vitamin   teplé   prášek   choroba   užití   migrén   fermentace   kapsaicin   katar   šlacha   obsahuje   játra   stonek   návod   antibiotik   zácpa   brnění   ruka   sliznice   plísně   zelina   metabolismus   kontraindikace   zdraví   ovoce   Treben   pijeme   strom   slezina   osteoporóza   Galenos   minut   vřed   děti   kontraindikace   nohy   Moučka  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online