Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

mydlice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiMydlice lékařská (latinsky saponaria officinalis) léčí kašel, rozpouští hleny, zlepšuje látkovou výměnu, je močopudná a potopudná. Mydlice je trvalka vysoká až 80 cm. Má válcovitý, větvený, asi na prst tlustý oddenek. Lodyha je přímá, mírně pýřitá, rozvětvená. Listy vstřícné, podlouhle kopinaté až eliptické, na okraji drsné.

TUTO ŽIVOU BYLINKU NA JAŘE A V LÉTĚ PRODÁVÁME ZA 30 Kč - INFORMACE ZDEÚčinky rostliny:

 • kašel
 • zahlenění 
 • poruchy látkové výměny (metabolismu)
 • močopudný účinek
 • potopudný účinek
 • sekrece sliznic - stimulace
 • kožní nemoci
 • plísně - tlumí jejích růst
 • mykóza plísně
 • soor, moučnivka úst
 • plíseň nehtů, onychomykóza
 • pásový opar, herpes zoster

Jsou dlouhé 5-10 cm. Bílé až bílorůžové, slabě vonící květy v koncových vid lanech. Plodem je podlouhlá tobolka. Rostlina kvete během léta.

 

Používané části:

Sbírá se kořen.

 

Léčivé vlastnosti:

Mydlice se pro svůj velký obsah saponinů využívá hlavně k léčbě kašle, usnadňuje odkašlávání, rozpouští hlen. Zvyšuje sekreci sliznic, čímž je čistí. Dále je močopudná a potopudná, čehož se využívá při léčbě kožních onemocnění a ke zlepšení metabolismu. Mydlice obsahuje velké množství látky saporubinu, který potlačuje růst hub a plísní, proto se zevně hodí k omývání kůže postižené mykózou (i plíseň nehtů - onychomykóza) a na léčbu pásového oparu

 

Způsob použití:

Užívá se čerstvý nebo sušený kořen, zhruba 1 kávová lžička na šálek vody. Čaj se připravuje formou 3 minuty vařeného odvaru. Šálek se po doušcích popíjí během celého dne. Z mydlice je též možné dělat tinkturu, která se užívá 3x20 kapek denně. Zevně se používá poněkud silnější odvar, který slouží i jako kloktadlo při bolení v krku. 

 

Kontraindikace:

Mydlice je poněkud toxická a není vhodné ji užívat ve velkých dávkách a dlouhodoběji. Také zevně může při silné koncentraci vyvolávat kožní reakce, zásadně se neužívá na otevřené rány. 

 

Použití v kosmetice:

Výtažek z mydlice se užívá k výrobě nejrůznějších pěnivých kosmetických výrobků, jako jsou šampony, mýdla, zubní pasty, pěny do koupele a podobně. Dříve se z mydlice vyrábělo mýdlo. V domácí kosmetice se koncentrovaný odvar z kořene mydlice užívá k mytí mastných vlasů. Odvar z mydlice zcela nahradí šampon. 

 

Rozšíření a výskyt:

Domovinou mydlice je patrně východní Středozemí, odkud se rozšířila do značné části Evropy. U nás roste hlavně na březích řek a rybníků, na náspech, podél železničních tratí, ve vlhkých písčinách a podobně. 

 

Sběr:

Sbírá se kořen. Od konce září do konce října v dopoledních hodinách. Kořen se rychle omyje pod tekoucí vodou a suší se na slunci nebo při umělém teple. Kořen je možno používat loupaný i neloupaný. Bezprostředně před použitím se nakrájí na drobné kousky.

 

Možnost záměny:

Mydlici lze zaměnit za různé bíle či růžově kvetoucí rostliny. Dost zřetelným rozlišovacím znakem je stanoviště (břehy rybníků a potoků) a květy na samém vrcholu rostliny, které jsou složené z 5 okvětních lístků.


Pěstování:

Mydlice se dříve pěstovala na výrobu pracích prostředků. Je možné ji pěstovat ze semen, případně ukládat do půdy části oddenků. Obojí se provádí na podzim. Mydlice má ráda lehčí, vápnité, vlhké půdy. Na další péči je nenáročná. 

 

Obsahové látky:

Saponiny, sacharidy, pryskyřice, sliz, minerální látky, kaučuk a další.

 

Poznámky:

Prací prostředek z mydlice si lze doma udělat takto: Vezmeme asi hrst nakrájených kořenů a necháme je vařit v půl litru vody. Vodu čas od času promícháme, jakmile začne silně pěnit, odstavíme z ohně, přecedíme a roztok nalijeme do láhve a používáme jej k mytí a praní.

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

hlas   jaterní   zrak   kornatění   nemoc   minut   nežádoucí   ruka   kvasinky   končetina   zelenina   slezina   kolika   dna   játra   kůže   sirup   pupen   děti   brnění   koupel   sliznice   opar   chřipka   katar   Moučka   nať   revma   zpracování   rostlina   menstruační   plíseň   dásně   nálev   Zentrich   hemoroid   krk   studené   vitamín   sušení   postup   vývar   horké   řídnutí kostí   nohy   Paracelsus   hlavy   prášek   tlak   antibiotik   keř   vlas   kontraindikace   zelina   strom   kůra   Materia medica   účinek   víno   ledvin   stvol   kojenec   Podhorná   teplé   chřipka   bylina   krvácení   akné   kloub   močopudný   žaludek   recept   Mattioli   indikace   ateroskleróza   houba   sběr   tinktura   komplikace   artróza   Janča   kapsaicin   výroba   odvar   použití   ovoce   Treben   pálení   noha   neht   stonek   stonek   mensturace   zánět   kontraindikace   žlučník   játra   účinky   chladné   květ   choroba   průjem   migrén   list   zdraví   pěstování   olej   slezina   premenstruační   Janča   obsahuje   vliv   sval   angína   viry   zácpa   fermentace   štítná   babské rady   nachlazení   písek   střev   astma   užití   využití   zlomenin   horečka   alergie   zápal   Avicena   čaj   slinivka   inhalace   vřed   mrtvice   fytoterapie   mateřské   epilepsie   Galenos   zalijeme   arteriskleróza   Zentrich   bolest   abytyše Hildegarda   rýma   Váňa   osteoporóza   šlacha   metabolismus   srdce   návod   kameny   plísně   bylinka   bylinná směs   kořen   vitamin   pijeme   trávicí   hemeroid   roztroušená   obsažené  

Počet stránek ve webu:

3373

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online