Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
1 1 1 1 1 Hodnocení 4.26 (137 hlasů)
1 1 1 1 1 Hodnocení 3.67 (3 hlasů)

prochazka za jarnimi bylinkami severni cechy 18 5 2024Máte rádi jaro a bylinky, které se v tomto krásném období vyskytují? Zajímají vás účinky léčivých rostlin? Chcete se pokusit nacítit na duši rostlin? Tak potom je právě pro vás ideální jarní bylinková procházka v severních čechách s MUDr. Zbyňkem Mlčochem (lékař, bylinář, webmaster) a Louise Püschel (bylinářka, malířka v ledové vodě). 

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.50 (6 hlasů)

Bylinko-botanická procházka Kosířsé lomy Slatinice OlomoucMáte rádi léčivé rostliny? I na konci léta můžete najít obrovské množství léčivých rostlin. Můžete sbírat nejen jejich nati, ale také semínka a pozvolna se můžete připravovat na podzim, kdy je nejvhodnější čas na sběr kořenů do odvarů či tinktur, které můžete užívat v zimě. Přijďte se podívat do krásné přírody kosířských lomů. Botanik Martin vám popovídá o tom jak, kde, proč rostliny rostou, jak je od sebe navzájem rozpoznáte a také vám třeba poví něco o názvosloví kytek (jak vznikly jejich názvy). Bylinář Zbyněk (s letitou praxí - 1994-2023) vám pak řekne jak můžete léčivky užívat - zda je vhodné sbírat list, kvetoucí nať, květ, semínka či kořeny rostliny. Martin a Zbyněk společně vás pak např. upozorní na případné jedovaté léčivé rostliny, které by se mohly zaměnit za ty běžně užívané (např. z čeledi miříkovitých). Procházka bude opět stát za to a v této lokalitě budeme vůbec poprvé. Takže to bude výzva i pro nás. Moc se na vás těšíme :)

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.00 (4 hlasů)

ziva beseda a poradna bylinare a nutricni terapeutky prostejov 14 10 2023Rádi bychom vás pozvali na povídání lékaře bylináře Zbyňka Mlčochoa a nutriční terapeutky Zuzany Švédové a to do Iris centra v Prostějově 14.10.2023. Budeme vám k dispozici co se týče vašich bolístek nebo se s námi můžete poradit co se týče léčby vašich blízkých. Můžeme pořešit vhodné potraviny nebo léčivé rostliny či si třeba i teroreticky říci nějaké postupy při vaření či zpracování léčivých rostlin. Na co budeme znát odpověď na to vám rádi odpovíme. Pokud budeme potřebovat operativně dohledat na internetu nějaký obrázek potraviny či bylinky, k dispozici bude notebook a dataprojektor. Moc se na vás těšíme :)

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.71 (7 hlasů)

Diabetes - bylinky, bylinky, léčivé rostliny místo léku strava pohyb vliv stresu moderní selfmonitoring Choryně 25.5.2024Máte již diabetes? Užíváta tzv. PAD léčiva či si dokonce "pícháte" inzulin? Má někdo ve vaší rodině diabetes a vy se obáváte, abyste touto částečně geneticky podmíněnou chorobou také neonemocněli? Potom si přijďte poslechnout do Institutu Krista Velekněze v Choryni (bývalý klášter) u Valašského Meziříčí přednášku přednášku bylináře a diabetičky (která se "cukrovce" věnuje již více než 10 let), která je současně vysokoškolsky vzdělanou nutriční terapeutkou a nadšenou kuchařkou zdravých jídel. Povíme vám úplně všechno o diabetu - např. jaký je rozdíl mezi diabetem 1. a 2. typu, co je to inzulinová rezistence, glykemický index, ale také vám poradíme, jak vykompenzovat nemoc hned v počátku např. správnou stravou, pohybem. Řekněme si také to, jak se vyvarovat pozdních komplikací diabetu, kterými jsou např. cévní onemocnění nebo neuropatie. A to je opravdu jen minimální výčet tématu.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 3.00 (2 hlasů)

bylinko gurmanska dilnicka a povidani s bylinarem a nutricni terapeutkou choryne 28 9 2023 Dovolujeme si vás pozvat na tvořeníčko do Institutu Krista Velekněze v Choryni (bývalý klášter) u Valašského Meziříčí. V areálu institutu se pěstuje velké množství léčivých rostlin a také je v něm velká louka, sad ovocných stromů. Místem protéká malý potůček, který zajišťuje přítomnost několika mokřadních rostlin. Tamní klienti vyrábí různé předměty - např. vypalovanou keramiku, šité kapsáře apod. V místě jsem měl přednášku jak já sám (2022), tak i s kolegyní Zuzkou (2023) a protože nám toto místo oběma přirostlo k srdci, opět se zde vrátíme a to na konci září 2023.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.23 (13 hlasů)

botanicka prochazka zadni kopanina praha 2 9 2023Máte rádi konec léta? Takové to babí léto? Botanik Mgr. Martin Sedlák a já bylinář MUDr. Zbyněk Mlčoch ho zbožňujeme. S oblibou se touláme přírodou, která je ještě v plném proudu, ale zanedlouho se "zatáhne" na zimu. Pro vás jsme si na tento čas přichystali procházku po krásném místě, kterým je okolí Zadní Kopanina. Projdeme si zdejší louky, pastviny, hájky a sady, nalezneme spoustu bylinek i právě zrajících plodů a popovídáme si o jejich typickém biotopu kde rostou (louky, křoviny, pastviny, remízky), dále o jejich zpracování, léčivých účincích. 

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 3.67 (3 hlasů)

prednaska bystrice pod hostynem jak bylinky pomohly v praxi aneb 50 skutecnych kazuistik bylinkovych pacientu348Dovolujeme si vás pozvat na přednášku, ve které se dozvíte, jak konkrétním lidem pomohly konkrétní léčivé rostliny a to ať už ve formě čajů, tinktur nebo mastí. K dispozici bude více než 50 kazuistik z praxe. Těší se na vás jak organizátorky z Městské knihovny v Bystřici pod Hostýnem, tak i já. 

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.00 (11 hlasů)

Festival byl tentokrát na téma jarni festival aromaterapie a bylinky brno 25 3 2023 tema zenske zdraviŽENSKÉ ZDRAVÍ.
Pokud byste si chtěli poslechnout mé povídání na toto téma, můžete si stáhnout video www.WebinarZenskeZdravi.cz

 

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.43 (14 hlasů)

Bylinkový kurz Valtice 24.6.2023 Ing. Věra Žďárská MUDr. Zbyněk MlčochDovolujeme si vás pozvat na bylinkový kurz ve Valticích. Témata letošního roku jsou ŽENSKÉ ZDRAVÍ. Z kurzu si odnesete nové zkušenosti, znalosti, bylinnou tinkturu a nakoukáte "naživo" spoustu léčivých rostlin v bylinkové zahradě. Výuka se tedy skládá z praktické a teoretické části. Moc se na vás těšíme :)

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 3.93 (14 hlasů)

Přednáška bylinky ženské zdraví lymfatický systém 1.7.2023S ukázkovou přírodní zahradou Na Přehájku si vás dovolujeme pozvat na sobotní povídání o léčivých rostlinách V cca. Ve 4hodinové přednášce se zaměřím na léčivé rostliny, které používám u svých bylinkových pacientek na léčbu ženských nemocí a potíží. Okrajově něco řeknu o lymfatickém systému a jeho podpoře (tedy jaké léčivé rostliny použít, pokud vás trápí např. lymfatické otoky).

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.86 (14 hlasů)

vikendovy kurz lecebne konopi v praxi vyroba fenixovych slz cipku tinkturyCelovíkendový kurz týkající se léčebného konopí – historie a biologie, základy pěstování, rady ke sklizni a skladování, dále legislativa, účinky, způsoby využití a dávkování. V praktické části se budeme zabývat zpracováním konopí do podpůrných a léčebných přípravků. Se svými vědomostmi se s vámi podělí KONOPNÁ DOKTORKA MUDr. Jana Budařová, ( www.konopnadoktorka.cz ).

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.14 (14 hlasů)

bylinko botanicka prochazka u brna oresin 3 9 2022 13 cca 17 hodNa konec léta jsme si s botanikem Mgr. Martinem Sedlákem přichystali procházku po krásném místě, kterým je Horka u Ořešína. Projdeme si zdejší louky, pastviny, hájky a sady, nalezneme spoustu bylinek i právě zrajících plodů a popovídáme si o jejich typickém biotopu kde rostou (rozkvetlé suché i vlhké louky, křoviny, pastviny, remízky, sady, nádhernou ruderální výsypku)), dále o jejich zpracování, léčivých účincích. 

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.44 (16 hlasů)

aromaterapie bylinky 202225 workshopů a přednášek (od sušení bylin, přes výrobu vůní až po vaření s divokými rostlinami (vystoupí Renata Jahodová, MUDr. Zbyněk Mlčoch, Veronika Němcová a spoustu dalších), aromajarmark (čistá přírodní kosmetika, aromuli, dobroty z léčivých rostlin, mydlářky, bylinné čaje a sirupy, éterické oleje od různých značek, knihy a další bylinkové vychytávky), poradny bylinářů a aromaterapeutů (přijďte se zeptat odborníků), bylinková gastrozóna (svačinky, velká jídla i dezerty s bylinkami, k tomu aromatické limonády a káva a samozřejmě jihomoravské víno), dílničky pro děti.

Číst dál...