bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
5 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (4 hlasů)
5 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Léčivé účinky rostlin lidmi ověřenéLéčivé rostliny fungují. A nejvíce si to člověk ověří nejen na sobě, ale i na přátelích a cizích lidech. Jsem rád, když mi lidé napíšou zpětnou vazbu, která léčivá rostlina jim pomohla na ten či onen  zdravotní problém. Rozhodl jsem se, že se o přínosy léčbou rostlinami podělním na jedné stránce. A právě toto je ona.

5 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Vánoční koření a bylinkyKoření a bylinky neodmyslitelně patří k našemu životu, ať už je využíváme k přípravě čajů, dochucování pokrmů nebo třeba přípravě kosmetiky. Každá z nich má svou osobitou vůni a chuť a některé dokonce definují národní kuchyni některých zemí. Několik druhů bylinek a koření se pojí také s vánočními svátky, jelikož dovedou celý byt krásně provonět a tím pádem ještě umocnit vánoční atmosféru u vás doma. Které to jsou a jak je můžete o Vánocích využít?

5 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (27 hlasů)

Kontryhel měkký kontryhel obecný účinnostNa začátku je třeba poznamenat, že kontryhel je složitý rod. V naší přírodě volně roste velké množství nepohlavně se rozmnožujících druhů, které jsou si mnohdy navzájem značně podobné a jejich rozlišování je velmi obtížné. Naštěstí co do účinků jsou všechny srovnatelné. Pro okrasu pěstujeme kontryhel měkký, který však má trošičku jiné léčivé účinky než kontryhel obecný. Jak je od sebe ale odlišit?

4.83333333333 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.83 (6 hlasů)

Výroba bylinných tinktur - zákonyMožná jste se dostali do fáze, kdy jste také začali rozumět výrobě tinktur a chtěli jste je oficiálně prodávat v obchodě nebo na nějakém eshopu. Nic není nemožné, ale je to poměrně velká úřední mašinérie a to i pro malovýrobce. Jak tedy na to?

4.38709677419 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.39 (31 hlasů)

bylinkovy kalendar24.9.2019 jsme pro vás nainstalovali do webu nový kalendář, ve kterém bude nejen přehledně seznam všech bylinkových přednášek, seminářů a kurzů, ale také se v něm dozvíte ve kterou dobu sbírat nebo naopak už nesbírat různé léčivé rostliny.

►►► Kalendář je k náhledu zde ◄◄◄.

4.18181818182 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.18 (11 hlasů)

oman kolotocnik rozdily fotografieKolotočník ozdobný (Telekia speciosa) vs. Oman pravý (Inula helenium) - rozdíly: Máme-li od sebe odlišit kolotočník a oman pravý, je třeba se zaměřit na jejich květenství – úbor. Prvním rozlišovacím znakem jsou jeho vnější zákrovní listeny: u kolotočníku jsou z vnější strany lysé, zatímco zákrovní listeny omanu pravého jsou hustě plstnaté. Za druhé se tyto vzhledově podobné rostliny liší přítomností plevek (tenkých výrůstků podpírajících jednotlivé květy) na lůžku úboru: u omanu nejsou přítomny (otrháme-li tedy z lůžka terče květy, zbude nám holá "pleška"), zatímco u kolotočníku ano.

4.5 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.50 (10 hlasů)

Starček fuchsův vejčitý zlatobýl celík obecný rozdíl jak se lišíZlatobýl nebo starček? Jaký je rozdíl? Tyto dvě rostliny z čeledi hvězdnicovitých (druhá největší čeleď v rostlinné říši) rozlišíme na první pohled podle utváření květenství. Zlatobýl obecný čili celík (Solidago virgaurea) má květenství v hroznu ("pospolité") či úzce stažené latě kolem dokola celého stonku, s úbory na krátkých stopkách. Starček vejčitý ( = starček Fuchsův) a jeho blízce příbuzné druhy, s nimiž se můžeme v přírodě setkat (souhrně označovány jako Senecio nemorensis agg.), má květní úbory na dlouhých stopkách, sestavené do volné, široce rozložené chocholičnaté laty – úbory jsou tedy víceméně rozložené "do plochy".

4.75 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.75 (4 hlasů)

Jak rozeznat řepík od mochny ve sterilním, tj. nekvetoucím stavu? Oba rody jsou spolu příbuzné, patří do čeledi růžovitých. Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je vzpřímeně rostoucí bylina s přetrhovaně zpeřenými listy (na složeném listu se střídají malé a velké lístky). Z mochen má takové listy pouze mochna husí (Potentilla anserina), což je však rostlina s listy v nízké přízemní růžici a tenkými, plazivými, kořenujícími lodyhami, na nichž vyrůstají květonosné větve.

4.9375 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.94 (32 hlasů)

Štětka soukenická štětka planá lesní rozdíl jak se lišíŠtětka soukenická (Dipsacus sativus) vs. Štětka lesní, též planá (Dipsacus fullonum) - rozdíl: Pro rozlišení potřebujeme najít rozkvetlou rostlinu a porovnat poměr velikosti květů a plevek na lůžku květenství (takové ty "ostny" mezi květy). Pokud mají plevky rovnou špičku a jsou delší než květy (tzn. jednotlivé květy v květenství jsou mezi nimi jakoby "utopené"), jde o štětku planou.

4.45454545455 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.45 (33 hlasů)

Druhy hluchavek - žluté, růžové, bíláKdyž si tak chodíte po světě vidíte hluchavky, které mají 3 barvy květů. Bílá hluchavka je jen jedna. Aby v tom byl trošku znatek, tak je však jediná, která nemá své poddruhy. Hluchavka se žlutými květy má 3 druhy a konečně hluchavka s růžovými květy má také tři druhy. Z botanického hlediska "hluchavka žlutá" a "hluchavka růžová" neexistuje a mají přesnější označní. Pro zajímavost hluchavky začínají kvést již od poloviny března (v závislosti na nadmořské výšce) a jsou stravou pro probouzející se včely a čmeláky. Jako první kvetou hluchavky s růžovými květy. Pokud chcete mít více jasno v druzích hluchavek, přečtěte si informace v této stránce.

4.60714285714 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.61 (28 hlasů)

Seznam zahradnictví s bylinami bylinkami léčivými rostlinami ČRJe mnoho bylin, které je možné najít v přírodě nebo získat od známých. Ale bohužel existují takové, které musíme shánět a někdy to dá poměrně hodně práce. Naštěstí máme po celé ČR síť skvělých soukromých zahradnictví, kde najdete celou řadu takových léčivých rostlin nebo dokonce i hub. Několik takových zahradnictví je zde v přehledu a jsou vložená i do google mapy níže ve stránce.

4.5 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.50 (2 hlasů)

jake byliny a lecive rostliny se nesmi pouzivat do potravin a bylinnych produktuStránka uvádí seznam léčivých rostlin, které se nesmí používat do bylinných produktů, léků a potravinových doplňků dle vyhlášky č. 225/2008 Sb., část č. 4.

4.70833333333 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.71 (24 hlasů)
Bylinkové pohádky kniha knížkaMáte doma děti, které mají blízko k přírodě? Nebo dokonce mají rády povídání o bylinkách? Takovým dětem říkají bylinkáři ZELENÉ DĚTI a nedávno jsem o nich psal článek zde: www.bylinkyprovsechny.cz/1494 Skvělá zpráva je, že "zeleným dětem" (a nejen jim :) ) můžete číst pohádky z nové pohádkové bylinkové knížky! Jupí :)
1 1 1 1 1 1 Hodnocení 1.00 (1 hlas)
 • 30 kapek tinktury = 1 ml
 • 1 polévková lžíce = 15 ml 
 • 1 čajová/kávová lžička = 5 ml
 • dávkování tinktury - 1 kapka na 1 kg hmotnosti za den ve 3 dílčích dávkách, tzn. pokud někdo váží 60 kg, užívá 3x denně 20 kapek
 • výroba tinktur v kostce: do tinktury dáváme většinou 120-150 g byliny na 1 litr různěprocentního alkoholu
 • podle lunárního kalendáře vyséváme a přesazujeme bylinky v době dorůstajícího měsíce ("po zatmění", tj. novoluní), konkrétně 2 dny před novoluním a sklízíme nať a květy v době couvajícího měsíce, tj. po úplňku dále (nejvíce síly mají byliny v době úplňku) - lunární kalendář 2019 zde
 • nepřeléváme vařící vodou šalvěj, rozmarýnu, medvědici, brusinky, jmelí bílé, diviznu a slizovité byliny (proskurník, slézy)
 • sběr bylin - měsíce v roce
 • tabulka sběru bylin v průběhu roku
 • byliny vhodné na různé nemoci - souhrnná tabulka
 • vitamíny a minerály v bylinách - tabulka
 • aplikace na indentifikaci rostliny podle fotografie v mobilu - PLANT SNAP
4.59701492537 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.60 (67 hlasů)

Vlaštovičník jedovatý toxicita nebezpečí léčba nemocíVlaštovičník větší (latinsky Chelidonium majus) je přinejmenším kontroverzní bylina. I pro mě. Proč? Když jsem v devadesátých letech začínal s bylinářstvím, vyhýbal jsem se mu a jeho žlutooranžovému mléku jako čert kříži jako "zabijákovi". Až povídání od Zentricha a hlavně vyjádření MUDr. Václava Štefana Čermáka mě uklidnilo a začal jsem ho brát zase jako kamaráda (tím spíš, že mi roste už mnoho let u domu). Mezi zajímavosti patří, že právě vlaštovičník větší známé rakouské bylinkářce Marii Treben pomohl při závažném onemocnění v uprchlickém táboře v období války. Maria Treben prý říkávala, že jí vlaštovičník zachránil život. A jak je to doopravdy? Je léčivý? Podku ano, jak ho dávkovat, abyste si neublížili? O dávkování "to celé" vlastně je.

vnitřně

 • doplňková léčba leukémie (rakovina krve) - jako doplňková léčba
 • Hodgkinova nemoc (rakovina lymfatických uzlin) - jako dopolňková léčba
 • těžké nemoci jater
 • podpora metabolismu
 • detoxikace organismu (pozor, minimální dávkování!)
 • žloutenka, hepatitida
 • nemoci ledvin
 • zlatá žíla - hemoroidy, hemeroidy
 • píchání, pálení při močení

zevně

 • nemoci kůže
 • kuří oka
 • bradavice
 • kožní lišej
 • šedý zákal
 • nemoci rohovky (velmi ředěná šťáva do zavřeného koutku očí)
 • zánět spojivek
 • šedý zákal
 • namáhaný zrak (velmi ředěná šťáva do zavřeného koutku očí)
 • ztráta čichu (šňupání prášku - vizte text)
 • chronická rýma (šňupání prášku - vizte text)