pelynek cernobyl ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti pestovaniPelyněk černobýl patří do čeledi hvězdnicovité, latisky artemisia vulgaris. Léčí problémy zažívání, mírné křeče v trávicím ústrojí, zánět průdušek, Pelyněk černobýl patří do čeledi hvězdnicovité, latisky je to artemisia vulgaris. Léčí problémy zažívání, mírné křeče v trávicím ústrojí, zánět průdušek. 


Účinky rostliny:Účinky rostliny:

  • trávení, trávicí potíže
  • žlučník, žlučníkové potíe
  • křeče trávicího systému - žaludek a střeva
  • zánět průdušek, bronchitida
  • horečka
  • paraziti v organismu, odčervení (odstranění červů)
  • epilepsie - má vliv na četnost epileptických záchvatů

 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Maximální jednorázová dávka pelyňku nesmí překročit 1 g, denní pak 3 g byliny. U této byliny je třeba pečlivě dodržovat maximální dávky a užívat ji s opatrností, respektive by se měla tato rostlina užívat pouze akutně nebo krátkodobě. Látka thujon (obsažená v této rostlině) je totiž ve vyšších dávkách velmi toxický pro játra a nervovou soustavu. Předávkování může vést k poškození nervové soustavy, svalovým křečím, snížení smyslového vnímání nebo poruchám intelektu. Pelyněk nesmějí v žádném případě užívat těhotné a kojící ženy, neboť bylina má abortivní účinky (vyvolává potrat). 
 

Botanický popis: 

Statná, až 2 m vysoká, vytrvalá bylina. Má rozvětvené kořeny. Lodyha je statná, červená až hnědá. Listy jsou jednoduše až dvojitě peřenovité, Na líci tmavě zelené, na rubu běloplstnaté, Trubkovité, vejčité květy jsou uspořádány v početných vzpřímených klasech až hroznech. Mají barvužlutavou až červenohnědou. Plodem je nažka. Rostlina kvete během léta. 

 

Sběr: 

Kvetoucí natě (posledních 30 cm), nebo pouze "kuličky" - květ.

 

Účinky pelyňku černobýlu na zdraví člověka

Černobýl se používá k podpoře zažívacího traktu, při žlučníkových potížích. Tlumí křeče ve střevech i žaludku. Dá se použít i u plicní nemoci, např. na zánět průdušek. Snižuje horečku. Ničí střevní parazity a odčervuje. Pomáhá i při lehčích formách epilepsie.

 

Užívání, dávkování

Černobýl se užívá formou nálevu, 2-3 šálky denně, Při potížích se zažíváním se kombinuje s jinými hořčinami, jako je světlík, zeměžluč,benedykt. Při pIicních problémech se užívá se šalvějí v kombinaci 1 : 2.

 

Těhotenství a kojení

Černobýl by neměly vůbec užívat těhotné a kojící ženy. Po něm totiž hořkne mléko. Nepřekračujte stanovené dávky. 

 

Využití v kuchyni

Černobýl je ideální pro "trampskou" kuchyni, neboť roste doslova všude. Lze jej dávat do nádivek, jako kořenína ryby, do polévek, pod maso,zvláště tučné.


Výskyt pelyňku černobýlu

Černobýl roste v mírném pásmu celého světa. U nás jej najdeme hlavně při cestách, na okrajích polí, na náspech, rumištích, v příkopech. V nížinách i na horách.

 

Sběr

V době květu, od června do začátku září, sbíráme vrchní část kvetoucí natě. Sběr probíhá kdykoliv během dne. Jako koření do nádivek pouze drhneme "kuličky" (květy).

 

Zaměnitelnost s jinou bylinou

Černobýl si můžeme splést pouze s jinými pelyňky, estragonem nebo pelyňkem pravým. Oba jsou léčivé a mají podobné vlastnosti, takže topříliš nevadí. 

 

Co pelyněk černobýl obsahuje?

Organické kyseliny, éterické oleje, pryskyřice, inulin, sliz, třísloviny, artemisin, tujón. 

 

Poměr sesychání:

1:4

 

Pěstování

Černobýl roste všude, tak je snad zbytečné jej pěstovat, Pokud si to však někdo přeje, nechť si na podzim nasbírá semena, na jaře je zasadía v létě dává pozor, aby se mu by|ina příliš nerozšířila. 

 

Zajímavosti

Černobýl patří mezi devět bylin, které jsou v anglosaském světe pokládány za magické.
Černobýl patří mezi alergeny.

 

Jak se jinak říká pelyňku černobýlu - synonymní názvy: 

Bylina sv. Jana ☼ Černobejlí ☼ Dietní pepř ☼ Matka bylin ☼ Palina ☼ Pamatujček ☼ Pamětníček ☼ Pás sv. Jana ☼ Peklíček ☼ Peklínek ☼ Pelunka ☼ Peluň ☼ Peluňka ☼ Permutějček ☼ Peruňka ☼ Polyně ☼ Stříbrník velký ☼ Stříbřík