slunecnice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiSlunečnice (latinsky helianthus) pochází z jihu Severní Ameriky. Do Evropy dorazila roku 1510 a několik set let byla považována za rostlinu ozdobnou. Teprve později se lidé naučili jíst slunečnicová semínka. V roce 1840 přišel ruský rolník Bokarev na nápad lisovat ze slunečnicových semen olej. Od té doby se tato cenná tekutina běžně používá v mnoha národních kuchyních.


Účinky rostliny:Účinky rostliny:

  • detoxikace
  • nemoci vedlejších nosních dutin (paranazální dutiny, sinusitida)
  • bronchitida, zánět průdušek
  • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
  • parodontóza
  • bloklý krk, zatuhlý krk (krční páteř), zatuhlé krční obratle
  • žluté zuby kuřáků
  • špatný stav dásní
  • váčky na dásních

Ze zdřevnatělých slunečnicových lodyh se získává celulóza a spalováním lodyh vzniká hnojivo bohaté na draslík. Ve slunečnicových semenech je až 24 % bílkovin, 38 % oleje a velmi mnoho vitaminů.

Metoda cucání slunečnicového oleje pochází z indické ajurvédy a je v Indii známá tisíce let.V současné době se také široce používá na západě Evropy jako účinný způsob očisty (detoxikace) organismu od toxinů dokonce i tak těžko odstranitelných, jako jsou toxiny v kostní tkáni, kloubech nebo průduškách.

Cucáním slunečnicového oleje se léčí rovněž nemocné paranazální dutiny, paradontóza, záněty průdušek, revmatické choroby, zánět způsobující tuhnutí krčních obratlů. Každodenní cucání slunečnicového oleje přináší vynikající výsledky, ale nepoužívejme tuto metodu bezprostředně po jídle. 3/4 lžíce oleje cucáme tak, jako bychom si proplachovali přední zuby. Tu dobu dýcháme nosem (což může být  např.při rýmě velmi obtížné). Do oleje je třeba přidat 4 kapky mátového Dentoseptu nebo Azucalenu (výtažek z heřmánku nebo měsíčku), které zlepší chuť oleje (nebude tak mdlý); oba preparáty dezinfikují dutinu ústní. Po 20 minutách zbytky vyplivneme a ústa i krk vykloktáme vodou. Bílé zbytky v ústech po cucání jsou silně toxické a nesmí se polknout. Za 14-18 dní této kúry se náš stav může zhoršit, někdy může přijít dokonce i zvýšená teplota. To je znamení, že započal proces léčby a očisty. Přesto léčbu nepřerušujme, ale pokračujme v ní až do pozitivních výsledků. Špatný pocit po několika dnech přejde. Aby byla léčba účinná, tedy aby se vyléčily dutiny, průdušky i klouby, musí trvat několik měsíců až 2,5 roku, zejména u těžkých chorob. Pokud máme zpočátku problémy cucání zvládnout, je dobré začít od 5 minut a pak teprve postupně dobu prodlužovat až na 20. Jedním z prvních efektů, které po 7-10 dnech zpozorujeme, budou hezké bílé zuby a zdravé dásně, dokonce i u kuřáků. Během cucání z nich mizí všechny nánosy a usazeniny, a co je důležitější, posilují se dásně a likviduje paradontóza. Je to lepší způsob než chemické bělení zubů. Metodu cucání slunečnicového oleje lze doporučit rovněž lidem, kterým se dělají u zubů tzv. váčky na dásních, kde vznikají zánětlivá ložiska.