Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

svetlik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniKdyž se letní sezona chýlí ke konci a většina bylinek již odkvetla, začíná čas světlíkú. Je to dost častý plevel na lukách a pastvinách, dodává jim poslední krásu léta. Tam, kde se vyskytuje, bývá hojný, a i když je drobný, dokáže bohatstvím bílých květů rozveselovat své okolí až do pozdního podzimu. V lékárnách dostaneme světlíkovou drogu jen občas, proto sběr rozkvetlé nati tvoří každoroční závěr bylinkářské sezony.Účinky rostliny:

 • oční nemoci
 • záněty spojivky - konjunktivitida
 • zánět očního víčka (ječné a vlčí zrno - chalazion, hordeolum)
 • hnisání očí
 • nadměrné slzení 
 • únava očí
 • pooperační stavy očí

 • posílení žaludku
 • překyselení žaludku
 • žaludeční vředy
 • paměť, zapomnětlivost
 • chronická rýma
 • chrapot

Účinky světlíku na lidské zdraví

Jak již slovenské jméno očianka napovídá, světlík je rostlinou našich očí. Už starověké národy ho používaly především k léčení očních chorob a pro tento účel ho doporučovali i významní středověcí bylinkáři. Dodnes je to pro něj hlavní využití. Dokáže totiž velmi dobře pomoci při mnohých očních chorobách, přičemž se používá zevně i vnitřně.

Při vnějším použití omýváme oči silným odvarem ze světlíku nebo přikládáme obklady. Doporučuje se též naplnit sáček z řídkého plátna spařeným světlíkem, přiložit na bolavé oko, převázat a nechat působit přes noc. Pomáhá při zánětu očních spojivek, hnisání, slzení, při tvorbě ječného zrna, zčervenání, podráždění či únavě očí.

Takový obklad je užitečný i na doléčení pooperačních stavů, na regeneraci a posílení oka. Vnitřní použití se přidává k vnějšímu, podporuje léčení očí a zlepšuje zrak. Příznivě přitom ovlivňuje žaludek, neboť světlík patří k ojedinělým bylinám, které snižují kyselost žaludku, a tím preventivně působí proti tvorbě žaludečních vředů. Dobrou prevencí a prostředkem na zlepšení zraku, hlavně u starších lidí, je macerát světlíku ve víně.

Světlík podporuje také paměť a je účinný při lehčích infekcích. V USA se výtažkem ze světlíku léčí chronická rýma

 

Otrava nehrozí

Rostlina je neškodná a v běžném dávkování ji můžeme užívat i dlouhodobě. 

 

Kde roste světlík

Světlík je možné vidět na vřesovištích, vlhčích loukách, polích, pastvinách, trávnících a suchých travnatých svazích. Roste především v písčitých a hlinitých půdách bohatých na minerály.
V Evropě hojně rozšířen, roste ve vysokých nadmořských výškách až 3000 metrů n. m. Avšak v posledních letech začíná ubývat.
Kdy kvete? Kvete od července do října.

 

Pěstování světlíku lékařského

Světlík patří mezi poloparazity, jiným rostlinám odebírá vodu a živiny a proto je velmi náročný na pěstování. Je častým plevelem krátkostebelných vlhkých až vysýchavých luk, pasek a lesních okrajů Dává přednost alkalickému (až mírně kyselému) prostředí a miluje čisté spodní vody, díky tomu ho v přírodě v současnosti rapidně ubývá.

Na místech kde se vyskytuje, bývá hojně rozrosten, i když se jedná jen o malinkou rostlinku, která však svou krásou rozveseluje okolí na konci letní sezóny až do podzimu.

Pokud chcete mít světlík lékařský ve své bylinkové zahradě, doporučujeme jej vykopnout z lokálního naleziště i s kusem půdy.

 

Přezimování světlíku v podmínkách ČR

Rostlina je jednoletý poloparazit, takže vám pravděpodobně na stejném místě za rok nevyroste znovu. Doporučujeme uschovat zaschlé květy a ty se pokusit na jaře zasít, šance je malá, ale existuje. Jistotou je tedy odkopek z lokálního naleziště (vizte výše).

 

Rozšíření na území ČR

V ČR dříve dosti hojně, v posledních asi 40 letech ubývající, dnes jen roztroušeně, nejvíce od pahorkatin po horské oblasti, roste však i v nížinách. Celkově roste v Evropě na severu asi po 60° severní šířky, na východě po Ural, na jihu do jižní Francie, sever Itálie a střední část Balkánu.

 

Čajová směs na posílení očí:

 • nať světlíku 5 (dílů)
 • list (plod) borůvky 3 (díly)
 • květ heřmánku 1(díl)
 • list ořešáku 1
 • plod fenyklu 1

Dvě lžíce směsi dáme do půllitru vody a necháme přikryté vylouhovat asi 15 minut. Čaj přecedíme a pijeme 2-3x denně. Pro vnější použití přidáme ještě jednu lžíci směsi, aby byl čaj silnější.

 

 • Oční nálev ze světlíku

40g suché drogy přelijeme 1l vařící vody a necháme vychladnout. Přecedíme přes jemné plátno. Do nálevu ze světlíku namočíme kousek čisté látky nebo gázy a necháme stékat od spánku k nosu. V případě obkladů použijeme kosmetické tampony a přiložíme na oči. Necháme působit 10 -15min. Někdy se užívá v kombinaci s chrpou a měsíčkem. Stejně připravený nálev můžeme použít jako kloktadlo nebo při rýmě k výplachům nosu.

 • Světlíkový čaj na unavené oči

1 lžičku řezané světlíkové natě přelijeme 200ml vařící vody a necháme 15 min louhovat. Pijeme vlažný po doušcích 3x denně.

 • Nálev na nateklé, unavené nebo slzící oči

Smícháme nať světlíku se stejným množstvím heřmánku a vrchovatou lžičku směsi zalijeme 2dcl vařící vody. Po vychladnutí používáme jako obklad. Tyto obklady pomáhají i při ječném zrnu.

 • Světlíková inhalace

4 polévkové lžíce světlíku vaříme 5 -10 minut v 0,3 l vody. Přehodíme přes sebe osušku a inhalujeme 5 až 10 min. 2x denně. Inhalace pomáhají při zánětu čelních dutin.

 • Mletý světlík

Prášek z usušené rostliny pomáhá při nechutenství a žaludečních potížích.

 

Jak se jinak říká světlíku - synonymní názvy: 

Ambrožka ☼ Bradavník ☼ Hledíček ☼ Kočičí len ☼ Očanka ☼ Okotěška ☼ Potěcha ☼ Potěšení očí ☼ Těšinka ☼ Umrlčí zvonečky ☼ Umrlčí zvonky

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

horečka   nemoc   babské rady   tinktura   kontraindikace   akné   sliznice   keř   Zentrich   pupen   kapsaicin   Janča   Paracelsus   Mattioli   nohy   výroba   Avicena   Moučka   použití   angína   bylina   brnění   ledvin   nežádoucí   zalijeme   pěstování   hemoroid   mateřské   zrak   opar   astma   vliv   osteoporóza   kůra   roztroušená   katar   slezina   choroba   slezina   strom   sirup   obsahuje   obsažené   vlas   neht   dna   chřipka   kontraindikace   účinek   mrtvice   močopudný   Váňa   rýma   nachlazení   recept   zelenina   horké   vřed   tlak   stonek   Galenos   ovoce   zdraví   bolest   srdce   antibiotik   olej   průjem   víno   artróza   krvácení   alergie   minut   sval   Materia medica   hemeroid   rostlina   účinky   žlučník   chladné   koupel   odvar   krk   vitamin   děti   kvasinky   zlomenin   sušení   kořen   slinivka   návod   studené   střev   kornatění   kameny   list   indikace   viry   využití   bylinná směs   zelina   dásně   vitamín   prášek   trávicí   hlavy   kůže   pálení   revma   játra   kloub   šlacha   končetina   plíseň   pijeme   metabolismus   komplikace   Zentrich   fermentace   menstruační   žaludek   jaterní   Janča   inhalace   mensturace   stvol   nať   houba   zpracování   sběr   ruka   Treben   užití   plísně   kolika   štítná   čaj   chřipka   játra   abytyše Hildegarda   zácpa   Podhorná   hlas   migrén   postup   arteriskleróza   epilepsie   písek   kojenec   noha   premenstruační   fytoterapie   bylinka   zápal   stonek   teplé   nálev   řídnutí kostí   vývar   ateroskleróza   květ   zánět  

Počet stránek ve webu:

3374

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online