Dvouzubec trojdílný účinky na zdraví co léčí použití užívání využitíDvouzubec, dvojzubec trojdílný (latinsky Bidens tripartita, anglicky bur mangold, tick-seed, stick-tights; čeleď hvězdnicovité) je letnička s lysou, méně častěji chlupatou, přímou lodyhou, dorůstající výšky kolem 3/4 metru. Lodyha je někdy červenavě zbarvená. Lodyžní listy jsou sytě zelené, zúžené do křídlatého řapíku, tří až pětilaločné, hrubě pilovité, se zoubky namířenými kupředu. Úbory jsou přímé nebo nicí, květy velmi nevýrazné, s dvouřadým zákrovem, žluté, trubkovité. Květní jazýčky chybějí. Čtyřboké, zmáčknuté hnědé nažky mají na vrcholku místo chmýří nazpět obrácené bodlinky, kterými se přichytávají zvěři na srsti a lidem na šatech.


Účinky rostliny:

Kde roste

Dvouzubec je poměrně hojná bylina, rozšířená na vlhčích pláních, mokrých loukách (mokřady), březích toků apod.

 

Co se sbírá

Drogou je kvetoucí nať (Herba bidensis tripartitae), sbíraná od června do září, brzy ráno před východem slunce, přibližně okolo páté hodiny. V tuto dobu má nejvíce síly.

 

Do obsahuje

Flavonoidní droga s obsahem hořčin, tříslovin, silice a mnoha stopových prvků.

 

Účinky na zdraví, použití, využití

Droga velmi účinně podporuje látkovou výměnu, působí močopudně a potopudně. Z toho také vyplývá její vnitřní použití při mnoha chorobách látkové výměny, včetně lupénky. Lze ji rovněž využít ke stimulaci funkce nadledvinek a také jako antirevmatikum. Zevně působí bylina jako poměrně výrazné antialergikumm, proto je vhodná ke koupelím ekzematických dětí, při dětském mazotoku a k výplachům nosu při alergické rýmě.

 

Zpracování

Základní lékovou formou je odvar, připravený krátkým, asi jednominutovým varem.
Obvykle se podávají 4 šálky čaje denně, můžeme ale také připravit bylinářský čaj, bylinářský balzám. V léčbě lupénky dáváme přednost tinktuře, kterou dávkujeme 3x30 kapek u žen a 3x35-40 kapek u mužů.

 

Dvouzubcová mast na 

Na pokožku můžeme použít mast zhotovenou takto: Bílou vazelínu a lanolín smícháme v poměru 1:1, roztavíme na vodní lázni a přidáme 15% tinktury. Dřevěnou kopistí  mícháme do odpaření lihu. Mastí se postižené místo může potírat i vícekrát denně.

 

Samostatný nebo do směsí

Dvouzubec je ideální drogou pro samostatné podávání i pro kombinace do směsí.

 

Nežádoucí účinky, kontraindikace

Při běžných dávkách neexistují žádné nežádoucí účinky a ani kontraindikace.

 

Těhotenství, kojení, děti

Bylinná droga se může použít i v dětském lékařství a může se podávat i těhotným a kojícím ženám.

 

Detox aneb krev čistící bylina

V ruském lidovém léčitelství se používá tzv. krev čistící prostředek. Jde o směs 2 dílů natě dvouzubce, 2 dílů natě macešky trojbarevné a 1 dílu natě nebo větviček
potměchuti. Potměchuť, kteráje označována za jedovatou, můžeme nahradit kopřivou nebo kořenem jehlice trnité.

 

Univerzální čajová směs na kožní nemoci - alergie, lupénka, ekzém

Vynikající čajovinou pro vnitřní i zevní léčbu kožních chorob různého původu je směs 100 g natě dvouzubce, 50 g natě zemědýmu, 50 g kořene lopuchu, 25 g kořene jehlice trnité a 25 g natě tymiánu. Podává se formou čaje, v množství asi 0,75 litru denně.

 

Homeopatie

Dvouzubec je v homeopatii bylina prakticky neznámá, i když pro svou širokou, ale mírnou účinnost je velmi vhodnou drogou zejména pro děti, pro lidi zesláblé dlouhou nemocí nebo jinak citlivé nemocné, ale hlavně při mnoha kožních projevech. Pro homeopatické účely se sbírá kvetoucí nať, nejlépe krátce před polednem. Zpracovává se podle §2 nebo §3 (bylina má podle lokality výskytu různý obsah vody), s použitím lihu 90%. Základní esence se pak ředí až po potenci D4 lihem 35%. Obecně se používá vnitřně potence D4 s dávkováním 2krát denně 10 až 12 kapek (ráno a večer) před jídlem. Zevně se užívá rovněž potence D4, ale do koupelí potence D2. Použití je stejné jako v alopatii. Musíme však upozornit, že působení je sice mírnější, ale jinak přinejmenším stejně účinné jako v alopatii.