sedmikraska chudobka ucinky na zdravi pouziti vyuzitiHusí kvítko je lidový název pro velmi známou léčivku - sedmikrásku chudobku/sedmikrásku obecnou (latinsky bellis perennis, anglicky Daisy, slovensky Sedmokráska obyčajná, německy Gemeines Gänseblümchen) z botanické čeledi hvězdnicovitých (Astreraceae). Říká se, že jakmile začnou  rašit,  přichází jaro. Přestože je tato květina docela nenápadná, má svou moc - dříve lidé věřili, že nosí štěstí. Rostlina má největší sílu na Svatého Jana (24.6.) mezi dvanáctou a třináctou hodinou, kdy je slunce nejvýš. A také první tři sedmikrásky, které na jaře naleznete, jsou mnohem léčivější než jiné a budou vás chránit před horečkou, bolestmi zubů a "zlými pohledy". Zkrátka obyčejná sedmikráska zas tak obyčejná není.

Účinky rostliny:

Proč se jí říká CHUDOBKA

Sedmikráska je na živiny nenáročná. Stačí jí tedy CHUDÉ půdy. Kde ji nezahluší vyšší plevel, tam se jí daří. Má ráda slunné sekané trávníky.

Bellis perennis: z latinského bellus = hezký, pěkný + perennis = roční, celoroční (sedmikráska kvete po celý rok).

 

Kdy a kde roste, kdy a co z ní sbíráme

KDER ROSTE: Rostlina je velmi hojná. Vyskytuje se na loukách, okrajích cest, na mezích i v zahrádkách. Je hojná v celé Evropě a vyskytuje se až v Malé Asii a Sýrii. Zplaněle roste i v Severní Americe a na Novém Zélandu. Nadmořská výška - do 2000 m.n.m.
KDY KVETE: Tato květina roste a kvete téměř po celý rok, na jaře se její hlavičky objevují velmi brzy - vyskytuje se již od začátku března. Je možné ji sbírat prakticky celý rok. I proto se suší spíše výjimečně.
CO SBÍRÁME: Nejvíce ale kvete od dubna do srpna, kdy je také nejvhodnější čas na sběr květů a listů. Sedmikrásky ale sbírejte, až když jsou květy plně otevřené. Největší sílu má rostlina mezi 12.-13. hodinou.
SBĚR KOŘENU: Na podzim a velmi brzy na jaře sbíráme kořen (ze kterého děláme odvar a má stejné účinky jako květy a listy).

 

Léčivé účinky sedmikrásky chudobky

Všechny účinky sedmikrásky jsou uvedeny v tabulce.

Skupinové účinky: Analgetikum (proti bolesti), antiflogistikum (protizánětlivý), antitusikum (proti kašli), demulgens (zánět sliznic), digestivum (podpora trávení), emoliens (změkčuje kůži), expektorans (podpora vakašlávání), karcinostatikum (zpomalení rakoviny), laxativum (projímavý účinek), oftalmologikum (oční nemoci), purgativum, spasmolytikum, tonikum.

Sedmikrásku můžete využít také pro rychlé ošetření hmyzího bodnutí apod. Stačí rozemnout čerstvý list a čerstvou šťávou potírat postižené místo, nebo rozmačkaný list na ránu jen přiložit.

Bylinná droga je relativně slabě účinkující, proto ji velmi často dáváme do směsí.

 

Květy a listy jsou jedlé - 10-15 ks za den

Květy můžete jíst čerstvé přímo na louce, ale přidávají se také do jarních salátů a polévek nebo je můžete nasypat na chléb s máslem či tvarohem. Do salátů můžete nasbírat i listy, a květy použít hlavně na ozdobu.

Těhotenství, kojení a děti

Bezpečná léčivá rostlina. Mohou užívat těhotné ženy, kojící ženy i děti. Nemá vliv na chuť mateřského mléka.

 

Zpracování - čaj, odvar, tinktura, směs se sedmikráskou na jarní detox, sušení, využití v kuchyni

 • Nálev (čaj): Jednu lžičku čerstvých květů a listů zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Přeceďte a pijte několikrát denně. Čaj lze také osladit medem. Na zimu si květ můžete také nasušit nebo ho dát do tinktury.
 • Tinktura: 150 gramů květů dát do 1000 ml alkoholu o koncentaci cca. 40-50%, necháme 3 týdny v teple a stínu macerovat. Scedíme. Dávkování: univerzální dávkování tinktur je na www.UcinkyTinktur.cz
 • Odvar z kořene: 2 g kořen, 250 ml voda, velmi slabý var 10 min., pak z ploty, luhovat 15 min., 3x denně.
 • Směs se sedmikráskou na jarní detox: Dobrý jarní očistný čaj se dělá z květů sedmikrásky a listů kopřivy a pampelišky. Všeho stejným dílem. Pijí se 3 šálky nálevu denně.
 • Sušení: Je možné nasušit na zimu. Teplé stinné místo. Ideální sběr: 24.6. kolem poledne.

 

Speciální recepty

ASTMA: Při astmatu velice uvolňuje křeče a celkově uklidňuje čaj ze sedmikrásky: Třicet gramů sedmikráskových květů s listy přidáme do 1 litru studené vody, ohřejeme a 3 minuty udržujeme při varu. Pak necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Pijeme celý den po malých šálečcích, můžeme osladit medem.

MIGRÉNA: Při migréně přelijeme 1 polévkovou lžíci květů a listů sedmikrásky šálkem vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Pijeme 2 až 3 šálky denně.

ZÁNĚT POHRUDNICE: Při zánětu pohrudnice jednu polévkovou lžíci květů a listů sedmikrásky dáme do studené vody, necháme přejít varem, 10 minut vyluhovat a potom přecedíme. Pijeme denně 3 šálky mezi jídly.

DÁVIVÝ KAŠEL: Při dávivém kašli přelijeme polévkovou lžící květů sedmikrásky šálkem vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Pijeme 3 šálky denně, mezi jídly.

 

Recepty se sedmikráskou - zavařené sedmikráskové želé a zelený chléb s máslem

Využití v kuchyni: Květy se užívají jako přízdoba do salátů a jako jarní zelenina. Dekorativní úbory (květy) najdou tedy uplatnění v divoké kuchyni jako ozdoba, pro výraznou hořkost se většinou pojídají jen v malém množství nebo naložené. Čerstvé růžice listů s poupátky upravujeme jako salát s cibulí, se šťovíkem, hodí se také do bramborových salátů, bylinkového másla, do polévek i omáček, nádivek, pomazánek, omelet apod. Poupátka se nakládají do octa jako sedmikráskové kapary.

► Sedmikráskové želé

SUROVINY: Litr sedmikráskových květů, 1,5 litru vody, 1 kg želírovacího cukru 1:1, šťáva z 1 citronu. 

POSTUP: Květy rozložíme na plátno, aby vylezl hmyz. Poté květy svaříme s vodou. Necháme přes noc stát a následně přecedíme přes filtr. S želírovacím cukrem a citronovou šťávou svaříme na želé. Horké želé nalijeme do sklenic se šroubovacím víčkem a ty ihned uzavřeme.

TIP: Máme neobyčejný dárek z naší vlastní bylinné kuchyně.

► Zelený chléb s máslem

SUROVINY: Různé jarní byliny, například sedmikráska, orsej před kvetením, pampeliška, řeřišnice luční nebo potočnice lékařská, chléb dle chuti, případně opražený a tence pomazaný máslem, sůl, pepř

POSTUP: Byliny omyjeme, velké listy nakrájíme nadrob no, naklademe na chléb a ozdobíme sedmikráskami. Podle chuti okořeníme trochou bylinkové soli a pepře z mlýnku.

Sedmikráskov sirup zastudena - recept zde.

Sedmikráskov sirup zatepla - recept zde.

Sedmikráskový špenát - recept zde.

Hlávkový salát se sedmikráskou - recept zde.

 

Jaké látky obsahuje

Tato rostlinka dříve byla považována za všelék. Je to dáno obsahem účinných látek: Aldehydy (hexanal, nonanal, heptanal), alkoholy (heptanol, hexanol, octanol), flavonoidy ( cosmosiin), fytosteroly, glykosidy (apigenin), hořčiny, ketony, kyseliny (fumarová, laurová, linolenová, linolová, myristová, palmitová, tříslová), minerální látky, polyacetyleny (až 21 %), pryskyřice, sacharidy (inulin), saponiny (asterbatanosid, belliosid, bellissaponin, bemardiosid), silici, sliz, terpenoidy (cymen, citronellal, limonen, linalool, myrcen, pinen, terpineol, thymol), třísloviny aj.

 

Zajímavosti

 • Stojí-li slunce vysoko na obloze, jsou jazykovité květy (správně botanicky úbory) ploše rozprostřeny. Je-li zataženo, stáhnou se. V noci se květy zavírají do poupěte a květ se ohne k zemi. I proto se jim říká DENNÍ OČKO, OKO BOHA BULHARA, OKO DNE.
 • Rosltinu spásají rády husy. Spásání rostliny podporuje šíření rostliny do okolí.

 

Zvyky a pověry, zdroj her pro děti

 • Sedmikrásku zná skutečně každý: Děti sedmikrásky milují, možná i proto, že do nudných zelených trávníků přinášejí pestrost, a to i v době, kdy jiné byliny nekvetou.
  Používají ji např. pro věštění budoucnosti neho z ní vijí věnečky. Lodyhu narýpnou nehtem a skrze ni protáhnou další lodyhu Fantazii se žádné meze nekladou. Takže vznikají nádherné květinové řetězy, čelenky do vlasů, náramky nebo i prstýnky. Kontaktu s přírodou prostřednictvím scdmikrasky lze učit dokonce i ty nejmenší děti. Lézt po louce, doslova z očí do očí sedmikráskám je zažitek přímo bytostný.
 • Sedmikráska je podobně jako kopretina orákulem. V mnoha oblastech se říkalo, že má člověk spolknout první tři nalezené sedmikrásky v roce, aby se ochránil před horečkou, krhavýma očima, bolestmi zubů a dalšími potížemi.
 • Rostlina dříve měla své místo na pastvinách pro bílé husy.
 • V předkřesťanské době byla květina zasvěcena bohyni Matce Freye/Frigg, jako sedmikráska se později stala květinou mariánskou.
 • Podle legendy vyrazily květiny v místě, kde padaly na zem Mariiny slzy při útěku do Egypta.
 • V křesťanském malířství symbolizuje sedmikráska opak pomíjivosti, věčný život, ale také slzy. Nachází se například na obrazech z raného novověku Uctívání dítěte od Johanna Koerbecka a Zuzana v lázni od Albrechta Altdorfera.

 

Botanický popis

Sedmikráska je vytrvalá rostlina vysoká 5- 15 cm. Z válcovitého oddenku vyrůstá přízemní růžice listů, které jsou obvejčité, až kopinaté, na okraji vroubkované, řídce chlupaté. Úbory má složené z jednotlivých kvítků . Ty okrajové jsou bílé
(někdy mírné narůžovělé), ty středové trubkovité, mají žlutou barvu. Rozkvetlou sedmikrásku lze najít po celý rok. Nejvíce však kvetou před prázdninami.

 

Jak se jinak říká sedmikrásce - synonymní názvy: 

Cikánka ☼ čacenka ☼ hladověnka ☼ husí kvítko ☼ chudobinka ☼ chudobka ☼ jiskérka ☼ sirotka ☼ stokrása ☼ šešetka ☼ babička ☼ chudá papnenka ☼ čačenka ☼ hladověnka ☼ kakuša ☼ kněžský límeček ☼ kuří očko ☼ matečník ☼ ruchtarečky ☼ sirotka ☼ zapomenutka ☼ oko boha Bulhara ☼ oko dne.

 

Velkokvěté sedmikrásky nejsou vhodné pro léčebné účely

V zahradnictvích lze koupit různé velkokvěté sedmikrásky. Ty se však k bylinářským účelům nepoužívají a většinou se pěstují v květináčích za oknem.

 

Pěstování

Ideálně formou odkopků z přírody. Pozor! Sedmikráska se rychle rozrůstá, a může se tak stát těžko odstranitelným plevelem. Je tedy lepší ji sbírat v přírodě. Je odolná do -15°C.

Díky podzemním výběžkům často dochází k masivnímu růstu sedmikrásky, která pokrývá půdu jako trávník. Malý, dříve spíše vzácný archeofyt se v dnešní době dokáže velmi dobře vyvíjet na trávnících, které jsou udržovány stále nízké, a také na silně hnojených a často kosených loukách.

 

Záměna za jiné rostliny

Turan roční, kopretina irkutská

 

Zdroje pro článek

 • Moje kniha divokých bylin, Wurftová
 • Rostlinné léky, Hemzal
 • Plané rosltiny, Scherfová
 • Jedlé rostliny z přírody, Lánská
 • Atlas bylin, Knauerová
 • Herbář léčivých rostlin, Janča a Zentrich
 • Co kvete od jara do zimy, Dreyerovi
 • Léčivé rostliny, Gago
 • Divoký zelinář, Němec, Paukertová, Valášek