Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

pecarka zampion ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiPokud jde o skupinu léčivých hub, je třeba se zmínit i o zajímavých účincích mnoha druhů z rodu pečárka (žampion), Agaricus, ze stejnojmenné čeledi pečárkovitých, Agaricaceae. Pečárka dvouvýtrusná, latinsky agaricus bisporus, roste od června do října na kompostech, hnojených zahradách, loukách i v pařeništích. Jako vynikající jedlá houba se také pěstuje uměle. U nás je velmi rozšířená pečárka polní, Agaricus campestris, výborná jedlá houba, která se vyrovná i pěstovaným druhům.Účinky rostliny:

  • antibiotické účinky (účinné látky agaritin a kampestrin) - efekt proti Escherichia coli, Shigellia

  • protinádorové účinky - hlavně rakovina kůže

  • posílení funkce žaludku

  • posílení funkce sleziny

  • zahlenění

  • průjem

  • zvracení

  • příznivý vliv na alergie a bronchiální astma

Plodnice obsahují mimo antibiotické látky agaritin a kampestrin ještě agaridoxin s protinádorovými účinky, ale rovněž vitaminy B1, a B2, C i D, z minerálních látek potom hlavně draslík, fosfor, hořčík a vápník.Pokud jde o skupinu léčivých hub, je třeba se zmínit i o zajímavých účincích mnoha druhů z rodu pečárka (žampion), Agaricus, ze stejnojmenné čeledi pečárkovitých, Agaricaceae.

Pečárka dvouvýtrusná, Agaricus bisporus, roste od června do října na kompostech, hnojených zahradách, loukách i v pařeništích. Jako vynikající jedlá houba se také pěstuje uměle.

U nás je velmi rozšířená pečárka polní, Agaricus campestris, výborná jedlá houba, která se vyrovná i pěstovaným druhům. Plodnice obsahují mimo antibiotické látky agaritin a kampestrin ještě agaridoxin s protinádorovými účinky, ale rovněž vitaminy B1, a B2, C i D, z minerálních látek potom hlavně draslík, fosfor, hořčík a vápník.

Droga (= sušená houba) má z hlediska čínské tradiční čínské medicíny povahu svěží, chuť sladkou a vazbu k dráze sleziny, plic a žaludku. Houba posiluje žaludek a slezinu, rozpouští hleny, doplňuje čchi, zvlhčuje a zastavuje průjem i zvracení. Má silný protialergický a baktericidní účinek, celkově posiluje organismus, snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi, což způsobuje především látka zvaná "Z-faktor ll".

V plodnicích obsažené antibiotikum působí proti řadě bakterií, např. Escherichia coli, Shigellia aj., ale i u alergického astmatu. Využívá se však i u ekzémů, kopřivky a dalších alergických kožních onemocněních.

Rakovina - plodnice slouží při nádorovém bujení jako podpůrný prostředek, dobré výsledky jsou uváděny zejména při léčbě rakoviny kůže. Droga se užívá buď ve formě prášku, nebo se z čerstvých plodnic připravuje tinktura za použití alespoň 60% etanolu.

Žampionový extrakt je silným metabolikem a provedené výzkumy potvrzují antibiotické a protinádorové účinky.

Tradiční asijská medicína používá i další druhy. Je to např. trsnatec lupěnitý, Grifolia frondosa z četedi Meripilaceae, tzv. maitake neboli "tančící houba", rozšířená a využívaná hlavně v Japonsku a Číně. Plodnice obsahují mimo jiné glukany a polysacharidy. Příznivě regulují krevní tlak a cukr (glykémii) i hladinu inzulínu v organismu. Posilují imunitu, aktivizují činnost makrofágů, mají protimutagenní účinek. Chrání játra před poškozením, snižují vedlejší účinky chemoterapie. Zmírňují průběh AIDS i Crohnovy nemoci, dobré výsledky byly zjištěny při léčbě rakoviny prsu a střev.

Léčivé účinky má i u nás hojně rostoucí václavka obecná, Armillaría mellea. Od srpna do října vytváří trsy medově až žlutohnědě zbarvených klobouků, pokrytých hnědými šupinami. Příznivě ovlivňuje srdeční činnost, zlepšuje prokrvení mozku a končetin, má baktericidní účinky a posiluje plíce i zažívací soustavu. Z václavek byla navíc izolována látka potlačující růst sarkomu S 180.

Nejnověji se ve Velké Británii testují i lysohlávky, Psylocibe, známé jako halucinogenní houby, které rostou i u nás. Ukazuje se, že mají velmi pozitivní vliv na imunitní systém organismu. Povzbudivé výsledky byly zjištěny při léčbě rakoviny střev a žaludku.

 

JAK PĚSTOVAT ŽAMPIONY SE DOZVÍTE VE VIDEU ZDE.

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

horečka   nemoc   babské rady   tinktura   kontraindikace   akné   sliznice   keř   Zentrich   pupen   kapsaicin   Janča   Paracelsus   Mattioli   nohy   výroba   Avicena   Moučka   použití   angína   bylina   brnění   ledvin   nežádoucí   zalijeme   pěstování   hemoroid   mateřské   zrak   opar   astma   vliv   osteoporóza   kůra   roztroušená   katar   slezina   choroba   slezina   strom   sirup   obsahuje   obsažené   vlas   neht   dna   chřipka   kontraindikace   účinek   mrtvice   močopudný   Váňa   rýma   nachlazení   recept   zelenina   horké   vřed   tlak   stonek   Galenos   ovoce   zdraví   bolest   srdce   antibiotik   olej   průjem   víno   artróza   krvácení   alergie   minut   sval   Materia medica   hemeroid   rostlina   účinky   žlučník   chladné   koupel   odvar   krk   vitamin   děti   kvasinky   zlomenin   sušení   kořen   slinivka   návod   studené   střev   kornatění   kameny   list   indikace   viry   využití   bylinná směs   zelina   dásně   vitamín   prášek   trávicí   hlavy   kůže   pálení   revma   játra   kloub   šlacha   končetina   plíseň   pijeme   metabolismus   komplikace   Zentrich   fermentace   menstruační   žaludek   jaterní   Janča   inhalace   mensturace   stvol   nať   houba   zpracování   sběr   ruka   Treben   užití   plísně   kolika   štítná   čaj   chřipka   játra   abytyše Hildegarda   zácpa   Podhorná   hlas   migrén   postup   arteriskleróza   epilepsie   písek   kojenec   noha   premenstruační   fytoterapie   bylinka   zápal   stonek   teplé   nálev   řídnutí kostí   vývar   ateroskleróza   květ   zánět  

Počet stránek ve webu:

3374

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online