Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ŘÍJNU ZDE

pecarka zampion ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiPokud jde o skupinu léčivých hub, je třeba se zmínit i o zajímavých účincích mnoha druhů z rodu pečárka (žampion), Agaricus, ze stejnojmenné čeledi pečárkovitých, Agaricaceae. Pečárka dvouvýtrusná, latinsky agaricus bisporus, roste od června do října na kompostech, hnojených zahradách, loukách i v pařeništích. Jako vynikající jedlá houba se také pěstuje uměle. U nás je velmi rozšířená pečárka polní, Agaricus campestris, výborná jedlá houba, která se vyrovná i pěstovaným druhům.Účinky rostliny:

  • antibiotické účinky (účinné látky agaritin a kampestrin) - efekt proti Escherichia coli, Shigellia

  • protinádorové účinky - hlavně rakovina kůže

  • posílení funkce žaludku

  • posílení funkce sleziny

  • zahlenění

  • průjem

  • zvracení

  • příznivý vliv na alergie a bronchiální astma

Plodnice obsahují mimo antibiotické látky agaritin a kampestrin ještě agaridoxin s protinádorovými účinky, ale rovněž vitaminy B1, a B2, C i D, z minerálních látek potom hlavně draslík, fosfor, hořčík a vápník.Pokud jde o skupinu léčivých hub, je třeba se zmínit i o zajímavých účincích mnoha druhů z rodu pečárka (žampion), Agaricus, ze stejnojmenné čeledi pečárkovitých, Agaricaceae.

Pečárka dvouvýtrusná, Agaricus bisporus, roste od června do října na kompostech, hnojených zahradách, loukách i v pařeništích. Jako vynikající jedlá houba se také pěstuje uměle.

U nás je velmi rozšířená pečárka polní, Agaricus campestris, výborná jedlá houba, která se vyrovná i pěstovaným druhům. Plodnice obsahují mimo antibiotické látky agaritin a kampestrin ještě agaridoxin s protinádorovými účinky, ale rovněž vitaminy B1, a B2, C i D, z minerálních látek potom hlavně draslík, fosfor, hořčík a vápník.

Droga (= sušená houba) má z hlediska čínské tradiční čínské medicíny povahu svěží, chuť sladkou a vazbu k dráze sleziny, plic a žaludku. Houba posiluje žaludek a slezinu, rozpouští hleny, doplňuje čchi, zvlhčuje a zastavuje průjem i zvracení. Má silný protialergický a baktericidní účinek, celkově posiluje organismus, snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi, což způsobuje především látka zvaná "Z-faktor ll".

V plodnicích obsažené antibiotikum působí proti řadě bakterií, např. Escherichia coli, Shigellia aj., ale i u alergického astmatu. Využívá se však i u ekzémů, kopřivky a dalších alergických kožních onemocněních.

Rakovina - plodnice slouží při nádorovém bujení jako podpůrný prostředek, dobré výsledky jsou uváděny zejména při léčbě rakoviny kůže. Droga se užívá buď ve formě prášku, nebo se z čerstvých plodnic připravuje tinktura za použití alespoň 60% etanolu.

Žampionový extrakt je silným metabolikem a provedené výzkumy potvrzují antibiotické a protinádorové účinky.

Tradiční asijská medicína používá i další druhy. Je to např. trsnatec lupěnitý, Grifolia frondosa z četedi Meripilaceae, tzv. maitake neboli "tančící houba", rozšířená a využívaná hlavně v Japonsku a Číně. Plodnice obsahují mimo jiné glukany a polysacharidy. Příznivě regulují krevní tlak a cukr (glykémii) i hladinu inzulínu v organismu. Posilují imunitu, aktivizují činnost makrofágů, mají protimutagenní účinek. Chrání játra před poškozením, snižují vedlejší účinky chemoterapie. Zmírňují průběh AIDS i Crohnovy nemoci, dobré výsledky byly zjištěny při léčbě rakoviny prsu a střev.

Léčivé účinky má i u nás hojně rostoucí václavka obecná, Armillaría mellea. Od srpna do října vytváří trsy medově až žlutohnědě zbarvených klobouků, pokrytých hnědými šupinami. Příznivě ovlivňuje srdeční činnost, zlepšuje prokrvení mozku a končetin, má baktericidní účinky a posiluje plíce i zažívací soustavu. Z václavek byla navíc izolována látka potlačující růst sarkomu S 180.

Nejnověji se ve Velké Británii testují i lysohlávky, Psylocibe, známé jako halucinogenní houby, které rostou i u nás. Ukazuje se, že mají velmi pozitivní vliv na imunitní systém organismu. Povzbudivé výsledky byly zjištěny při léčbě rakoviny střev a žaludku.

 

JAK PĚSTOVAT ŽAMPIONY SE DOZVÍTE VE VIDEU ZDE.

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

olej   pěstování   rostlina   ledvin   jaterní   akné   dna   zalijeme   choroba   žaludek   Materia medica   vliv   ruka   bylinka   kůra   zlomenin   víno   kontraindikace   babské rady   artróza   obsahuje   komplikace   kameny   Mattioli   arteriskleróza   horké   Paracelsus   řídnutí kostí   indikace   revma   Váňa   kornatění   hemoroid   srdce   brnění   pálení   vývar   astma   pijeme   květ   návod   sval   teplé   Galenos   nať   nežádoucí   angína   abytyše Hildegarda   zelina   vitamín   vřed   sliznice   metabolismus   Janča   bylina   tinktura   játra   Podhorná   Treben   chřipka   končetina   kloub   hemeroid   krvácení   kvasinky   nálev   slinivka   noha   mrtvice   játra   roztroušená   osteoporóza   koupel   zpracování   viry   písek   použití   minut   kapsaicin   opar   Janča   mateřské   štítná   ateroskleróza   stonek   kůže   vlas   zánět   výroba   průjem   nemoc   slezina   kojenec   nohy   čaj   krk   sirup   zelenina   ovoce   Avicena   děti   plíseň   rýma   trávicí   střev   zápal   neht   kolika   slezina   dásně   alergie   stvol   inhalace   kontraindikace   strom   žlučník   užití   Zentrich   kořen   využití   migrén   pupen   hlas   horečka   zácpa   postup   Zentrich   účinky   fermentace   odvar   sušení   mensturace   houba   antibiotik   hlavy   list   šlacha   menstruační   plísně   studené   prášek   bylinná směs   fytoterapie   premenstruační   Moučka   nachlazení   vitamin   účinek   bolest   chřipka   sběr   zdraví   tlak   epilepsie   stonek   katar   močopudný   obsažené   chladné   zrak   recept   keř  

Počet stránek ve webu:

3338

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online