Suchá pleť, suchá pokožka - jílová maska na suchou pleť: k léčivým účelům se hodí jen jíl pocházející z hlubinných ložisek. Podle místa výskytu může mít různé složení a díky tomu také rozdílné léčivé vlastnosti. Nejlepší je jíl zelený (pak bílý, červený a žlutý), který obvykle neobsahuje bakteriální zárodky. Kaši z jílu lze používat jako zkrášlující masku. 


Účinky rostliny:Účinky rostliny:

suchá pleť, suchá pokožka

akné, trudovitost

vyrážky

vrásky

uklidnění pleti obličeje

citlivá, přecitlivělá pokožka obličeje

Do vody dáme v poměru 1:1 okurkovou šťávu (může být také rajčatová nebo hroznová). Pak přidáme jílový prášek. Získanou kaši naneseme v tenké vrstvě na obličej a ponecháme,
dokud nevyschne, což trvá 15-30 minut. Pak obličej omyjeme mírně teplou vodou. Tuto masku si lze dělat jednou týdně na vyléčení akné různého druhu, vyrážek na obličeji a vyhlazení vrásek.

Ve všech těchto případech lze rovněž používat jílový prášek rozmíchaný v olivovém oleji. Získaný krém má na pleť uklidňující a příznivé účinky.


Maska na suchou citlivou pokožku: 3 lžíce tvarohu, 1 svazeček nadrobno posekané petrželové natě. Utřeme tvaroh s petrželi, naneseme na obličej a necháme působit 30 minut. Pak obličej opláchneme vlažnou vodou. Hodí se na pleť citlivou, suchou.