artroza osteoartroza byliny bylinky babske rady obkladyJe to nezánětlivé onemocnění kloubů, při němž dochází k zániku kloubní chrupavky, která tvoří plochu dotyku mezi kostmi kloubu. Poškození chrupavky omezuje funkci kloubu. Objevují se bolesti, které se stupňují, a dochází k druhotnému postižení okolních tkání. Nejčastěji je artrózou postižen kyčelní kloub, koleno, klouby páteře, drobné klouby na rukou. Někdy je nutné kloub nahradit protézou.


Účinky rostliny:

Domácí léčba artrózy

Režimová opatření a doporučení

 • Pokud vás začne bolet nějaký kloub, okamžitě začněte s protiopatřeními. Především začněte popíjet ledvinové čaje. Proč je vhodné posílit ledviny obzvl. při bolestech bederní páteře, kolen a kyčlí se dozvíte na www.WebinarLedviny.cz
 • Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na draslík, jako jsou meruňky, slívy, broskve i sušené, bílé fazole, hrách, vlašské ořechy, telecí maso, melasa z cukrové třtiny.
 • V jídelníčku značně omezte nebo z něho úplně vylučte brambory a veškeré lilkovité rostliny (například rajská jablíčka), které nepříznivě působí na ledviny a jsou nevhodné při artróze.
 • Organismu dodávejte želatinu v různých podobách, pomáhá při kloubních obtížích. Uvařte sulc z telecích kostí a kůže. Působí jako želatinové přípravky. Vhodní mohou být také medvidci s pektinem
 • Nezapomeňte rovněž zvýšit přísun vitaminu C, který zlepšuje funkční vlastnosti kolagenu (součást pojivá chrupavky). Vitamín C (kyselina askorbová) je prokolagenní látka. Získávejte ho hlavně požíváním rakytníkových bobulek, listové zeleniny, černého rybízu, rakytníku a přes zimu jezte kysané zelí a pijte šípkový čaj.
 • Pokud máte nadváhu nebo jste obezitu, důležitá je redukce hmotnosti a také pohyb - cvičení určené pro postiženou část těla. Vynikající na redukci hmotnosti je např. plavání.
 • Dále jsou velmi příznivé aromaterapeutické masáže pomocí rostlinných esenciálních olejů, při nichž se masírují postižené tělesné části. Denně si masírujte klouby jemným kartáčem a dopřávejte si teplé koupele.
 • Ranní ztuhlost doporučuji odstranit pomocí teplé koupele nebo sprchy. Vhodný může být také prohřívajcí esenciální olej - např. rozmarýnový nebo kostivalové masti obsahující kadidlovník.

 

Obklady na klouby postižené artrózou

 • Vhodné jsou bahenní zábaly, které jsou dnes ve speciálních prodejnách k dostání. Blahodárně působí parafínové zábaly. Parafín dobře prohřívá a prokrvuje tkáň. Výborné jsou i termální lázně.
 • Zevně klouby také můžete podpořit hřebíčkovou tinkturou. Do lahvičky 80% lihu vložte 14 hřebíčků, nechte 2 dny stát a přeceďte. Touto bylinnou tekutinou potírejte bolavé klouby, nejlépe na noc. 
 • Vyzkoušené i oblíbené obklady našich babiček jsou z čerstvého strouhaného křenu selského a roztlučeného čerstvého hořčičného semene v poměru 1:1. Do gázy zabalte tenkou vrstvu připravené hmoty a dejte na postižené místo. K rozdrcenému hořčičnému semenu můžete přidat trochu teplé vody, aby se směs spojila. Nejdříve na pokožce udělejte zkoušku, jestli nevznikne nežádoucí kožní reakce. Před zábalem můžete kloub mírně promasírovat kartáčem a zábal nechte působit 20 minut. Pokud by byla směs křenu a hořčičného semínka příliš silná a pálila, můžete naředit vodou a zahustit troškou mouky.