Tato pozoruhodná léčivá rostlina patří do čeledi Cucurbitaceae – tykvovité, pocházející z hor jižní Číny, ale roste také v Thajsku a Japonsku. Díky svým léčivým účinkům si vysloužila názvy jako „rostlina nesmrtelnosti, zázračná bylina nebo bylina dlouhověkosti“. Při sčítání obyvatelstva v Číně bylo zjištěno, že v oblastech, kde se pravidelně pije čaj z této rostliny žije nejvíce lidí starších 100 let.


Účinky rostliny:

Také zde bylo daleko nižší procento úmrtí lidí na rakovinu. Název „Pětilistý ženšen“ si rostlina vysloužila, protože obsahuje gypenosidy, které jsou velmi podobné ginsenosidům, které jsou obsaženy i v pravém ženšenu (Panax ginseng), který se na rozdíl od Jiaogulanu velmi obtížně pěstuje a produkty z něho jsou tak velmi drahé.

Účinky látek obsažených v jiaogulanu byly podrobeny vědeckým testům a bylo zjištěno mnoho prospěšných vlivů na lidský organismus. Je zařazován mezi tzv. antioxianty, adaptogeny, antistresory nebo harmonizátory (příznivě ovlivňuje funkce celého organismu). Kladně ovlivňuje trávení, imunitní systém, snižuje cholesterol, léčí nespavost, zlepšuje funkci jater a ledvin, snižuje hladinu cukru v krvi. Pozoruhodná je i schopnost regulovat krevní tlak, kdy nízký zvyšuje a vysoký naopak snižuje.

Používá se také jako prevence proti infekční žloutence, rakovině, mrtvici a infarktu, posiluje imunitní systém. U osob užívajících jiaogulan byla pozorována lepší fyzická kondice, vytrvalost a rychlejší reakce.

Lístky (1 g sušených lístků, tj. přibližně kávová lžička) je doporučeno louhovat po dobu 3 minut ve vařící vodě (šálek 2,5 dcl) a konzumovat takto vzniklý výluh. Doporučená
maximální dávka jsou čtyři šálky.

Čerstvé mladé výhonky lze také nasekat nadrobno do zeleninových salátů.

Nebyly zjištěny žádné nepříznivé vedlejší účinky způsobené užíváním této byliny.

 

Pěstování: Jiaogulan, tedy ženšen pětilistý roste jako liána, takže do květináče je vhodné umístit oporu nebo ji zasadit do závěsného květináče, pak bude vytvářet pěkné převisy. Doporučujeme ji pěstovat jako přenosnou rostlinu.

Přezimování: Je mrazuvzdorný až do -15°C. Jako u všech zelených rostlin i u ženšenu pětilistého platí, že mu odumře zelená část a kořeny přežívají v půdě.
Pokud chcete mít jistotu, ženšen dejte do chladu (garáž, studená chodba, dílna), nechte "zatáhnout" a vyčkejte na jaro ("po zmrzlých mužích"), kdy jej vytáhněte ven. Sám začne rašit.
Ženšen pětilistý tvoří poměrně bohatý kořenový val, takže přežití je téměř jistotou.
V zimě je nutné jej zalévat jen minimálně. Substrát by neměl úplně zaschnout, ale zalévání by mělo být minimální, přemokření je nemyslitelné. 

Vhodné stanoviště: Daří se jí v polostínu, v dobré humózní zemině. Při nižších teplotách přes zimu mohou odumřít výhony a rostlina přezimuje v kořenech. Na jaře však zase obroste. V takovém případě omezíme zálivku, zeminu udržujeme jen mírně vlhkou.