Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ZÁŘÍ ZDE

Klanopraška je známa též pod názvem schizandra, klanopraška a strom pěti chutí. Rostlina je vysoce odolná vůči mrazu snese -30°C. Při výsadbě dejte pod rostlinu kvalitní kompost nebo zahradnický substrát. Je to liána takže nezapomeňte na oporu, po které poroste. Rostliny vyžadují dostatečnou zálivku. Je to rostlina světlomilná, ale je nutné zastínit kořeny, aby nedošlo k jejich přehřátí. Schizandra je dřevitá liána, má nevýrazné bílé květy a hroznovitá souplodí, která jsou tvořena až 40 bobulemi jasně červené barvy.

Používají se plody, listy a výhony. Bobule se mohou zpracovat do marmelád, nápojů, sušit, uchovat mražené nebo v cukru. Rostlina je jednodomá, ale v některých letech vytváří pouze samčí nebo pouze samičí květy, proto je lepší vysazovat více rostlin.

 

Další detaily o pěstování

Nároky na pěstování vyplývají z podmínek původních prostředí, ve kterém roste. Vyžaduje živinami zásobené, lehčí a propustné půdy s dostatkem dusíku a draslíku. Nevyhovují jí sice půdy těžké a zamokřené, ale odolnost vůči suchu, zvláště u mladých rostlin, je nízká. Proto je třeba v průběhu vegetace zajistit potřebnou vláhu. Kdobré plodnosti je třeba dostatek světla, i když povrch půdy by měl být zastíněn, aby nedocházelo k přehřátí kořenů. Rostlina roste lépe za vyšší vlhkosti vzduchu. I když je odolná vůči mrazu (snáší teploty až do -35 "C bez poškození), přesto je vhodné rostliny v prvních letech na zimu zakrývat, např. slámou. Vzhledem k liánovitému růstu vyžaduje vhodnou oporu, na které dává vyšší výnosy než rostliny pěstované bez opory. Výsledky pokusů provedených v tomto směru tuto skutečnost jednoznačně potvrzují. U rostlin s oporami byla průměrná hmotnost sou plodí 9,8 g, bez opor pouze 3,5 g.
Rostliny začínají rašit poměrně brzy na jaře a je zde nebezpečí poškození jarními mrazíky. V našich klimatických podmínkách kvete od poloviny května, a to tak, že se nejdříve otevírají květy samčí a za 2-3 dny květy samičí. Období kvetení přitom trvá 8-14 dnů. Pro schizandru je typická střídavá plodnost, vždy po 2-3 letech. Délka vegetační doby je 180-186 dní, suma aktivních teplot se pohybuje kolem 2 000 °C,
Souplodí dozrávají v průběhu září a mohou zůstat na rostlině až do plného opadu listů. První sklizeň je u vegetativně množených jedinců již čtvrtým rokem, avšak v plné plodnosti jsou rostliny zhruba po patnácti letech. V době sklizně nesmějí být jednotlivé bobule přezrálé.
Bobule se zpracovávají buď v čerstvém stavu, a to odděleně dužnina na šťávy a džemy a semena, např. na extrakty, případně se celé suší při teplotě do 40 °C ve stínu. Potom je lze skladovat po delší období a využívat k přípravě čajů, lihových extraktů i dalších potravinářských produktů. Obdobným způsobem se suší i listy a části stonku.

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

játra   chřipka   Treben   komplikace   stonek   chladné   srdce   horké   metabolismus   prášek   Váňa   stvol   stonek   Zentrich   bylinka   žlučník   osteoporóza   kůže   kolika   kojenec   premenstruační   hemeroid   obsažené   mateřské   indikace   kořen   horečka   slezina   fytoterapie   brnění   končetina   kloub   Avicena   nať   žaludek   zdraví   zelenina   Mattioli   šlacha   menstruační   vlas   zelina   játra   trávicí   nohy   roztroušená   koupel   písek   zápal   bylinná směs   střev   hemoroid   chřipka   angína   Janča   děti   sběr   pěstování   tlak   Podhorná   Moučka   choroba   vývar   fermentace   mrtvice   noha   hlavy   teplé   Galenos   minut   Janča   ateroskleróza   sušení   močopudný   list   bylina   zánět   strom   artróza   nemoc   plísně   hlas   olej   vřed   kornatění   vitamin   zpracování   keř   rýma   kapsaicin   jaterní   účinek   babské rady   zácpa   kvasinky   kontraindikace   nežádoucí   průjem   houba   alergie   postup   rostlina   abytyše Hildegarda   sliznice   využití   migrén   pijeme   květ   sirup   recept   ruka   řídnutí kostí   zlomenin   pálení   vitamín   inhalace   slezina   pupen   ledvin   návod   plíseň   použití   čaj   užití   Zentrich   tinktura   krk   astma   mensturace   nachlazení   kůra   účinky   neht   dna   vliv   epilepsie   víno   obsahuje   kameny   dásně   Materia medica   arteriskleróza   odvar   nálev   zrak   katar   krvácení   studené   výroba   sval   akné   revma   viry   ovoce   opar   kontraindikace   štítná   zalijeme   slinivka   antibiotik   Paracelsus   bolest  

Počet stránek ve webu:

3290

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online