Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

Klanopraška je známa též pod názvem schizandra, klanopraška a strom pěti chutí. Rostlina je vysoce odolná vůči mrazu snese -30°C. Při výsadbě dejte pod rostlinu kvalitní kompost nebo zahradnický substrát. Je to liána takže nezapomeňte na oporu, po které poroste. Rostliny vyžadují dostatečnou zálivku. Je to rostlina světlomilná, ale je nutné zastínit kořeny, aby nedošlo k jejich přehřátí. Schizandra je dřevitá liána, má nevýrazné bílé květy a hroznovitá souplodí, která jsou tvořena až 40 bobulemi jasně červené barvy.

Používají se plody, listy a výhony. Bobule se mohou zpracovat do marmelád, nápojů, sušit, uchovat mražené nebo v cukru. Rostlina je jednodomá, ale v některých letech vytváří pouze samčí nebo pouze samičí květy, proto je lepší vysazovat více rostlin.

 

Další detaily o pěstování

Nároky na pěstování vyplývají z podmínek původních prostředí, ve kterém roste. Vyžaduje živinami zásobené, lehčí a propustné půdy s dostatkem dusíku a draslíku. Nevyhovují jí sice půdy těžké a zamokřené, ale odolnost vůči suchu, zvláště u mladých rostlin, je nízká. Proto je třeba v průběhu vegetace zajistit potřebnou vláhu. Kdobré plodnosti je třeba dostatek světla, i když povrch půdy by měl být zastíněn, aby nedocházelo k přehřátí kořenů. Rostlina roste lépe za vyšší vlhkosti vzduchu. I když je odolná vůči mrazu (snáší teploty až do -35 "C bez poškození), přesto je vhodné rostliny v prvních letech na zimu zakrývat, např. slámou. Vzhledem k liánovitému růstu vyžaduje vhodnou oporu, na které dává vyšší výnosy než rostliny pěstované bez opory. Výsledky pokusů provedených v tomto směru tuto skutečnost jednoznačně potvrzují. U rostlin s oporami byla průměrná hmotnost sou plodí 9,8 g, bez opor pouze 3,5 g.
Rostliny začínají rašit poměrně brzy na jaře a je zde nebezpečí poškození jarními mrazíky. V našich klimatických podmínkách kvete od poloviny května, a to tak, že se nejdříve otevírají květy samčí a za 2-3 dny květy samičí. Období kvetení přitom trvá 8-14 dnů. Pro schizandru je typická střídavá plodnost, vždy po 2-3 letech. Délka vegetační doby je 180-186 dní, suma aktivních teplot se pohybuje kolem 2 000 °C,
Souplodí dozrávají v průběhu září a mohou zůstat na rostlině až do plného opadu listů. První sklizeň je u vegetativně množených jedinců již čtvrtým rokem, avšak v plné plodnosti jsou rostliny zhruba po patnácti letech. V době sklizně nesmějí být jednotlivé bobule přezrálé.
Bobule se zpracovávají buď v čerstvém stavu, a to odděleně dužnina na šťávy a džemy a semena, např. na extrakty, případně se celé suší při teplotě do 40 °C ve stínu. Potom je lze skladovat po delší období a využívat k přípravě čajů, lihových extraktů i dalších potravinářských produktů. Obdobným způsobem se suší i listy a části stonku.

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

antibiotik   nežádoucí   písek   květ   metabolismus   mateřské   zpracování   chladné   abytyše Hildegarda   výroba   horké   plísně   menstruační   zdraví   průjem   zelenina   nohy   nemoc   alergie   babské rady   roztroušená   teplé   kontraindikace   žaludek   premenstruační   užití   epilepsie   Avicena   kolika   srdce   stvol   rostlina   keř   kloub   dna   arteriskleróza   tinktura   močopudný   prášek   Zentrich   vitamín   sušení   zrak   trávicí   kontraindikace   štítná   strom   bolest   nať   slinivka   obsažené   tlak   migrén   Treben   fytoterapie   použití   opar   houba   Janča   sval   rýma   zánět   hemoroid   játra   neht   viry   ovoce   zápal   indikace   katar   chřipka   účinky   sliznice   řídnutí kostí   nálev   zelina   hlavy   slezina   choroba   krk   šlacha   vliv   revma   stonek   účinek   mensturace   Moučka   artróza   Materia medica   astma   ruka   kvasinky   víno   pěstování   chřipka   vřed   osteoporóza   stonek   návod   akné   brnění   vitamin   hlas   komplikace   nachlazení   noha   děti   mrtvice   jaterní   plíseň   kornatění   kůže   krvácení   zalijeme   recept   minut   kapsaicin   ateroskleróza   bylinná směs   hemeroid   bylinka   Janča   ledvin   čaj   studené   postup   kameny   zlomenin   inhalace   angína   vývar   Mattioli   odvar   využití   Váňa   Zentrich   játra   Podhorná   sběr   slezina   střev   sirup   olej   žlučník   dásně   vlas   bylina   končetina   list   Galenos   koupel   kojenec   pálení   fermentace   kořen   pijeme   horečka   obsahuje   pupen   kůra   Paracelsus   zácpa  

Počet stránek ve webu:

3371

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online