Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Zvýšený kortizol, kortisol, léčba - byliny, bylinky, lidové léčitelství, babské rady

1 odpověď
(stránka otevřena 1530x)

Dotaz:

Dcera 37 let má zvýšený kortizol. Mnoho let se živila sportem, vysokohorská turistika, Mont Blanc … často se i přepínala, k tomu rozchod s partnerem, do kterého věnovala mnoho úsilí, aby na to zapomněla, ještě víc zvýšila sportovní aktivity, byl to velký stres. Má však velké potíže se spánkem - často se budí nebo neusne, ráno je pak vyčerpaná. Tempo velmi zvolnila, všechno dělá pomalu, šetří se, aby se navyčerpala, občas zajde do sauny. Hodně odpočívá, vyhledala i pomoc psychologa, jí zdravě- je vegetarián, semínka, zeleninu, luštěniny, bez cukru, atd. Avšak je velmi velmi unavená. Zřejmě vyčerpané ledviny. Stimulační test prozatím odmítla. Co by měla dělat, existuje nějaká rada?


Má ještě jeden problém - v mládí spadla na postel nosem, následně nešťastnou náhodou dostala koulí do nosu. Má mírný hrb na nose, uvnitř ucpanou překážku, v podstatě zlomený nos. Je nucena dýchat pusou. Nemúže to s tím také souviset?
Nemůže být zvýšený kortizol z nějaké infekce. 4asto pobývala v cizině, asijských zemích, byla poštípána komáry, pobřežními drobnými muškami.


Děkuji moc za odpověď.


Jitka

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Dovolte mi krátký úvod k vysoké hladině kortizolu v krvi:

Zvýšené hladiny kortizolu mohou být způsobeny mnoha základními příčinami jako je dlouhodobá a pravidelná přílišná konzumace složitých sacharidů nebo "špatných" tuků (nasycených mastných kyselin), nadměrná zátěž např. pracovní, chronický stres či vedlejší účinky léků (např. prednison, hormonální terapie). Z těch závažnějších příčin může být za vysokou hladinou kortizolu rakovina hypofýzy nebo nadledvin. Kromě toho, některá již existující chronická onemocnění (např. obezita) může vést k dalšímu zvyšování hladiny kortizolu. Pak jsme u scénáře typu "Co bylo dřív„ slepice nebo vejce“.

Je důležité si uvědomit, že nadměrný kortizol je obvykle spojen se stresovými situacemi a dlouhodobým zatížením. Důležitým krokem k regulaci hladiny kortizolu je snížení stresu a péče o vlastní pohodu a zdraví. Vyvážená strava, pravidelný pohyb, dostatek odpočinku a relaxace mohou pomoci snížit nadbytek kortizolu a zlepšit celkové zdraví a pohodu. Platí také, že příznaky nadbytku kortizolu se mohou lišit u každé ženy či muže a závisí na individuálních faktorech.

Příznaky vysokého kortizolu jsou uvedené ve videu zde:
http://www.WebinarDiabetes.cz

BYLINY

Existuje několik bylin, které jsou tradičně používány pro snižování hladiny kortizolu v těle. Bonus je, že níže uvedené léčivé rostliny mají příznivý vliv také na poruchy nálady.
Na zvýšenou hladinu kortizolu doporučuji následující léčivé rostliny a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) :
VITÁNIE SNODÁRNÁ ideálně kořen 20%, ROZCHODNICE RŮŽOVÁ kořen 20%, ŽENŠEN PRAVÝ kořen 10%, ŽENŠEN PĚTILISTÝ nať 20%, MATÉ list 20%, MEDUŇKA nať před kvetením 10%.
Tyto léčivé rostliny fungují jako adaptogeny, takže kromě zvýšené hladiny kortizolu mají příznivý vliv také na zvládání stresu. Rostliny mají povětšinou mírně stimulační efekt, takže je na místě opatrnost při vysokém krevním tlaku. Tinktura z rostlin by se měla užívat ráno a v poledne, večer již ne. Stimulační efekt léčivek by mohl vést k nespavosti.

Pojednání k jednotlivých bylinám:

Vitánie snodárná
Ashwagandha je adaptogenní bylina, která pomáhá tělu přizpůsobit se stresu. Studie ukázaly, že ashwagandha může snižovat hladiny kortizolu a pomáhat uklidnit mysl.

Rhodiola
Rhodiola je další adaptogenní bylina, která je obecně považována za uklidňující a relaxační. Studie ukázaly, že rhodiola může snižovat hladiny kortizolu a zlepšovat náladu.
Jiaogulan

Ženšen pětilistý, jiaogulan
Jiaogulan je bylina, která se tradičně používá v čínské medicíně. Studie ukázaly, že jiaogulan může snižovat hladiny kortizolu a pomáhat s adaptací na stres.

Ženšen pravý
Ženšen je adaptogenní bylina, která je obecně považována za uklidňující a relaxační. Studie ukázaly, že ženšen může snižovat hladiny kortizolu a zlepšovat kognitivní funkce.

Maté
Maté je bylina, která se tradičně používá v Jižní Americe. Studie ukázaly, že mate může pomáhat snižovat hladiny kortizolu a zlepšovat náladu.

REŽIMOVÁ OPATŘENÍ:
Opatření ke snížení hladiny kortizolu na straně životního stylu

1. Jezte zdravě, zařaďte některé prospěšné potraviny
Některé potraviny, jako jsou ryby, libové maso, lněné semínko, citrusové plody, bobule a listová zelenina, hořká čokoláda, probiotika a prebiotika a zdravé tuky mohou pomoci snížit hladinu kortizolu. Pijte zelený čaj a dodržujte pitný režim. Rovněž strava s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin pomůže při snižování hladiny stresových hormonů. Snížení podílů komplexních sacharidů a nasycených tuků ve stravě také pomáhá udržovat hladiny kortizolu na správné úrovni. Někteří terapeuti přímo doporučují tzv. středomořskou stravu.

2. Cvičte, pohybujte se
Existuje něco, čemu fyzická aktivita nepomůže? Zdá se, že každý druhý den vyjde nová studie, která spojuje cvičení a pohyb s přínosy pro zdraví. Je tomu tak i při snaze snížit vysoké hladiny kortizolu - pohyb pomůže „uvolnit“ zadržovaný stres nebo jiné kontraproduktivní, škodlivé emoce. Kromě toho cvičením upevňujete svou sílu, vytrvalost, odolnosti a sebevědomí, což účinně působí proti potenciálnímu strachu a snižuje hladiny kortizolu. Aby bylo cvičení resp. sport z hlediska snížení hladiny kortizolu nejúčinnější, doporučuje se 150–200 minut cvičení nízké až střední intenzity týdně.

3. Praktikujte mindfullness a meditace
Jakýkoli druh meditace může snížit hladinu kortizolu. Dokonce i několik hlubokých nádechů uprostřed hektického pracovního dne může snížit vaši úzkost a stres, což také snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Doporučuje se 10-15 hlubokých dechů.

4. Udržujte vztahy, choďte do společnosti
Vědci z Univerzity Johna Hopkinse objevili souvislost mezi sociální izolací a zvýšenými hladinami kortizolu u myší. Předpokládá se, že osoby s predispozicí k duševním chorobám, které jsou v dospívání sociálně izolované, jsou více ohroženy vývojem abnormálního chování později v životě. Tato studie potvrzuje, že lidské pouto je důležité pro fyzické a duševní zdraví v každém věku. Rodinné vazby, přátelství a intimní vztahy jsou prospěšné pro snižování stresu a tím snižují hladinu kortizolu.

5. Smějte se
"Smích je nejlepší lék." Jednou z výhod smíchu je jeho pozitivní účinek na hladinu stresových hormonů. Studie ukazují, že smysl pro humor, smích a jakýsi nadhled jsou prospěšné při snižování nejen hladiny kortizolu ale i dalších stresových hormonů.

6. Poslouchejte "náladovou" hudbu
Ukázalo se, že zlepšení nálady po poslechu oblíbené hudby má základ v chemii: hudba zvyšuje hladinu endorfinů (chemikálie pro pocit „cítím se dobře“) a snižuje množství stresových hormonů v mozku.

7. Dostatečně spěte
Nedostatek spánku (méně než 7 až 9 hodin) vyvolává systematickou negativní reakci. Člověk je pak náchylný k kognitivním poruchám a reaguje chybně na prostředí kolem, což obojí může zhoršovat stres. Snažte se chodit spát a probouzet se každý den ve stejnou dobu, včetně víkendů. Neberte si do ložnice žádné tablety, mobilní telefony ani notebooky.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.

PS: podívejte se na obrázek https://cdn.myshoptet.com/usr/www.masks.cz/user/documents/upload/projevy-nadbytku-kortizolu.gif