MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

 

ginko-ginkgo-jinan-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiGinkgo (nesprávně ginko) -  jinan dvoulaločný (latinsky ginkgo biloba) uvolňuje a rozšiřuje cévy, léčí poruchy mozku, Alzheimerovu chorobu, astma. Je to opadavý, až 30 metrů vysoký strom. Má šedou borku. Zprvu štíhlou, později větvenou korunu. Listy dlouze řapíkaté, tuhé, vějířovité, široké 5-8 cm, se dvěma laloky. Listy jsou v mládí živě světle zelené, později tmavé a před opadáním žluté.Účinky rostliny:

 • rozšiřuje cévy - vazodilatační účinek
 • tinitus, pískání či hučení v uchu - u některých lidí může pomoci
 • astma, bronchiální astma
 • Alzheimerova choroba - pomalejší průběh
 • kardiovaskulární nemoci (nemoci srdce a cév)
 • cévní mozková příhoda, mrtvice - prevence
 • infarkt myokardu - prevence
 • zlepšení paměti
 • psychické síly
 • závrati
 • poranění mozku - zlepšení zotavení, rychlejší rekonvalescence duševních schopností a hybnosti
 • nedokrvení končetin - ischemická choroba dolních končetin ICHDKK
 • krvácení z nosu, epistaxe
 • praskání cév, fragidita kapilár
 • hemeroidy, hemoroidy, zlatá žíla
 • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
 • bércové vředy
 • zahlenění
 • prsní kašel

Semenem je zdánlivý plod vypadající jako žlutá švestka. Dozrává na podzim a silně páchne. Stromy jsou samčí a samičí. 

 

Používané části:

List a někdy i plod. 

 

Léčivé vlastnosti:

Ginkgo se užívá zejména při problémech kardiovaskulárních (srdečně-cévních). Poněvadž rozšiřuje a zpružňuje cévy, hodí se jako lék i prevence mozkové mrtvice i infarktu myokardu. Dále se používá při různých mozkových problémech - zlepšuje paměť, dodává psychických sil, při hučení v uších, závratích atd. Zlepšuje neuronové spoje po úrazech mozku atd.
Užívá se i při Alzheimerově chorobě. Rovněž i při nedokrvení končetin, náchylnosti na krvácení z nosu, žilních problémech, praskání cévek (fragilita kapilár), hemoroidech, arteroskleróze, bércových vředech. Semena se taktéž užívají při astmatu, prsním kašli a zahlenění

 

Způsob použití:

Z listů se vyrábí tinktura, která se dávkuje 3x denně 30 kapek (tinktura se vyrábí z litru alkoholu, do kterého dáte 25 listů ze stromu jinanu dvoulaločného). Z listí je možné vařit nálev, ale i krátce vařený odvar. Ze semen se dělá odvar. Ginkgo je vhodný do cévních směsí (s komonicí, rourou, kaštanem, zeleným čajem). Jako léčivo srdeční arytmie se kombinuje s hlohem, který sám snižuje tlak. Na zlepšení paměti a odstranění duševní únavy je dobrý se světlíkem.  Obvykle se spolu míchají tinktury jednotlivých bylin (gingko, kaštan, roura), (ginkgo, hloh), (ginkgo, světlík).

 

Kontraindikace:

U listu ginkgo .nebyly zjištěny žádné kontraindikace a droga je velmi vhodná i jako prevence. U plodu by se neměly překračovat doporučené dávky.

 

Rozšíření a výskyt: 

Jinan dvoulaločný pochází z jihovýchodní Číny, nyní je však jako okrasný či parkový strom rozšířen po celém světě. Je to světlomilný strom, který není náročný na půdu. 

 

Sběr:

Sbírají se listy, nejlépe na jaře poté, co dorostou do konečné velikosti. Sběr provádět nejlépe brzy po poledni. Plod se sbírá na podzim. 

 

Možnost záměny:

Ginkgo má tak charakteristické listy, že není možné si jej splést. 

 

Pěstování:

Strom se dá snadno vypěstovat ze semen. Jediné, co vyžaduje, je dost místa a v počátku růstu běžnou péči. Nyní se jinan stal módním hitem a prodává se v mnoha zahradnictvích v různých variantách, včetně zakrslých. Podle všeho jsou obsahové látky v listech všech odrůd stejné. 

 

Jaké látky obsahuje jinan, gingko:

Listy obsahují tlavonové glykosidy (ginkgolidl, biotlavony, laktony, sacharidy, fenoly, organické kyseliny). Plody obsahují mastné kyseliny, minerály, biotlavony.

 

Zajímavosti:

Jinan je považován za živou fosilii. Jeho příbuzní rostli před více než 100 miliony let. I když se říká, že ginkgo má "listy", jsou to v podstatě k sobě přirostlé jehličky. Takže ginkgo je opadavý jehličnatý strom

 

Poznámky:

První strom jinanu byl do Evropy přivezen v roce 1730. Do Ameriky ještě o půl století později. Poněvadž plod ginkgo páchne jako hnijící maso, pěstují se spíše samčí rostliny.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

premenstruační   kůra   krvácení   artróza   pěstování   játra   užití   účinek   kornatění   kontraindikace   teplé   brnění   slinivka   řídnutí kostí   menstruační   postup   olej   slezina   dásně   ledvin   chřipka   sušení   zalijeme   Treben   vlas   plísně   antibiotik   pálení   nálev   horké   průjem   použití   žaludek   výroba   fytoterapie   indikace   víno   chladné   fermentace   vitamín   opar   slezina   pijeme   vývar   strom   epilepsie   obsahuje   sběr   účinky   Avicena   sliznice   vliv   plíseň   Zentrich   viry   stvol   šlacha   kořen   sirup   komplikace   abytyše Hildegarda   migrén   krk   metabolismus   revma   zlomenin   Janča   babské rady   osteoporóza   katar   Galenos   čaj   pupen   angína   ateroskleróza   odvar   kapsaicin   Moučka   recept   tlak   močopudný   zelenina   zánět   nežádoucí   kloub   astma   kolika   stonek   kameny   nohy   střev   mrtvice   hemoroid   květ   mensturace   zácpa   stonek   jaterní   kůže   bylinná směs   neht   vřed   kojenec   končetina   písek   prášek   chřipka   inhalace   akné   keř   hlavy   tinktura   Janča   minut   dna   návod   roztroušená   koupel   Mattioli   žlučník   srdce   bolest   játra   ruka   rostlina   využití   nachlazení   arteriskleróza   list   mateřské   rýma   choroba   hlas   Zentrich   zpracování   bylinka   kontraindikace   ovoce   hemeroid   studené   zápal   Podhorná   nemoc   vitamin   horečka   sval   alergie   houba   zelina   noha   kvasinky   trávicí   obsažené   zdraví   zrak   Váňa   štítná   děti   Paracelsus   nať   bylina  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)