ledviny ledvinove kameny zanet ledvin kolika procisteni ledvin byliny bylinky babske radyLedviny jsou součástí močového ústrojí a velmi důležitý orgán, který se podílí na očišťování krve a vylučování nežádoucích zplodin z těla, na regulaci množství tekutin a solí v těle, krevním tlaku aj. Nejčastější onemocnění ledvin jsou ledvinové kaménky, písek, zánětlivá ložiska především v ledvinových pánvičkách, zadržování tekutin.


Účinky rostliny:

Ledviny patří k orgánům látkové výměny a jejich nedostatečnost vytváří další problémová onemocnění, například onemocnění kloubů, ekzémy, a oslabuje činnost nadledvin.

Domácí léčba nemocí ledvin a ledvinových kamenů

Režimová opatření a doporučení

  • Aby ledvinové a močové kaménky vůbec nevznikaly, je důležité dbát na to, aby moč byla neustále řídká, světlá a aby obsahovala málo minerálních látek a močoviny. Důležité je přijímat hodně tekutin, asi 2,5 1 rozloženě během celého dne. Je vhodné preventivně užívat podpůrné byliny povzbuzující činnost ledvin: břízu bělokorou, kopřivu dvoudomou, přesličku rolní, zlatobýl obecný, vřes obecný či pampelišku (smetanku lékařskou).
  • Tělo přeměňuje bílkoviny na močovinu a d u e to li své ledviny šetřit, doporučuje se přejít na stravu chudší na bílkoviny Omezte konzumaci masa (nanejvýš 150 g za den), zato jezte více zeleniny. 
  • Snižujte denní přísun soli - sůl je jed pro ledviny. Pozor na minerální vody - mohou obsahovat hodně sodíku. Pokud vám otékají nohy, okamžitě příjem těchto minerálek snižte. 
  • Snižte nadváhu a postarejte se o dostatek denního pohybu. 
  • Zbytečně nezadržujte močení. Jakmile se dostaví nutkání, vyprázdněte se.
  • V létě doporučuji při oslabených ledvinách vždy po úplňku jíst větší množství vodního melounu na pročištění a posílení ledvinové činnosti.

 

Bylinné čaje na nemoci ledvin:

K pročištění ledvin: 

  • Vhodný je čaj z přesličky rolní: 1 lžíci natě dejte do 200 ml studené vody, 5 minut povařte, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně po dobu 2 týdnů. Na lepší propláchnutí ledvin ke každému čaji vypijte 1 sklenici vody.
  • Čaj z natě a listu kopřivy dvoudomé: 2 čajové lžičky přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x či 3x denně. K čaji vždy vypijte 1 sklenici vody na propláchnutí ledvin.
  • Čaj z listu břízy bělokoré: 3 čajové lžičky listu přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte. Pijte 3x denně. 
  • Odvar ze lněného semínka: 1 čajovou lžičku semen zalijte 200 ml vody a přiveďte k varu. Půl sklenice odvaru se pije každé 2 hodiny po 2 dny. Je-li odvar příliš hustý, ředí se vodou.
  • Při chorobách ledvin a močových cest vytvořte směs z 1,5 g semene petržele zahradní a 4 čajových lžiček nastrouhaného kořene petržele. Směs přelijte 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte, sceďte a pijte 3x denně.

 

Bolesti ledvin:

  • Při bolestech a na pročištění ledvin užívejte čaj z třezalky tečkované: pouze 15 g květů třezalky přelijte 0,5 1 vroucí vody, 15 minut vyluhujte a dávku vypijte najednou. Pijte půl hodiny před jídlem, 2x denně po dobu potíží, ale nanejvýš 3 týdny. Třezalka také uklidňuje a uvolňuje.
  • Sirup na podporu ledvinové činnosti: pomelte 0,5 kg čerstvých borůvek a smíchejte je s 1 kg medu. Užívejte 3x denně jednu lžíci sirupu a popíjejte k tomu vždy sklenku ohřátého výluhu ze směsi 100 g listu, květu a kořene proskurníku lékařského, 50 g listu máty peprné, 50 g semene kopru. Do 1 l převařené a vychladlé vody dejte směs bylin vyluhovat přes noc. Ráno sceďte.
  • Zánět ledvin: Vytvořte směs stejných dílů listu břízy, listu medvědice lékařské, natě třezalky tečkované, stopek višní, kořene jehlice trnité, natě celíku zlatobýlu:
  • 1 lžíci směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 45 minut vyluhujte, sceďte. Pijte 3x denně před jídlem. Připravte směs stejných dílů natě rdesna ptačího, natě třezalky tečkované, listu máty peprné, natě srdečníku obecného: 2 lžíce směsi přelijte 1 l vroucí vody, 15 minut vyluhujte, sceďte, dejte do termosky. Pijte 3x-4x denně po 200 až 250 ml.
  • Smíchejte 10 g květu bezu černého, 10 g třezalky tečkované, 10 g violky trojbarevné, 10 g natě celíku zlatobýlu, 20 g listu jitrocele kopinatého: 1 lžíci směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte. Pijte 2x-3x denně.
  • Připravte směs stejných dílů natě přesličky polní, rdesna ptačího, třezalky tečkované, listu kopřivy: 2 čajové lžičky směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte, sceďte. Pijte 3x denně před jídlem. 
  • Ledvinová kolika: Jako podpůrná terapie se doporučuje pitná kúra v kombinaci s teplými koupelemi a obklady. Při pití ledvinového čaje pochodujte po místnosti a mírně poskakujte. Lépe se tak vyplaví ledvinový písek nebo kamének při kolice. Smíchejte 10 g listu břízy bělokoré, 10 g kořenu jehlice trnité, 10 g oddenku pýru plazivého, 10 g plodů jalovce obecného, 20 g natě vlaštovičníku většího, 20 g routy vonné, 20 g mot líny husí: 3 čajové lžičky směsi dejte do 3 šálků vody, nechte vařit 5- 10 minut, sceďte. Teplý čaj vypijte během 1 hodiny. Přitom zadržte moč a až pod tlakem po horké sedací koupeli se vyprázdněte.
  • K pitné kúře si připravte nálev ze 30 g listu kopřivy dvoudomé, 15 g natě přesličky rolní, 15 g natě rdesna ptačího, 15 g natě třezalky tečkované - 2 čajové lžičky směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte, sceďte. Pijte 3x denně.

 

Ledvinové kaménky: 

  • Velmi lehce a šetrně močopudně působí list a kořen pampelišky (smetanky lékařské). Je to vhodná bylina k vypuzování ledvinových kamenů, současně působí proti nové tvorbě kamenů. Dokáže kaménky vypudit dříve, než se příliš zvětší a způsobí koliku. Čaj připravíte ze 2 lžic byliny. Dejte je do 0,5 1 vody, přiveďte k varu, oheň vypněte, 20 minut vyluhujte a sceďte. Pak čaj dolijte převařenou vodou na celkový objem 1,5 l. Toto množství vypijte během 15 až 20 minut. Pijte 1 x denně po dobu 14 dnů. Nejlepší začátek léčby čajem je první den po úplňku a pijte ho do novoluní.
  • Denně 2x pijte čaj z 1 čajové lžičky přesličky a 1 čajové lžičky jalovcových jahůdek. Přelijte směs 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte.
  • Nárazová pitná kúra: smíchejte 25 g kořene pampelišky (smetanky lékařské), 25 g kořene petržele, 25 g natě průtržníku lysého, 25 g plodů anýzu vonného, 10 g kořene lékořice lysé. Přelijte 2 lžíce směsi 1 l vroucí vody, 30 minut vyluhujte. Čaj pijte nalačno, pomalu a celou dávku. Kúra má trvat 2 či 3 dny.

Koupele:

  • Léčba teplem blahodárně tiší bolest a podráždění ledvin. Koupel by měla trvat půl hodiny ve vodě teplé 36-38 °C. Do koupele můžete přidat pro uklidnění silici meduňky a na povzbuzení silici rozmarýnu.
  • Vložte 200 g natě přesličky rolní do 2 1 studené vody a nechte několik hodin vyluhovat, pak 15-20 minut povařte a sceďte do předem připravené sedací koupele. Voda musí sahat nad ledviny.
  • Dejte si 2x týdně koupel ze svařené ovesné slámy s trojím střídáním 10 minut v teplé koupeli, 1 minutu ve studené. Přikládejte si 2x týdně na půl druhé hodiny teplé zábaly z odvaru z ovesné slámy. Při zábalu pořádně tělo zakryjte, abyste zamezili přístupu vzduchu.
  • Koupel z ovesné slámy: 50-100 g slámy přelijte 2 1 vody, vařte 30 minut, sceďte do vody na koupel 38 °C teplé. Koupejte se 15 až 20 minut.

 

Obklady:

  • Dejte 1 hrst přesličky rolní do plátěného pytlíčku, 15 minut povařte ve vodě. Pak pytlíček přiložte na ledviny, teple se zabalte a odpočívejte. 
  • Smíchejte 1 kostku tvarohu, 200 g nastrouhané cibule a 2 lžíce strouhaného křenu. Pokožku v oblasti ledvin napřed namažte měsíčkovou mastí nebo vepřovým sádlem a potom přiložte tvarohový obklad. Dávejte si ho 3x týdně. Kůže zčervená a pocítíte pálení. Pozor na příliš silné reakce.