Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

len-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciLen  setý (latinsky linum usitatissimum)   léčí žaludeční vředy, kašel, zánět sliznic, reguluje  stolici.   Len setý je jednoletá rostlina, vysoká až 100 cm.   Mádlouhý, tenký kořen, ze kterého vyrůstá přímá,   nahoře větvená lodyha. Listy jsou střídavé, úzce  kopinaté až čárkované, dlouhé asi 4 cm. Květy  jsou jasně bleděmodré. Kalich i koruna jsou pětidílné.Účinky rostliny:

 • poruchy trávicího systému
 • zácpa
 • zánět žaludku
 • zánět střev
 • kašel
 • žaludeční vředy
 • dvanácnítkové, dvanácterníkové vředy
 • popraskaná pokožka na patách a jinde na děle
 • pásový opar (herpes zoster)
 • kožní vředy
 • nežity (zánět vlasového folikulu vlasu, chlupu)
 • abscesy různě na těle

Plodem je kulovitá tobolka hnědé barvy,   velká asi5mm. Rostlina kvete od června do srpna.  

 

Používané části:

Sbírají se zralá semena.  

 

Léčivé vlastnosti:

Ze lnu se používá lněné semeno, které obsahuje velké  množství slizu. To předurčuje len k léčbě trávicího  ústrojí a sliznic. Užívá se proti zácpě, při zánětu  žaludku a střev. Na ochranu sliznic trávicího  ústrojí, proti kašli. Semeno je dále vhodné užívat  při žaludečních a dvanácterníkových  vředech.   Zevně se užívá k léčbě rozpraskané a poškrábané  pokožky, k léčbě pásového oparu (herpes zoster), vředů,   nežitů, abscesů.  

 

Způsob použití:

Lněná semena se užívají čerstvá (nadrcená či  celá). Obvyklá dávka je 1-2 kávové lžičky až 3x  denně. V tomto případě je jejich hlavní účinek  soust ředěn do střev. Jednorázová dávka při zácpě je asi 2 polévkové  lžíce, které zapijeme 3-5 dl vody. Semena  ve střevech nabobtnají a působí jako projímadlo.   Chceme-Ii, aby hlavní účinek lnu byl soustředěn  na žaludek či sliznice dýchacího ústrojí, volíme  macerát (či nálev z drcených semen). Macerát se  připravuje z 1 polévkové lžíce na sklenici vody.   Nechá se 1-4 hodiny vyluhovat. Pije se v množství  3 sklenice denně.   K léčení lze užít i lněný olej, asi 2 kávové lžičky  denně. Zlepšuje trávení, optimalizuje funkci  střev. Zevně je vynikající na kožní problémy, spáleniny,   vyrážky, lupénku atd.  

 

Kontraindikace:

V literatuře se uvádí, že semena mohou obsahovat  stopové množství kyanovodíku (vzniklého při  drcení semen), který je ve velkém množství jedovatý.   Zároveň se však dodává, že nikdy nebyla zaznamenána  žádná otrava lněným semenem. Len,   krom hypotetických megadávek, je zcela bezpečný  a hodí se k trvalému užívání.  

 

Použití v kosmetice:

Ze lnu se dělá olej, který je důležitou součástí  mnoha kosmetických přípravků vhodných  k regeneraci pokožky. Zvlášť vhodný je k léčbě  popálenin.

 

Použití v kuchyni:

Lněné semeno se používá při výrobě pečiva.   V domácí kuchyni lze připravit směs z různých  druhů semen a máků a používat ke zdobení a posypu  různých kašiček, jogurtů, rnůsli a podobně.   Semena se též přidávají do polévek, obsahují celou  řadu velmi výživných esenciálních mastných  kyselin, které jsou pro zdraví velmi důležité.  

 

Rozšíření a výskyt:

Len setý je původem zjihovýchodní Asie. U nás  se vyskytuje pouze jako kulturní, pěstovaná  rostlina.  

 

Sběr:

Lněná semena se sbírají až po úplném dozrání,   když celá rostlina zežloutne, což je někdy v září.   Domácí sběr semen je poněkud náročný, protože
tobolky se musejí rozdrtit, semena z nich  vysypat a přebrat. Nejlépe se to dělá na podnosu,   kdy-zbytky tobolek foukáním odstraníme,   zatímco těžší semena zůstanou.  

 

Možnost záměny:

Len setý je u nás pouze pěstovaný. Zaměnit jej  lze jen za jiný druh lnu.  

 

Pěstování:

Semena lnu setého koupíme v každém dobrém  zahradnictví. Semena se koncem jara vysejí  do suché hlinitopísčité půdy. Len má rád slunné  a před větrem chráněné stanoviště. Žádnou velkou  péči nevyžaduje.  

 

Obsahové látky:

Slizy, pektin, oleje s mnoha nenasycenými mastnými  kyselinami, glykosidy, vitamin F, minerály,   hořčinya další.  

 

Zajímavosti:

Len se odedávna pěstoval hlavně kvůli vláknům  na výrobu textilií. Důkazy o jeho pěstování jsou  starší než 5 000 let.

 

Poznámky:

Rozdrcené semeno rychle žlukne a musí se okamžitě  zpracovat.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

fermentace   šlacha   choroba   bylinná směs   obsahuje   hlas   sběr   chřipka   játra   strom   vlas   Paracelsus   ruka   užití   písek   prášek   noha   žaludek   sirup   mensturace   čaj   sliznice   Avicena   nemoc   vývar   žlučník   Zentrich   rostlina   Zentrich   stonek   sval   opar   slezina   metabolismus   kojenec   osteoporóza   zrak   brnění   zápal   květ   kornatění   list   nať   keř   kameny   návod   nachlazení   postup   pijeme   studené   zalijeme   alergie   odvar   pěstování   arteriskleróza   průjem   víno   řídnutí kostí   mateřské   horké   stvol   jaterní   kůra   ateroskleróza   tinktura   horečka   využití   štítná   kvasinky   dna   Moučka   slezina   kůže   použití   rýma   Treben   premenstruační   katar   ovoce   srdce   houba   zelenina   hemeroid   antibiotik   močopudný   kapsaicin   vliv   recept   roztroušená   končetina   angína   inhalace   indikace   plísně   hemoroid   bolest   nežádoucí   ledvin   astma   hlavy   krvácení   zdraví   obsažené   plíseň   vřed   neht   Mattioli   kolika   babské rady   kontraindikace   chřipka   stonek   zpracování   bylinka   artróza   chladné   kořen   kloub   minut   slinivka   akné   zelina   pupen   nálev   děti   Podhorná   revma   výroba   olej   epilepsie   teplé   játra   Galenos   kontraindikace   zácpa   koupel   nohy   komplikace   Janča   fytoterapie   trávicí   krk   bylina   dásně   střev   vitamin   abytyše Hildegarda   pálení   Janča   mrtvice   viry   vitamín   zánět   zlomenin   menstruační   Váňa   migrén   tlak   sušení  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)