Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

len-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciLen  setý (latinsky linum usitatissimum)   léčí žaludeční vředy, kašel, zánět sliznic, reguluje  stolici.   Len setý je jednoletá rostlina, vysoká až 100 cm.   Mádlouhý, tenký kořen, ze kterého vyrůstá přímá,   nahoře větvená lodyha. Listy jsou střídavé, úzce  kopinaté až čárkované, dlouhé asi 4 cm. Květy  jsou jasně bleděmodré. Kalich i koruna jsou pětidílné.Účinky rostliny:

 • poruchy trávicího systému
 • zácpa
 • zánět žaludku
 • zánět střev
 • kašel
 • žaludeční vředy
 • dvanácnítkové, dvanácterníkové vředy
 • popraskaná pokožka na patách a jinde na děle
 • pásový opar (herpes zoster)
 • kožní vředy
 • nežity (zánět vlasového folikulu vlasu, chlupu)
 • abscesy různě na těle

Plodem je kulovitá tobolka hnědé barvy,   velká asi5mm. Rostlina kvete od června do srpna.  

 

Používané části:

Sbírají se zralá semena.  

 

Léčivé vlastnosti:

Ze lnu se používá lněné semeno, které obsahuje velké  množství slizu. To předurčuje len k léčbě trávicího  ústrojí a sliznic. Užívá se proti zácpě, při zánětu  žaludku a střev. Na ochranu sliznic trávicího  ústrojí, proti kašli. Semeno je dále vhodné užívat  při žaludečních a dvanácterníkových  vředech.   Zevně se užívá k léčbě rozpraskané a poškrábané  pokožky, k léčbě pásového oparu (herpes zoster), vředů,   nežitů, abscesů.  

 

Způsob použití:

Lněná semena se užívají čerstvá (nadrcená či  celá). Obvyklá dávka je 1-2 kávové lžičky až 3x  denně. V tomto případě je jejich hlavní účinek  soust ředěn do střev. Jednorázová dávka při zácpě je asi 2 polévkové  lžíce, které zapijeme 3-5 dl vody. Semena  ve střevech nabobtnají a působí jako projímadlo.   Chceme-Ii, aby hlavní účinek lnu byl soustředěn  na žaludek či sliznice dýchacího ústrojí, volíme  macerát (či nálev z drcených semen). Macerát se  připravuje z 1 polévkové lžíce na sklenici vody.   Nechá se 1-4 hodiny vyluhovat. Pije se v množství  3 sklenice denně.   K léčení lze užít i lněný olej, asi 2 kávové lžičky  denně. Zlepšuje trávení, optimalizuje funkci  střev. Zevně je vynikající na kožní problémy, spáleniny,   vyrážky, lupénku atd.  

 

Kontraindikace:

V literatuře se uvádí, že semena mohou obsahovat  stopové množství kyanovodíku (vzniklého při  drcení semen), který je ve velkém množství jedovatý.   Zároveň se však dodává, že nikdy nebyla zaznamenána  žádná otrava lněným semenem. Len,   krom hypotetických megadávek, je zcela bezpečný  a hodí se k trvalému užívání.  

 

Použití v kosmetice:

Ze lnu se dělá olej, který je důležitou součástí  mnoha kosmetických přípravků vhodných  k regeneraci pokožky. Zvlášť vhodný je k léčbě  popálenin.

 

Použití v kuchyni:

Lněné semeno se používá při výrobě pečiva.   V domácí kuchyni lze připravit směs z různých  druhů semen a máků a používat ke zdobení a posypu  různých kašiček, jogurtů, rnůsli a podobně.   Semena se též přidávají do polévek, obsahují celou  řadu velmi výživných esenciálních mastných  kyselin, které jsou pro zdraví velmi důležité.  

 

Rozšíření a výskyt:

Len setý je původem zjihovýchodní Asie. U nás  se vyskytuje pouze jako kulturní, pěstovaná  rostlina.  

 

Sběr:

Lněná semena se sbírají až po úplném dozrání,   když celá rostlina zežloutne, což je někdy v září.   Domácí sběr semen je poněkud náročný, protože
tobolky se musejí rozdrtit, semena z nich  vysypat a přebrat. Nejlépe se to dělá na podnosu,   kdy-zbytky tobolek foukáním odstraníme,   zatímco těžší semena zůstanou.  

 

Možnost záměny:

Len setý je u nás pouze pěstovaný. Zaměnit jej  lze jen za jiný druh lnu.  

 

Pěstování:

Semena lnu setého koupíme v každém dobrém  zahradnictví. Semena se koncem jara vysejí  do suché hlinitopísčité půdy. Len má rád slunné  a před větrem chráněné stanoviště. Žádnou velkou  péči nevyžaduje.  

 

Obsahové látky:

Slizy, pektin, oleje s mnoha nenasycenými mastnými  kyselinami, glykosidy, vitamin F, minerály,   hořčinya další.  

 

Zajímavosti:

Len se odedávna pěstoval hlavně kvůli vláknům  na výrobu textilií. Důkazy o jeho pěstování jsou  starší než 5 000 let.

 

Poznámky:

Rozdrcené semeno rychle žlukne a musí se okamžitě  zpracovat.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

dásně   kořen   komplikace   Janča   Moučka   zácpa   Galenos   písek   opar   zelenina   kontraindikace   choroba   Podhorná   stvol   štítná   hemoroid   nemoc   žlučník   návod   kontraindikace   rýma   kojenec   kloub   menstruační   brnění   děti   trávicí   játra   studené   inhalace   sběr   antibiotik   nohy   roztroušená   alergie   žaludek   střev   fytoterapie   fermentace   zdraví   Mattioli   Zentrich   metabolismus   koupel   viry   artróza   strom   sirup   stonek   angína   Paracelsus   krvácení   Janča   bylinná směs   hlavy   indikace   epilepsie   chladné   houba   olej   Avicena   bylinka   hlas   nať   pálení   ateroskleróza   akné   nežádoucí   revma   játra   tlak   vitamin   končetina   chřipka   srdce   migrén   sušení   sliznice   recept   pěstování   nachlazení   obsažené   noha   odvar   zpracování   plísně   kůže   zlomenin   postup   premenstruační   pijeme   použití   astma   jaterní   ovoce   abytyše Hildegarda   Treben   květ   sval   slezina   hemeroid   slezina   mateřské   vřed   rostlina   kornatění   řídnutí kostí   list   ledvin   pupen   babské rady   zánět   šlacha   močopudný   Váňa   užití   mrtvice   průjem   kůra   slinivka   stonek   kameny   vliv   katar   zalijeme   vitamín   arteriskleróza   bolest   prášek   kapsaicin   teplé   čaj   vývar   minut   zrak   neht   výroba   kvasinky   chřipka   tinktura   zelina   vlas   využití   obsahuje   bylina   Zentrich   krk   plíseň   mensturace   kolika   horké   osteoporóza   zápal   horečka   ruka   víno   nálev   keř   dna  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)