MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

len-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciLen setý (latinsky linum usitatissimum) léčí žaludeční vředy, kašel, zánět sliznic, reguluje stolici. Len setý je jednoletá rostlina, vysoká až 100 cm. Mádlouhý, tenký kořen, ze kterého vyrůstá přímá, nahoře větvená lodyha. Listy jsou střídavé, úzce kopinaté až čárkované, dlouhé asi 4 cm. Květy jsou jasně bleděmodré. Kalich i koruna jsou pětidílné.Účinky rostliny:

 • poruchy trávicího systému
 • zácpa
 • zánět žaludku
 • zánět střev
 • kašel
 • žaludeční vředy
 • dvanácnítkové, dvanácterníkové vředy
 • popraskaná pokožka na patách a jinde na děle
 • pásový opar (herpes zoster)
 • kožní vředy
 • nežity (zánět vlasového folikulu vlasu, chlupu)
 • abscesy různě na těle

Plodem je kulovitá tobolka hnědé barvy, velká asi5mm. Rostlina kvete od června do srpna. 

 

Používané části:

Sbírají se zralá semena. 

 

Léčivé vlastnosti:

Ze lnu se používá lněné semeno, které obsahuje velké množství slizu. To předurčuje len k léčbě trávicího ústrojí a sliznic. Užívá se proti zácpě, při zánětu žaludku a střev. Na ochranu sliznic trávicího ústrojí, proti kašli. Semeno je dále vhodné užívat při žaludečních a dvanácterníkových vředech. Zevně se užívá k léčbě rozpraskané a poškrábané pokožky, k léčbě pásového oparu (herpes zoster), vředů, nežitů, abscesů

 

Způsob použití:

Lněná semena se užívají čerstvá (nadrcená či celá). Obvyklá dávka je 1-2 kávové lžičky až 3x denně. V tomto případě je jejich hlavní účinek soust ředěn do střev. Jednorázová dávka při zácpě je asi 2 polévkové lžíce, které zapijeme 3-5 dl vody. Semena ve střevech nabobtnají a působí jako projímadlo. Chceme-Ii, aby hlavní účinek lnu byl soustředěn na žaludek či sliznice dýchacího ústrojí, volíme macerát (či nálev z drcených semen). Macerát se připravuje z 1 polévkové lžíce na sklenici vody. Nechá se 1-4 hodiny vyluhovat. Pije se v množství 3 sklenice denně. K léčení lze užít i lněný olej, asi 2 kávové lžičky denně. Zlepšuje trávení, optimalizuje funkci střev. Zevně je vynikající na kožní problémy, spáleniny, vyrážky, lupénku atd. 

 

Kontraindikace:

V literatuře se uvádí, že semena mohou obsahovat stopové množství kyanovodíku (vzniklého při drcení semen), který je ve velkém množství jedovatý. Zároveň se však dodává, že nikdy nebyla zaznamenána žádná otrava lněným semenem. Len, krom hypotetických megadávek, je zcela bezpečný a hodí se k trvalému užívání. 

 

Použití v kosmetice:

Ze lnu se dělá olej, který je důležitou součástí mnoha kosmetických přípravků vhodných k regeneraci pokožky. Zvlášť vhodný je k léčbě popálenin.

 

Použití v kuchyni:

Lněné semeno se používá při výrobě pečiva. V domácí kuchyni lze připravit směs z různých druhů semen a máků a používat ke zdobení a posypu různých kašiček, jogurtů, rnůsli a podobně. Semena se též přidávají do polévek, obsahují celou řadu velmi výživných esenciálních mastných kyselin, které jsou pro zdraví velmi důležité. 

 

Rozšíření a výskyt:

Len setý je původem zjihovýchodní Asie. U nás se vyskytuje pouze jako kulturní, pěstovaná rostlina. 

 

Sběr:

Lněná semena se sbírají až po úplném dozrání, když celá rostlina zežloutne, což je někdy v září. Domácí sběr semen je poněkud náročný, protože
tobolky se musejí rozdrtit, semena z nich vysypat a přebrat. Nejlépe se to dělá na podnosu, kdy-zbytky tobolek foukáním odstraníme, zatímco těžší semena zůstanou. 

 

Možnost záměny:

Len setý je u nás pouze pěstovaný. Zaměnit jej lze jen za jiný druh lnu. 

 

Pěstování:

Semena lnu setého koupíme v každém dobrém zahradnictví. Semena se koncem jara vysejí do suché hlinitopísčité půdy. Len má rád slunné a před větrem chráněné stanoviště. Žádnou velkou péči nevyžaduje. 

 

Obsahové látky:

Slizy, pektin, oleje s mnoha nenasycenými mastnými kyselinami, glykosidy, vitamin F, minerály, hořčinya další. 

 

Zajímavosti:

Len se odedávna pěstoval hlavně kvůli vláknům na výrobu textilií. Důkazy o jeho pěstování jsou starší než 5 000 let.

 

Poznámky:

Rozdrcené semeno rychle žlukne a musí se okamžitě zpracovat.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

močopudný   Mattioli   vliv   zdraví   horké   účinek   teplé   tinktura   prášek   Váňa   sběr   chladné   minut   Janča   stvol   pálení   játra   šlacha   inhalace   sliznice   menstruační   tlak   mensturace   krvácení   odvar   plísně   dna   kolika   katar   metabolismus   angína   mrtvice   účinky   postup   sušení   astma   nachlazení   bylinná směs   pijeme   ledvin   kontraindikace   zelenina   kojenec   štítná   pěstování   mateřské   Moučka   bylinka   květ   Janča   fytoterapie   recept   Treben   víno   využití   houba   roztroušená   fermentace   zácpa   osteoporóza   čaj   ruka   dásně   kontraindikace   obsahuje   plíseň   kůra   použití   děti   slezina   viry   kloub   zlomenin   opar   studené   kůže   brnění   srdce   pupen   bolest   kornatění   horečka   játra   Paracelsus   hlavy   slinivka   indikace   zpracování   nežádoucí   Galenos   zápal   zánět   ovoce   hemoroid   chřipka   Podhorná   ateroskleróza   kapsaicin   rostlina   hlas   užití   návod   rýma   zrak   noha   nálev   Zentrich   žlučník   nohy   slezina   kameny   nemoc   výroba   choroba   vitamín   vývar   arteriskleróza   abytyše Hildegarda   zalijeme   artróza   průjem   migrén   premenstruační   kvasinky   revma   sirup   stonek   trávicí   jaterní   řídnutí kostí   sval   Zentrich   zelina   písek   kořen   babské rady   olej   komplikace   bylina   střev   vlas   epilepsie   vitamin   neht   nať   list   žaludek   strom   krk   stonek   vřed   chřipka   hemeroid   akné   koupel   alergie   končetina   obsažené   antibiotik   keř   Avicena  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)