Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

len-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciLen  setý (latinsky linum usitatissimum)   léčí žaludeční vředy, kašel, zánět sliznic, reguluje  stolici.   Len setý je jednoletá rostlina, vysoká až 100 cm.   Mádlouhý, tenký kořen, ze kterého vyrůstá přímá,   nahoře větvená lodyha. Listy jsou střídavé, úzce  kopinaté až čárkované, dlouhé asi 4 cm. Květy  jsou jasně bleděmodré. Kalich i koruna jsou pětidílné.Účinky rostliny:

 • poruchy trávicího systému
 • zácpa
 • zánět žaludku
 • zánět střev
 • kašel
 • žaludeční vředy
 • dvanácnítkové, dvanácterníkové vředy
 • popraskaná pokožka na patách a jinde na děle
 • pásový opar (herpes zoster)
 • kožní vředy
 • nežity (zánět vlasového folikulu vlasu, chlupu)
 • abscesy různě na těle

Plodem je kulovitá tobolka hnědé barvy,   velká asi5mm. Rostlina kvete od června do srpna.  

 

Používané části:

Sbírají se zralá semena.  

 

Léčivé vlastnosti:

Ze lnu se používá lněné semeno, které obsahuje velké  množství slizu. To předurčuje len k léčbě trávicího  ústrojí a sliznic. Užívá se proti zácpě, při zánětu  žaludku a střev. Na ochranu sliznic trávicího  ústrojí, proti kašli. Semeno je dále vhodné užívat  při žaludečních a dvanácterníkových  vředech.   Zevně se užívá k léčbě rozpraskané a poškrábané  pokožky, k léčbě pásového oparu (herpes zoster), vředů,   nežitů, abscesů.  

 

Způsob použití:

Lněná semena se užívají čerstvá (nadrcená či  celá). Obvyklá dávka je 1-2 kávové lžičky až 3x  denně. V tomto případě je jejich hlavní účinek  soust ředěn do střev. Jednorázová dávka při zácpě je asi 2 polévkové  lžíce, které zapijeme 3-5 dl vody. Semena  ve střevech nabobtnají a působí jako projímadlo.   Chceme-Ii, aby hlavní účinek lnu byl soustředěn  na žaludek či sliznice dýchacího ústrojí, volíme  macerát (či nálev z drcených semen). Macerát se  připravuje z 1 polévkové lžíce na sklenici vody.   Nechá se 1-4 hodiny vyluhovat. Pije se v množství  3 sklenice denně.   K léčení lze užít i lněný olej, asi 2 kávové lžičky  denně. Zlepšuje trávení, optimalizuje funkci  střev. Zevně je vynikající na kožní problémy, spáleniny,   vyrážky, lupénku atd.  

 

Kontraindikace:

V literatuře se uvádí, že semena mohou obsahovat  stopové množství kyanovodíku (vzniklého při  drcení semen), který je ve velkém množství jedovatý.   Zároveň se však dodává, že nikdy nebyla zaznamenána  žádná otrava lněným semenem. Len,   krom hypotetických megadávek, je zcela bezpečný  a hodí se k trvalému užívání.  

 

Použití v kosmetice:

Ze lnu se dělá olej, který je důležitou součástí  mnoha kosmetických přípravků vhodných  k regeneraci pokožky. Zvlášť vhodný je k léčbě  popálenin.

 

Použití v kuchyni:

Lněné semeno se používá při výrobě pečiva.   V domácí kuchyni lze připravit směs z různých  druhů semen a máků a používat ke zdobení a posypu  různých kašiček, jogurtů, rnůsli a podobně.   Semena se též přidávají do polévek, obsahují celou  řadu velmi výživných esenciálních mastných  kyselin, které jsou pro zdraví velmi důležité.  

 

Rozšíření a výskyt:

Len setý je původem zjihovýchodní Asie. U nás  se vyskytuje pouze jako kulturní, pěstovaná  rostlina.  

 

Sběr:

Lněná semena se sbírají až po úplném dozrání,   když celá rostlina zežloutne, což je někdy v září.   Domácí sběr semen je poněkud náročný, protože
tobolky se musejí rozdrtit, semena z nich  vysypat a přebrat. Nejlépe se to dělá na podnosu,   kdy-zbytky tobolek foukáním odstraníme,   zatímco těžší semena zůstanou.  

 

Možnost záměny:

Len setý je u nás pouze pěstovaný. Zaměnit jej  lze jen za jiný druh lnu.  

 

Pěstování:

Semena lnu setého koupíme v každém dobrém  zahradnictví. Semena se koncem jara vysejí  do suché hlinitopísčité půdy. Len má rád slunné  a před větrem chráněné stanoviště. Žádnou velkou  péči nevyžaduje.  

 

Obsahové látky:

Slizy, pektin, oleje s mnoha nenasycenými mastnými  kyselinami, glykosidy, vitamin F, minerály,   hořčinya další.  

 

Zajímavosti:

Len se odedávna pěstoval hlavně kvůli vláknům  na výrobu textilií. Důkazy o jeho pěstování jsou  starší než 5 000 let.

 

Poznámky:

Rozdrcené semeno rychle žlukne a musí se okamžitě  zpracovat.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

návod   bylina   nať   stvol   plíseň   slezina   recept   bolest   abytyše Hildegarda   zalijeme   vlas   migrén   Mattioli   rýma   vývar   indikace   sběr   trávicí   arteriskleróza   sliznice   houba   neht   fytoterapie   menstruační   obsahuje   pěstování   hlas   vřed   sval   brnění   koupel   užití   Zentrich   katar   strom   komplikace   kontraindikace   zánět   obsažené   nemoc   tinktura   chřipka   kolika   Galenos   kůže   žaludek   mateřské   keř   prášek   zápal   dna   hlavy   štítná   zlomenin   průjem   Zentrich   využití   dásně   stonek   Janča   teplé   játra   kloub   kontraindikace   Moučka   list   sirup   kvasinky   zpracování   ledvin   kapsaicin   zdraví   pupen   ateroskleróza   tlak   srdce   děti   horké   šlacha   zelenina   bylinná směs   minut   pálení   slezina   vitamin   olej   postup   chladné   premenstruační   studené   mensturace   kůra   odvar   písek   noha   alergie   stonek   vitamín   horečka   viry   antibiotik   květ   játra   sušení   Avicena   vliv   mrtvice   rostlina   angína   revma   výroba   čaj   slinivka   kořen   krvácení   ovoce   kameny   roztroušená   epilepsie   Paracelsus   kornatění   osteoporóza   plísně   fermentace   inhalace   astma   střev   babské rady   použití   pijeme   nohy   jaterní   víno   kojenec   hemoroid   nežádoucí   Podhorná   močopudný   ruka   artróza   Váňa   žlučník   akné   zácpa   nachlazení   nálev   choroba   zelina   metabolismus   krk   hemeroid   bylinka   Janča   řídnutí kostí   končetina   chřipka   opar   Treben   zrak  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)