Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

len-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciLen  setý (latinsky linum usitatissimum)   léčí žaludeční vředy, kašel, zánět sliznic, reguluje  stolici.   Len setý je jednoletá rostlina, vysoká až 100 cm.   Mádlouhý, tenký kořen, ze kterého vyrůstá přímá,   nahoře větvená lodyha. Listy jsou střídavé, úzce  kopinaté až čárkované, dlouhé asi 4 cm. Květy  jsou jasně bleděmodré. Kalich i koruna jsou pětidílné.Účinky rostliny:

 • poruchy trávicího systému
 • zácpa
 • zánět žaludku
 • zánět střev
 • kašel
 • žaludeční vředy
 • dvanácnítkové, dvanácterníkové vředy
 • popraskaná pokožka na patách a jinde na děle
 • pásový opar (herpes zoster)
 • kožní vředy
 • nežity (zánět vlasového folikulu vlasu, chlupu)
 • abscesy různě na těle

Plodem je kulovitá tobolka hnědé barvy,   velká asi5mm. Rostlina kvete od června do srpna.  

 

Používané části:

Sbírají se zralá semena.  

 

Léčivé vlastnosti:

Ze lnu se používá lněné semeno, které obsahuje velké  množství slizu. To předurčuje len k léčbě trávicího  ústrojí a sliznic. Užívá se proti zácpě, při zánětu  žaludku a střev. Na ochranu sliznic trávicího  ústrojí, proti kašli. Semeno je dále vhodné užívat  při žaludečních a dvanácterníkových  vředech.   Zevně se užívá k léčbě rozpraskané a poškrábané  pokožky, k léčbě pásového oparu (herpes zoster), vředů,   nežitů, abscesů.  

 

Způsob použití:

Lněná semena se užívají čerstvá (nadrcená či  celá). Obvyklá dávka je 1-2 kávové lžičky až 3x  denně. V tomto případě je jejich hlavní účinek  soust ředěn do střev. Jednorázová dávka při zácpě je asi 2 polévkové  lžíce, které zapijeme 3-5 dl vody. Semena  ve střevech nabobtnají a působí jako projímadlo.   Chceme-Ii, aby hlavní účinek lnu byl soustředěn  na žaludek či sliznice dýchacího ústrojí, volíme  macerát (či nálev z drcených semen). Macerát se  připravuje z 1 polévkové lžíce na sklenici vody.   Nechá se 1-4 hodiny vyluhovat. Pije se v množství  3 sklenice denně.   K léčení lze užít i lněný olej, asi 2 kávové lžičky  denně. Zlepšuje trávení, optimalizuje funkci  střev. Zevně je vynikající na kožní problémy, spáleniny,   vyrážky, lupénku atd.  

 

Kontraindikace:

V literatuře se uvádí, že semena mohou obsahovat  stopové množství kyanovodíku (vzniklého při  drcení semen), který je ve velkém množství jedovatý.   Zároveň se však dodává, že nikdy nebyla zaznamenána  žádná otrava lněným semenem. Len,   krom hypotetických megadávek, je zcela bezpečný  a hodí se k trvalému užívání.  

 

Použití v kosmetice:

Ze lnu se dělá olej, který je důležitou součástí  mnoha kosmetických přípravků vhodných  k regeneraci pokožky. Zvlášť vhodný je k léčbě  popálenin.

 

Použití v kuchyni:

Lněné semeno se používá při výrobě pečiva.   V domácí kuchyni lze připravit směs z různých  druhů semen a máků a používat ke zdobení a posypu  různých kašiček, jogurtů, rnůsli a podobně.   Semena se též přidávají do polévek, obsahují celou  řadu velmi výživných esenciálních mastných  kyselin, které jsou pro zdraví velmi důležité.  

 

Rozšíření a výskyt:

Len setý je původem zjihovýchodní Asie. U nás  se vyskytuje pouze jako kulturní, pěstovaná  rostlina.  

 

Sběr:

Lněná semena se sbírají až po úplném dozrání,   když celá rostlina zežloutne, což je někdy v září.   Domácí sběr semen je poněkud náročný, protože
tobolky se musejí rozdrtit, semena z nich  vysypat a přebrat. Nejlépe se to dělá na podnosu,   kdy-zbytky tobolek foukáním odstraníme,   zatímco těžší semena zůstanou.  

 

Možnost záměny:

Len setý je u nás pouze pěstovaný. Zaměnit jej  lze jen za jiný druh lnu.  

 

Pěstování:

Semena lnu setého koupíme v každém dobrém  zahradnictví. Semena se koncem jara vysejí  do suché hlinitopísčité půdy. Len má rád slunné  a před větrem chráněné stanoviště. Žádnou velkou  péči nevyžaduje.  

 

Obsahové látky:

Slizy, pektin, oleje s mnoha nenasycenými mastnými  kyselinami, glykosidy, vitamin F, minerály,   hořčinya další.  

 

Zajímavosti:

Len se odedávna pěstoval hlavně kvůli vláknům  na výrobu textilií. Důkazy o jeho pěstování jsou  starší než 5 000 let.

 

Poznámky:

Rozdrcené semeno rychle žlukne a musí se okamžitě  zpracovat.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

arteriskleróza   artróza   fytoterapie   stonek   návod   fermentace   ledvin   astma   zelina   revma   dásně   hemeroid   květ   bylina   kůra   metabolismus   plísně   choroba   mateřské   ruka   viry   plíseň   Moučka   kvasinky   srdce   obsažené   mrtvice   odvar   sval   kontraindikace   kořen   nachlazení   nohy   vývar   pijeme   koupel   angína   Zentrich   nať   bolest   Galenos   končetina   sliznice   akné   nemoc   epilepsie   využití   minut   ateroskleróza   rostlina   Mattioli   list   Zentrich   řídnutí kostí   komplikace   vřed   Avicena   vitamin   migrén   postup   trávicí   žlučník   Treben   indikace   brnění   antibiotik   játra   zánět   obsahuje   kloub   žaludek   alergie   horké   Podhorná   Paracelsus   stonek   výroba   Váňa   štítná   zápal   opar   zácpa   vitamín   víno   babské rady   abytyše Hildegarda   mensturace   vlas   hemoroid   tinktura   prášek   zlomenin   močopudný   sušení   čaj   zelenina   kornatění   studené   kontraindikace   průjem   neht   nálev   bylinná směs   kapsaicin   dna   houba   ovoce   jaterní   pěstování   recept   menstruační   stvol   olej   kůže   zpracování   pupen   kameny   slinivka   slezina   roztroušená   chřipka   hlas   zalijeme   Janča   kolika   použití   tlak   slezina   strom   krvácení   chřipka   hlavy   krk   pálení   chladné   písek   rýma   děti   játra   premenstruační   horečka   sirup   zdraví   užití   šlacha   Janča   sběr   bylinka   inhalace   noha   katar   kojenec   střev   nežádoucí   teplé   osteoporóza   vliv   keř   zrak  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)