Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

rozchodnik ostry a suchomilny ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiRozchodník ostrý (latinsky sedum acre) patří do čeledi tlusticovité. Je vysoký 5-15 cm. Kvete v červnu až srpna. Je to vytrvalá bylina. Půdopokryvná, lysá, stálezelená, u země bohatě větvená. Listy dužnaté, vejčité, shora zploštělé, dolní strana klenutá, dlouhé až 4 mm, uspořádané ve 4-6 podélných řadách, květy žluté, velké 12—15 mm, okvětní lístky kopinaté, špičaté. Květenství bohaté vidličnatě větvené vijany.Účinky rostliny:

  • hemoroidy, hemeroidy, zlatá žíla
  • bolesti konečníku
  • bradavice
  • kuří oka
  • zranění, poranění kůže

Výskyt a rozšíření:

suchá, slunná stanoviště, zídky, skály, železniční náspy.

 

Záměna:

rozchodník suchomilný (sedum rupestre), vysoký 5-30 cm, výhonky mírně vystoupavé. Listy podélné, dlouhé až 2 cm, sivě ojíněné, čárkovité, s pichlavou špičkou. Květy žluté, okvětní lístky tupě zašpičatělé, velké 15 mm. Dá se konzumovat.

 

Léčivá a ochranná bylina

Rozchodník se dříve pěstoval na stodolách  a na střechách domů na ochranu  před bleskem. Největší léčivé účinky  prý jeho listy mají, když se nasbírají  mezi blesky a duněním hromu za první  jarní bouře.  

 

Pomáhá při bradavicích a kuřích okách 

Rozchodník ostrý má ostrou, pepřovitou  chuť a je považován za mírně jedovatý.   Při žvýkání dráždí ústní sliznici  a může vyvolat nevolnost a zvracení.   Proto se už dnes nepoužívá — jako dřív  — ke kořenění jídel. Využívá se při hemoroidech  a bolestech konečníku. Lidé ho dřív používali  zevně na bradavice a kuřecí oka  — často úspěšně. Stáhli slupku z listů  a dužinu přikládali na postižená místa.

Další nenáročnou bylinou, která s oblibou  roste na zídkách a mezi kamením,   je jeho blízký příbuzný rozchodník  suchomilný. Lidově se označuje i jako tripmadam. Tento název pochází  z francouzštiny a znamená tlustá dáma.   Jeho dužnaté, malé, čárkovité listy mají  jemně nakyslou chuť a hodí se do salátů,   remulády nebo na zeleninu a brambory.   Jsou plné minerálních látek. Dají  se sbírat po celý rok a dokonce i v zimě,   protože rostlina je mrazuvzdorná.

 

Tučný mužíček

Sedare znamená tišit, uklidňovat. Dužnaté  listy rozchodníků se používaly  při poraněních kůže, protože chladí  a zklidňují. Kdo kousne do listu, ucítí  palčivou, ostrou (acre) pachuť. Rozchodník  suchomilný lidé překřtívali  na svalníčka, rojníka, netřesk, tučného  mužíčka, ale i svatojánské zelí.

 

Příasada do bylinkového másla 

Když budete v zimě pátrat po bylinkách  do bylinkového másla, sáhněte  po rozchodníku suchomilném (sedum  rupestre). S neúnavnou energií  roste dokonce i v tomto chladném  ročním období na zídkách nebo  skalkách. Nařežte hrst drobných lístků,   smíchejte je s 125 g změklého  másla a ochuťte trochou citrónové  šťávy a soli.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

Zentrich   čaj   vlas   angína   sběr   obsažené   minut   víno   Podhorná   houba   sliznice   zdraví   zpracování   řídnutí kostí   jaterní   plíseň   sirup   olej   fytoterapie   nachlazení   kolika   astma   Galenos   bylinka   štítná   arteriskleróza   slinivka   katar   rostlina   kloub   kůra   metabolismus   chladné   ateroskleróza   studené   trávicí   sval   babské rady   žaludek   antibiotik   roztroušená   Paracelsus   stonek   stonek   kontraindikace   kontraindikace   zrak   močopudný   nať   chřipka   zlomenin   nemoc   ovoce   vřed   dásně   viry   játra   chřipka   Avicena   játra   brnění   obsahuje   dna   choroba   Janča   srdce   bylina   kůže   premenstruační   rýma   odvar   zalijeme   osteoporóza   zácpa   slezina   návod   kořen   mensturace   plísně   postup   kapsaicin   tinktura   výroba   pijeme   Zentrich   pupen   nohy   alergie   sušení   noha   zápal   kameny   kornatění   hemoroid   Treben   opar   inhalace   končetina   kojenec   střev   zánět   vitamín   artróza   krvácení   ledvin   šlacha   keř   koupel   list   pěstování   písek   vliv   kvasinky   mateřské   mrtvice   hlas   tlak   užití   indikace   průjem   zelina   pálení   prášek   bolest   revma   děti   stvol   teplé   akné   abytyše Hildegarda   vývar   horečka   epilepsie   strom   žlučník   fermentace   květ   zelenina   bylinná směs   použití   Mattioli   nálev   recept   vitamin   využití   neht   slezina   ruka   Janča   hlavy   nežádoucí   Váňa   komplikace   hemeroid   Moučka   menstruační   krk   migrén   horké  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)