Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

rozchodnik ostry a suchomilny ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiRozchodník ostrý (latinsky sedum acre) patří do čeledi tlusticovité. Je vysoký 5-15 cm. Kvete v červnu až srpna. Je to vytrvalá bylina. Půdopokryvná, lysá, stálezelená, u země bohatě větvená. Listy dužnaté, vejčité, shora zploštělé, dolní strana klenutá, dlouhé až 4 mm, uspořádané ve 4-6 podélných řadách, květy žluté, velké 12—15 mm, okvětní lístky kopinaté, špičaté. Květenství bohaté vidličnatě větvené vijany.Účinky rostliny:

  • hemoroidy, hemeroidy, zlatá žíla
  • bolesti konečníku
  • bradavice
  • kuří oka
  • zranění, poranění kůže

Výskyt a rozšíření:

suchá, slunná stanoviště, zídky, skály, železniční náspy.

 

Záměna:

rozchodník suchomilný (sedum rupestre), vysoký 5-30 cm, výhonky mírně vystoupavé. Listy podélné, dlouhé až 2 cm, sivě ojíněné, čárkovité, s pichlavou špičkou. Květy žluté, okvětní lístky tupě zašpičatělé, velké 15 mm. Dá se konzumovat.

 

Léčivá a ochranná bylina

Rozchodník se dříve pěstoval na stodolách  a na střechách domů na ochranu  před bleskem. Největší léčivé účinky  prý jeho listy mají, když se nasbírají  mezi blesky a duněním hromu za první  jarní bouře.  

 

Pomáhá při bradavicích a kuřích okách 

Rozchodník ostrý má ostrou, pepřovitou  chuť a je považován za mírně jedovatý.   Při žvýkání dráždí ústní sliznici  a může vyvolat nevolnost a zvracení.   Proto se už dnes nepoužívá — jako dřív  — ke kořenění jídel. Využívá se při hemoroidech  a bolestech konečníku. Lidé ho dřív používali  zevně na bradavice a kuřecí oka  — často úspěšně. Stáhli slupku z listů  a dužinu přikládali na postižená místa.

Další nenáročnou bylinou, která s oblibou  roste na zídkách a mezi kamením,   je jeho blízký příbuzný rozchodník  suchomilný. Lidově se označuje i jako tripmadam. Tento název pochází  z francouzštiny a znamená tlustá dáma.   Jeho dužnaté, malé, čárkovité listy mají  jemně nakyslou chuť a hodí se do salátů,   remulády nebo na zeleninu a brambory.   Jsou plné minerálních látek. Dají  se sbírat po celý rok a dokonce i v zimě,   protože rostlina je mrazuvzdorná.

 

Tučný mužíček

Sedare znamená tišit, uklidňovat. Dužnaté  listy rozchodníků se používaly  při poraněních kůže, protože chladí  a zklidňují. Kdo kousne do listu, ucítí  palčivou, ostrou (acre) pachuť. Rozchodník  suchomilný lidé překřtívali  na svalníčka, rojníka, netřesk, tučného  mužíčka, ale i svatojánské zelí.

 

Příasada do bylinkového másla 

Když budete v zimě pátrat po bylinkách  do bylinkového másla, sáhněte  po rozchodníku suchomilném (sedum  rupestre). S neúnavnou energií  roste dokonce i v tomto chladném  ročním období na zídkách nebo  skalkách. Nařežte hrst drobných lístků,   smíchejte je s 125 g změklého  másla a ochuťte trochou citrónové  šťávy a soli.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

nachlazení   sval   pupen   zalijeme   hemeroid   žaludek   keř   chladné   hlas   zelenina   pijeme   kůra   řídnutí kostí   postup   výroba   vitamin   Janča   chřipka   nohy   olej   revma   tinktura   artróza   štítná   zelina   krvácení   Janča   rýma   jaterní   kůže   obsažené   kolika   ateroskleróza   sušení   kloub   horečka   migrén   sběr   hlavy   slezina   trávicí   zpracování   komplikace   slezina   epilepsie   mateřské   šlacha   metabolismus   kornatění   roztroušená   babské rady   močopudný   užití   Treben   končetina   inhalace   Zentrich   houba   vývar   neht   bylinná směs   fytoterapie   sirup   minut   kvasinky   Moučka   obsahuje   slinivka   osteoporóza   žlučník   využití   horké   pěstování   arteriskleróza   plíseň   akné   Galenos   játra   Váňa   bolest   květ   fermentace   použití   kojenec   bylina   mrtvice   srdce   ruka   mensturace   indikace   vřed   tlak   kontraindikace   nemoc   bylinka   choroba   stvol   studené   plísně   abytyše Hildegarda   antibiotik   zánět   pálení   recept   vliv   stonek   nať   střev   krk   Zentrich   koupel   noha   menstruační   Podhorná   opar   strom   rostlina   viry   zdraví   nálev   kapsaicin   vitamín   teplé   vlas   zrak   premenstruační   nežádoucí   astma   kontraindikace   děti   angína   prášek   Mattioli   kořen   dna   chřipka   Avicena   zácpa   zápal   návod   dásně   zlomenin   víno   písek   list   stonek   ledvin   játra   odvar   sliznice   katar   průjem   kameny   alergie   brnění   ovoce   hemoroid   čaj   Paracelsus  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)