Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

rozchodnik ostry a suchomilny ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiRozchodník ostrý (latinsky sedum acre) patří do čeledi tlusticovité. Je vysoký 5-15 cm. Kvete v červnu až srpna. Je to vytrvalá bylina. Půdopokryvná, lysá, stálezelená, u země bohatě větvená. Listy dužnaté, vejčité, shora zploštělé, dolní strana klenutá, dlouhé až 4 mm, uspořádané ve 4-6 podélných řadách, květy žluté, velké 12—15 mm, okvětní lístky kopinaté, špičaté. Květenství bohaté vidličnatě větvené vijany.Účinky rostliny:

  • hemoroidy, hemeroidy, zlatá žíla
  • bolesti konečníku
  • bradavice
  • kuří oka
  • zranění, poranění kůže

Výskyt a rozšíření:

suchá, slunná stanoviště, zídky, skály, železniční náspy.

 

Záměna:

rozchodník suchomilný (sedum rupestre), vysoký 5-30 cm, výhonky mírně vystoupavé. Listy podélné, dlouhé až 2 cm, sivě ojíněné, čárkovité, s pichlavou špičkou. Květy žluté, okvětní lístky tupě zašpičatělé, velké 15 mm. Dá se konzumovat.

 

Léčivá a ochranná bylina

Rozchodník se dříve pěstoval na stodolách  a na střechách domů na ochranu  před bleskem. Největší léčivé účinky  prý jeho listy mají, když se nasbírají  mezi blesky a duněním hromu za první  jarní bouře.  

 

Pomáhá při bradavicích a kuřích okách 

Rozchodník ostrý má ostrou, pepřovitou  chuť a je považován za mírně jedovatý.   Při žvýkání dráždí ústní sliznici  a může vyvolat nevolnost a zvracení.   Proto se už dnes nepoužívá — jako dřív  — ke kořenění jídel. Využívá se při hemoroidech  a bolestech konečníku. Lidé ho dřív používali  zevně na bradavice a kuřecí oka  — často úspěšně. Stáhli slupku z listů  a dužinu přikládali na postižená místa.

Další nenáročnou bylinou, která s oblibou  roste na zídkách a mezi kamením,   je jeho blízký příbuzný rozchodník  suchomilný. Lidově se označuje i jako tripmadam. Tento název pochází  z francouzštiny a znamená tlustá dáma.   Jeho dužnaté, malé, čárkovité listy mají  jemně nakyslou chuť a hodí se do salátů,   remulády nebo na zeleninu a brambory.   Jsou plné minerálních látek. Dají  se sbírat po celý rok a dokonce i v zimě,   protože rostlina je mrazuvzdorná.

 

Tučný mužíček

Sedare znamená tišit, uklidňovat. Dužnaté  listy rozchodníků se používaly  při poraněních kůže, protože chladí  a zklidňují. Kdo kousne do listu, ucítí  palčivou, ostrou (acre) pachuť. Rozchodník  suchomilný lidé překřtívali  na svalníčka, rojníka, netřesk, tučného  mužíčka, ale i svatojánské zelí.

 

Příasada do bylinkového másla 

Když budete v zimě pátrat po bylinkách  do bylinkového másla, sáhněte  po rozchodníku suchomilném (sedum  rupestre). S neúnavnou energií  roste dokonce i v tomto chladném  ročním období na zídkách nebo  skalkách. Nařežte hrst drobných lístků,   smíchejte je s 125 g změklého  másla a ochuťte trochou citrónové  šťávy a soli.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

sušení   ovoce   zápal   kameny   keř   choroba   návod   slezina   krvácení   šlacha   obsažené   řídnutí kostí   slinivka   vřed   hemoroid   vývar   využití   Váňa   Avicena   list   ledvin   nohy   viry   trávicí   prášek   nachlazení   chladné   stonek   zdraví   kojenec   průjem   plísně   tinktura   hlavy   roztroušená   fermentace   střev   akné   strom   pijeme   játra   vliv   horečka   kontraindikace   hlas   stvol   tlak   fytoterapie   kloub   kapsaicin   použití   menstruační   játra   Zentrich   postup   mrtvice   rostlina   děti   Zentrich   Paracelsus   močopudný   teplé   noha   minut   katar   angína   kontraindikace   srdce   babské rady   kvasinky   bylinná směs   mateřské   metabolismus   kůra   horké   slezina   čaj   epilepsie   výroba   inhalace   štítná   artróza   zácpa   Mattioli   hemeroid   žaludek   Treben   pěstování   obsahuje   končetina   jaterní   rýma   kornatění   Janča   bylina   dásně   migrén   premenstruační   vitamin   pupen   olej   kolika   sval   alergie   ruka   Moučka   brnění   kořen   zelenina   vlas   ateroskleróza   víno   Janča   neht   osteoporóza   nemoc   indikace   studené   recept   žlučník   bolest   zalijeme   opar   dna   užití   plíseň   zrak   Podhorná   odvar   stonek   vitamín   sirup   květ   komplikace   zlomenin   písek   chřipka   sběr   houba   arteriskleróza   bylinka   nežádoucí   kůže   nálev   antibiotik   abytyše Hildegarda   zpracování   chřipka   koupel   sliznice   revma   zelina   zánět   pálení   mensturace   krk   Galenos   nať   astma  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)