Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

rozchodnik ostry a suchomilny ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiRozchodník ostrý (latinsky sedum acre) patří do čeledi tlusticovité. Je vysoký 5-15 cm. Kvete v červnu až srpna. Je to vytrvalá bylina. Půdopokryvná, lysá, stálezelená, u země bohatě větvená. Listy dužnaté, vejčité, shora zploštělé, dolní strana klenutá, dlouhé až 4 mm, uspořádané ve 4-6 podélných řadách, květy žluté, velké 12—15 mm, okvětní lístky kopinaté, špičaté. Květenství bohaté vidličnatě větvené vijany.Účinky rostliny:

  • hemoroidy, hemeroidy, zlatá žíla
  • bolesti konečníku
  • bradavice
  • kuří oka
  • zranění, poranění kůže

Výskyt a rozšíření:

suchá, slunná stanoviště, zídky, skály, železniční náspy.

 

Záměna:

rozchodník suchomilný (sedum rupestre), vysoký 5-30 cm, výhonky mírně vystoupavé. Listy podélné, dlouhé až 2 cm, sivě ojíněné, čárkovité, s pichlavou špičkou. Květy žluté, okvětní lístky tupě zašpičatělé, velké 15 mm. Dá se konzumovat.

 

Léčivá a ochranná bylina

Rozchodník se dříve pěstoval na stodolách  a na střechách domů na ochranu  před bleskem. Největší léčivé účinky  prý jeho listy mají, když se nasbírají  mezi blesky a duněním hromu za první  jarní bouře.  

 

Pomáhá při bradavicích a kuřích okách 

Rozchodník ostrý má ostrou, pepřovitou  chuť a je považován za mírně jedovatý.   Při žvýkání dráždí ústní sliznici  a může vyvolat nevolnost a zvracení.   Proto se už dnes nepoužívá — jako dřív  — ke kořenění jídel. Využívá se při hemoroidech  a bolestech konečníku. Lidé ho dřív používali  zevně na bradavice a kuřecí oka  — často úspěšně. Stáhli slupku z listů  a dužinu přikládali na postižená místa.

Další nenáročnou bylinou, která s oblibou  roste na zídkách a mezi kamením,   je jeho blízký příbuzný rozchodník  suchomilný. Lidově se označuje i jako tripmadam. Tento název pochází  z francouzštiny a znamená tlustá dáma.   Jeho dužnaté, malé, čárkovité listy mají  jemně nakyslou chuť a hodí se do salátů,   remulády nebo na zeleninu a brambory.   Jsou plné minerálních látek. Dají  se sbírat po celý rok a dokonce i v zimě,   protože rostlina je mrazuvzdorná.

 

Tučný mužíček

Sedare znamená tišit, uklidňovat. Dužnaté  listy rozchodníků se používaly  při poraněních kůže, protože chladí  a zklidňují. Kdo kousne do listu, ucítí  palčivou, ostrou (acre) pachuť. Rozchodník  suchomilný lidé překřtívali  na svalníčka, rojníka, netřesk, tučného  mužíčka, ale i svatojánské zelí.

 

Příasada do bylinkového másla 

Když budete v zimě pátrat po bylinkách  do bylinkového másla, sáhněte  po rozchodníku suchomilném (sedum  rupestre). S neúnavnou energií  roste dokonce i v tomto chladném  ročním období na zídkách nebo  skalkách. Nařežte hrst drobných lístků,   smíchejte je s 125 g změklého  másla a ochuťte trochou citrónové  šťávy a soli.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

vřed   vlas   Váňa   recept   postup   kořen   pěstování   Paracelsus   zalijeme   sběr   kvasinky   žaludek   chřipka   babské rady   plísně   ateroskleróza   zdraví   komplikace   pijeme   alergie   zelenina   sirup   tinktura   hemoroid   dna   vývar   vliv   mrtvice   bylinná směs   kojenec   obsahuje   nálev   fytoterapie   využití   arteriskleróza   hlas   chřipka   Moučka   kůže   viry   metabolismus   písek   kontraindikace   bylina   teplé   inhalace   akné   končetina   horečka   strom   bylinka   krvácení   nachlazení   abytyše Hildegarda   mateřské   mensturace   vitamín   trávicí   slinivka   kůra   kornatění   pupen   osteoporóza   horké   menstruační   slezina   Mattioli   květ   kapsaicin   keř   opar   krk   děti   zácpa   ledvin   roztroušená   obsažené   sval   hlavy   zlomenin   nemoc   užití   bolest   použití   dásně   stvol   vitamin   houba   zelina   zpracování   průjem   zápal   neht   výroba   ruka   nať   Avicena   rýma   sušení   fermentace   prášek   Janča   indikace   minut   olej   premenstruační   brnění   šlacha   migrén   slezina   zánět   kontraindikace   návod   Galenos   koupel   víno   stonek   srdce   katar   list   Zentrich   antibiotik   stonek   Janča   nohy   epilepsie   sliznice   játra   artróza   řídnutí kostí   noha   játra   Zentrich   močopudný   tlak   hemeroid   Podhorná   jaterní   Treben   kameny   chladné   odvar   pálení   ovoce   plíseň   žlučník   střev   rostlina   čaj   štítná   choroba   nežádoucí   astma   kolika   studené   revma   angína   kloub   zrak  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)