MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

rozchodnik ostry a suchomilny ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiRozchodník ostrý (latinsky sedum acre) patří do čeledi tlusticovité. Je vysoký 5-15 cm. Kvete v červnu až srpna. Je to vytrvalá bylina. Půdopokryvná, lysá, stálezelená, u země bohatě větvená. Listy dužnaté, vejčité, shora zploštělé, dolní strana klenutá, dlouhé až 4 mm, uspořádané ve 4-6 podélných řadách, květy žluté, velké 12—15 mm, okvětní lístky kopinaté, špičaté. Květenství bohaté vidličnatě větvené vijany.Účinky rostliny:

  • hemoroidy, hemeroidy, zlatá žíla
  • bolesti konečníku
  • bradavice
  • kuří oka
  • zranění, poranění kůže

Výskyt a rozšíření:

suchá, slunná stanoviště, zídky, skály, železniční náspy.

 

Záměna:

rozchodník suchomilný (sedum rupestre), vysoký 5-30 cm, výhonky mírně vystoupavé. Listy podélné, dlouhé až 2 cm, sivě ojíněné, čárkovité, s pichlavou špičkou. Květy žluté, okvětní lístky tupě zašpičatělé, velké 15 mm. Dá se konzumovat.

 

Léčivá a ochranná bylina

Rozchodník se dříve pěstoval na stodolách  a na střechách domů na ochranu  před bleskem. Největší léčivé účinky  prý jeho listy mají, když se nasbírají  mezi blesky a duněním hromu za první  jarní bouře.  

 

Pomáhá při bradavicích a kuřích okách 

Rozchodník ostrý má ostrou, pepřovitou  chuť a je považován za mírně jedovatý.   Při žvýkání dráždí ústní sliznici  a může vyvolat nevolnost a zvracení.   Proto se už dnes nepoužívá — jako dřív  — ke kořenění jídel. Využívá se při hemoroidech  a bolestech konečníku. Lidé ho dřív používali  zevně na bradavice a kuřecí oka  — často úspěšně. Stáhli slupku z listů  a dužinu přikládali na postižená místa.

Další nenáročnou bylinou, která s oblibou  roste na zídkách a mezi kamením,   je jeho blízký příbuzný rozchodník  suchomilný. Lidově se označuje i jako tripmadam. Tento název pochází  z francouzštiny a znamená tlustá dáma.   Jeho dužnaté, malé, čárkovité listy mají  jemně nakyslou chuť a hodí se do salátů,   remulády nebo na zeleninu a brambory.   Jsou plné minerálních látek. Dají  se sbírat po celý rok a dokonce i v zimě,   protože rostlina je mrazuvzdorná.

 

Tučný mužíček

Sedare znamená tišit, uklidňovat. Dužnaté  listy rozchodníků se používaly  při poraněních kůže, protože chladí  a zklidňují. Kdo kousne do listu, ucítí  palčivou, ostrou (acre) pachuť. Rozchodník  suchomilný lidé překřtívali  na svalníčka, rojníka, netřesk, tučného  mužíčka, ale i svatojánské zelí.

 

Příasada do bylinkového másla 

Když budete v zimě pátrat po bylinkách  do bylinkového másla, sáhněte  po rozchodníku suchomilném (sedum  rupestre). S neúnavnou energií  roste dokonce i v tomto chladném  ročním období na zídkách nebo  skalkách. Nařežte hrst drobných lístků,   smíchejte je s 125 g změklého  másla a ochuťte trochou citrónové  šťávy a soli.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

zánět   pupen   Janča   inhalace   vliv   ateroskleróza   antibiotik   slezina   horké   obsahuje   střev   studené   epilepsie   účinek   žlučník   užití   využití   houba   choroba   zpracování   kontraindikace   katar   šlacha   stonek   kornatění   sval   sirup   čaj   nachlazení   kvasinky   vřed   víno   nemoc   nohy   řídnutí kostí   pálení   použití   olej   zelina   zelenina   končetina   recept   květ   obsažené   zápal   játra   kameny   mrtvice   výroba   písek   trávicí   rostlina   štítná   noha   Váňa   plísně   Avicena   průjem   slezina   zalijeme   teplé   srdce   návod   ovoce   vývar   arteriskleróza   komplikace   hlavy   artróza   játra   krk   bylinná směs   Moučka   fermentace   indikace   postup   mateřské   Paracelsus   bolest   zdraví   minut   dna   Treben   brnění   hemoroid   kůra   jaterní   mensturace   horečka   osteoporóza   zácpa   zrak   angína   koupel   stvol   hlas   tinktura   nať   metabolismus   akné   kloub   babské rady   revma   Podhorná   neht   kořen   Galenos   nálev   vitamín   krvácení   močopudný   chladné   list   tlak   opar   abytyše Hildegarda   sběr   kojenec   ruka   kolika   chřipka   bylinka   dásně   alergie   nežádoucí   plíseň   slinivka   chřipka   Mattioli   Janča   sliznice   kapsaicin   Zentrich   Zentrich   kůže   fytoterapie   hemeroid   kontraindikace   stonek   vlas   žaludek   premenstruační   ledvin   strom   vitamin   rýma   roztroušená   keř   prášek   sušení   pijeme   zlomenin   viry   účinky   odvar   migrén   astma   menstruační   děti   pěstování   bylina  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)