MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

rozchodnik ostry a suchomilny ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiRozchodník ostrý (latinsky sedum acre) patří do čeledi tlusticovité. Je vysoký 5-15 cm. Kvete v červnu až srpna. Je to vytrvalá bylina. Půdopokryvná, lysá, stálezelená, u země bohatě větvená. Listy dužnaté, vejčité, shora zploštělé, dolní strana klenutá, dlouhé až 4 mm, uspořádané ve 4-6 podélných řadách, květy žluté, velké 12—15 mm, okvětní lístky kopinaté, špičaté. Květenství bohaté vidličnatě větvené vijany.Účinky rostliny:

  • hemoroidy, hemeroidy, zlatá žíla
  • bolesti konečníku
  • bradavice
  • kuří oka
  • zranění, poranění kůže

Výskyt a rozšíření:

suchá, slunná stanoviště, zídky, skály, železniční náspy.

 

Záměna:

rozchodník suchomilný (sedum rupestre), vysoký 5-30 cm, výhonky mírně vystoupavé. Listy podélné, dlouhé až 2 cm, sivě ojíněné, čárkovité, s pichlavou špičkou. Květy žluté, okvětní lístky tupě zašpičatělé, velké 15 mm. Dá se konzumovat.

 

Léčivá a ochranná bylina

Rozchodník se dříve pěstoval na stodolách  a na střechách domů na ochranu  před bleskem. Největší léčivé účinky  prý jeho listy mají, když se nasbírají  mezi blesky a duněním hromu za první  jarní bouře.  

 

Pomáhá při bradavicích a kuřích okách 

Rozchodník ostrý má ostrou, pepřovitou  chuť a je považován za mírně jedovatý.   Při žvýkání dráždí ústní sliznici  a může vyvolat nevolnost a zvracení.   Proto se už dnes nepoužívá — jako dřív  — ke kořenění jídel. Využívá se při hemoroidech  a bolestech konečníku. Lidé ho dřív používali  zevně na bradavice a kuřecí oka  — často úspěšně. Stáhli slupku z listů  a dužinu přikládali na postižená místa.

Další nenáročnou bylinou, která s oblibou  roste na zídkách a mezi kamením,   je jeho blízký příbuzný rozchodník  suchomilný. Lidově se označuje i jako tripmadam. Tento název pochází  z francouzštiny a znamená tlustá dáma.   Jeho dužnaté, malé, čárkovité listy mají  jemně nakyslou chuť a hodí se do salátů,   remulády nebo na zeleninu a brambory.   Jsou plné minerálních látek. Dají  se sbírat po celý rok a dokonce i v zimě,   protože rostlina je mrazuvzdorná.

 

Tučný mužíček

Sedare znamená tišit, uklidňovat. Dužnaté  listy rozchodníků se používaly  při poraněních kůže, protože chladí  a zklidňují. Kdo kousne do listu, ucítí  palčivou, ostrou (acre) pachuť. Rozchodník  suchomilný lidé překřtívali  na svalníčka, rojníka, netřesk, tučného  mužíčka, ale i svatojánské zelí.

 

Příasada do bylinkového másla 

Když budete v zimě pátrat po bylinkách  do bylinkového másla, sáhněte  po rozchodníku suchomilném (sedum  rupestre). S neúnavnou energií  roste dokonce i v tomto chladném  ročním období na zídkách nebo  skalkách. Nařežte hrst drobných lístků,   smíchejte je s 125 g změklého  másla a ochuťte trochou citrónové  šťávy a soli.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

Janča   zlomenin   horečka   zdraví   vitamín   návod   revma   zánět   pálení   končetina   Galenos   vřed   koupel   čaj   žaludek   list   Paracelsus   studené   chladné   ovoce   bylinná směs   mateřské   kořen   Treben   sběr   nať   sval   noha   rýma   vitamin   řídnutí kostí   víno   rostlina   střev   účinky   obsažené   Zentrich   odvar   horké   slinivka   využití   kojenec   prášek   kolika   chřipka   kůra   nohy   žlučník   ruka   ateroskleróza   migrén   vliv   kůže   osteoporóza   arteriskleróza   stonek   astma   artróza   hlavy   nežádoucí   kameny   písek   kontraindikace   Váňa   plísně   mensturace   nemoc   krvácení   bolest   choroba   děti   zápal   sušení   inhalace   sirup   dásně   Avicena   akné   plíseň   květ   brnění   keř   nachlazení   alergie   ledvin   zelina   fermentace   stonek   menstruační   Janča   účinek   hlas   použití   kapsaicin   užití   jaterní   angína   teplé   močopudný   houba   zrak   zácpa   tinktura   minut   opar   průjem   Mattioli   slezina   mrtvice   kvasinky   šlacha   abytyše Hildegarda   roztroušená   hemeroid   tlak   komplikace   bylina   metabolismus   štítná   kontraindikace   trávicí   výroba   játra   krk   viry   pupen   hemoroid   strom   pijeme   obsahuje   játra   pěstování   postup   nálev   Podhorná   kornatění   fytoterapie   sliznice   Zentrich   olej   zalijeme   premenstruační   babské rady   kloub   srdce   neht   vývar   zpracování   katar   stvol   recept   bylinka   antibiotik   slezina   vlas   chřipka   dna   Moučka   zelenina   epilepsie   indikace  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)