MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

jetel lucni ucinky vliv na zdravi cloveka uzivani pouzitiJetel luční patří do čeledi bobovité. Jeho latinský název je trifolium pratense. Léčí kašel, kožní nemoci, průjmy, čistí krev, zlepšuje. Léčí mj. kašel, kožní nemoci, průjmy, čistí krev, zlepšuje trávení. Účinky rostliny:

 • klimakterium, přechod, menopauza
 • gynekologické záněty, vaginální zánět, bělotok
 • celkové posílení organismu v rekonvalescenci po nemoci
 • kašel (sirup)
 • černý kašel 
 • bronchitida - zánět průdušek
 • "detoxikace", "čištění krve"
 • játra - nemoci jater, poruchy funkce jater
 • oči - zánět spojivek, zánět spojivky
 • kožní nemoci

Botanický popis: 

Vytrvalá rostlina, vysoká asi 40 cm. Lodyha poléhavá,větvená, listnatá. Listy jsou trojčetné, obvejčité, vespodu chlupaté. Květy jsou karmínovéi bílé, v kulovitých hlávkách.

Plodem pak drobné lusky.

Rostlina kvete od května do podzimu.

 

Používané části rostliny: 

Sbírají se květní hlávky, případně celá nať.

 

Léčivé vlastnosti a účinek jetele na lidské zdraví:

Jetel má vysokou výživnou hodnotu a celkově posiluje organismus, což se hodí při dlouhodobých nemocech a rekonvalescenci. Jetel se užívápři kašli, bronchitidě, černém kašli a podobně.

Jetel dále čistí krev detoxikuje, zlepšuje činnost jater, hodí se při léčbě kožních nemocí a problémech s lymfatickým systémem a lymfatickými žlázami.

Čaj z jetele má též zklidňující účinky, užívá se pro snazší usínání a nerušený spánek. Zevně se jetel užívá k obkladům při artritických bolestech a na omývání ekzémů, včetně lupénky. Čerstvé květy se přikládají na hmyzí bodnutí.

Je to také ženská bylina - pomáhá při nepravidelnám menstruačním cyklu, při gynekologických zánětech a také při přechodu - klimateriu (díky fytohormonům), kdy pomáhá ženám lépe toto období menopauzy zvládat. 

 

Způsob použití: 

Z květů jetele se připravuje čaj formou nálevu (asi 8 sušených hlávek na šálek čaje). Může se pít v množství o něco větším, než je obvyklé. Z celé rostliny lze lisovat šťávu, která se kombinuje s dalšími zeleninovými šťávami. Směs slouží pro celkové posílení organismu.

Z jetele se připravuje i tinktura, která se užívá hlavně na kožní nemoci. Proti kašli se jetel užívá i formou sirupu. Zevně se jetel aplikuje též formou nálevu, který se dá užít k výplachům očí, např. při zánětu spojivek.

 

Kontraindikace, vedlejší nežádoucí účinky jetele:

Jetel nemá žádné kontraindikace a vedlejší účinky. Lze jej užít v nožství větším, než je u bylin obvyklé. Hodíse i do směsí.

 

Využití v kuchyni: 

Květy se dříve sušily a mlely na moučku. Ta se používala na výrobu chIeba. Jetel má vysoký obsah bílkovin, proto se hodí k výrobě zeleninových salátů, přidává se do rizota. Listy i květ lze smažit na oleji. Takto upravené se servírují na brambory. Z jetele se vyrábí celá řada doplňků zdravé stravy. Mladé listy se připravují podobně jako špenát, poněvadž samy nemají skoro žádnou chuť, je vhodné je míchat např, s listem medvědího česneku.

 

Rozšíření a výskyt:

Jetel luční najdeme takřka v celé Evropě a nyní již skoro na celém světě, U nás roste na loukách, pastvinách, mezích, úhorech a podobně. Pěstuje se i na polích. 

 

Sběr: 

Na čaj se sbírají rozkvetlé květní hlávky. Sběr se provádí v průběhu dne. Na šťávu lze sbírat celou rozkvetlou nať.

 

Zaměnitelnost:

Existuje několik druhů jetele, některé nejsou léčivé. Žádný však není jedovatý. Podobně jako jete| luční se užívá i bílý jetel plazivý. Dost spolehlivým rozlišením je charakteristický trojlístek a fialova červená barva květů.

 

Poměr sesychání: 

1:6

 

Pěstování jetele:

Jetele je všude dost. Pokud jej někdo chce pěstovat, nejjednodušší je na podzim sesbírat semena z planě rostoucích rostlin a na jaře je zasítdo dobře propustné, zásadité půdy. V počátku růstu zbavovat plevele a dobře zalévat. 

 

Účinné látky:

Třísloviny, glykosidy, fenoly, kumariny, minerální kyseliny, pryskyřice a další.

 

Zajímavosti:

Jeteli byla přikládána kouzelná moc, křesťané si typický trojlístek spojovali s Nejsvětější Trojicí. Dodnes lidé hledají "čtyřlístky" jako amulety pro štěstí.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

končetina   šlacha   opar   kolika   Zentrich   indikace   dna   chladné   čaj   inhalace   angína   artróza   keř   chřipka   kůže   hlavy   choroba   krk   žaludek   minut   pupen   zácpa   roztroušená   chřipka   strom   sušení   nohy   ledvin   střev   fytoterapie   hemoroid   olej   kvasinky   sliznice   vitamín   sirup   sval   slezina   kloub   katar   Janča   bylina   studené   zpracování   stonek   kontraindikace   brnění   pálení   odvar   kořen   děti   využití   řídnutí kostí   výroba   fermentace   ateroskleróza   písek   Váňa   srdce   játra   rostlina   mrtvice   trávicí   bolest   komplikace   kůra   žlučník   sběr   Avicena   použití   slezina   Moučka   stvol   migrén   pěstování   Treben   stonek   bylinná směs   vliv   kojenec   prášek   arteriskleróza   Galenos   krvácení   abytyše Hildegarda   nať   antibiotik   viry   močopudný   vývar   ovoce   kameny   nálev   plíseň   nežádoucí   hemeroid   kapsaicin   bylinka   premenstruační   nachlazení   rýma   kornatění   hlas   horké   tlak   babské rady   recept   vitamin   postup   plísně   revma   zánět   tinktura   zrak   obsažené   Mattioli   mensturace   zápal   metabolismus   kontraindikace   osteoporóza   vlas   akné   ruka   Podhorná   zalijeme   zlomenin   horečka   zelenina   alergie   návod   účinek   neht   dásně   účinky   mateřské   Zentrich   koupel   květ   menstruační   vřed   užití   noha   epilepsie   pijeme   průjem   Paracelsus   štítná   obsahuje   nemoc   jaterní   slinivka   teplé   víno   zdraví   zelina   Janča   list   játra   houba   astma  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)