MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

jetel lucni ucinky vliv na zdravi cloveka uzivani pouzitiJetel luční patří do čeledi bobovité. Jeho latinský název je trifolium pratense. Léčí kašel, kožní nemoci, průjmy, čistí krev, zlepšuje. Léčí mj. kašel, kožní nemoci, průjmy, čistí krev, zlepšuje trávení. Účinky rostliny:

  • klimakterium, přechod, menopauza
  • gynekologické záněty, vaginální zánět, bělotok
  • celkové posílení organismu v rekonvalescenci po nemoci
  • kašel (sirup)
  • černý kašel 
  • bronchitida - zánět průdušek
  • "detoxikace", "čištění krve"
  • játra - nemoci jater, poruchy funkce jater
  • oči - zánět spojivek, zánět spojivky
  • kožní nemoci

Botanický popis: 

Vytrvalá rostlina, vysoká asi 40 cm. Lodyha poléhavá,větvená, listnatá. Listy jsou trojčetné, obvejčité, vespodu chlupaté. Květy jsou karmínovéi bílé, v kulovitých hlávkách.

Plodem pak drobné lusky.

Rostlina kvete od května do podzimu.

 

Používané části rostliny: 

Sbírají se květní hlávky, případně celá nať.

 

Léčivé vlastnosti a účinek jetele na lidské zdraví:

Jetel má vysokou výživnou hodnotu a celkově posiluje organismus, což se hodí při dlouhodobých nemocech a rekonvalescenci. Jetel se užívápři kašli, bronchitidě, černém kašli a podobně.

Jetel dále čistí krev detoxikuje, zlepšuje činnost jater, hodí se při léčbě kožních nemocí a problémech s lymfatickým systémem a lymfatickými žlázami.

Čaj z jetele má též zklidňující účinky, užívá se pro snazší usínání a nerušený spánek. Zevně se jetel užívá k obkladům při artritických bolestech a na omývání ekzémů, včetně lupénky. Čerstvé květy se přikládají na hmyzí bodnutí.

Je to také ženská bylina - pomáhá při nepravidelnám menstruačním cyklu, při gynekologických zánětech a také při přechodu - klimateriu (díky fytohormonům), kdy pomáhá ženám lépe toto období menopauzy zvládat. 

 

Způsob použití: 

Z květů jetele se připravuje čaj formou nálevu (asi 8 sušených hlávek na šálek čaje). Může se pít v množství o něco větším, než je obvyklé. Z celé rostliny lze lisovat šťávu, která se kombinuje s dalšími zeleninovými šťávami. Směs slouží pro celkové posílení organismu.

Z jetele se připravuje i tinktura, která se užívá hlavně na kožní nemoci. Proti kašli se jetel užívá i formou sirupu. Zevně se jetel aplikuje též formou nálevu, který se dá užít k výplachům očí, např. při zánětu spojivek.

 

Kontraindikace, vedlejší nežádoucí účinky jetele:

Jetel nemá žádné kontraindikace a vedlejší účinky. Lze jej užít v nožství větším, než je u bylin obvyklé. Hodíse i do směsí.

 

Využití v kuchyni: 

Květy se dříve sušily a mlely na moučku. Ta se používala na výrobu chIeba. Jetel má vysoký obsah bílkovin, proto se hodí k výrobě zeleninových salátů, přidává se do rizota. Listy i květ lze smažit na oleji. Takto upravené se servírují na brambory. Z jetele se vyrábí celá řada doplňků zdravé stravy. Mladé listy se připravují podobně jako špenát, poněvadž samy nemají skoro žádnou chuť, je vhodné je míchat např, s listem medvědího česneku.

 

Rozšíření a výskyt:

Jetel luční najdeme takřka v celé Evropě a nyní již skoro na celém světě, U nás roste na loukách, pastvinách, mezích, úhorech a podobně. Pěstuje se i na polích. 

 

Sběr: 

Na čaj se sbírají rozkvetlé květní hlávky. Sběr se provádí v průběhu dne. Na šťávu lze sbírat celou rozkvetlou nať.

 

Zaměnitelnost:

Existuje několik druhů jetele, některé nejsou léčivé. Žádný však není jedovatý. Podobně jako jete| luční se užívá i bílý jetel plazivý. Dost spolehlivým rozlišením je charakteristický trojlístek a fialova červená barva květů.

 

Poměr sesychání: 

1:6

 

Pěstování jetele:

Jetele je všude dost. Pokud jej někdo chce pěstovat, nejjednodušší je na podzim sesbírat semena z planě rostoucích rostlin a na jaře je zasítdo dobře propustné, zásadité půdy. V počátku růstu zbavovat plevele a dobře zalévat. 

 

Účinné látky:

Třísloviny, glykosidy, fenoly, kumariny, minerální kyseliny, pryskyřice a další.

 

Zajímavosti:

Jeteli byla přikládána kouzelná moc, křesťané si typický trojlístek spojovali s Nejsvětější Trojicí. Dodnes lidé hledají "čtyřlístky" jako amulety pro štěstí.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

tlak   angína   hemeroid   viry   ovoce   střev   akné   hlavy   vitamin   sirup   nemoc   Zentrich   zápal   pálení   Janča   Janča   zlomenin   houba   kůže   řídnutí kostí   chřipka   Váňa   kloub   čaj   minut   nachlazení   revma   menstruační   artróza   osteoporóza   pupen   nať   recept   močopudný   kornatění   dna   slezina   odvar   krvácení   brnění   krk   nežádoucí   využití   bylina   květ   Mattioli   rostlina   nálev   metabolismus   zácpa   použití   babské rady   mateřské   bylinná směs   vývar   zdraví   písek   kapsaicin   ruka   postup   vitamín   kontraindikace   šlacha   kontraindikace   kameny   neht   průjem   vřed   list   účinek   vliv   zánět   hemoroid   komplikace   indikace   bylinka   končetina   zelina   obsažené   bolest   chladné   migrén   kojenec   roztroušená   návod   děti   výroba   arteriskleróza   plíseň   stvol   obsahuje   hlas   opar   Paracelsus   rýma   Zentrich   trávicí   nohy   olej   žaludek   Avicena   pijeme   plísně   kolika   účinky   ateroskleróza   zpracování   vlas   mensturace   dásně   zelenina   teplé   antibiotik   zrak   noha   kvasinky   koupel   horké   sval   fytoterapie   sliznice   Galenos   stonek   Treben   jaterní   inhalace   pěstování   sběr   zalijeme   epilepsie   tinktura   astma   strom   kůra   katar   Podhorná   žlučník   srdce   Moučka   játra   studené   slinivka   kořen   alergie   mrtvice   játra   víno   užití   choroba   stonek   štítná   fermentace   abytyše Hildegarda   chřipka   prášek   horečka   premenstruační   keř   sušení   slezina   ledvin  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)