MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

zlatobyl-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiCelík, zlatobýl obecný (latinsky solidago virgaurea) léčí: nemoci ledvin a močových cest, zlepšuje látkovou výměnu. Zlatobýl celík je trvalka s krátkým, silným kořenem. Má až metr vysokou, vzpřímenou, rozvětvenou lodyhu. Dole má většinou hnědofialovou barvu. Spodní listy eliptické, pilovité, směrem vzhůru se postupně zužují, mají klínovitou stopku.Účinky rostliny:

 • zadržování vody v těle - močopudné vlastnosti
 • desinfekční účinek
 • ledvinové kemeny, ledvinový písek
 • močové kemeny, močový písek
 • zvětšená prostata, hypertrofie prostaty
 • křehké cévy - fragilita kapilár
 • stařecká demence, senilní demence
 • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
 • špatně se hojící rány
 • špatně se hojící ekzémy
 • pohyblivost po úrazech
 • výplachy pochvy u zánětů (kolpitidy)

Četné malé úbory (7-8 mm dlouhé), v hroznu nebo latě. Kvete zlatožlutě od července do podzimu. Plodem jsou pýřité nažky. Má specifickou vůni.

 

Používané části:

Sbírá se buď celá nať, nebo jen květ. 

 

Léčivé vlastnosti:

Droga bývá základem ledvinových čajů. Působí močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové kameny. Léčí zvětšenou prostatu. Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár (fragilita kapilár), a proto slouží jako lék stařecké demence a aterosklerózy. Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící rány a ekzémy. Z celíku se připravuje i mast na různé kožní problémy. Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení pohyblivosti po úrazech. V gynekologii se užívá k výplachu pochvy

 

Způsob použití:

Celík se většinou užívá se směsích s jinými rostlinami (rdesno ptačí, přeslička, brutnák, bříza) a připravuje sejako nálev. Pije se před jídlem i 5x denně. Z celíkuje možné dělat i tinkturu, která se užívá v množství 3x denně 20-30 kapek. Mast se připravuje z kořene sbíraného na podzim.

 

Kontraindikace:

Celík by se neměl užít ve velkém množství a po dobu delší než dva měsíce. Poněvadž hrozí, že může příliš stimulovat ledviny, je lepší jej užívat ve směsích. 

 

Použití v kosmetice:

Nálev připravenýz50gramů drogyna 150ml vody slouží k omývání obličeje. Má dobrý vliv na mastnou pleť s rozšířenými póry. Koupele v nálevu z celíku jsou dobré na ochablé svaly a pleť. 

 

Rozšíření a výskyt:

Zlatobýl je rozšířen na celé severní polokouli. Rostev nížinách i na horách, většinou na světlých místech: hráze rybníků, cesty, paseky, skaliny. 

 

Sběr:

U této rostliny rozhoduje doba sběru. Ten musí probíhat v samém začátku květu, a to v době od 14.-16. hodiny. Když sbíráme již značně rozkvetlou nať, droga nám při sušení zpápěří. Nať dobře vysušíme, neboť je náchylná na zapaření. 

 

Možnost záměny:

Celík si lze zaměnit s celou řadou různých bylin, z nichž některé jsou jedovaté, kvetou ve stejné době a rostou na stejných místech (např. starček vejčitý).


Pěstování:

Celík se dá poměrně dobře pěstovat. Vyžaduje polostín (na slunci chce hodně vody), neutrální až kyselé humózní půdy. Rostlinu si musíme najít někde v přírodě a přenést na zahrádku. Sazeničky lze koupit i přes internet na specializovaných farmách.

 

Obsahové látky:

Saponiny, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, silice, sliz, glykosidy a jiné. 

 

Poznámky:

Celík není tak snadné najít a určit. Z toho důvodu je možné volit náhradní variantu, kterou je zlatobýl kanadský, jenž je všude hojný a jen těžko zaměnitelný. Zlatobýl kanadský má dosti podobné účinky jako celík a lze jej v domácí léčbě použít na stejné neduhy. Z jeho kořene se připravuje lék na záněty (tinktura, odvar, mast).

 

Jak se jinak říká zlatobýlu celíku - synonymní názvy:

Celík ☼ Celík zlatobýl ☼ Celník ☼ Čelík ☼ Hadí traňk ☼ Hadí truňk ☼ Svalík prostřední ☼ Svalník ☼ Vysoký traňk ☼ Zlatá metla ☼ Zlatobejl ☼ Zlatobejlí ☼ Zlatý prut ☼ Žlutá metla

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

Avicena   močopudný   metabolismus   katar   žaludek   antibiotik   premenstruační   zelina   vřed   Váňa   revma   plíseň   inhalace   dna   horké   zalijeme   hemoroid   játra   recept   plísně   minut   chřipka   horečka   viry   kornatění   tinktura   kontraindikace   děti   kvasinky   slinivka   keř   nachlazení   zácpa   chřipka   zdraví   štítná   fermentace   Janča   krk   čaj   osteoporóza   nemoc   kůra   odvar   pálení   postup   krvácení   řídnutí kostí   angína   Zentrich   komplikace   využití   kojenec   písek   ateroskleróza   zlomenin   slezina   roztroušená   akné   Janča   noha   vitamin   účinky   dásně   migrén   kořen   epilepsie   kontraindikace   artróza   strom   jaterní   list   olej   trávicí   zápal   sušení   užití   vitamín   fytoterapie   Moučka   ovoce   Podhorná   kůže   obsažené   rýma   obsahuje   Mattioli   víno   opar   chladné   zelenina   studené   sirup   průjem   stonek   nať   brnění   Zentrich   sliznice   hemeroid   kameny   použití   střev   slezina   výroba   kapsaicin   abytyše Hildegarda   menstruační   teplé   žlučník   srdce   vliv   pěstování   účinek   alergie   Galenos   bylina   sběr   bylinka   vlas   květ   pupen   babské rady   Treben   ruka   bylinná směs   zánět   mrtvice   zrak   sval   koupel   indikace   zpracování   návod   prášek   stonek   kloub   bolest   choroba   neht   arteriskleróza   nohy   tlak   mensturace   hlavy   končetina   nežádoucí   houba   vývar   astma   kolika   nálev   Paracelsus   rostlina   játra   pijeme   hlas   mateřské   stvol   ledvin   šlacha  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)