Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

zlatobyl-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiCelík, zlatobýl obecný (latinsky solidago virgaurea) léčí: nemoci ledvin a močových cest, zlepšuje látkovou výměnu. Zlatobýl celík je trvalka s krátkým, silným kořenem. Má až metr vysokou, vzpřímenou, rozvětvenou lodyhu. Dole má většinou hnědofialovou barvu. Spodní listy eliptické, pilovité, směrem vzhůru se postupně zužují, mají klínovitou stopku.Účinky rostliny:

 • zadržování vody v těle - močopudné vlastnosti
 • desinfekční účinek
 • ledvinové kemeny, ledvinový písek
 • močové kemeny, močový písek
 • zvětšená prostata, hypertrofie prostaty
 • křehké cévy - fragilita kapilár
 • stařecká demence, senilní demence
 • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
 • špatně se hojící rány
 • špatně se hojící ekzémy
 • pohyblivost po úrazech
 • výplachy pochvy u zánětů (kolpitidy)

Četné malé  úbory (7-8 mm dlouhé), v hroznu nebo latě. Kvete  zlatožlutě od července do podzimu. Plodem jsou  pýřité nažky. Má specifickou vůni.

 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Nenahrazujte celík zlabotýl jinými celíky (zlatobýl kanadský nebo jiné druhy).  

 

Používané části:

Sbírá se buď celá nať, nebo jen květ.  

 

Léčivé vlastnosti:

Droga bývá základem ledvinových čajů. Působí  močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové  kameny. Léčí zvětšenou prostatu.   Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár (fragilita kapilár) , a proto slouží  jako lék stařecké demence a aterosklerózy.   Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící  rány a ekzémy. Z celíku se připravuje i mast  na různé kožní problémy.   Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení  pohyblivosti po úrazech.   V gynekologii se užívá k výplachu pochvy.  

 

Způsob použití:

Celík se většinou užívá se směsích s jinými rostlinami  (rdesno ptačí, přeslička, brutnák, bříza)   a připravuje sejako nálev. Pije se před jídlem i 5x  denně. Z celíkuje možné dělat i tinkturu, která se  užívá v množství 3x denně 20-30 kapek.   Mast se připravuje z kořene sbíraného na  podzim.

 

Kontraindikace:

Celík by se neměl užít ve velkém množství  a po dobu delší než dva měsíce. Poněvadž hrozí,   že může příliš stimulovat ledviny, je lepší jej užívat  ve směsích.  

 

Použití v kosmetice:

Nálev připravenýz50gramů drogyna 150ml vody  slouží k omývání obličeje. Má dobrý vliv na mastnou  pleť s rozšířenými póry. Koupele v nálevu  z celíku jsou dobré na ochablé svaly a pleť.  

 

Rozšíření a výskyt:

Zlatobýl je rozšířen na celé severní polokouli.   Rostev nížinách i na horách, většinou na světlých  místech: hráze rybníků, cesty, paseky, skaliny.  

 

Sběr:

U této rostliny rozhoduje doba sběru. Ten musí  probíhat v samém začátku květu, a to v době  od 14. -16. hodiny. Když sbíráme již značně rozkvetlou  nať, droga nám při sušení zpápěří. Nať  dobře vysušíme, neboť je náchylná na zapaření.  

 

Možnost záměny:

Celík si lze zaměnit s celou řadou různých bylin,   z nichž některé jsou jedovaté, kvetou ve stejné  době a rostou na stejných místech (např. starček  vejčitý).


Pěstování:

Celík se dá poměrně dobře pěstovat. Vyžaduje  polostín (na slunci chce hodně vody), neutrální  až kyselé humózní půdy. Rostlinu si musíme  najít někde v přírodě a přenést na zahrádku. Sazeničky  lze koupit i přes internet na specializovaných  farmách.

 

Obsahové látky:

Saponiny, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, silice,   sliz, glykosidy a jiné.  

 

Poznámky:

Celík není tak snadné najít a určit. Z toho důvodu  je možné volit náhradní variantu, kterou je zlatobýl  kanadský, jenž je všude hojný a jen těžko
zaměnitelný. Zlatobýl kanadský  má dosti podobné účinky jako celík a lze jej  v domácí léčbě použít na stejné neduhy. Z jeho  kořene se připravuje lék na záněty (tinktura, odvar,   mast).

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

vliv   květ   hemoroid   nať   Avicena   menstruační   kvasinky   chladné   katar   vřed   pupen   čaj   odvar   užití   nohy   ovoce   strom   zdraví   využití   hemeroid   vitamin   minut   Zentrich   průjem   Treben   vývar   stvol   trávicí   žlučník   revma   nachlazení   kapsaicin   horečka   zelenina   angína   mateřské   mensturace   návod   hlas   recept   ledvin   jaterní   sval   kameny   kojenec   vlas   viry   arteriskleróza   nálev   epilepsie   plísně   šlacha   sběr   výroba   slezina   teplé   slezina   pálení   artróza   keř   slinivka   olej   zrak   hlavy   tinktura   sušení   stonek   kontraindikace   sliznice   roztroušená   horké   kolika   kontraindikace   Janča   plíseň   srdce   Váňa   řídnutí kostí   fermentace   Moučka   ateroskleróza   studené   astma   abytyše Hildegarda   žaludek   bylinka   krk   víno   játra   zpracování   zlomenin   sirup   metabolismus   choroba   postup   Podhorná   Zentrich   štítná   písek   kornatění   obsažené   chřipka   inhalace   osteoporóza   premenstruační   Galenos   fytoterapie   kloub   alergie   Mattioli   noha   koupel   Paracelsus   rostlina   močopudný   dna   končetina   prášek   nemoc   děti   zalijeme   zelina   komplikace   kůra   opar   zápal   houba   obsahuje   bylina   pěstování   použití   pijeme   játra   zácpa   krvácení   akné   vitamín   mrtvice   migrén   kůže   neht   bolest   chřipka   nežádoucí   brnění   list   tlak   babské rady   dásně   indikace   střev   kořen   ruka   rýma   stonek   zánět   bylinná směs   Janča   antibiotik  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)