MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

zlatobyl-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiCelík, zlatobýl obecný (latinsky solidago virgaurea) léčí: nemoci ledvin a močových cest, zlepšuje látkovou výměnu. Zlatobýl celík je trvalka s krátkým, silným kořenem. Má až metr vysokou, vzpřímenou, rozvětvenou lodyhu. Dole má většinou hnědofialovou barvu. Spodní listy eliptické, pilovité, směrem vzhůru se postupně zužují, mají klínovitou stopku.Účinky rostliny:

 • zadržování vody v těle - močopudné vlastnosti
 • desinfekční účinek
 • ledvinové kemeny, ledvinový písek
 • močové kemeny, močový písek
 • zvětšená prostata, hypertrofie prostaty
 • křehké cévy - fragilita kapilár
 • stařecká demence, senilní demence
 • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
 • špatně se hojící rány
 • špatně se hojící ekzémy
 • pohyblivost po úrazech
 • výplachy pochvy u zánětů (kolpitidy)

Četné malé úbory (7-8 mm dlouhé), v hroznu nebo latě. Kvete zlatožlutě od července do podzimu. Plodem jsou pýřité nažky. Má specifickou vůni.

 

Používané části:

Sbírá se buď celá nať, nebo jen květ. 

 

Léčivé vlastnosti:

Droga bývá základem ledvinových čajů. Působí močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové kameny. Léčí zvětšenou prostatu. Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár (fragilita kapilár), a proto slouží jako lék stařecké demence a aterosklerózy. Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící rány a ekzémy. Z celíku se připravuje i mast na různé kožní problémy. Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení pohyblivosti po úrazech. V gynekologii se užívá k výplachu pochvy

 

Způsob použití:

Celík se většinou užívá se směsích s jinými rostlinami (rdesno ptačí, přeslička, brutnák, bříza) a připravuje sejako nálev. Pije se před jídlem i 5x denně. Z celíkuje možné dělat i tinkturu, která se užívá v množství 3x denně 20-30 kapek. Mast se připravuje z kořene sbíraného na podzim.

 

Kontraindikace:

Celík by se neměl užít ve velkém množství a po dobu delší než dva měsíce. Poněvadž hrozí, že může příliš stimulovat ledviny, je lepší jej užívat ve směsích. 

 

Použití v kosmetice:

Nálev připravenýz50gramů drogyna 150ml vody slouží k omývání obličeje. Má dobrý vliv na mastnou pleť s rozšířenými póry. Koupele v nálevu z celíku jsou dobré na ochablé svaly a pleť. 

 

Rozšíření a výskyt:

Zlatobýl je rozšířen na celé severní polokouli. Rostev nížinách i na horách, většinou na světlých místech: hráze rybníků, cesty, paseky, skaliny. 

 

Sběr:

U této rostliny rozhoduje doba sběru. Ten musí probíhat v samém začátku květu, a to v době od 14.-16. hodiny. Když sbíráme již značně rozkvetlou nať, droga nám při sušení zpápěří. Nať dobře vysušíme, neboť je náchylná na zapaření. 

 

Možnost záměny:

Celík si lze zaměnit s celou řadou různých bylin, z nichž některé jsou jedovaté, kvetou ve stejné době a rostou na stejných místech (např. starček vejčitý).


Pěstování:

Celík se dá poměrně dobře pěstovat. Vyžaduje polostín (na slunci chce hodně vody), neutrální až kyselé humózní půdy. Rostlinu si musíme najít někde v přírodě a přenést na zahrádku. Sazeničky lze koupit i přes internet na specializovaných farmách.

 

Obsahové látky:

Saponiny, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, silice, sliz, glykosidy a jiné. 

 

Poznámky:

Celík není tak snadné najít a určit. Z toho důvodu je možné volit náhradní variantu, kterou je zlatobýl kanadský, jenž je všude hojný a jen těžko zaměnitelný. Zlatobýl kanadský má dosti podobné účinky jako celík a lze jej v domácí léčbě použít na stejné neduhy. Z jeho kořene se připravuje lék na záněty (tinktura, odvar, mast).

 

Jak se jinak říká zlatobýlu celíku - synonymní názvy:

Celík ☼ Celík zlatobýl ☼ Celník ☼ Čelík ☼ Hadí traňk ☼ Hadí truňk ☼ Svalík prostřední ☼ Svalník ☼ Vysoký traňk ☼ Zlatá metla ☼ Zlatobejl ☼ Zlatobejlí ☼ Zlatý prut ☼ Žlutá metla

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

osteoporóza   nálev   děti   zalijeme   olej   indikace   slezina   vliv   choroba   chladné   revma   víno   kontraindikace   žaludek   hemeroid   kořen   pijeme   sběr   šlacha   kolika   výroba   Mattioli   vitamin   zpracování   dásně   obsažené   kloub   štítná   katar   Váňa   Janča   bylinná směs   užití   kornatění   odvar   končetina   mateřské   mensturace   střev   dna   ruka   alergie   epilepsie   list   Avicena   jaterní   inhalace   Galenos   plíseň   ateroskleróza   Moučka   zelenina   čaj   Podhorná   fytoterapie   slinivka   chřipka   sliznice   brnění   trávicí   roztroušená   zlomenin   stonek   použití   játra   stvol   obsahuje   zelina   angína   sušení   bylinka   Zentrich   tlak   játra   pupen   rostlina   pálení   Treben   hemoroid   krvácení   zácpa   kojenec   stonek   Janča   řídnutí kostí   metabolismus   pěstování   sirup   zápal   opar   noha   abytyše Hildegarda   migrén   žlučník   kvasinky   nemoc   premenstruační   prášek   návod   recept   průjem   studené   keř   horečka   antibiotik   hlavy   účinky   bylina   minut   artróza   hlas   slezina   kapsaicin   květ   horké   menstruační   bolest   postup   rýma   zdraví   viry   Paracelsus   babské rady   vlas   vývar   kůra   tinktura   močopudný   vřed   využití   kůže   účinek   komplikace   arteriskleróza   strom   Zentrich   nežádoucí   kameny   ovoce   teplé   zánět   sval   houba   krk   chřipka   kontraindikace   vitamín   akné   nachlazení   zrak   nohy   mrtvice   nať   koupel   ledvin   fermentace   plísně   neht   písek   astma   srdce  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)