Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

zlatobyl-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiCelík, zlatobýl obecný (latinsky solidago virgaurea) léčí: nemoci ledvin a močových cest, zlepšuje látkovou výměnu. Zlatobýl celík je trvalka s krátkým, silným kořenem. Má až metr vysokou, vzpřímenou, rozvětvenou lodyhu. Dole má většinou hnědofialovou barvu. Spodní listy eliptické, pilovité, směrem vzhůru se postupně zužují, mají klínovitou stopku.Účinky rostliny:

 • zadržování vody v těle - močopudné vlastnosti
 • desinfekční účinek
 • ledvinové kemeny, ledvinový písek
 • močové kemeny, močový písek
 • zvětšená prostata, hypertrofie prostaty
 • křehké cévy - fragilita kapilár
 • stařecká demence, senilní demence
 • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
 • špatně se hojící rány
 • špatně se hojící ekzémy
 • pohyblivost po úrazech
 • výplachy pochvy u zánětů (kolpitidy)

Četné malé  úbory (7-8 mm dlouhé), v hroznu nebo latě. Kvete  zlatožlutě od července do podzimu. Plodem jsou  pýřité nažky. Má specifickou vůni.

 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Nenahrazujte celík zlabotýl jinými celíky (zlatobýl kanadský nebo jiné druhy).  

 

Používané části:

Sbírá se buď celá nať, nebo jen květ.  

 

Léčivé vlastnosti:

Droga bývá základem ledvinových čajů. Působí  močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové  kameny. Léčí zvětšenou prostatu.   Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár (fragilita kapilár) , a proto slouží  jako lék stařecké demence a aterosklerózy.   Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící  rány a ekzémy. Z celíku se připravuje i mast  na různé kožní problémy.   Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení  pohyblivosti po úrazech.   V gynekologii se užívá k výplachu pochvy.  

 

Způsob použití:

Celík se většinou užívá se směsích s jinými rostlinami  (rdesno ptačí, přeslička, brutnák, bříza)   a připravuje sejako nálev. Pije se před jídlem i 5x  denně. Z celíkuje možné dělat i tinkturu, která se  užívá v množství 3x denně 20-30 kapek.   Mast se připravuje z kořene sbíraného na  podzim.

 

Kontraindikace:

Celík by se neměl užít ve velkém množství  a po dobu delší než dva měsíce. Poněvadž hrozí,   že může příliš stimulovat ledviny, je lepší jej užívat  ve směsích.  

 

Použití v kosmetice:

Nálev připravenýz50gramů drogyna 150ml vody  slouží k omývání obličeje. Má dobrý vliv na mastnou  pleť s rozšířenými póry. Koupele v nálevu  z celíku jsou dobré na ochablé svaly a pleť.  

 

Rozšíření a výskyt:

Zlatobýl je rozšířen na celé severní polokouli.   Rostev nížinách i na horách, většinou na světlých  místech: hráze rybníků, cesty, paseky, skaliny.  

 

Sběr:

U této rostliny rozhoduje doba sběru. Ten musí  probíhat v samém začátku květu, a to v době  od 14. -16. hodiny. Když sbíráme již značně rozkvetlou  nať, droga nám při sušení zpápěří. Nať  dobře vysušíme, neboť je náchylná na zapaření.  

 

Možnost záměny:

Celík si lze zaměnit s celou řadou různých bylin,   z nichž některé jsou jedovaté, kvetou ve stejné  době a rostou na stejných místech (např. starček  vejčitý).


Pěstování:

Celík se dá poměrně dobře pěstovat. Vyžaduje  polostín (na slunci chce hodně vody), neutrální  až kyselé humózní půdy. Rostlinu si musíme  najít někde v přírodě a přenést na zahrádku. Sazeničky  lze koupit i přes internet na specializovaných  farmách.

 

Obsahové látky:

Saponiny, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, silice,   sliz, glykosidy a jiné.  

 

Poznámky:

Celík není tak snadné najít a určit. Z toho důvodu  je možné volit náhradní variantu, kterou je zlatobýl  kanadský, jenž je všude hojný a jen těžko
zaměnitelný. Zlatobýl kanadský  má dosti podobné účinky jako celík a lze jej  v domácí léčbě použít na stejné neduhy. Z jeho  kořene se připravuje lék na záněty (tinktura, odvar,   mast).

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

nohy   slezina   pupen   antibiotik   Treben   zánět   písek   list   fytoterapie   zalijeme   Paracelsus   minut   srdce   koupel   krk   mrtvice   viry   osteoporóza   sběr   brnění   chřipka   noha   houba   štítná   kontraindikace   žaludek   mensturace   nachlazení   Galenos   slinivka   děti   stonek   recept   olej   tlak   ateroskleróza   angína   hlas   kontraindikace   keř   stvol   alergie   opar   končetina   květ   obsahuje   menstruační   sliznice   vlas   zápal   strom   kolika   nežádoucí   pěstování   kvasinky   střev   pijeme   ovoce   studené   Moučka   kůže   obsažené   Mattioli   tinktura   Váňa   vliv   dásně   prášek   návod   roztroušená   vitamin   použití   choroba   Zentrich   mateřské   migrén   užití   fermentace   nať   víno   kůra   katar   premenstruační   rýma   hlavy   vývar   vřed   indikace   pálení   kameny   bylinka   zelenina   sušení   chřipka   artróza   inhalace   epilepsie   revma   postup   trávicí   babské rady   Janča   játra   bolest   dna   abytyše Hildegarda   Avicena   zdraví   sirup   Janča   arteriskleróza   průjem   kapsaicin   astma   nálev   odvar   plíseň   akné   horečka   horké   teplé   chladné   zelina   bylina   rostlina   vitamín   bylinná směs   stonek   zpracování   slezina   močopudný   čaj   zrak   hemeroid   využití   neht   ledvin   metabolismus   Podhorná   kořen   kojenec   jaterní   kornatění   plísně   hemoroid   šlacha   komplikace   zácpa   ruka   zlomenin   nemoc   krvácení   kloub   výroba   Zentrich   žlučník   sval   řídnutí kostí   játra  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)