MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

zlatobyl-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiCelík, zlatobýl obecný (latinsky solidago virgaurea) léčí: nemoci ledvin a močových cest, zlepšuje látkovou výměnu. Zlatobýl celík je trvalka s krátkým, silným kořenem. Má až metr vysokou, vzpřímenou, rozvětvenou lodyhu. Dole má většinou hnědofialovou barvu. Spodní listy eliptické, pilovité, směrem vzhůru se postupně zužují, mají klínovitou stopku.Účinky rostliny:

 • zadržování vody v těle - močopudné vlastnosti
 • desinfekční účinek
 • ledvinové kemeny, ledvinový písek
 • močové kemeny, močový písek
 • zvětšená prostata, hypertrofie prostaty
 • křehké cévy - fragilita kapilár
 • stařecká demence, senilní demence
 • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
 • špatně se hojící rány
 • špatně se hojící ekzémy
 • pohyblivost po úrazech
 • výplachy pochvy u zánětů (kolpitidy)

Četné malé úbory (7-8 mm dlouhé), v hroznu nebo latě. Kvete zlatožlutě od července do podzimu. Plodem jsou pýřité nažky. Má specifickou vůni.

 

Používané části:

Sbírá se buď celá nať, nebo jen květ. 

 

Léčivé vlastnosti:

Droga bývá základem ledvinových čajů. Působí močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové kameny. Léčí zvětšenou prostatu. Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár (fragilita kapilár), a proto slouží jako lék stařecké demence a aterosklerózy. Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící rány a ekzémy. Z celíku se připravuje i mast na různé kožní problémy. Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení pohyblivosti po úrazech. V gynekologii se užívá k výplachu pochvy

 

Způsob použití:

Celík se většinou užívá se směsích s jinými rostlinami (rdesno ptačí, přeslička, brutnák, bříza) a připravuje sejako nálev. Pije se před jídlem i 5x denně. Z celíkuje možné dělat i tinkturu, která se užívá v množství 3x denně 20-30 kapek. Mast se připravuje z kořene sbíraného na podzim.

 

Kontraindikace:

Celík by se neměl užít ve velkém množství a po dobu delší než dva měsíce. Poněvadž hrozí, že může příliš stimulovat ledviny, je lepší jej užívat ve směsích. 

 

Použití v kosmetice:

Nálev připravenýz50gramů drogyna 150ml vody slouží k omývání obličeje. Má dobrý vliv na mastnou pleť s rozšířenými póry. Koupele v nálevu z celíku jsou dobré na ochablé svaly a pleť. 

 

Rozšíření a výskyt:

Zlatobýl je rozšířen na celé severní polokouli. Rostev nížinách i na horách, většinou na světlých místech: hráze rybníků, cesty, paseky, skaliny. 

 

Sběr:

U této rostliny rozhoduje doba sběru. Ten musí probíhat v samém začátku květu, a to v době od 14.-16. hodiny. Když sbíráme již značně rozkvetlou nať, droga nám při sušení zpápěří. Nať dobře vysušíme, neboť je náchylná na zapaření. 

 

Možnost záměny:

Celík si lze zaměnit s celou řadou různých bylin, z nichž některé jsou jedovaté, kvetou ve stejné době a rostou na stejných místech (např. starček vejčitý).


Pěstování:

Celík se dá poměrně dobře pěstovat. Vyžaduje polostín (na slunci chce hodně vody), neutrální až kyselé humózní půdy. Rostlinu si musíme najít někde v přírodě a přenést na zahrádku. Sazeničky lze koupit i přes internet na specializovaných farmách.

 

Obsahové látky:

Saponiny, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, silice, sliz, glykosidy a jiné. 

 

Poznámky:

Celík není tak snadné najít a určit. Z toho důvodu je možné volit náhradní variantu, kterou je zlatobýl kanadský, jenž je všude hojný a jen těžko zaměnitelný. Zlatobýl kanadský má dosti podobné účinky jako celík a lze jej v domácí léčbě použít na stejné neduhy. Z jeho kořene se připravuje lék na záněty (tinktura, odvar, mast).

 

Jak se jinak říká zlatobýlu celíku - synonymní názvy:

Celík ☼ Celík zlatobýl ☼ Celník ☼ Čelík ☼ Hadí traňk ☼ Hadí truňk ☼ Svalík prostřední ☼ Svalník ☼ Vysoký traňk ☼ Zlatá metla ☼ Zlatobejl ☼ Zlatobejlí ☼ Zlatý prut ☼ Žlutá metla

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

stonek   nemoc   bylina   návod   list   nohy   roztroušená   pijeme   migrén   kornatění   zácpa   kvasinky   krvácení   chřipka   Avicena   babské rady   zelenina   zalijeme   houba   odvar   játra   ledvin   antibiotik   dna   trávicí   čaj   Váňa   kameny   hlavy   vřed   zpracování   zlomenin   Janča   nálev   epilepsie   osteoporóza   zdraví   Zentrich   teplé   Treben   choroba   vitamín   keř   minut   postup   srdce   metabolismus   prášek   studené   účinky   Mattioli   Zentrich   Podhorná   využití   plísně   končetina   květ   arteriskleróza   hlas   rýma   Moučka   mrtvice   kloub   artróza   chladné   fermentace   horké   kontraindikace   jaterní   vývar   angína   inhalace   kůže   vitamin   neht   astma   kolika   zelina   sběr   plíseň   žaludek   hemeroid   opar   střev   komplikace   viry   nežádoucí   stvol   bylinná směs   recept   písek   ateroskleróza   sliznice   Paracelsus   tinktura   nať   bolest   kořen   účinek   koupel   obsažené   horečka   kůra   menstruační   strom   ovoce   játra   žlučník   indikace   olej   chřipka   mensturace   pálení   katar   zápal   štítná   tlak   průjem   děti   mateřské   vliv   sval   kapsaicin   šlacha   krk   brnění   akné   výroba   hemoroid   premenstruační   použití   vlas   kojenec   pupen   řídnutí kostí   víno   kontraindikace   obsahuje   užití   noha   slezina   Galenos   abytyše Hildegarda   sušení   alergie   rostlina   nachlazení   slinivka   Janča   močopudný   sirup   slezina   ruka   bylinka   zánět   pěstování   zrak   fytoterapie   revma   dásně   stonek  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)