Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

zlatobyl-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiCelík, zlatobýl obecný (latinsky solidago virgaurea) léčí: nemoci ledvin a močových cest, zlepšuje látkovou výměnu. Zlatobýl celík je trvalka s krátkým, silným kořenem. Má až metr vysokou, vzpřímenou, rozvětvenou lodyhu. Dole má většinou hnědofialovou barvu. Spodní listy eliptické, pilovité, směrem vzhůru se postupně zužují, mají klínovitou stopku.Účinky rostliny:

 • zadržování vody v těle - močopudné vlastnosti
 • desinfekční účinek
 • ledvinové kemeny, ledvinový písek
 • močové kemeny, močový písek
 • zvětšená prostata, hypertrofie prostaty
 • křehké cévy - fragilita kapilár
 • stařecká demence, senilní demence
 • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
 • špatně se hojící rány
 • špatně se hojící ekzémy
 • pohyblivost po úrazech
 • výplachy pochvy u zánětů (kolpitidy)

Četné malé  úbory (7-8 mm dlouhé), v hroznu nebo latě. Kvete  zlatožlutě od července do podzimu. Plodem jsou  pýřité nažky. Má specifickou vůni.

 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Nenahrazujte celík zlabotýl jinými celíky (zlatobýl kanadský nebo jiné druhy).  

 

Používané části:

Sbírá se buď celá nať, nebo jen květ.  

 

Léčivé vlastnosti:

Droga bývá základem ledvinových čajů. Působí  močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové  kameny. Léčí zvětšenou prostatu.   Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár (fragilita kapilár) , a proto slouží  jako lék stařecké demence a aterosklerózy.   Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící  rány a ekzémy. Z celíku se připravuje i mast  na různé kožní problémy.   Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení  pohyblivosti po úrazech.   V gynekologii se užívá k výplachu pochvy.  

 

Způsob použití:

Celík se většinou užívá se směsích s jinými rostlinami  (rdesno ptačí, přeslička, brutnák, bříza)   a připravuje sejako nálev. Pije se před jídlem i 5x  denně. Z celíkuje možné dělat i tinkturu, která se  užívá v množství 3x denně 20-30 kapek.   Mast se připravuje z kořene sbíraného na  podzim.

 

Kontraindikace:

Celík by se neměl užít ve velkém množství  a po dobu delší než dva měsíce. Poněvadž hrozí,   že může příliš stimulovat ledviny, je lepší jej užívat  ve směsích.  

 

Použití v kosmetice:

Nálev připravenýz50gramů drogyna 150ml vody  slouží k omývání obličeje. Má dobrý vliv na mastnou  pleť s rozšířenými póry. Koupele v nálevu  z celíku jsou dobré na ochablé svaly a pleť.  

 

Rozšíření a výskyt:

Zlatobýl je rozšířen na celé severní polokouli.   Rostev nížinách i na horách, většinou na světlých  místech: hráze rybníků, cesty, paseky, skaliny.  

 

Sběr:

U této rostliny rozhoduje doba sběru. Ten musí  probíhat v samém začátku květu, a to v době  od 14. -16. hodiny. Když sbíráme již značně rozkvetlou  nať, droga nám při sušení zpápěří. Nať  dobře vysušíme, neboť je náchylná na zapaření.  

 

Možnost záměny:

Celík si lze zaměnit s celou řadou různých bylin,   z nichž některé jsou jedovaté, kvetou ve stejné  době a rostou na stejných místech (např. starček  vejčitý).


Pěstování:

Celík se dá poměrně dobře pěstovat. Vyžaduje  polostín (na slunci chce hodně vody), neutrální  až kyselé humózní půdy. Rostlinu si musíme  najít někde v přírodě a přenést na zahrádku. Sazeničky  lze koupit i přes internet na specializovaných  farmách.

 

Obsahové látky:

Saponiny, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, silice,   sliz, glykosidy a jiné.  

 

Poznámky:

Celík není tak snadné najít a určit. Z toho důvodu  je možné volit náhradní variantu, kterou je zlatobýl  kanadský, jenž je všude hojný a jen těžko
zaměnitelný. Zlatobýl kanadský  má dosti podobné účinky jako celík a lze jej  v domácí léčbě použít na stejné neduhy. Z jeho  kořene se připravuje lék na záněty (tinktura, odvar,   mast).

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

nežádoucí   květ   mensturace   chřipka   minut   hlas   Janča   mrtvice   trávicí   teplé   artróza   migrén   sirup   tinktura   krk   vlas   premenstruační   hemoroid   arteriskleróza   průjem   Váňa   recept   akné   astma   list   bylinka   roztroušená   sliznice   studené   olej   vývar   rostlina   sušení   viry   horké   zdraví   použití   Janča   stonek   antibiotik   plísně   metabolismus   slezina   Zentrich   postup   kameny   zánět   pijeme   zácpa   sběr   dásně   keř   jaterní   zelenina   využití   slezina   srdce   končetina   epilepsie   vřed   nachlazení   osteoporóza   kontraindikace   bylinná směs   písek   Paracelsus   játra   menstruační   čaj   Galenos   kůže   fytoterapie   Treben   kloub   strom   Zentrich   kolika   zápal   pupen   tlak   stonek   vliv   opar   indikace   kořen   horečka   hlavy   nálev   zlomenin   inhalace   obsahuje   užití   obsažené   slinivka   kapsaicin   zpracování   chřipka   prášek   angína   brnění   odvar   babské rady   žlučník   ateroskleróza   abytyše Hildegarda   Moučka   řídnutí kostí   noha   dna   revma   Podhorná   kornatění   žaludek   zelina   návod   děti   nohy   kojenec   komplikace   pěstování   alergie   močopudný   koupel   vitamin   pálení   stvol   ruka   vitamín   bolest   fermentace   rýma   choroba   Mattioli   ovoce   játra   střev   bylina   zrak   plíseň   štítná   Avicena   kvasinky   katar   zalijeme   neht   víno   mateřské   ledvin   výroba   hemeroid   šlacha   kontraindikace   nemoc   nať   chladné   houba   krvácení   sval   kůra  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)