Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

zlatobyl-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiCelík, zlatobýl obecný (latinsky solidago virgaurea) léčí: nemoci ledvin a močových cest, zlepšuje látkovou výměnu. Zlatobýl celík je trvalka s krátkým, silným kořenem. Má až metr vysokou, vzpřímenou, rozvětvenou lodyhu. Dole má většinou hnědofialovou barvu. Spodní listy eliptické, pilovité, směrem vzhůru se postupně zužují, mají klínovitou stopku.Účinky rostliny:

 • zadržování vody v těle - močopudné vlastnosti
 • desinfekční účinek
 • ledvinové kemeny, ledvinový písek
 • močové kemeny, močový písek
 • zvětšená prostata, hypertrofie prostaty
 • křehké cévy - fragilita kapilár
 • stařecká demence, senilní demence
 • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
 • špatně se hojící rány
 • špatně se hojící ekzémy
 • pohyblivost po úrazech
 • výplachy pochvy u zánětů (kolpitidy)

Četné malé úbory (7-8 mm dlouhé), v hroznu nebo latě. Kvete zlatožlutě od července do podzimu. Plodem jsou pýřité nažky. Má specifickou vůni.

 

Používané části:

Sbírá se buď celá nať, nebo jen květ. 

 

Léčivé vlastnosti:

Droga bývá základem ledvinových čajů. Působí močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové kameny. Léčí zvětšenou prostatu. Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár (fragilita kapilár), a proto slouží jako lék stařecké demence a aterosklerózy. Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící rány a ekzémy. Z celíku se připravuje i mast na různé kožní problémy. Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení pohyblivosti po úrazech. V gynekologii se užívá k výplachu pochvy

 

Způsob použití:

Celík se většinou užívá se směsích s jinými rostlinami (rdesno ptačí, přeslička, brutnák, bříza) a připravuje sejako nálev. Pije se před jídlem i 5x denně. Z celíkuje možné dělat i tinkturu, která se užívá v množství 3x denně 20-30 kapek. Mast se připravuje z kořene sbíraného na podzim.

 

Kontraindikace:

Celík by se neměl užít ve velkém množství a po dobu delší než dva měsíce. Poněvadž hrozí, že může příliš stimulovat ledviny, je lepší jej užívat ve směsích. 

 

Použití v kosmetice:

Nálev připravenýz50gramů drogyna 150ml vody slouží k omývání obličeje. Má dobrý vliv na mastnou pleť s rozšířenými póry. Koupele v nálevu z celíku jsou dobré na ochablé svaly a pleť. 

 

Rozšíření a výskyt:

Zlatobýl je rozšířen na celé severní polokouli. Rostev nížinách i na horách, většinou na světlých místech: hráze rybníků, cesty, paseky, skaliny. 

 

Sběr:

U této rostliny rozhoduje doba sběru. Ten musí probíhat v samém začátku květu, a to v době od 14.-16. hodiny. Když sbíráme již značně rozkvetlou nať, droga nám při sušení zpápěří. Nať dobře vysušíme, neboť je náchylná na zapaření. 

 

Možnost záměny:

Celík si lze zaměnit s celou řadou různých bylin, z nichž některé jsou jedovaté, kvetou ve stejné době a rostou na stejných místech (např. starček vejčitý).


Pěstování:

Celík se dá poměrně dobře pěstovat. Vyžaduje polostín (na slunci chce hodně vody), neutrální až kyselé humózní půdy. Rostlinu si musíme najít někde v přírodě a přenést na zahrádku. Sazeničky lze koupit i přes internet na specializovaných farmách.

 

Obsahové látky:

Saponiny, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, silice, sliz, glykosidy a jiné. 

 

Poznámky:

Celík není tak snadné najít a určit. Z toho důvodu je možné volit náhradní variantu, kterou je zlatobýl kanadský, jenž je všude hojný a jen těžko zaměnitelný. Zlatobýl kanadský má dosti podobné účinky jako celík a lze jej v domácí léčbě použít na stejné neduhy. Z jeho kořene se připravuje lék na záněty (tinktura, odvar, mast).

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

pijeme   viry   list   roztroušená   rýma   migrén   návod   Zentrich   minut   metabolismus   užití   žaludek   odvar   prášek   sušení   angína   použití   končetina   nachlazení   kůra   chřipka   Moučka   opar   zácpa   postup   Zentrich   bylinná směs   kvasinky   hlas   hemeroid   nežádoucí   nohy   vřed   teplé   kontraindikace   využití   brnění   arteriskleróza   artróza   střev   Podhorná   sběr   žlučník   zápal   stonek   kloub   Janča   ledvin   plísně   zánět   choroba   zelenina   chřipka   menstruační   vlas   ovoce   bylinka   recept   zrak   močopudný   osteoporóza   nať   astma   kolika   strom   zalijeme   dna   šlacha   neht   abytyše Hildegarda   sirup   inhalace   akné   hlavy   květ   sliznice   vitamín   srdce   štítná   kůže   Galenos   antibiotik   slezina   zpracování   bolest   indikace   Paracelsus   zdraví   tinktura   nemoc   stvol   vývar   Janča   koupel   noha   Váňa   kořen   slezina   játra   fermentace   mateřské   ateroskleróza   vliv   houba   revma   rostlina   dásně   horečka   víno   vitamin   pěstování   Avicena   bylina   fytoterapie   kapsaicin   děti   mensturace   stonek   epilepsie   kontraindikace   slinivka   krk   nálev   kornatění   keř   hemoroid   olej   písek   tlak   krvácení   komplikace   premenstruační   zlomenin   pupen   Mattioli   kameny   jaterní   čaj   ruka   horké   plíseň   játra   studené   sval   pálení   babské rady   zelina   trávicí   průjem   výroba   alergie   mrtvice   řídnutí kostí   katar   chladné   Treben   kojenec   obsahuje   obsažené  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)