MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

estragon-pelynek-kozalec-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Estragon (pelyněk kozalec), latinsky artemisia drancunculus léčí zažívací potíže, poruchy trávení, cévní potíže. Je to trvalka je často vysoká i metr a půl. Z hustě rozvětveného kořene vyrůstají přímé větvící se lodyhy, které jsou dole dřevnaté. Listy jsou celokrajné, čárkovitě kopinaté, přisedlé. Má drobné kulovité úbory žluté barvy. Plodem jsou světlezelené nažky.Účinky rostliny:

  • trávení - proruchy
  • látková výměna, metabolismus
  • tvorba žluče
  • nadýmání
  • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
  • nechutenství, anorexie
  • křeče trávicího traktu
Maximální jednorázová dávka pelyňku nesmí překročit 1 g, denní pak 3 g byliny. U této byliny je třeba pečlivě dodržovat maximální dávky a užívat ji s opatrností, respektive by se měla tato rostlina užívat pouze akutně nebo krátkodobě. Látka thujon (obsažená v této rostlině) je totiž ve vyšších dávkách velmi toxický pro játra a nervovou soustavu. Předávkování může vést k poškození nervové soustavy, svalovým křečím, snížení smyslového vnímání nebo poruchám intelektu. Pelyněk nesmějí v žádném případě užívat těhotné a kojící ženy, neboť bylina má abortivní účinky (vyvolává potrat).

 

Pelyněk vete v pozdním létě a na podzim.

 

Používané části:

Sbírá se výhradně nať, nebo pouze "kuličky" (plody).

 

Léčivé vlastnosti:

Estragon, jako všechny ostatní pelyňky, se používá především při poruchách trávení. Zvyšuje tvorbu žluče, napomáhá látkové výměně (metabolismu), zvyšuje chuť k jídlu. Tlumí křeče v trávícím ústrojí, působí proti nadýmání. Užívá se též proti zanášení tepen (ateroskleroza), má antisklerotický vliv. Mírně tonizuje celý oragnismus.

 

Způsob použití:

Používá se celá nať, ze které se připravuje nálev. Ten se pije až několikrát denně. Jako koření se používají jen zdrhnuté listy, případně květy či plody. Ty jsou vynikajícím kořením. Dalším dobrým způsobem zpracování je tzv. estragonové víno. Asi 30 gramů sušené (!) natě se přelije sedmičkou bílého vína a nechá se alespoň týden macerovat. Pak se přecedí a pije půl ažjedno deci před hlavními jídly. V době růstu lze užívat i čerstvou nať. Každý den se sní 1-2 svazečky listů, nejlépe nalačno. 

 

Kontraindikace:

Estragon nemá žádné kontraindikace. Poněvadž nemá tak hořkou chuť jako ostatní pelyňky, lze jej vřele doporučit i k přímé konzumaci. Pouze manipulace s čerstvou i sušenou bylinou může alergikům způsobit podráždění sliznic.

 

Použití v kosmetice:

Tato bylina se používá i ve voňavkářství. 

 

Použití v kuchyni:

Estragon je skvělé koření. Čerstvý se hodí do salátů, na rajčata. Dá se mixovat do polévek i omáček. Skvělý je jako koření na ryby. Stejně tak se hodí do sterilovaných hub, zeleniny, čalamád, kečupů atd. Průmyslově i podomácku se používá k přípravě alkoholických likérů.

 

Rozšíření a výskyt:

Domovem estragonu jsou patrně oblasti kolem Středozemního moře. U nás se pěstuje a tu a tam zplaňuje. Občas estragon najdeme kolem plotu zahrad nebo kolem polí, má rád slunná stanoviště.

 

Sběr:

Sbírá se nať v době uzrávání plodů, na sklonku léta. Nejlépe kolem 2. hodiny odpoledne. Listy k přímé konzumaci a do kuchyně sbíráme po celou dobu růstu.

 

Možnost záměny:

Kozalec si můžeme splést s jinými druhy pelyňku, zvláště pak černobýlu. Estragon je však zelenější a má specifickou chuť a vůni. 


Pěstování:

Semena i sazeničky estragonu lze sehnat v každém dobrém zahradnictví. Daří se mu ve středně vápenaté, dobře propustné a prohnojené půdě. Má rád slunná, před větrem chráněná stanoviště. Bylinu lze na jaře a na podzim množit i dělením kořenů. Na jaře lze i odebírat bylinné řízky a nechat je ve vodě zakořenit. Na zimu je dobré nať seříznout těsně nad půdou, případně na jaře odříznout zdřevnatělé stonky. Na zimu je vhodné
rostlinu chránit proti vymrznutí. 

 

Obsahové látky:

Éterický olej (estragol), třísloviny, hořčiny, flavonoidy, kumariny, steroly, minerální prvky a jiné. 

 

Zajímavosti:

Římané léčili estragonem hadí uštknutí. 

 

Poznámka: 

Občas lze u nás narazit na odrůdy kozalce, které nedávají semena.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

trávicí   komplikace   ateroskleróza   babské rady   zpracování   sušení   mateřské   močopudný   kvasinky   sval   kůže   rostlina   sběr   nať   sliznice   migrén   studené   opar   mensturace   astma   střev   Podhorná   slinivka   žlučník   odvar   kontraindikace   zácpa   ruka   vlas   nohy   štítná   osteoporóza   inhalace   chladné   ledvin   menstruační   noha   zalijeme   horečka   rýma   játra   list   roztroušená   pupen   srdce   tlak   Zentrich   zánět   artróza   vliv   kameny   ovoce   zápal   bylina   hlavy   postup   tinktura   Paracelsus   Janča   epilepsie   vitamin   olej   průjem   plíseň   vývar   zdraví   Mattioli   kojenec   abytyše Hildegarda   keř   viry   chřipka   zlomenin   pálení   pijeme   obsahuje   bolest   zelina   minut   využití   užití   zrak   návod   jaterní   indikace   choroba   obsažené   účinky   fermentace   katar   angína   akné   kořen   neht   revma   fytoterapie   bylinná směs   písek   arteriskleróza   Váňa   stonek   čaj   Janča   premenstruační   krk   dna   víno   sirup   účinek   alergie   kloub   kůra   Treben   kornatění   použití   šlacha   prášek   nemoc   hemoroid   vitamín   výroba   řídnutí kostí   teplé   nálev   plísně   horké   chřipka   Galenos   stvol   Moučka   bylinka   kolika   kapsaicin   hemeroid   slezina   recept   brnění   hlas   stonek   játra   antibiotik   Zentrich   zelenina   slezina   kontraindikace   strom   krvácení   děti   houba   mrtvice   metabolismus   dásně   květ   nachlazení   Avicena   koupel   žaludek   vřed   nežádoucí   končetina   pěstování  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)