Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

estragon-pelynek-kozalec-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Estragon (pelyněk kozalec), latinsky artemisia drancunculus  léčí zažívací potíže, poruchy trávení, cévní  potíže. Je to trvalka je často vysoká i metr a půl. Z hustě  rozvětveného kořene vyrůstají přímé větvící se  lodyhy, které jsou dole dřevnaté. Listy jsou celokrajné,   čárkovitě kopinaté, přisedlé. Má drobné  kulovité úbory žluté barvy. Plodem jsou světlezelené  nažky.Účinky rostliny:

  • trávení - proruchy
  • látková výměna, metabolismus
  • tvorba žluče
  • nadýmání
  • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
  • nechutenství, anorexie
  • křeče trávicího traktu

Kvete v pozdním létě a na podzim.

 

Používané části:

Sbírá se výhradně nať, nebo pouze "kuličky"  (plody).

 

Léčivé vlastnosti:

Estragon, jako všechny ostatní pelyňky, se používá  především při poruchách trávení. Zvyšuje  tvorbu žluče, napomáhá látkové výměně (metabolismu) , zvyšuje  chuť k jídlu. Tlumí křeče v trávícím ústrojí, působí  proti nadýmání. Užívá se též proti zanášení  tepen (ateroskleroza) , má antisklerotický vliv. Mírně tonizuje  celý oragnismus.

 

Způsob použití:

Používá se celá nať, ze které se připravuje nálev.   Ten se pije až několikrát denně. Jako koření se  používají jen zdrhnuté listy, případně květy či  plody. Ty jsou vynikajícím kořením.   Dalším dobrým způsobem zpracování je tzv.   estragonové víno. Asi 30 gramů sušené (! ) natě  se přelije sedmičkou bílého vína a nechá se alespoň  týden macerovat. Pak se přecedí a pije půl  ažjedno deci před hlavními jídly.   V době růstu lze užívat i čerstvou nať. Každý den  se sní 1-2 svazečky listů, nejlépe nalačno.  

 

Kontraindikace:

Estragon nemá žádné kontraindikace. Poněvadž  nemá tak hořkou chuť jako ostatní pelyňky, lze  jej vřele doporučit i k přímé konzumaci. Pouze  manipulace s čerstvou i sušenou bylinou může  alergikům způsobit podráždění sliznic.

 

Použití v kosmetice:

Tato bylina se používá i ve voňavkářství.  

 

Použití v kuchyni:

Estragon je skvělé koření. Čerstvý se hodí do salátů,   na rajčata. Dá se mixovat do polévek i omáček.   Skvělý je jako koření na ryby. Stejně tak se  hodí do sterilovaných hub, zeleniny, čalamád,   kečupů atd.   Průmyslově i podomácku se používá k přípravě  alkoholických likérů.

 

Rozšíření a výskyt:

Domovem estragonu jsou patrně oblasti kolem  Středozemního moře. U nás se pěstuje a tu  a tam zplaňuje. Občas estragon najdeme kolem  plotu zahrad nebo kolem polí, má rád slunná  stanoviště.

 

Sběr:

Sbírá se nať v době uzrávání plodů, na sklonku  léta. Nejlépe kolem 2. hodiny odpoledne. Listy  k přímé konzumaci a do kuchyně sbíráme po celou  dobu růstu.

 

Možnost záměny:

Kozalec si můžeme splést s jinými druhy pelyňku,   zvláště pak černobýlu. Estragon je však zelenější  a má specifickou chuť a vůni.  


Pěstování:

Semena i sazeničky estragonu lze sehnat v každém  dobrém zahradnictví. Daří se mu ve středně  vápenaté, dobře propustné a prohnojené půdě.   Má rád slunná, před větrem chráněná stanoviště.   Bylinu lze na jaře a na podzim množit i dělením  kořenů. Na jaře lze i odebírat bylinné řízky a nechat  je ve vodě zakořenit. Na zimu je dobré nať  seříznout těsně nad půdou, případně na jaře odříznout  zdřevnatělé stonky. Na zimu je vhodné
rostlinu chránit proti vymrznutí.  

 

Obsahové látky:

Éterický olej (estragol), třísloviny, hořčiny, flavonoidy,   kumariny, steroly, minerální prvky a jiné.  

 

Zajímavosti:

Římané léčili estragonem hadí uštknutí.  

 

Poznámka:  

Občas lze u nás narazit na odrůdy kozalce, které  nedávají semena.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

studené   kůže   krvácení   zdraví   jaterní   postup   mensturace   stonek   noha   nať   kojenec   Avicena   fytoterapie   sběr   písek   vitamín   žlučník   zelenina   nachlazení   končetina   vřed   květ   zánět   ruka   list   pálení   inhalace   víno   migrén   bylina   Podhorná   babské rady   kolika   artróza   vývar   bolest   stvol   sliznice   keř   olej   trávicí   viry   Moučka   kontraindikace   fermentace   roztroušená   odvar   zelina   nálev   krk   srdce   kořen   katar   indikace   ovoce   hemoroid   stonek   osteoporóza   užití   zpracování   zácpa   vliv   pijeme   výroba   revma   kůra   Zentrich   dna   pupen   hlas   rýma   šlacha   nemoc   brnění   ledvin   nežádoucí   Zentrich   řídnutí kostí   chřipka   Paracelsus   kloub   Treben   hlavy   neht   mateřské   tinktura   tlak   alergie   Janča   slezina   průjem   menstruační   akné   rostlina   obsahuje   astma   játra   mrtvice   horké   návod   využití   Galenos   abytyše Hildegarda   zalijeme   sušení   minut   žaludek   pěstování   arteriskleróza   angína   zlomenin   nohy   sirup   sval   ateroskleróza   kvasinky   dásně   hemeroid   antibiotik   kameny   Mattioli   plíseň   premenstruační   zrak   strom   horečka   chřipka   děti   chladné   vitamin   teplé   plísně   opar   kornatění   epilepsie   čaj   metabolismus   komplikace   slezina   močopudný   bylinka   houba   střev   slinivka   zápal   koupel   Janča   prášek   kapsaicin   vlas   játra   bylinná směs   kontraindikace   obsažené   recept   použití   štítná   Váňa   choroba  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)