Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

estragon-pelynek-kozalec-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Estragon (pelyněk kozalec), latinsky artemisia drancunculus  léčí zažívací potíže, poruchy trávení, cévní  potíže. Je to trvalka je často vysoká i metr a půl. Z hustě  rozvětveného kořene vyrůstají přímé větvící se  lodyhy, které jsou dole dřevnaté. Listy jsou celokrajné,   čárkovitě kopinaté, přisedlé. Má drobné  kulovité úbory žluté barvy. Plodem jsou světlezelené  nažky.Účinky rostliny:

  • trávení - proruchy
  • látková výměna, metabolismus
  • tvorba žluče
  • nadýmání
  • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
  • nechutenství, anorexie
  • křeče trávicího traktu

Kvete v pozdním létě a na podzim.

 

Používané části:

Sbírá se výhradně nať, nebo pouze "kuličky"  (plody).

 

Léčivé vlastnosti:

Estragon, jako všechny ostatní pelyňky, se používá  především při poruchách trávení. Zvyšuje  tvorbu žluče, napomáhá látkové výměně (metabolismu) , zvyšuje  chuť k jídlu. Tlumí křeče v trávícím ústrojí, působí  proti nadýmání. Užívá se též proti zanášení  tepen (ateroskleroza) , má antisklerotický vliv. Mírně tonizuje  celý oragnismus.

 

Způsob použití:

Používá se celá nať, ze které se připravuje nálev.   Ten se pije až několikrát denně. Jako koření se  používají jen zdrhnuté listy, případně květy či  plody. Ty jsou vynikajícím kořením.   Dalším dobrým způsobem zpracování je tzv.   estragonové víno. Asi 30 gramů sušené (! ) natě  se přelije sedmičkou bílého vína a nechá se alespoň  týden macerovat. Pak se přecedí a pije půl  ažjedno deci před hlavními jídly.   V době růstu lze užívat i čerstvou nať. Každý den  se sní 1-2 svazečky listů, nejlépe nalačno.  

 

Kontraindikace:

Estragon nemá žádné kontraindikace. Poněvadž  nemá tak hořkou chuť jako ostatní pelyňky, lze  jej vřele doporučit i k přímé konzumaci. Pouze  manipulace s čerstvou i sušenou bylinou může  alergikům způsobit podráždění sliznic.

 

Použití v kosmetice:

Tato bylina se používá i ve voňavkářství.  

 

Použití v kuchyni:

Estragon je skvělé koření. Čerstvý se hodí do salátů,   na rajčata. Dá se mixovat do polévek i omáček.   Skvělý je jako koření na ryby. Stejně tak se  hodí do sterilovaných hub, zeleniny, čalamád,   kečupů atd.   Průmyslově i podomácku se používá k přípravě  alkoholických likérů.

 

Rozšíření a výskyt:

Domovem estragonu jsou patrně oblasti kolem  Středozemního moře. U nás se pěstuje a tu  a tam zplaňuje. Občas estragon najdeme kolem  plotu zahrad nebo kolem polí, má rád slunná  stanoviště.

 

Sběr:

Sbírá se nať v době uzrávání plodů, na sklonku  léta. Nejlépe kolem 2. hodiny odpoledne. Listy  k přímé konzumaci a do kuchyně sbíráme po celou  dobu růstu.

 

Možnost záměny:

Kozalec si můžeme splést s jinými druhy pelyňku,   zvláště pak černobýlu. Estragon je však zelenější  a má specifickou chuť a vůni.  


Pěstování:

Semena i sazeničky estragonu lze sehnat v každém  dobrém zahradnictví. Daří se mu ve středně  vápenaté, dobře propustné a prohnojené půdě.   Má rád slunná, před větrem chráněná stanoviště.   Bylinu lze na jaře a na podzim množit i dělením  kořenů. Na jaře lze i odebírat bylinné řízky a nechat  je ve vodě zakořenit. Na zimu je dobré nať  seříznout těsně nad půdou, případně na jaře odříznout  zdřevnatělé stonky. Na zimu je vhodné
rostlinu chránit proti vymrznutí.  

 

Obsahové látky:

Éterický olej (estragol), třísloviny, hořčiny, flavonoidy,   kumariny, steroly, minerální prvky a jiné.  

 

Zajímavosti:

Římané léčili estragonem hadí uštknutí.  

 

Poznámka:  

Občas lze u nás narazit na odrůdy kozalce, které  nedávají semena.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

dna   akné   minut   bolest   ruka   metabolismus   krk   komplikace   využití   užití   nemoc   řídnutí kostí   střev   stonek   rýma   menstruační   zápal   sval   kapsaicin   astma   keř   srdce   zalijeme   hlas   revma   chladné   arteriskleróza   katar   nálev   obsahuje   obsažené   kameny   kojenec   ovoce   Janča   mateřské   zánět   pěstování   osteoporóza   nachlazení   antibiotik   stvol   sliznice   ateroskleróza   zrak   použití   štítná   zlomenin   horečka   kornatění   opar   vlas   víno   roztroušená   premenstruační   trávicí   písek   noha   babské rady   sirup   fermentace   kůže   mensturace   studené   prášek   návod   Janča   končetina   nohy   šlacha   artróza   abytyše Hildegarda   játra   tinktura   chřipka   nať   recept   Paracelsus   epilepsie   slezina   fytoterapie   dásně   houba   sběr   zelenina   plíseň   zácpa   choroba   strom   ledvin   kolika   neht   pálení   angína   zdraví   kořen   Váňa   viry   Moučka   alergie   stonek   hemoroid   sušení   horké   slinivka   nežádoucí   slezina   Avicena   zpracování   odvar   Zentrich   tlak   Zentrich   Podhorná   vliv   teplé   zelina   krvácení   vitamín   rostlina   Mattioli   vitamin   játra   květ   brnění   Treben   postup   výroba   děti   kontraindikace   migrén   Galenos   mrtvice   čaj   vývar   kvasinky   olej   močopudný   hemeroid   inhalace   kloub   koupel   pijeme   bylinná směs   průjem   jaterní   pupen   žlučník   bylinka   bylina   kůra   hlavy   chřipka   žaludek   list   plísně   vřed   kontraindikace   indikace  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)