MTM PODHÁJSKÁ
Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

estragon-pelynek-kozalec-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Estragon (pelyněk kozalec), latinsky artemisia drancunculus  léčí zažívací potíže, poruchy trávení, cévní  potíže. Je to trvalka je často vysoká i metr a půl. Z hustě  rozvětveného kořene vyrůstají přímé větvící se  lodyhy, které jsou dole dřevnaté. Listy jsou celokrajné,   čárkovitě kopinaté, přisedlé. Má drobné  kulovité úbory žluté barvy. Plodem jsou světlezelené  nažky.Účinky rostliny:

  • trávení - proruchy
  • látková výměna, metabolismus
  • tvorba žluče
  • nadýmání
  • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
  • nechutenství, anorexie
  • křeče trávicího traktu

Kvete v pozdním létě a na podzim.

 

Používané části:

Sbírá se výhradně nať, nebo pouze "kuličky"  (plody).

 

Léčivé vlastnosti:

Estragon, jako všechny ostatní pelyňky, se používá  především při poruchách trávení. Zvyšuje  tvorbu žluče, napomáhá látkové výměně (metabolismu) , zvyšuje  chuť k jídlu. Tlumí křeče v trávícím ústrojí, působí  proti nadýmání. Užívá se též proti zanášení  tepen (ateroskleroza) , má antisklerotický vliv. Mírně tonizuje  celý oragnismus.

 

Způsob použití:

Používá se celá nať, ze které se připravuje nálev.   Ten se pije až několikrát denně. Jako koření se  používají jen zdrhnuté listy, případně květy či  plody. Ty jsou vynikajícím kořením.   Dalším dobrým způsobem zpracování je tzv.   estragonové víno. Asi 30 gramů sušené (! ) natě  se přelije sedmičkou bílého vína a nechá se alespoň  týden macerovat. Pak se přecedí a pije půl  ažjedno deci před hlavními jídly.   V době růstu lze užívat i čerstvou nať. Každý den  se sní 1-2 svazečky listů, nejlépe nalačno.  

 

Kontraindikace:

Estragon nemá žádné kontraindikace. Poněvadž  nemá tak hořkou chuť jako ostatní pelyňky, lze  jej vřele doporučit i k přímé konzumaci. Pouze  manipulace s čerstvou i sušenou bylinou může  alergikům způsobit podráždění sliznic.

 

Použití v kosmetice:

Tato bylina se používá i ve voňavkářství.  

 

Použití v kuchyni:

Estragon je skvělé koření. Čerstvý se hodí do salátů,   na rajčata. Dá se mixovat do polévek i omáček.   Skvělý je jako koření na ryby. Stejně tak se  hodí do sterilovaných hub, zeleniny, čalamád,   kečupů atd.   Průmyslově i podomácku se používá k přípravě  alkoholických likérů.

 

Rozšíření a výskyt:

Domovem estragonu jsou patrně oblasti kolem  Středozemního moře. U nás se pěstuje a tu  a tam zplaňuje. Občas estragon najdeme kolem  plotu zahrad nebo kolem polí, má rád slunná  stanoviště.

 

Sběr:

Sbírá se nať v době uzrávání plodů, na sklonku  léta. Nejlépe kolem 2. hodiny odpoledne. Listy  k přímé konzumaci a do kuchyně sbíráme po celou  dobu růstu.

 

Možnost záměny:

Kozalec si můžeme splést s jinými druhy pelyňku,   zvláště pak černobýlu. Estragon je však zelenější  a má specifickou chuť a vůni.  


Pěstování:

Semena i sazeničky estragonu lze sehnat v každém  dobrém zahradnictví. Daří se mu ve středně  vápenaté, dobře propustné a prohnojené půdě.   Má rád slunná, před větrem chráněná stanoviště.   Bylinu lze na jaře a na podzim množit i dělením  kořenů. Na jaře lze i odebírat bylinné řízky a nechat  je ve vodě zakořenit. Na zimu je dobré nať  seříznout těsně nad půdou, případně na jaře odříznout  zdřevnatělé stonky. Na zimu je vhodné
rostlinu chránit proti vymrznutí.  

 

Obsahové látky:

Éterický olej (estragol), třísloviny, hořčiny, flavonoidy,   kumariny, steroly, minerální prvky a jiné.  

 

Zajímavosti:

Římané léčili estragonem hadí uštknutí.  

 

Poznámka:  

Občas lze u nás narazit na odrůdy kozalce, které  nedávají semena.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

Moučka   kojenec   květ   obsahuje   Mattioli   zdraví   žaludek   hemeroid   brnění   fermentace   kolika   pupen   obsažené   písek   fytoterapie   hemoroid   hlavy   arteriskleróza   trávicí   stvol   Podhorná   postup   Janča   vitamin   plísně   kůže   kameny   bylina   zápal   krvácení   řídnutí kostí   vliv   rostlina   studené   jaterní   močopudný   kořen   viry   dna   sušení   kapsaicin   keř   migrén   užití   využití   výroba   játra   sliznice   Zentrich   bylinka   nežádoucí   nohy   mensturace   bylinná směs   Janča   srdce   revma   krk   artróza   zalijeme   katar   houba   babské rady   inhalace   zlomenin   zelenina   prášek   stonek   víno   epilepsie   zrak   zácpa   Avicena   kloub   nachlazení   ateroskleróza   metabolismus   průjem   hlas   mrtvice   horké   abytyše Hildegarda   končetina   astma   premenstruační   list   roztroušená   vlas   nálev   děti   rýma   menstruační   choroba   akné   ovoce   neht   horečka   kvasinky   vývar   nemoc   komplikace   pěstování   šlacha   použití   zelina   střev   osteoporóza   teplé   recept   pálení   angína   návod   žlučník   ruka   alergie   indikace   mateřské   vitamín   zpracování   Treben   kůra   ledvin   kontraindikace   vřed   tinktura   nať   Paracelsus   chladné   Galenos   kontraindikace   chřipka   Váňa   játra   tlak   čaj   noha   slezina   antibiotik   pijeme   štítná   chřipka   slezina   odvar   stonek   dásně   zánět   Zentrich   strom   bolest   olej   sběr   sval   opar   slinivka   minut   koupel   kornatění   plíseň   sirup  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)