MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

estragon-pelynek-kozalec-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Estragon (pelyněk kozalec), latinsky artemisia drancunculus léčí zažívací potíže, poruchy trávení, cévní potíže. Je to trvalka je často vysoká i metr a půl. Z hustě rozvětveného kořene vyrůstají přímé větvící se lodyhy, které jsou dole dřevnaté. Listy jsou celokrajné, čárkovitě kopinaté, přisedlé. Má drobné kulovité úbory žluté barvy. Plodem jsou světlezelené nažky.Účinky rostliny:

  • trávení - proruchy
  • látková výměna, metabolismus
  • tvorba žluče
  • nadýmání
  • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
  • nechutenství, anorexie
  • křeče trávicího traktu
Maximální jednorázová dávka pelyňku nesmí překročit 1 g, denní pak 3 g byliny. U této byliny je třeba pečlivě dodržovat maximální dávky a užívat ji s opatrností, respektive by se měla tato rostlina užívat pouze akutně nebo krátkodobě. Látka thujon (obsažená v této rostlině) je totiž ve vyšších dávkách velmi toxický pro játra a nervovou soustavu. Předávkování může vést k poškození nervové soustavy, svalovým křečím, snížení smyslového vnímání nebo poruchám intelektu. Pelyněk nesmějí v žádném případě užívat těhotné a kojící ženy, neboť bylina má abortivní účinky (vyvolává potrat).

 

Pelyněk vete v pozdním létě a na podzim.

 

Používané části:

Sbírá se výhradně nať, nebo pouze "kuličky" (plody).

 

Léčivé vlastnosti:

Estragon, jako všechny ostatní pelyňky, se používá především při poruchách trávení. Zvyšuje tvorbu žluče, napomáhá látkové výměně (metabolismu), zvyšuje chuť k jídlu. Tlumí křeče v trávícím ústrojí, působí proti nadýmání. Užívá se též proti zanášení tepen (ateroskleroza), má antisklerotický vliv. Mírně tonizuje celý oragnismus.

 

Způsob použití:

Používá se celá nať, ze které se připravuje nálev. Ten se pije až několikrát denně. Jako koření se používají jen zdrhnuté listy, případně květy či plody. Ty jsou vynikajícím kořením. Dalším dobrým způsobem zpracování je tzv. estragonové víno. Asi 30 gramů sušené (!) natě se přelije sedmičkou bílého vína a nechá se alespoň týden macerovat. Pak se přecedí a pije půl ažjedno deci před hlavními jídly. V době růstu lze užívat i čerstvou nať. Každý den se sní 1-2 svazečky listů, nejlépe nalačno. 

 

Kontraindikace:

Estragon nemá žádné kontraindikace. Poněvadž nemá tak hořkou chuť jako ostatní pelyňky, lze jej vřele doporučit i k přímé konzumaci. Pouze manipulace s čerstvou i sušenou bylinou může alergikům způsobit podráždění sliznic.

 

Použití v kosmetice:

Tato bylina se používá i ve voňavkářství. 

 

Použití v kuchyni:

Estragon je skvělé koření. Čerstvý se hodí do salátů, na rajčata. Dá se mixovat do polévek i omáček. Skvělý je jako koření na ryby. Stejně tak se hodí do sterilovaných hub, zeleniny, čalamád, kečupů atd. Průmyslově i podomácku se používá k přípravě alkoholických likérů.

 

Rozšíření a výskyt:

Domovem estragonu jsou patrně oblasti kolem Středozemního moře. U nás se pěstuje a tu a tam zplaňuje. Občas estragon najdeme kolem plotu zahrad nebo kolem polí, má rád slunná stanoviště.

 

Sběr:

Sbírá se nať v době uzrávání plodů, na sklonku léta. Nejlépe kolem 2. hodiny odpoledne. Listy k přímé konzumaci a do kuchyně sbíráme po celou dobu růstu.

 

Možnost záměny:

Kozalec si můžeme splést s jinými druhy pelyňku, zvláště pak černobýlu. Estragon je však zelenější a má specifickou chuť a vůni. 


Pěstování:

Semena i sazeničky estragonu lze sehnat v každém dobrém zahradnictví. Daří se mu ve středně vápenaté, dobře propustné a prohnojené půdě. Má rád slunná, před větrem chráněná stanoviště. Bylinu lze na jaře a na podzim množit i dělením kořenů. Na jaře lze i odebírat bylinné řízky a nechat je ve vodě zakořenit. Na zimu je dobré nať seříznout těsně nad půdou, případně na jaře odříznout zdřevnatělé stonky. Na zimu je vhodné
rostlinu chránit proti vymrznutí. 

 

Obsahové látky:

Éterický olej (estragol), třísloviny, hořčiny, flavonoidy, kumariny, steroly, minerální prvky a jiné. 

 

Zajímavosti:

Římané léčili estragonem hadí uštknutí. 

 

Poznámka: 

Občas lze u nás narazit na odrůdy kozalce, které nedávají semena.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

horké   květ   odvar   hemeroid   kontraindikace   stvol   slezina   sliznice   vřed   játra   slezina   mensturace   minut   zdraví   houba   zalijeme   revma   kojenec   abytyše Hildegarda   zpracování   zápal   využití   recept   krk   vlas   tlak   zlomenin   mateřské   nať   astma   babské rady   Váňa   migrén   list   zelina   ledvin   víno   užití   metabolismus   účinky   žaludek   srdce   bylina   dásně   bylinka   zelenina   arteriskleróza   návod   čaj   ateroskleróza   kameny   zácpa   jaterní   střev   brnění   hlas   krvácení   postup   artróza   zrak   premenstruační   viry   vývar   tinktura   osteoporóza   Zentrich   žlučník   použití   neht   horečka   akné   studené   ovoce   fermentace   vliv   antibiotik   písek   pijeme   slinivka   teplé   kolika   nežádoucí   indikace   kornatění   kontraindikace   opar   játra   chřipka   hlavy   Avicena   pupen   prášek   kloub   kvasinky   končetina   pěstování   angína   nachlazení   trávicí   rostlina   roztroušená   plíseň   stonek   Treben   strom   komplikace   vitamin   inhalace   výroba   kořen   Paracelsus   stonek   účinek   chladné   epilepsie   Janča   vitamín   keř   dna   kapsaicin   průjem   zánět   Podhorná   sirup   Moučka   choroba   alergie   obsažené   nohy   bylinná směs   šlacha   rýma   děti   noha   plísně   sušení   koupel   Mattioli   kůra   ruka   bolest   obsahuje   Galenos   hemoroid   fytoterapie   mrtvice   olej   kůže   štítná   pálení   katar   Zentrich   nemoc   nálev   sval   řídnutí kostí   Janča   sběr   chřipka   menstruační   močopudný  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)