Pískožil křídlatý (latinksy Ammobium alatum) je rostlina, která svým vzhledem vzdáleně připomíná heřmánek - má žlutý střed a bílé okvětní listy. Jeho užití je však odlišné. Neřadí se mezi léčivé bylinky, proto se využívá spíše jako okrasná rostlina. Vhodná je zejména do sušených vazeb a daří se jí v teplejších klimatických podmínkách.


Účinky rostliny:

Botanický popis a pěstování

Pískoži l kříd l atý dorůs tá výšky až 60 cm, náleží k rodu Asteraceae. Kvete v období pozdního jara až do začátku podzimu bílým a žlutým květem. Miluje prostředí, které je bohaté na slunce a dobře odvodněnou půdu. Preferuje pH půdy mezi 5,5 a 6,5.

Květ dosahuje šířky asi 1,9 cm, má bílou barvu s velkými, kontrastními žlutými středy. Semena můžete sadit v březnu a dubnu uvnitř nebo i přímo na zahradě (po ukončení období mrazu). Pískožil křídlatý je pěstován jako trvalka. Avšak v oblastech, kde jsou mrazivé zimy, roste pouze jako jednoletá bylina. Původem pochází rostlina z Austrálie, v některých oblastech může být invazivní. Listy rostliny mají stříbřitě-zelenou barvu. Je potravou pro mnohé druhy motýlů.

"Okřídlená" část rostliny je stopka, která je natolik podivná, že vypadá uměle. Nicméně i tak je pískožil křídlatý pěstován jako okrasná rostlina.

Hezká rostlina do květinové vazby

Používá se jako čerstvá i sušená rostlina do různých květinových vazeb. Jakmile se květy napůl rozvinou (obvykle v polovině léta), je ten pravý čas je nařezat, svázat a pověsit vzhůru nohama a vysušit. Vždy sušte rostliny v teplých, ale dobře větraných místnostech. Obvykle můžete sklízet někol ikrát během jedné sezony. Po vysušení st řed ový žlutý disk ztmavne, čemuž lze předejít tak, že pískožil sklidíte brzy.