Koření v kuchyni první pomoc nemoci zdravotní poroblémyMnoho z mých oblíbených léčivých rostlin se vplížilo do naší domácnosti přes kuchyň, jak předznamenal film Královna koření, a jejich léčivý duch se navenek začal vydávat za užitečné koření. Většina vašich oblíbených kuchyňských bylinek je totiž známými léčebnými prostředky, které jsou již po celé věky uctívány různými kulturami. Mnohé z nich se stále objevují ve velmi účinných léčivých čajích a dalších přípravcích a dokonce i ve farmaceutických výrobcích.

 


Účinky rostliny:

TIP: PODÍVEJTE SE NA FILM O KOŘENÍ "KRÁLOVNA KOŘENÍ" (91 minut) - ke stažení zde.


BAZALKA

Bazalka je oblíbenou zklidňující a posilující bylinkou  proti melancholii a špatné náladě, která má velice silné spasmolytické (protikřečové) účinky, díky čemuž je užitečná při zmírňování bolestí hlavy. Často se používá při nespavosti a napětí způsobeném stresem i při zažívacích potížích vyvolaných stresem. Je také známým afrodiziakem.

BOBKOVÝ LIST (VAVŘÍN VZNEŠENÝ)

Bobkový list roste na keři, který se jmenuje vavřín vznešený. Používáme čerstvé nebo sušené listy. Rostlinu je možné pěstovat v létě venku a v zimě doma za oknem. Rostlina zlepšuje trávení, tlumí nechutenství, u diabetiků snižuje hladinu krevního cukru glukózy (glykémie). Tlumí příznaky revmatu, příznivě ovlivňuje dnu (hladinu kyseliny močové v krevní séru), tlumí migrénu, otoky, léčí nemoci jater, kašel. Dále má bobkový list vliv na nadbytek solí v těle. Užívání je prevencí rakoviny kůže. Zpomaluje růst některých nádorů u rakoviny plic.

ČERNÝ PEPŘ

Černý pepř je v čínské medicíně považován za jeden z nejlepších posilujících prostředků a vyznačuje se zahřívajícími a stimulujícími účinky. Doporučuje se pro "studené typy", které trpí například častými chřipkami, kašlem, nachlazením, rýmami, zpomaleným krevním oběhem a špatným zažíváním.

KARDAMOM

Kardamom, charakteristický svou božsky smyslnou vůní, patří do stejné čeledi jako zázvor. Povzbuzuje mysl a zbystřuje smysly. Již dlouho je považován za afrodiziakum, částečně díky své neodolatelné vůni. V ájurvédské medicíně je kardamom považován za jednu z nejvíce prospěšných bylin na podporu trávení. Často se také díky své schopnosti uzdravovat katar dýchacích cest přidává do směsí na léčení plic.

KAJENSKÝ PEPŘ

Tato rostlina je chována v úctě nejen pro své léčivé účinky, ale i jako výrazné ostré koření. Je skvělým prostředkem na posílení srdce a odpradávna se používá při špatném krevním oběhu a nepravidelném nebo slabém srdečním tepu (srdeční arytmie, fibrilace, flutter). Doporučuje se také při nachlazení a chřipce, ke zlepšení krevního oběhu v končetinách a zpomalené funkci střev (zpomalená peristaltika, líná střeva). Vnitřně a zevně se používá také jako prostředek na zastavení krvácení.

PAŽITKA

Pažitka, která se podobá česneku, ale není tak silná, má stejné antiseptické účinky jako česnek. Napomáhá trávení tučných jídel a ochraňuje naši dýchací soustavu. Lidé, kteří jsou přecitlivělí na česnek, se mohou často těšit z léčivých a chuťových vlastností pažitky.

ČESNEK

Kdybych si musel vybrat do své kuchyně pouze jedinou bylinku, pak by to byl česnek. Žádná jiná bylina tak nezlepšuje chuť potravin a neposiluje zdraví jako česnek. Je to bylina první volby proti nachlazení, chřipce, bolestem v krku a špatnému zažívání. Stimuluje imunitní systém, zlepšuje krevní oběh a snižuje hladinu cholesterolu. Již dlouho se používá při vaření a ještě déle jako léčivá rostlina. Česnek, někdy nehezky označovaný jako "zapáchající růže", tedy patří k nejlepším lékům na světě.

SKOŘICE

Skořice, která se v čínské medicíně těší velké úctě jako zahřívající bylina, se používá ke zvýšení vitality, stimulaci krevního oběhu a při zahlenění dýchacích cest. Je uznávaná také díky své schopnosti podporovat trávení a vyznačuje se rovněž výraznými antiseptickými účinky. Doporučuje se při špatném zažívání, nachlazení i chřipkách a často se přidává pro zlepšení chuti do receptů s méně chutnými bylinami.

ZÁZVOR

Zázvor se podle mého názoru svým léčebným významem a účinky blíží česneku. Je jednou z nejúčinnějších bylin proti nevolnosti, ranním nevolnostem v těhotenství (na některé ženy ale nezabírá - vyzkoušejte byliny na těhotenskou nevolnost zde) a kinetóze (nevolnost v autě). Zázvor patří k zahřívajícím a odhleňujícím bylinám a používá se při nadměrném chladu a s ním spojené nerovnováze v těle, jež se projevuje v podobě špatného krevního oběhu, bolestí v krku, nachlazení, chřipky a zahlenění. Je skvělou bylinou pro posílení pohlavní soustavy u mužů i u žen a často se používá v receptech proti menstruačním křečím a premenstruačnímu syndrom PMS. A aby toho nebylo málo, zázvor navíc skvěle chutná.

HŘEBÍČEK

Hřebíčkový olej je nejznámější bylinné analgetikum proti bolesti zubů, ale stejně tak účinný je i celý hřebíček rozdrcený na prášek, který se nanáší přímo na dáseň v okolí bolavého zubu. Kromě svého analgetického působení se hřebíček vyznačuje stimulujícími, prohřívajícími a povzbuzujícími účinky. Používá se při oslabeném trávení a nevolnosti.

KŘEN

Jaký je nejlepší lék na zahlenění, ucpané dutiny a rýmu? Podle mého názoru křen. Vyznačuje se vysokým obsahem minerálů, včetně křemíku, a vitamínů, mimo jiné i vitamínu C. Díky svým zahřívajícím antiseptickým účinkům se s úspěchem používá při astmatu, kataru dolních cest dýchacích a infekcích plic.
Křen je také ceněn jako vynikající prostředek na podporu trávení, zejména při konzumaci těžkých masitých jídel.

KOPR

Kopr je jedním z nejznámějších starých anglických léků na onemocnění střevní kolika u dítěte. Zpívá se o něm dokonce i v dětských písničkách. Pro své zahřívající a zklidňující účinky se doporučuje proti plynatosti.

MAJORÁNKA A DOBROMYSL

Majoránka a dobromysl (oregano) patří ke zklidňujícím a utišujícím bylinkám, které se používají při nervozitě, podrážděnosti a nespavosti v důsledku stresu a úzkosti. Připravuje se z nich vynikající čaj (buď pouze z majoránky a dobromysli anebo z dalších bylin), který zklidňuje nervy a uvolňuje svíravý pocit v žaludku. Tyto lahodné bylinky mají také schopnost uvolňovat křeče (spasmolytický účinek), a proto se doporučují užívat při žaludečních, střevních a svalových křečích. 

ROKETA (ARUGULA)

Představte si mou radost, když jsem se dozvěděl, že roketa, která je mou oblíbenou bylinkou do salátu, je proslulá svými stimulujícími a posilujícími účinky na naši sexualitu. Nejsem si ovšem jistý, zda jí mám jíst více anebo naopak její množství omezit :)

ROZMARÝN, ROZMARÝNA

Rozmarýna je pověstná svou schopností stimulovat a posilovat mozek a novodobé studie z roku 2018 prokázaly, že zlepšuje paměť. Účinně pomáhá při stavech vyčerpanosti, jež jsou provázeny ztrátou paměti, ztrátou čichu, špatným viděním, stresem a duševním vypětím, a pomáhá také buňkám vstřebávat kyslík. S úspěchem se používá při zahlenění dýchacích cest, pro udržování správné funkce jater a pro dobré zažívání.

MÁTA PEPRNÁ, MÁTA KLASNATÁ, MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ

Máta i meduňka vynikají vysokým obsahem vitamínu C, betakarotenu a chlorofylu, který stimuluje mysl a navozuje "bdělost". Vůně esenciálního oleje a někdy dokonce i samotného čaje zvyšuje bdělost a pozornost, a proto pomáhá při řízení automobilu, při studiu i během období stresu.
Obě byliny mají také vynikající schopnost uvolňovat křeče (spasmolytický účinek) a užívají se proto při menstruačních a svalových křečích. Máta je rovněž skvělým lékem proti nevolnosti a doporučuje se při kinetóze (cestovní nevolnosti) a někdy i při těhotenských ranních nevolnostech. Velmi účinně také pomáhá utišovat bolesti břicha u dětí i dospělých. Vůně máty osvěžuje dech a může se používat k vyplachování úst po zvracení.

PETRŽEL

Tuto skvělou bylinku, která se používá k ozdobení pokrmů, byste nikdy neměli nechat ležet na okraji talíře. Ve skutečnosti totiž může být tou nejvýživnější součástí pokrmu na vašem talíři. Díky svému vysokému obsahu železa, betakarotenu a chlorofylu se používá při anémii (chudokrevnosti), nízkém obsahu železa v krvi a při únavě. Posiluje imunitu a doporučuje se lidem, kteří jsou náchylní k infekcím (prevence nachlazení).
Je jednou z nejdůležitějších bylin pro léčení problémů s močovým měchýřem  a ledvinami, neboť je bezpečným a účinným diuretikem. Petržel se také používá k zastavení tvorby mateřského mléka během ukončování kojení a jako účinný obklad na oteklá zvětšená prsa při mastitidě (zánětu prsní žlázy). V důsledku těchto jejích účinků byste ji však nikdy neměli ve zvýšeném množství používat během kojení, neboť může zpomalovat tvorbu mateřského mléka.

ŠALVĚJ

Šalvěj je další pozoruhodnou kuchyňskou bylinkou a lékem. Napomáhá trávení tučných masitých pokrmů, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a posiluje a zklidňuje játra. Má antiseptické účinky a pomáhá při nachlazení, bolesti v krku a ušních infekcích. Je jedním z nejlepších léků proti laryngitidě (zánět hrtanu) a bolesti v krku, kdy se často užívá ve formě kloktadla nebo ústního spreje.

TYMIÁN

Tymián je nejlepší bylinkou, kterou máme, na stimulování brzlíku (který má v angličtině podobný název "thymus"), nejdůležitější žlázu našeho imunitního systému. Tymián je skvělou povzbuzující bylinkou při nedostatku energie. Díky své schopnosti uvolňovat křeče je užitečný při problémech s plícemi a při dávivém kašli (například černém kašli). Je vynikajícím lékem proti bolesti v krku (společně s šalvějí), bolestem hlavy (v kombinaci s křenem) a ztuhlosti svalů způsobené chladem. Tymián také pomáhá stimulovat přirozené obranné mechanismy našeho těla a společně s echinaceou posiluje náš imunitní systém.

KURKUMA

Kurkuma je jednou z nejlepších bylin pro zdravou funkci imunitního systému a často bývá přehlížena kvůli mnohem populárnější třapatce nachové (echinacea). Svou skvělou pověst byliny na posílení imunitního systému si však udržela po staletí a je vysoce ceněna pro své protinádorové a antibiotické působení.
Ve východní indické medicíně je uznávána také jako cenný prostředek na pročištění krve (detoxikace) a posílení metabolismu. Používá se k regulování menstruačního cyklu a úlevě od menstruačních křečí, snižování horečky a odstraňování kožních problémů. Je vysoce ceněna jako první pomoc při nežitech, popáleninách, výronech, otocích a pohmožděninách.