Zpracování
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Zpracování bylin
- Zobrazení: 13969
Je mnoho způsobů, jakými z bylinek můžeme dostat jejich účinné látky a také jak můžeme tyto látky aplikovat. Patří mezi ně především: čaj, tinktura, kaše, zábal, mast, olej, koupel, obklad, čerstvá šťáva. Jak se tyto různé způsoby bylinných přípravků dělají se dozvíte v následujícící stránce.
___
___
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Receptury
- Zobrazení: 3780
Zhruba 4 až 5 plných hrstí bazalky opláchněte a nechte na papírové utěrce oschnout. Pak otrhejte lístky a natrhejte je na menší kousky. Vložte je do čisté sklenice a pak zalijte olivovým olejem, aby byly veškeré kousky bazalky pod jeho hladinou. Následně sklenici uzavřete víčkem a nechte na tmavém místě alespoň dva týdny louhovat. Potom olej přeceďte přes plátýnko. Bez bylinek vám vydrží mnohem déle.
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Receptury
- Zobrazení: 11704
Jedním z nejpoužívanějších koření současnosti je kurkuma. Lidé ho pro jeho jedinečnou chuť využívají zejména při vaření, ale už mnoho staletí se používá i jako lék v ajurvédě. Kurkuma s medem odstraňuje problémy se žaludkem a trávením, urychluje hojení ran, drobných poranění a vykloubení šlach a svalů. Zatím se stále ještě neví, jak vysvětlit zdroj léčivé síly kurkumy s medem. Přesto mnohé vědecké studie potvrdily léčivou sílu kurkumy. Toto koření obsahuje účinnou látku zvanou kurkumín, která dokáže nejenom zmírnit záněty v těle, ale i léčit mnohé nemoci.
- kurkuma s medem vnitřně napomáhá růstu prospěšné mikroflóry ve střevech (mikrobiom, mikrobiota), což zabezpečuje její plnohodnotnou práci
- protiplísňový účinek
- antibakteriální (antibiotický účinek)
- těžké záněty - velmi silný protizánětlivý účinek
- chrání DNA - prevene rakoviny
- játra - podpora činnosti a léčba nemocí
- dýchací cesty - podpora činnosti a léčba nemocí
- tlumí autoimunitní onemocnění, choroby
- zmírňuje příznaky neurologických poruch a nemocí
- zlepšuje funkci mozku, obnovuje jeho buňky a brání hromadění beta-amyloidních plaků, které způsobují Alzheimerovu chorobu
- antioxidant - zpomaluje stárnutí organismu
- zpomaluje růst nádorů, rakoviny: žaludek, prsa, plíce, játra, tlusté střevo
- rakovina - kurkuma zdravé buňky zanechává nedotknuté a likviduje zhoubné
- zevně zpomaluje stárnutí kůže a pokožky, chrání před rakovinou (maligní melanom)
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Receptury
- Zobrazení: 6807
Agar je přírodní polysacharid s vysokou gelující schopností, který se vyrábí z červených mořských řas rodů Gracilaria a Gelidium. Používá se jako živné médium pro kultivaci mikroorganismů a rostlin. Taje při 96 °C a tuhne při teplotě pod 40 °C. Agar se používá také jako léčivý obvaz u domorodných kmenů. Vy ho můžte použít na zahuštění potravin a nebo na výrobu bylinného gelu
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Receptury
- Zobrazení: 1984
Při domácí výrobě balzámu na rty budete potřebovat dvě nádoby na vodní lázeň, například hrnec a do něj padnoucí nerezovou mísu či menší hrnec, míchátko a krabičky či nádobky na skladování hotového balzámu. Co budete potřebovat?
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Receptury
- Zobrazení: 11995
Na mírném plameni rozehřejeme v kastrůlku bambucké máslo (můžeme i sádlo) a lanolin. Směs mícháme, aby se nepřipalovala. Jakmile se tuky rozpustí, přidáme tinkturu z byliny nebo bylinek. Směs odstavte z plamene a míchejte až do zchladnutí. Poté přidejte esenciální olej nebo oleje a vše důkladně promíchejte. Naplňte do čistých uzavíratelných nádobek. V lednici taková mast vydrží až půl roku. Mast použijte pro ten účel, pro který byla vyrobená (záleží jakou bylinnou tinkturu jste zvolili).
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Receptury
- Zobrazení: 7673
Mast na atopický ekzém - postup výroby: předsušené nebo suché bylinky nakrájíme keramickým nožem, přilijeme oleje. Macerujeme pět dnů, kdy každý den ohřejeme olej s bylinnými drogami asi na 1 hodinu na co možná nejslabější plamen (nemělo by bublat). Přecedíme, pečlivě vymačkáme byliny. Hotový olejový macerát zahřejeme, přidáme vosk. Mícháme do rozpuštění a naléváme do nádobek.
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Receptury
- Zobrazení: 5562
Vyrobit sirup z tinktury není těžké. A prakticky z jakékoliv tinktury lze připravit sirup. Postup, který se mi nejlépe osvědčil, je tento: půl litru libovolné tinktury naliji do hrnce a přivedu k mírnému varu. Lihová tinktura začne vřít zhruba při 80°C (záleží na kncentraci lihu). V tom okamžiku odstavím hrnec z vařiče a páru nad hrncem zapálím (pokud je koncentrace lihu malá, nejde to). Odpařující se líh hoří mírným plamenem do té doby, než se všechen odstraní. Pak vrátím hrnec zpět na vařič, přidám 600 gramů cukru a za stálé míchání nechám cukr dokonale rozpustit.
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Receptury
- Zobrazení: 8916
Hložinkové víno - recept a dávkování: 50-75 gramů hložinek s natí rozmarýny (jen trošku!, je silně aromatická a mohla by narušit vůni a chuť finálního vína), přidat můžete i nať yzopu. Přidejte rozinky (nebo lžíci medu), celé hřebíčky a skořici. Zalijte litrem červeného vína a nechejte 2 týdny macerovat. Nakonec přeceďte.
Dávkování: Užívejte jako preventivní prostředek 50 ml denně. Pokud vám to připadá málo, dolijte běžným červeným vínem, nezvyšujte dávkování hložinkového vína.
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Receptury
- Zobrazení: 16437
Likér z červené řepy - recept: 1/2 kg řepy (ideálně v bio kvalitě) oloupeme, nakrájíme na kousky a krátce uvaříme v 1 litru vody až je řepa měkká. Necháme stát v lednici 24 hodin. Přecedíme. Místo odvaru můžete použít i čerstvou šťávu z řepy z odšťavňovače. Do vychladlé tekutiny přidáme šťávu z 1 citronu (nebo 1 lžičku kyseliny citronové). Dáme do kastrolu 500 ml alkoholu (ideálně vodka) a přidáme 200 gramů cukru, ohřejeme do úplného rozpuštění cukru. Necháme schládnout. Vodku s rozpuštěným cukrem vlijeme do maceerátu z řepy. Můžeme přidat 10 kapek potravinářské příchuti (malina nebo jahoda, višeň) - tím se zcela ztratí zemitá chuť řepy, takže likér bude opravdu lahodný. Slijme do uzavíratelných nádob. Nemusí být v lednici. Servírovat můžete s lístkem máty a ledem.
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Receptury
- Zobrazení: 21778
Triphala je ajurvédská směs ze tří léčivých rostlin - emblika lékařská amalaki (indický angrešt) 33,3%, vrcholák tříslovinný (haritaki) 33,3% a vrcholák myrobalánový (bibhitaki) 33,3%. Nejčastěji je k dispozici ve formě prášku (pije se večer před spaním. Dávkování je 1-1,5 lžičky do teplé vody nebo mléka) nebo ve formě kapslí. To nejdůležitější ale je, jak na lidské zdraví triphala působí, tedy jaké má účinky:
- detoxikace organismu
- detoxikace střeva, očista střeva
- vylučuje z organismu některé těžké kovy
- posiluje imunitu
- pomáhá v boji s infekciemi v organismu
- zlepšuje trávení
- zlepšuje vstřebávání živin
- léčí nadýmání
- léčí chronickou zácpu, léčí nepravidelné vyulčování stolice z těla (mění tonus tlustého střeva a tím dělá pravidelnost vyprazdňování stolice),
- podporuje zdravý mikrobiom,
- čistí a regeneruje žaludek a tlusté střevo (vhodné skombinovat s dlouhým pepřem)
- obezita, nadváha, regulace hmotnosti - reguluje absorbci tuků ze stravy; odbourává zásobní tuky v organismu
- podpora výživy mozku
- podpora výživy svalů
- "plní krev" - léčí chudokrevnost, anémii
- slabé menstruační krvácení
- nepravidelná menstruace
- vaginální suchost
- pomáhá vyrovnávat se nepravidelnosti v životosprávě - cestování, různé změny
- zvýšený stres
- zlepšuje zrak ( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3117320/?fbclid=IwAR1D_4w7rnUkot7lvje3EqpWhtOwJKTp_h70o1jtrvK4KtgauCQBTdWvhEs )
- vysoký krevní tlak - při dlouhodobém užívání pomáhá snižovat
- detoxikace u kožních nemocí
- udržuje zdravou pokožku a léčí různá kožní onemocnění,
- snižuje svědění kůže a pokožky
- kůže - zabraňuje stárnutí, tvorbě vrásek a tmavým kruhům pod očima
- detoxikace dýchacího systému
- nechutenství
- bolesti břicha
- syndrom dráždivého tračníku IBS
- vysoký cholesterol, hypercholesterolémie, zvýšená hladina cholesterolu v krvním séru
- bolesti hlavy
- únava, vyčerpanost
- chronické záněty močových cest (pomáhá léčit společně s jinými rostlinami)
- rakovina - podpora léčby
- využití v zubním lékařství (ústní voda, antibakteriální účinky, angína) - detaily zde a tady
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Receptury
- Zobrazení: 25227
Domácí dezinfekce proti koronaviru. To je v posledních dnech častý dotaz, který mi zasíláte přes messenger. Jak si doma a s pomocí bylin vyrobit "domácí dezinfekci"? Jablečný ocet, používaný od pradávna, má silné dezinfekční, antibakteriální a fungicidni účinky. Spolu s alkoholem, což je rozpouštědlo, ale současně také dezinfikuje - zabíjí viry, bakterie, plísně. Aby dezinfekce lépe voněla, ale také fungovala, přidáme dubovou kůru, šalvěj a hřebíček. Dezinfekci můžete mít v rozprašovaci neustále v kabelce nebo kapse a např. po použití metra, tramvaje, vlaku či veřejného WC si můžete ruce očistit.
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Receptury
- Zobrazení: 2440
Užíváme koupele z výhonků českých jehličnanů, z kůry vrby a dubu, z listů ořešáku. Účinné jsou i octové výluhy z levandule, přesličky, šalvěje nebo yzopu, které přidáme do koupele. Vnitřně pomůže studený šalvějový nebo yzopový čaj užívaný před spaním.
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Receptury
- Zobrazení: 5601
Modřínová mast, mast z modřínové pryskyřice - recept: Hrudku pryskyřice o velikosti lískového oříšku rozpustíme na mírném ohni a za stálého míchání přidáváme 10 polévkových lžic oleje a 8 g včelího vosku. Mast plníme do uzavíratelných nádobek.
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Receptury
- Zobrazení: 6282
Speciální bylinnou směs na snižování soudržnosti močových kaménků podáváme obvykle jako odvar. Připravíme ho tak, že 5 minut vaříme na velmi slabém plameni 1 lžíci směsi v 1 0,25-0,3 litru vody. Necháme 10 minut vyluhovat a rychle před jídlem vypijeme. Užíváme neslazený. Pijeme v této dávce 4x denně.