Tinktury, bylinná vína
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Tinktury, bylinná vína
- Zobrazení: 258002
Tinktura je vlastně "bylinka vyluhovaná v alkoholu" (nejčastěji vodce). V mé přednášce týkající se výroby tinktur (KE STAŽENÍ ZDE) se dozvíte následující informace: kolik gramů (čerstvé nebo sušené) bylinny je potřeba na výrobu tinktury na určitý objem alkoholu, jak dlouho nechat tinkturu zrát a při jaké teplotě, zda je vhodná spíše čerstvá nebo sušená bylina, jaká je vhodná koncentrace lihu, jaké je dávkování tinktur, co bychom měli dělat, aby byla tinktura silná a účinná, zda je vhodné tinkturu macerovat na slunci nebo spíše ve stínu, jak tinkturu uchovávat, aby vydržela co nejdéle, jaká je maximální trvanlivost tinktury, jaké jsou výhody a nevýhody tinktur, od jakého věku je možné dávat dětem tinktury, zda při policejní kontrole "nadýcháte", zda je možné při užívání tinktury pít alkoholické nápoje, zda zvýšením dávkování tinktury urychlíme uzdravení.
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Tinktury, bylinná vína
- Zobrazení: 8019
Z bylin lze připravovat i homeopatické přípravky. Mezi ty doma připravené patří bezesporu tinktura. Postup je jednoduchý. Napřed vyrobíme obvyklou tinkturu (v homeopatii se označuje jako tinktura o potenci DO). Vezmeme jedno deci (100 ml) této tinktury, nalijeme ji do lahve o objemu 1,5 litru a zalijeme 9 decilitry minimálně 40% lihu. Láhev 21 krát protřepeme a tím získáme homeopatickou tinkturu s potencí D1. Chceme-li tinkturu o potenci D2, vezmeme jedno deci tinktury D1 a přidáme 9 decilitrů lihu. Vše opět 21 krát protřepeme. Tímto způsobem lze postupovat stále dál.
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Tinktury, bylinná vína
- Zobrazení: 4500
V bylinářství se užívá tzv. lihovadný roztok, což je vlastně tinktura nalitá do bylinného čaje (obvykle 1 kávová lžička na šálek čaje). Tím se účinek bylinek umocňuje. Dobrým příkladem je tinktura lichořeřišnice, která se přidává do urologických či gynekologických čajů, nebo šalvěj, která se dává do čaj ů proti nachlazení a bolení v krku. Lihovadný
roztok se obecně používá proti zánětům.
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Tinktury, bylinná vína
- Zobrazení: 7766
Bylinná mazání se vyrábí vyluhováním byliny v lihu (případně Alpě) a slouží obvykle k mazání kloubů, svalů, křečových žil atd. Postup je jednoduchý. Bylinu rozemeleme nebo nastrouháme (kostival, kaštan), vložíme do zábrusky nebo zavařovačkya zalijeme alkoholem. Byliny by mělo být asi do půl až tří čtvrtin láhve. Zbytek se dolije alkoholem. Láhev se uzavře, dobře protřepe a nechá se v tmě a chladu. Bylina se za občasného protřepávání luhuje alespoň 14 dní (kostival nechávám vyluhovat i celý rok). Pak se přefiltruje přes plátno (kostival pouze přes froté prostěradlo) a nalije do lahví. Takto připravené mazání vydrží celé roky. Lze jej posílit přidáním éterického oleje. Mazání lze vzájemně kombinovat. Slouží výhradně k vnější aplikaci.
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Tinktury, bylinná vína
- Zobrazení: 11078
Bylinná vína - někdy se léčivé rostliny nechávají vyluhovat - macerovat za studena - ve vínu. Do litru kvalitního suchého či polosuchého (většinou bílého) vína se nasype asi 70-100 gramů sušené byliny. Láhev se uzavře, nechá stát v temnu a občas se protřepe. Po 14 dnech (ev. i déle) se scedí a slije. Víno se uchovává v chladu a temnu. Dobře známý je i tzv. svařák, tedy víno, ve kterém se povaří určité koření nebo bylinky. Toto víno je určeno k okamžité spotřebě. Na skleničku vína sedává tolik sušených bylin, kolik uchopíme mezi tři prsty. Dávkování u léčivých bylinných vín (ne svařáku) je střídmé - 3x denně cca. 0,5 dl. tj. 50 ml.
- Podrobnosti
- Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch
- Kategorie: Tinktury, bylinná vína
- Zobrazení: 17358
Domácí tinktury mohou být nenahraditelnou pomocí v situacích, kdy je nám zle. Jejich předností je velká stálost a koncentrace aktivních léčivých látek a rovněž pohodlné užívání. tinktury se dají uchovávat podomácku, ale je nutno s nimi zacházet opatrně, protože mají silnější účinky než nálevy nebo odvary. Pomáhají odstranit obtíže nebo slouží jako doplněk léčebné kúry. Vždy je užíváme v malých dávkách a dávkování přísně dodržujeme.
TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Na výrobu tinktury využijte vodku. Líh z lékárny je extrémně drahý (až 200 Kč/100 ml), vodka je pro tento účel dostačující.
Tinktura
je vlastně bylinka vyluhovaná v čistém lihu. Nejlepší je tinkturu připravovat z čerstvých bylin. Byliny musejí být čisté. Doporučuji bylinky na drobno nastříhat nebo pomlet. Pak se vloží do sklenice (nejlépe zábruska z tmavého skla) a přelijí se lihem o koncentraci nejméně 40% alkoholu. Na litr lihu se doporučuje asi 120-150 gramů čerstvých bylin. Sušených bylin se dává asi 2/3 množství. Bylinky se nechají macerovat 21 dnů (vůbec nevadí ani mnohem delší doba). Občas sklenici pořádně protřepeme. Po celou dobu chráníme obsah před světlem. Není na škodu dát sklenici k radiátoru. Teplota u radiátoru by neměla překračovat 40°C. Jde o tzv. rychlenou tinkturu a tímto postupem může být hotoví tinktura již za 2 týdny.
Po uplynutí doby přefiltrujeme (ale není to podmínkou a bylinnou drogu můžeme nechat ve sklenici, nevadí ani když z části droga "čouhá" z lihu, k plísni díky koncentraci alkoholu nedojde). Takto získanou tinkturu přelijeme do tmavé láhve, hermeticky uzavřeme a skladujeme ve tmě a chladu.
Dávkování, užívání: Obvyklé dávkování udává 3x denně 25-30 kapek, případně 3x denně 1/2 kávové lžičky.
Účinnost: Obecně vzato jsou tinktury účinnější než čaje, neboť některé obsahové látky léčivek se nevyloučí do vody, jiné se zničí varem. Tinktura je tedy ideální pro intenzivní bylinnou léčbu. I zde platí, že mnoho výrobků na trhu jsou šmejdy. Nekupovat žádnou tinkturu s obsahem alkoholu menším než 40 %! I ty tinktury, které mají doporučené dávkování po pár kapkách, jsou podezřelé.
Tinktura nemá nic společného s éterickým olejem: Zde je třeba dodat, že existují např. tzv. éterické oleje, které jsou skutečně účinné již ve velmi malém množství. Pokud se používají vnitřně, tak se vždy ředí v jiném oleji většinou 1 kapka.
Vhodná koncetnrace alkoholu: K výrobě tinktur je ideální líh o koncentraci 40 až cca. 90 %. Příliš vysoká koncentrace je též na škodu, protože bylinku "spálí". Hodně záleží na tvrdosti bylinné drogy. Zatímco na okvětní lístky rostlin můžeme použít koncentraci kolem 40%, tak na tvrdé kořeny léčivých rostlin (např. křídlatka japonská) používáme koncentraci 80% a více
Lihovodný roztok
V bylinářství se též užívá tzv. lihovodný roztok,v což je vlastně tinktura nalitá do čaje (obvykle 1 kávová lžička na šálek čaje) nebo většího množství vody. Kombinací čaje a tinktury se účinek léčicých rostlin umocňuje. Dobrým příkladem je tinktura lichořeřišnice, která se přidává do urologických či gynekologických čajů, nebo šalvěj, která se dává do čajů proti nachlazení a bolení v krku. Lihovodný roztok se obecně používá proti zánětům.
Odstranění lihu z tinktur je velice snadná záležitost. Někteří lidé nechtějí tinktury užívat, neboť jim z nějakého důvodu vadí líh. Líh se odpařuje již při teplotě zhruba 78 °CC. Jinými slovy, když nalijeme lžičku tinktury do vody nebo čaje, který má kolem 90 °C, prakticky všechen líh se odpaří a všechny účinné látky z tinktury přejdou do vody. Tímto způsobem je možné tinkturami léčit i malé děti od jednoho roku výše.
Tinktury nikdy neužíváme přímo do úst, vždy je ředíme s vodou, aby se tinktura dostala do žaludku a neuchytila se na stěně dutiny ústní (jiná situace je, pokud chceme léčit dutinu ústní, v takovém případě kloktáme opět ředěnou tinkturu, ale nepolykáme).