Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Akné, menstruační špinění - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 697x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Chtela bych Vas poprosit o radu. Zacalo to cystou, kterou mi nasli pred rokem, ted se objevi sem tam male cysty, ktere odejdou s menstruačním cyklem. Cyklus mam 25 dni, krvaceni mam tak stredni a vetsinou bolestive. Pred menstruaci mam bolesti prsou, nekdy i treba 2 dny pred spineni. Zkousela jsem pit kontryhel, ale po kazde jsem zacala spinit, podbrisek bolel a nakonec menstruace prisla driv. Trapi me i akne, ktere s tim nejspis souvisi. Uz si tak nejak nevim rady, co vyzkouset a mohlo by mi pomoci. Predem moc dekuji za odpoved.

Hezky den
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

NEPRAVIDELNÁ MENSTRUACE:

Na nepravidelnou menstruaci a špinění mezi menstruacemi doporučuji následující léčivé rostliny a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) - vnitřní aplikace:
JMELÍ BÍLÉ list, KMÍN semeno, PUPALKA květ, LIBEČEK kořen, PUPEČNÍK list.

Všechny účinky výše uvedených léčivých rostlin, univerzální postup výroby tinktur, dávkování tinktur a výhody tinktur jsou na stránce http://www.UcinkyTinktur.cz

Pokud byste měla zájem o bylinnou tinkturu na Vámi uvedené potíže, je možné se mi ozvat na messenger http://www.zmfb.cz (nejrychlejší způsob jak se se mnou zkontaktovat) nebo na email info@bylinkyprovsechny.cz

Velmi Vám doporučuji stáhnout si cca. tříhodinový webinář (video) o ženském zdraví a nemocích, které je na http://www.WebinarZenskeZdravi.cz
Webinář jsem natočil já (byliny, medicinální houby, TČM) a má kolegyně nutriční terapeutka Mgr. Zuzana Švédová, Dis. (http://www.ZuzanaSvedova.cz). Ve videu jsou informace o problémech s menstruací (silná, slabá, nepravidelná ad.) a také o různých nemocích (cysty, myomy, endometrióza). Ve videu zmiňuji z pohledu tradiční čínské medicíny proč vůbec potíže žen vznikají a které orgány dle TČM "v tom mají prsty".

Špinění mimo menstruaci mají také ženy, které mají dle TČM oslabenou slezinu (příznaky oslabené sleziny - velmi silná chuť na sladké - hlavně po jídle /neodolatelná chuť na "sladkou tečku"/, otoky, bledá nebo nažloutlá kůže, celulitida, chudokrevnost, tendence ke vzniku modřin, nadýmání, škroukání v břiše, řidší stolice, povlak na jazyku, otlaky zubů na boku jazyka, opary rtů NEBO popraskané rty, křečové žíly, hemoroidy, tendence k výhřezům dělohy, tendence ke kožním převisům břicha nebo povislá kůže na horních končetinách, "povadlost", velká únava po jídle, tendence k potratům, inkontinence po porodu, výtoky, kvasinkové infekce, špinění před menstruací, došpiňování po menstruaci, zahlenění, problémy s paranazálnímí /nosními/ dutinami, tukové bulky pod kůží, PSYCHIKA - velmi silná chuť na sladké - hlavně po jídle ad.).

O slezině v zátěži si můžete stáhnout přednášku na stránce http://www.WebinarSlezina.cz
Ve videu budu mluvíme já a má kolegyně Mgr. Švédová (nutriční terapeut) právě o tom, jak slezinu posílit dle TČM a stravy.

___

AKNÉ:

Na chronické akné v oblasti obličeje a/nebo zad a/nebo ve vlasech u/nejen u pubescenta doporučuji následující léčivé rostliny a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) :
DVOJZUBEC TROJDÍLNÝ kvetoucí nať, LOPUCH kořen, PAMPELIŠKA kořen, NÁDUŤ MADAGASKARSKÁ lis, SEDMIKÁRKA CHUDOBKA květ, TOTEN KRVAVEC kořen, ŘEBŘÍČEK kvetoucí nať.

Komplexní pohled: dle TČM oslabení ledvin a jater, silný yang Hybatele Oheň.

NÁLEVY-ČAJE:
- vhodný Jančův ledvinový čaj.
- Rakousko-česká bylinářka Maria Treben ve svých knihách doporučuje 1 litr kopřivového čaje (z kopřiv rostoucích v čisté přírodě).

DIETETIKA:
vhodné potraviny (ev. suplementy) obsahující
- vitamín A a
- zinek.
Doporučení nutriční terapeutky Mgr. Zuzany Švédové, DiS. :
"Akné všeobecne vyžaduje jemnou stravu, žádný přepálený tuk. Takže kvalitní celozrnné pečivo, domácí pomazánky, dostatek ovoce, zeleniny, pitný režim na vodě, zařadila bych omega 3 z kvalitních ryb, maso jen kvalitní, hlavně ne nic smaženého, z příloh pak čistící potraviny, slzovka, ječné kroupy, luštěniny, kvalitní celozrnná rýže, jáhly, pohanka, z ovoce jablka, je tam pektin, čistí.
Dále pak zakysané mléčné výrobky, co nejvíc stáhnout cukr, pozor i na kakao a čokoládu, podporuje vznik akné, má-li člověk náběh.
Co nejméně průmyslově zpracovaných potravin, aby se tělu ulevilo celkově a též pohyb k podpoře peristaltiky střeva a pohybu lymfy."

ZEVNĚ:
- propolisová tinktura,
- esenciální olej z kajeputu střídavolistého (tea tree oil) ev. propolisová tinktura kombinovaná s medem.
V rekonvalescenci tenká vrstva
- měsíčkové masti nebo potírat/čistit měsíčkový nálevem (čajem).

Doporučení dr. Michaely Šimkové (specialistky na využití léčivých rostlin a směsí tradiční čínské medicíny) :
Doporučuji směs TČM
č. 011 Patero uhašení sopky
a 012 Stín brokátového závoje.
Pokud jde o velké zanícené furunkly, karbunkly, potom je vhodná směs č. 013 Vystydnutí horké plotny
Protizánětlivé bylinky, dále využívám často u těchto pacientů řebříček
nebo dávám směsi hořčin a jaterní čaje k tomu.
Určitě dostatek zinku a vitaminů řady B.

Všechny účinky výše uvedených léčivých rostlin, univerzální postup výroby tinktur, dávkování tinktur a výhody tinktur jsou na stránce http://www.UcinkyTinktur.cz

Pokud byste měla zájem o měsíčkovou mast, propolisovou tinkturu, med, vylepšený Jančův ledvinový čaj, jaterní čaj a/nebo esenciální olej z kajeputu střídavolistého (z Austrálie), je možné se mi ozvat na messenger http://www.zmfb.cz (nejrychlejší způsob jak se se mnou zkontaktovat) nebo na email info@bylinkyprovsechny.cz
Směsi TČM bohužel nemám k dispozici. Je nutné si je objednat na internetu nebo u praktiků/lékařů TČM.

Všechna výše uvedená doporučení by měla mít příznivý vliv také na vývoj cyst, které by se měly postupně elilminovat (mj. posílením vylučovacích orgánů a rozhýbáním energie sleziny).

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.