Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Z důvodu pracovního vytížení budou dotazy v poradně zpracovány na začátku dubna 2024.

 

Angina pectoris, zelený zákal, křeče, pocení, uzly štítné žlázy, šumění v uších - byliny, bylinky, babské rady

1 odpověď
(stránka otevřena 3031x)

Dotaz:

Zdravím pane Mlčoch, mám na Vás prosbu ohledně bylinek, které by měla moje maminka brát aby se dostala z těchto problémů:
1.) náběh na angínu pectoris
2.) degeneráční změny aortární chlopně (je špatně vyšetřitelná)
3.) náběh na zelený zákal
4.) křeče v celém těle
5.) pocení
6.) uzliny na štítné žláze
7.) hemeroidy
8.) šumění v uších.
Vím je toho hodně, ale věřím bylinkám a proto Vás prosím o radu jaké bylinky jsou na tyto problémy vhodné. Předem Vám děkuji za pomoc a Váš čas který tomu budete věnovat.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Začnu od konce. Šumění v uších neboli tinitus je bohužel bylinkami neřešitelný. Na tinnitus se ptá hodně lidí, ale neumějí jim pomoci jak bylinky, tak defacto i běžná medicína, která tinnitus neumí tlumit. Zkouší se různé léky, ale jejich efekt je bohužel mizivý.

Na hemoroidy pomáhají sedací koupele, masti a čaje, které zpevňují cévní stěnu. Zásadní jsou avšak režimová opatření. O hemoroidech pojednávám zde:
http://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/801-hemeroidy-hemoroidy-byliny-bylinky-babske-rady-masti-koupele-caje-tinktura
dále zde:
http://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/627-hemeroidy-hemoroidy-byliny-bylinky-babske-rady-bylinna-smes
Vhodné jsou také k lokálnímu ošetření měsíčková mast
http://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/receptury/582-mesickova-mast
a mast z orseje jarního:
http://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/1036-mast-z-orseje-jarniho-proti-hemoroidum-hemeroidum-recept-postup-navod-vyroba-priprava-suroviny

Co se týče uzlů štítné žlázy (štítnice), po 50. roce věku se vyskytují nejméně u jedné třetiny žen. S vysokou pravděpodobností okolo 95 % se jedná o biologicky bezvýznamnou strukturální odchylku, příčina jejich vzniku je opět neznámá. V případě záchytu uzlové přestavby štítnice je nutné vyšetření hormonů štítné žlázy a v případě zvýšeného TSH nasadit substituční léčbu (s přihlédnutím k dalším okolnostem jako je věk, přidružené choroby apod.). Cílová hladina TSH by se v ideálním případě měla pohybovat okolo 1 – maximálně 2 mIU/l, nadměrný stimulační vliv TSH je nežádoucí.

Jen vzácně se vyskytuje tzv. toxický uzel štítné žlázy, který se vymyká regulaci a který sám produkuje nadměrné množství hormonů (na tuto možnost je třeba pomýšlet v případě hypertyreózy).

Definitivní odhalení biologické povahy uzlu přináší až histologické vyšetření po chirurgickém odstranění štítné žlázy nebo její postižené části. Při obrovské frekvenci výskytu uzlů v populaci a při celkem nízké pravděpodobnosti záchytu zhoubného nádoru není možné ihned odesílat všechny pacienty na operaci, jen někdy je k tomu vážný důvod. Odhadnout dopředu, zda je ten který uzel ve štítné žláze zhoubný nádor, je velmi složité. Vyloučit to dopředu na sto procent v podstatě nikdy nelze. V případě dostatečně velkého uzlu (okolo 1 cm), zejména pokud jeví podezřelé sonografické známky (které jsou jen orientační), je možné provést punkční biopsii tenkou jehlou (stejnou jehlou, která se používá při odběru krve). Tak je možné odebrat malý vzoreček buněk z uzlu k mikroskopickému vyšetření. Toto tzv. cytologické vyšetření pak pomůže určit, zda se jedná o uzel maligní, částečně podezřelý či nepodezřelý. Ani toto vyšetření však nemusí přinést jednoznačný výsledek, velmi záleží na místě odběru vzorku a na zkušenostech hodnotícího cytologa. Doporučení, kdy je vhodná punkce uzlu a případně operace štítné žlázy, je ryze individuální a je pouze v kompetenci vyšetřujícího endokrinologa. V posledních letech se rozvíjí nová metoda ultrazvuku – elastografie, která měří tuhost uzlu a může tak pomoci při rozhodování o následné punkci (pořízení speciálního programu do sonografického přístroje je však velmi nákladné, v České republice je jen málo pracovišť, která mohou elastografii použít). Téma optimálního vyšetřování uzlů a nejvhodnějších postupů je na mezinárodní úrovni široce diskutováno a jednoznačná, doslovně aplikovatelná doporučení v současnosti neexistují. Uzel samotný se neléčí, ale byliny vhodné na štítnou žlázu jsou např. len (lněné semeno), komonice, rozrazil, dubová kůra, šťovík ad. Při dysfunkci štítnice (netvoří hormony T3 a T4) se využívá řasa bublinatka.
Jak možná poučil endokrinolog Vaši maminku nebo Vás, některých případech je vhodná tzv. supresní léčba hormonem štítné žlázy, jejímž cílem je zpomalit eventuální růst uzlu. Pokud je výsledek punkce tenkou jehlou nepříznivý, nebo uzel nadále roste, přikračujeme k operativnímu řešení. Chirurg odstraní buď celou štítnou žlázu- tzv. totální tyreoidektomie (v případě mnohočetných uzlů), nebo pouze jeden lalok – lobektomie (v takových případech, kdy je nález FNAB příznivý a druhý lalok je zcela zdravý).
Co se týče ještě té léčby, tak za situace kdy jde o nekomplikovaný uzel tvořící hormony štítné žlázy v nadbytku (tzv. autonomní adenom) a výsledek FNAB je příznivý, je možné místo operace přistoupit k lokálnímu ozáření radioaktivním jódem, tedy tzv. aplikaci terapeutické dávky radiojódu.

Křeče celého těla jsou většinou spjaté s tetanickým syndromem, což je porucha rovnováhy iontů hořčíku a vápníku v organismu. Věc by se měla řešit s ambulantním neurologem, který může vzít Mg z erytrocytů (z krve) a následně se substituuje Mg a Ca a to vždy izolovaně (při příjmu Mg a Ca najednou se vzájemně navážou a odejdou stolicí). Co se týče Vaší maminky, ke zvážení je proto zvýšení podílu Ca a Mg ve stravě. Ca je v mléčných výrobcích a Mg je v těchto potravinách:
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/jidlo-strava/potraviny-bohate-na-horcik-priznaky-nedostatku-horciku
K problematice více vizte také:
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/poradna/medicina-pravo/lecba-kreci-svalu-lytek-horcikem-a-vapnikem
a
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/poradna/medicina-pravo/proc-by-se-nemel-brat-horcik-s-vapnikem-dohromady
Pokud by výše uvedené nepomohlo, mohlo by jít o nějaké méně běžné onemocnění, kdy je určitě vhodné došetření ambulantním neurologem.
O křečích je tato stránka, ale u alternativní léčby platí prakticky vždy, že by nemoc měla být diagnostikována, aby se něco "nepřehlédlo":
http://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/836-krece-svalu-a-krece-svalu-traviciho-traktu-zaludku-a-strev-byliny-bylinky-babske-rady-caje-koupele

Byliny vhodné na zelený zákal jsou sporýš, kozlík, konopí, přeslička a hořčice (hořčičná mouka) - většinou ve formě obkladů.
Doporučuji ale příliš neexperimentovat a bylinnou léčbu brát jako doplňující (tzn. např. nevysazovat kapky od oftalmologa), protože na rozdíl od šedého zákalu zelený ohražuje pacienta ztrátou zraku (oslepnutím).
K alternativním doporučením více vizte také zde:
http://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/184-sedy-zakal-zeleny-zakal-nitroocni-tlak-byliny-bylinky-babske-rady

Nevím co přesně znamená "degenerativní změny", ale vzhledem k tomu, že má Vaše maminka počínající anginu pectoris, její organismus je zřejmě postižen aterosklerózou, což je do značné míry "přirozená" civilizační nemoc, ale velmi pacienta ohrožuje. I proto je žádoucí užívat předepsané léky (většinou něco jako Anopyrin, Aspirin, Trombex apod.) a co se týče bylin, těch je opravdu hodně. Musí se brát ale dlouhodobě. Fungují jako prevenece nezvětšování aterosklerotických plátů a u některých bylin se říká, že údajně mohou i pláty redukovat. Vhodné je i víno v malém množství - asi 0,2 l/den, protože snižuje hladinu sérového LDL cholesterolu, který je zásadním faktorem pro vznik této nemoci (spolu s dalšími faktory, samozřejmě) :
jmelí, klanopraška, přeslička, jmelí, česnek medvědí, zlatobýl, rozrazil, hloh, klanopraška, estragon (pelyněk k.), routa, gingo biloba (jinak dvoulaločný), pohanka (je vhodná i na ty hemoroidy!!! ), hlíva ú. , schizandra, třezalka, borůvkový list, jahodníkový list a světlík.
Z ovoce a zeleniny doporučuji zvýšit příjem plodů těchto rostlin: borůvka, jahoda, mangold, růžičková kapusta, kapusta, červená řepa, česnek, paprika, rajčata, rybíz.

Velký článek o ateroskleróze je na tomto webu zde:
http://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/839-ateroskleroza-arterioskleroza-kornateni-tepen-ucpane-tepny-byliny-bylinky-babske-rady-caje-na-procisteni-cev