bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Angínovník - dá se z něj dělat nálev nebo odvar?

1 odpověď
(stránka otevřena 626x)

Dotaz:

Dobrý den, chci se zeptat, zda odvar z angínovníku se dělá z čerstvých listů? Zkoušela jsem je i sušit, ale celé ošklivě zhnědnou.
Děkuji Jana

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
S angínovníkem mám zatím malé zkušenosti. Pěstuji ho a dokonce mi vykvetl a mám z něj semínka, nicméně v praxi ho využívám zatím minimálně. Vím o něm to, že se používá čerstvý list, který se rozkouše, požvýká a ta "sušina" se vyplivne. Šťáva je hojivá na krk a mandle.
Na nachlazení ale v praxi používám jiné léčivé rostliny a také propolis, takže o angínovníku až tolik informací nastudovaných nemám. S časem to jistě bude lepší : )
Pokud angínovník černá, zřejmě to není vhodná léčivka na sušení. Spíše než sušení bych u takové rostliny upřednostnil maceraci v alkoholu, tj. výrobu tinktury. Zvažte. Tinkturu si pak můžete dát do sprayové lahvičky a když Vás bude škrábat v krku, stříkente se hluboko do krku. Já pro tyto účely používám propolis a protože s ní mám vynikající zkušenosti, do ničeho jiného bych v tuto chvíli již nešel. Zabírá totiž mně osobně vždy. Tzn. netrpím na infekty horních cest dýchacích, protože jakmile mě i maličko škrábe v krku, vždy se mi po něm uleví a už není co léčit : )
Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.