Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

SSRI antidepresiva (Trazodon, Trittico) a třezalka tečkovaná - je možné používat současně?

1 odpověď
(stránka otevřena 4788x)

Dotaz:

Dobrý den pane doktore,


je možná kombinace tlumícího antidepresiva trazodonu (trittico) se trezalkou? Pro podporedni lepsiho spanku, z toho duvodu bylo trittico predepsano. Pry se nesmi trezalka moc kombinovat, ale ma podobne pusobeni jako ssri, ktere se take dava do kombinace s trazodonem.


Dekuji Lukas

Odpověď na dotaz:

Při léčbě extraktem z třezalky je třeba mít na paměti, že je silným induktorem cytochromu P-450 3A4 a P-glykoproteinu. Dusledkem je rychlejší metabolismus substrátu tohoto izoenzymu a snížení jejich plazmatické koncentrace na terapeuticky neúčinné hladiny. Tak např. snížení hladiny ciclosporinu by mohlo vyvolat rejekci transplantovaného orgánu, snížení hladiny indinaviru pak neúspěch léčby HIV. Tímto mechanismem se muže snížit i účinek antikoagulancií, carbamazepinu, phenobarbitalu, digoxinu, tamoxifenu,
b-blokátoru aj. Náhlé vysazení třezalky muže naopak hladiny těchto léčiv v krvi prudce zvýšit.
Serotonergní pusobení třezalky by se mohlo umocňovat kombinací s jinými serotonergními léčivy (SSRI, trazodon, triptany), což by mohlo vést k rozvoji serotoninového syndromu. Z toho duvodu se nedoporučuje používat třezalku ani v kombinaci s inhibitory monoaminoxidázy.

Nelze doporučit kombinaci antidepresiva Trazodonu (Trittico) a třezalky tečkované.