Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Atopický ekzém - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 621x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující:
prosím o radu, jak mohu ulevit dceři od svědění u ekzému. Byly jí čerstvě dva roky. Narodila se císařským řezem, ihned po narození se u ní projevilo novorozenecké akné, které přešlo kontinuálně v seborrheu na hlavičce. Poté se u ní rozvinul kvasinkový ekzém na obličeji a hrudníku. Byla kojena do 19 měsíců. Dodržovaly jsme protikvasinkovou dietu, na nějakou dobu se vše výrazně zlepšilo, ekzém skoro vymizel, ale jen dočasně. Zhoršil se vždy po určitých potravinách, nakonec má vysazeno mléko, vejce, cukr, mouku toleruje jedině špaldovou a rýžovou, vysazena kukuřice, kokos, jablka, jahody, citrusy, sóju. Domácnost máme non toxic už od mého těhotenství. Snažili jsme se jít spíše přírodní cestou, ale zkoušeli jsme i přípravky z lékárny. Na alergologii se zatím nepodařily vzít krevní odběry. Utratili jsme spoustu peněz za bambucké máslo, různé oleje, krémy, aromaterapii, hydroláty, apod. ; bicom. Nejvíc se nám osvědčil krém se zlatobýlem a ovesná koupel. Moc nám pomohla homeopatie, opět ale dočasně. Ze strany psychosomatiky si nejsem vědoma žádného problému, mám ráda komplexní a funkční medicínu. Po fázi klidu vždy následuje zhoršení, bez nám známého vyvolávajícího faktoru. Kůži si rozškrábe do krve, hlavně v noci, rok a půl jsme se pořádně nevyspaly, byla vzhůru a plakala a škrábala se. Kůže je spíše suchá, promazáváme, potom co si ji rozškrábe do krve "zasušíme" zinkovou mastí. A takto pořád dokola. Jakmile je kůže zhojená a čistá, rozškrábe si ji, i přes to, že ji promazáváme. Už si nevíme rady, čím jí ulevit. Za každou radu budu moc vděčná.

Děkuji a zdravím. Erika
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Atopický ekzém u malých dětí se léčí kromě léčivých rostlin čerstvou šťávou z nastrouhané brambory (množství s ohledem na stáří a hmotnost dítěte, u dítěte 4 roky bych dal tak 50 ml každé ráno). Tato šťáva se pije nalačno.

Z léčivých rostin na atopický ekzém dále doporučuji:
JEŘÁB květ, ŽINDAVA nať, DVOUZUBEC nať a hlavně PAMPELIŠKA kořen.

Zevně - SLÉZ MAURSKÝ, MĚSÍČEK olej nebo mast, KOSTIVAL mast, VILÍN olej nebo mast, RAKYTNÍKOVÝ OLEJ, BAMBUSOVÁ TRÁVA obklady, apod.

V praxi se také velmi osvědčila kombinace
Kopřiva, přeslička, popenec, violka, canabiod olej z konopí, mandlový a olivový olej, na zahuštění včelí vosk.

Ze všech výše uvedených rostlin vyrábím bylinné tinktury.
Univerzální dávkování tinktur je uvedeno na http://www.UcinkyTinktur.cz />
Dále sděluji, že u většiny neduhů, ať už se jedná o ekzém, akné či další kožní problémy, hledejme příčinu ve vnitřním prostředí, ponejvíce střevu, játrech, ale i ledvinách.
Všímejme si signálů, které naše tělo vysílá.
1. Jak trávíme, vstřebáváme živiny?
2. Netrápí nás trávicí diskomfort, jakožto nadýmání, pocit plnosti, průjem či naopak zácpa?
3. Tolerujeme z potravin vše?
4. Jak funguje náš imunitní systém? Četnost viróz atd.
5. Naše nálada
6. Životní energie

To vše je velmi důležité. Naše kůže, jakožto i ledviny, plíce atd. , slouží jako významný vylučovací orgán. Tělo jí filtruje vše, co mu škodí, nepotřebuje, co je nadbytečné. Osobně, pomineme-li přílišný stres, nedostatečný spánkový režim, vnímám problém ve stravě. Zamyslete se, zda je Váš jídelníček v souladu s trávením.
Všímejte si imunitních neduhů ve Vaší rodině, např. potravinových alergií, ale i astmatu, autoimunitní problematiky.
Krémy a masti mohou pomoci, vše je však hlubšího rázu, pokud ekzematickou kůži pouze potíráme, nenahlížíme do svého zaníceného nitra, jako bychom uschlé listy rostliny zpět barvili na zeleno. Je třeba ke kořenům, najít příčinu.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.