bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Bez černý květ a těhotenství - je vhodný pro těhotné ženy nebo ne?

1 odpověď
(stránka otevřena 325x)

Dotaz:

Ahoj Zbyňo.


Celej rok se hrozně těším na čaj z černého bezu a když konečně začal kvést, tak jsem vyčetla, že není vhodný pro těhotné a já jsem právě v šestém týdnu...

Nebo květy se ještě můžou a až plody škodí?? To mě teď úplně dostalo.


Maruška.

Odpověď na dotaz:

Ahoj Maruško.

Byliny vhodné a nevhodné v těhotenství a dále léčivé rostliny, které jsou prevencí potratu jsou uvedené zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/tehotenstvi

Bez černý je léčivá rostlina, která není pro těhotné ženy v přiměřeném množství škodlivá. Naopak může být prevenci cévních potíží (hemoroidy), nachlazení, poruchy nálad apod.

Bez černý kuličky (bezinky) také nejsou škodlivé, ale je nutné je vždy tepelně upravit. Bezinky jsou spíše využívány jako relativně silný lék (např. na neuralgické nemoci apod.) a v době těhotenství bych je spíše nahradil jinou léčivou rostlinou.

K těhotenství je nutné přistupovat jako k fyziologickému jevu a ne jako k nemoci, která člověka omezuje. Bez černý je tedy v pohodě.

Pokud by jsi v době těhu měla nachlazení nebo angínu, jako bylinný lék můžeš využít např. rostlinu TUŽEBNÍK JILMOVÝ, který v těhotenství neškodí plodu. Je vhodný na bolest, snížení teploty a na podporu imunity a uzdravení. Zevně je možné pyl z tužebníku používat např. na bakteirální záněty kůže.

Ze zákona musí být na každé krabičce se sušenou bylinnou drogou nebo na každé skleničce bylinné tinktury napsáno, že ji nesmí užívat děti, těhotné ženy. Tato tvrzení jsou někdy oprávněná (např. alkohol by skutečně do těla matky neměl přijít po celou dobu těhotenství a to ani v minimálním množství), ale velmi často jsou nesmyslná (není důvod, aby maminky neužívaly byliny v těhu).
Ten kdo o tom od stolu rozhodl byliny evidentně nezná a nerespektuje přirozenost přírody, která je evolučně zakotvena v každém z nás.
Samozřejmě platí, že některé léčivé rostilny jsou nevhodné v těhotenství. Např. byiliny obsahující tujon (pelyněk), dále třeba prha, angínovník, ad..

Děkuji za Tvůj dotaz a důvěru v léčivé rostliny.