Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Bolesti břicha a zvracení u dítěte - byliny, bylinky, léčba bez léků, babské rady, lidové léčitelství

1 odpověď
(stránka otevřena 1845x)

Dotaz:

Dobrý den, Zbyňku,
velice se omlouvám, že otravuju, ale jsem teď v roli "babičky-lvice"? Můj pětiletý vnuk má teplotu a stěžuje si na bolest bříška pod žebry. Včera při jízdě v autě i zvracel.
Mohla bych vás poprosit, kdybyste měl chvilku, jestli byste mi poradil, jaké bylinky by mu mohly pomoct? Asi nějaké, které poléčí sliznice žaludku. Mám jitrocelový sirup, napadl mě ten, na teplotu třeba čaj z lípy. Ale kdybyste mě ještě nějak "nakopl", byla bych vám vděčná… Ale pokud nemáte čas, tak se tím samozřejmě nezatěžujte. Projedu ještě bratra gůgla? Mějte se krásně? Děkuji.

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Pokud dítě zvrací, čaje se podávají v malých množstvích resp. se aplikují po lžičkách. Nedáváme vekou porci čaje, protože by podrážděný žaludek mohla vyprovokovat ke zvracení. U větších dětí (což 5leté dítě je) dobře na zvracení zabírá slabý mátový čaj (zklidňuje žaludek).
Na okraj připomínám důležitou věc a to že pokud dítě hodně zvrací nebo průjmuje, hrozí dehydratace a mělo by to být řešeno u pediatra nebo ještě lépe v nemocnici na dětském oddělení. Předpokládám, že ale masivní zvracení není případ Vašeho vnuka.
Na bolesti břicha u malých dětí jsou vhodné klasické "protiprdíkové" bylinky - např. kmín, fenykl, anýz a dále dobromysl, heřmánek, řebříček, levandule (ne silný čaj), petržel, koriandr. Já osobně mám rád, když se u dětí používá MATEŘÍDOUŠKA, protože je to taková skoro univerzální bylina pro maminky, které trápí zdravotní potíže jejich dětí. Mateřídouška je vynikající na rekonvalescenci po nemocích, mj. dodává dítěti železo a je možné ji užívat i dlouhodoběji.
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.