bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Bolesti celého těla, kloubů, svalů, zad, potíže s očima - byliny, bylinky

1 odpověď
(stránka otevřena 499x)

Dotaz:

Ahoj Zbyňku,


prosím pozdravení ze srdce.
Mám problém s otcem: přetrvávající bolesti celého těla. Klouby, záda, svaly. Přetrvává lehce zvýšení CRP, cukr v normě, léčí se s vysokým krevním tlakem. V rámci věku nic závažného.
Ty oči byly od mládí ne v ideál. kondici. Jednu tupozraké a druhé s dioptriemi. Před 4 roky lehké urolog.problémy. Vše v rámci normy, lehce zvěř. prostá. Po nasazení mediace za 2 dny rozostřené vidění, hospitalizace. Neurotoxický vliv léků a další zhoršení vidění u toho zdravějšího oka.


Děkuji, I.

Odpověď na dotaz:

Ahoj Ivi.
Začnu od konce. Co se týče očí, dnes jsem odpovídal na dotaz jedné paní týkající se nemocných očí a všechny vhodné léčivky na oči jsem uvedl zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/poradna/jitrocel-pouziva-se-jen-kopinaty-nebo-i-vetsi-ci-prostredni-byliny-na-podporu-oci-a-bronchitidy

Není asi běžné, aby měl někdo dlohodobě bolesti celého těla, tzn. svalů a kloubů. Většinou takový stav svědčí na nějaký stav po prodělené bakteriální infekci (např. postboreliový syndrom) nebo může jít o autoimunitní onemocnění.
Ve fytoterapii nicméně platí, že by měl přijít člověk již s diagnózou, aby bylinkář věděl co léčí a mohl tu léčbu co nejvíce udělat "na míru."

Z léčivých rostlin, které mají dobrý efekt na bolesti svalů a kloubů a současně potlačují zánět v těle patří tužebník jilmový, který obsahuje derivát kyseliny salicylové (podobně jako kůry některých dřevnatějících rostlin). V současné chvíli právě tužebník jilmový kvete. Vyskytuje se na vlhkých místech - mokřady, na okrajích rybníků a řek apod.
Používá se květ nebo kvetoucí nať. Já osobně sbírám jen květ, má mírně silnější účinky než nať. Doporučil bych tužebník vyzkoušet a sledovat jeho efekt. Pokud nebude efektivní po 3 týdnech denního užívání, je to důvod pro výměnu za jinou léčivou rostlinu (je možné opět se mnou zkonzultovat).
Ke zvážení nechávám došetření - tzn. vyšetření sérologické (imunolog, internista, revmatolog, infekcionista … ).
Děkuji Ti za dotaz a důvěru.