bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Bolesti celého těla, kloubů, svalů, zad, potíže s očima - byliny, bylinky

1 odpověď
(stránka otevřena 657x)

Dotaz:

Ahoj Zbyňku,


prosím pozdravení ze srdce.
Mám problém s otcem: přetrvávající bolesti celého těla. Klouby, záda, svaly. Přetrvává lehce zvýšení CRP, cukr v normě, léčí se s vysokým krevním tlakem. V rámci věku nic závažného.
Ty oči byly od mládí ne v ideál. kondici. Jednu tupozraké a druhé s dioptriemi. Před 4 roky lehké urolog.problémy. Vše v rámci normy, lehce zvěř. prostá. Po nasazení mediace za 2 dny rozostřené vidění, hospitalizace. Neurotoxický vliv léků a další zhoršení vidění u toho zdravějšího oka.


Děkuji, I.

Odpověď na dotaz:

Ahoj Ivi.
Začnu od konce. Co se týče očí, dnes jsem odpovídal na dotaz jedné paní týkající se nemocných očí a všechny vhodné léčivky na oči jsem uvedl zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/poradna/jitrocel-pouziva-se-jen-kopinaty-nebo-i-vetsi-ci-prostredni-byliny-na-podporu-oci-a-bronchitidy

Není asi běžné, aby měl někdo dlohodobě bolesti celého těla, tzn. svalů a kloubů. Většinou takový stav svědčí na nějaký stav po prodělené bakteriální infekci (např. postboreliový syndrom) nebo může jít o autoimunitní onemocnění.
Ve fytoterapii nicméně platí, že by měl přijít člověk již s diagnózou, aby bylinkář věděl co léčí a mohl tu léčbu co nejvíce udělat "na míru."

Z léčivých rostlin, které mají dobrý efekt na bolesti svalů a kloubů a současně potlačují zánět v těle patří tužebník jilmový, který obsahuje derivát kyseliny salicylové (podobně jako kůry některých dřevnatějících rostlin). V současné chvíli právě tužebník jilmový kvete. Vyskytuje se na vlhkých místech - mokřady, na okrajích rybníků a řek apod.
Používá se květ nebo kvetoucí nať. Já osobně sbírám jen květ, má mírně silnější účinky než nať. Doporučil bych tužebník vyzkoušet a sledovat jeho efekt. Pokud nebude efektivní po 3 týdnech denního užívání, je to důvod pro výměnu za jinou léčivou rostlinu (je možné opět se mnou zkonzultovat).
Ke zvážení nechávám došetření - tzn. vyšetření sérologické (imunolog, internista, revmatolog, infekcionista … ).
Děkuji Ti za dotaz a důvěru.