bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Bolestivá ovulace, menstruační otoky a opakující se nachlazení - byliny, bylinky, léčivé rostliny

1 odpověď
(stránka otevřena 601x)

Dotaz:

Dobrý den,
od dětství trpím na nachlazení, s věkem se situace zhoršuje. V současnosti je mi přes 40 a nemůžu v zimě moc ven, musím chodit velmi nabalená, jinak to končí nachlazením, které je dlouhé několik týdnů a končívá ATB téměř vždy (záněty dutin nebo dlouhé kašle). Poslední rok mívám velmi často zimnice i když je teplo, stačí lehký průvan. Pokusy o otužování nikam nevedou. V zimě nemůžu s dětmi moc ven a to mi pak už také nedělá dobře, ale ty nemoci jsou dlouhé, snažím se tedy zbytečně neoslabovat.
Užívám dlouhodobě čínské byliny, díky nim jsem schopná na půl pracovat (jsou i únavy, slabší trávení). Jím hodně vařené věci, vývary, teplou zeleninu, mám ráda ryby atd. Jinak beru probiotika, rybí olej nebo pupalkový, echinaceu, vit. D, zinek, selen, brala jsem i pravý ženšen, L karnitin, rakytník atd. Mám toho už vyzkoušeného hodně…
Posledních pár let velký uzel na štítné žláze, funkce asi díky těm bylinám ale dobrá. Poslední asi rok dva začaly navíc zlobit hormony - ovulace je několik dní velmi bolestivá, křeče, trávicí potíže. Nahřívám, cvičím, beru byliny (kontryhel, máta, dobromysl, hluchavka, vřes, heřmánek ale musím pít tak 3x denně aby byla úleva), ale každý měsíc se to vrací a poslední 2 měsíce jsou bolesti už koncem menstruace - nejdřív mírné, pak 2 týdny před menses pořád. Tedy buď menstruuji nebo mě bolí podbřišek a vystřeluje to do zad.
K tomu otoky a neustále pocit, že začne zánět měchýře (obecně celý život běhám hodně často na wc), měla jsem i zánět prsu nedávno. U lékaře byl výsledek, že ultrazvuk je v pořádku, což se mi ulevilo. Zaujala mě drmková tinktura, byla by vhodná? Budu moc ráda za každou radu, se zdravím se potýkám od 20 let kdy jsem během jednoho roku měla autonehodu, mononukleozu, silný zánět průdušek a následně jsem pak byla rok na PN kvůli únavovému syndromu…

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Co se týče posílení imunity, dobré zkušenosti mám s echinaceou, hlívou a hálkami v kombinaci. Dělám z nich tinkturu, protože imunitně aktivní látky nemají rády vařící vodu (hlavně glukany z hlívy ústřičné).
Jako prevenci nachlazení také doporučuji užívání medu denně (1 lžička) a rakytníku sušených kuliček (podrtit v hmoždíři nebo nasekat elektrickým sekáčkem) - dávejte např. do jídla nebo jogurtu apod.
A třetí rada: pokud cítíte, že se Vám rozvíjí bolest v krku (i maličkaté škrábání v krku), okamžitě aplikujte propolisovou tinkturu do krku sprayem.
Osobně s tím mám mimořádné zkušenosti a infekce se mi po aplikaci včelího propolisu nikdy nerozvine.

Na ovulační bolesti dobře účinkuje pupalkový olej, který zmiňujete. Z textu není jasné, zda používáte pupalkový olej přímo (ze skleničky) nebo ve formě různých kapslí apod. Kapsle mohou být šiděné a může být v nich oleje málo. Proto doporučuji koupit přímo olej ve skleničce.
Na Vaše potíže s menstruací by byla velmi vhodná drmková tinktura o které jsem psal nedávno na Facebooku a kterou i Vy zmiňujete. Drmková tinktura má vliv mj. i na Vámi zmíněné otoky.
Na bolestivou menstruaci jsou i další léčivé rostliny - např. majoránka, kontryhel, měsíček, šalvěj ad.

Směsnou tinkturu Vám mohu poskytnout. (ideální je ozvat se mi na messenger Facebooku, kde jsem prakticky neustále)
Doporučoval bych Vám osobně jednu směsnou na imunitu (hlíva, echinacea, hálky) a druhou směsnou na menstruační, otokové a ovulační potíže (drmek a např. majoránka /uvolňuje křeče hladkých svalů/, měsíček, kontryhel, v menším podílu pak šalvěj). Mohu dodat i propolisovou tinkturu, vyrábím ji ve správné koncentraci (nešizenou).

Děkuji za Váš dotaz a důvěru.