Borelióza a postboreliový syndrom (únava, bolesti kloubů ad.) - křídlatka japonská
Dotaz:
Dobrý den,pane doktore.
nedávno jsem tu četla Vaše informace o křídlatce japonské a jejích účincích na postboreliový syndrom.
Píšete o ní na stránce:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/2154-kridlatka-japonska-ucinky-na-zdravi-pouziti-vyuziti-uzivani-pestovani
Chtěla bych Vás poprosit o radu, více informací.
Moje kolegyně z práce (45let) 2017-2020 trpí bolestmi kloubů, únavou, náhlými bolestmi hlavy, při kterých i zvrací (zejména poránu.) Během té doby absolvovala různá vyšetření, podle kterých je zdravá jak rybička.
Na podzim si zažádala o krevní test (sérologie protilátek). Byl pozitivní na boreliozu. Nasadili jí ATB, která brala od listopadu 2019 do ledna 2020. Nyní je konec dubna, úleva od bolesti kloubů žádná, navíc rodina i my kolegyně pozorujeme, že je flegmatická, ztratila úplně chuť a elán do života.
Myslíte, že by jí pomohla tinktura z křídlatky japonské?
Ona jen tak nějaké léky nesmí brát, protože bere Warfarin. Moc bychom jí s kolegyní chtěly pomoct, vždyt je to ještě mladá holka.
Poradíte mi prosím, Přeji pěkné sluníčkové pondělí a pohodový týden Jitka
Odpověď na dotaz:
K Vašemu dotazu:
"Myslíte, že by jí pomohla tinktura z křídlatky? "
Rozhodně ano. Tinktura z křídlatky japonské je určena přesně pro tyto stavy - tj. buď probíhající infekci nebo tzv. postboreliový syndrom.
Kromě křídlatky japonské bych si dovolil doporučit ještě některé stimulačně působící rostliny, které mají účinky proti tzv. ASTENII, tj. chronické únavě. Patří mezi ně např. KUSTOVNICE ČÍNSKÁ, ROZCHODNICE RŮŽOVÁ (RODIOLA), ŽENŠEN PRAVÝ.
Na rekonvalescenci po proběhlé borelióze se ještě používá tzv. MARALÍ KOŘEN neboli PARCHA (leuzea kartamoides). Je to vynikající léčivá rostlina, Vaší kamarádce ji doporučuji.
Ze všech uvedených léčivých rostlin vyrábím tinktury.
Vaše kamarádka užívá Warfarin. Dopručuji po prvních cca. 5 dnech řádného a pravidelného užívání tinktury z léčivých rostin udělat krevní test srážlivosti - INR, totože bych za dalších cca. 5 dnů zopakoval. Teoreticky je možné, že léčivé rostiny budou mít mírný vliv na srážlivost a po dobu léčebné kúry bude nutné Warfarin upravit nebo přechodně přejít na tzv. NOAC léčiva (více ať se k tomu vyjádří inernista nebo praktický lékař). Ať se ale kamarádka nenechá odradit od užívání tinktur. Ať pouze vznese požadavek kontroly INR z důvodu užívání bylinné tinkury. Změna INR není důvodem a kontraindikací k ne/užívání bylinných tinktur (byliny jsou tu tisíce let a jsou přirozené, chemické léky jen pár desítek let, byliny by měly mít přednost a lékaři by neměly kvůli výkyvu INR byliny automaticky zavrhovat).
Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.