Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

borelioza očí

0 odpovědí
(stránka otevřena 277x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.
ráda bych se na Vás obrátila o doporučení alternativní léčby bylinkami u zřejmě chronické boreliózy oka.

Mé problémy začali v létě 2020 - brnění prstů (trvající cca 2,5 měsíce) a okolo levého oka a tváře (cca 10 dní), extrémně časté říhání (několik měsíců), pálení žáhy, pocity vynechávání srdce, bolesti na hrudi vystřelující do zad, občasné závratě, panické ataky. Také extrémní spavost. Absolvovala jsem tehdy různá vyšetření (neurologie s vyšetřením karpálních tunelů, EEG, interna, gastro, rtg plic, sono břicha a srdce, EKG.
Jediné, na co se přišlo byl špatný krevní obraz, hemoglobin 80 a nedostatek železa a kyseliny listové. Potíže spontálně odezněly. Po cca 12 měsících se spustil tinnitus v levém uchu, který po cca 6 měsících významně zesílil. Vyskytlo se taky svědění kůže na zádech (cca 2 měsíce). Přidalo se opět brnění prstů na rukou (cca 2,5 měsíce). Napětí, stres, průjem (2 měsíce), bolest uprostřed hrudníku při spánku a probouzení. Tyto potíže nakonec odezněly, ale tinnitus v levém uchu přetrvává a nasedly k tomu oční potíže, které trvají nepřetržitě již 14 měsíců. Na jaře 22 byly zjištěny vysoké autoprotilátky proti štítné žláze. Od 07/22 jsem
absolvovala několik očních vyšetření včetně MRI mozku a orbity, vyšetření neurologické vč. evokovaných potenciálů a lumbální punkce, endokrinologické vč. sona očí, imunologické a revmatologické. Příčina očních potíží je zřejmě nervového původu.
Jedná se o pocit šíleného tlaku v oku či za okem, tahu oka do stran, brnění, horkosti či mrazení, vystřelování bolesti za okem, bolest přechází někdy do levé části nosu a tváře až horních zubů či čela. Někdy cukání oka či vedle oka. Někdy pocit pálení, řezání, suchosti oka, cizího tělíska uprostřed oka. Někdy pocit, jako bych dostala pěstí či narazila do tyče (táhne se od čela přes tvář) nebo bolest při pohybu oka. Tyto problémy spolu s tinnitem se vyskytují na levé straně obličeje. Změněný barvocit a rozmazané vidění. Později začalo v menší míře zlobit trochu i oko pravé. Problémy se vyskytují 98% času, jsou velmi intenzivní a nesnesitelné, jedinou úlevou je spánek. Léky na bolest nepomáhají.

Po cca 10 měsících se oční obtíže začaly lepšit (zlepšení trvalo cca 6 týdnů). V květnu 23 mi byly v krvy nalezeny protilátky proti borelioze. V likvoru bez nálezu. V červnu 23 jsem 20 dní užívala Doxybene 200 mg. , spolu s užíváním antibiotik se mi stav očních potíží opět zhoršil na původní úroveň.

Domnívám se, že mé potíže můžou být způsobeny boreliemi. Zkusila jsem nyní 3 týdny užívat tinktury z bylin (štětka, bělotrn, křídlatka, rhodiola, stephania a andrographis). Zpočátku mi hodně cukalo oko.

Jaké je vaše doporučení na druh bylin, délku léčby a jejich dávkování?

Děkuji za odpověď.