Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Bylina devaterník na devatero nemocí - jaký má oficiální název?

3 odpovědi
(stránka otevřena 1352x)

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, zda někdo nezná bylinku Devaterník, na internetu není možné dohledat. Já ji znám, i podle bylinkáře Váni je pojmenování správné, je to nízká bylinka, která kvete drobnými zvonečky, téměř po celé lodyze (5-8cm) výška. Znám ji od své babičky a ta říkala, že je na devatero nemocí. A já nevím na které.

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den. Bylinu devaterník znám. Je jich více druhů (zahradní, penízkový, velkokvětý, skalní, … ), ale žádný nemá drobné zvonečkovité květy. Fotografii jednoho z devaterníků zasílám v příloze.
Zkuste zjistit řípadně více informací.
Na okraj ještě podotýkám, že se ve fytoterapii devaterníky využívají spíše okrajově a nejsou až tak známé.
O devaterníku penízkovém píšu krátké pojednání zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/dalsi-zpusoby-zpracovani/1973-kvetove-esence-princip-ucinku-vyuziti-pro-ruzne-psychicke-stavy-seznam-esenci
Jako devaterník také nazýváme PODBĚL LÉKAŘSKÝ - ale ani ten nemá zvonečkové květy. Jak vypadá podběl a jaké má účinky na zdraví uvádím zde: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/152-podbel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.

1552889118_devaternik-obrazek-fotografie.jpg

Odpověď na dotaz:

Moc děkuji za odpověd a za odkaz. Devaterník, ten který mám na mysli kvete v červnu, pokud ho nepropásnu, pošlu fotografii.
Když jsem byla malá chodila jsem z babičkou na bylinky. Devaterník rostl daleko ve větší míře než ted. Hodně ho rostlo v okolí Turčanských Teplic na Slovensku.
Děkuji za Vaši práci.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Za fotografii budeme velice rádi. V redakci webu nás web zaujal a hlavně botanička se těší na fotografii od Vás.