bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Bylina devaterník na devatero nemocí - jaký má oficiální název?

3 odpovědi
(stránka otevřena 569x)

Dotaz:

Chtěla bych se zeptat, zda někdo nezná bylinku Devaterník, na internetu není možné dohledat. Já ji znám, i podle bylinkáře Váni je pojmenování správné, je to nízká bylinka, která kvete drobnými zvonečky, téměř po celé lodyze (5-8cm) výška. Znám ji od své babičky a ta říkala, že je na devatero nemocí. A já nevím na které.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den. Bylinu devaterník znám. Je jich více druhů (zahradní, penízkový, velkokvětý, skalní, … ), ale žádný nemá drobné zvonečkovité květy. Fotografii jednoho z devaterníků zasílám v příloze.
Zkuste zjistit řípadně více informací.
Na okraj ještě podotýkám, že se ve fytoterapii devaterníky využívají spíše okrajově a nejsou až tak známé.
O devaterníku penízkovém píšu krátké pojednání zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/dalsi-zpusoby-zpracovani/1973-kvetove-esence-princip-ucinku-vyuziti-pro-ruzne-psychicke-stavy-seznam-esenci
Jako devaterník také nazýváme PODBĚL LÉKAŘSKÝ - ale ani ten nemá zvonečkové květy. Jak vypadá podběl a jaké má účinky na zdraví uvádím zde: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/152-podbel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
Děkuji za Váš dotaz a důvěru.

1552889118_devaternik-obrazek-fotografie.jpg

Odpověď na dotaz:

Moc děkuji za odpověd a za odkaz. Devaterník, ten který mám na mysli kvete v červnu, pokud ho nepropásnu, pošlu fotografii.
Když jsem byla malá chodila jsem z babičkou na bylinky. Devaterník rostl daleko ve větší míře než ted. Hodně ho rostlo v okolí Turčanských Teplic na Slovensku.
Děkuji za Vaši práci.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Za fotografii budeme velice rádi. V redakci webu nás web zaujal a hlavně botanička se těší na fotografii od Vás.