Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Bylinková, bylinná směs na dlouhodobé užívání, pití - je vhodná nebo ne?

1 odpověď
(stránka otevřena 2906x)

Dotaz:

Dlouhodobé užití bilin – směs
V podstatě u mě vše začalo, když moje babička přestala vyrábět "babičkovský bilinkový čaj",
Protože tento druh čaje mi moc chutná, nepotřebuji k němu žádná sladidla a neokyseluje mě, piju tento čaj velmi často. V podstatě ho piju celou zimu a jaro v práci. No a protože jsem přečet i hodně informací o nadužívání bilin, vznikla přirozeně otázka, zda si do uhodobým užíváním tohoto čaje paradoxně neubližuji.
Můj čaj (sedmikráska, podběl, měsíček, pampeliška nať, bez, lípa, jahodiník, maliník, meduňka, kopřiva).
Tento čaj piji skoro každý den v práci. Střídám občas dle chuti se zeleným. Někdy vynechám. Takže se dá říct, že jej piji nepravidelně, ale velmi často – z čajů tak 85%).

Může mi takto užíván ublížit? A jak?
Zvykně si tělo na tyto jeho látky? = přestane tak blahodárně působit na organismus?

ps. Bilinkový čaj nepiju abych se léčil, jsem zdravý jedinec, ale pro jeho chuť a pro jeho všeobecně „blahodárné“ účinyk na tělo (čištění těla, odhlenění, a tak). Taky se jej snažím pít i v létě chlazený, místo Coly a Sprite.

Děkuji moc za vaše odpovědi, případné rady.
S pozdravem,

Odpověď na dotaz:

Ahoj, me ta smes zni celkem neskodne. Vetsina jsou jemne slozky bez pozorovanych vedlejsich ucinku. Krome podbelu, ten I kdyz v malem mnozstvi obsahuje latku, ktera je spojovana s moznosti rakoviny jater. Samozrejme zalezi na mnozstvi ve smesi, ale bezne se nedoporucuje ho uzivat dele jak 6 tydnu v roce. Kdyz uz mas ve smesi sedmikrasku, tak tam podbel stejne neni nutny. Nekdo take diskutuje mesicek, jako bylinu, ktera by nemela byt uzivana vnitrne dlouhodobe-my ho v rodine uzivame dlouhodobe a nevidime zadne negativni ucinky ani u otce, ktery ma zdravi nejchabejsi, protoze se nasim cajum vetsinu zivota branil. Jeste je v te smesi kopriva a nekteri lide veri, ze zatezuje dlouhodobe ledviny, tak se doporucuje uzivat ji nekolik tydnu a pak zase nekolik tydnu vynechat. My ji pineme opravdu casto a negativni ucinek na ledviny jsme nikdy nepozorovali. Snad ti to trochu pomuze. Terka