bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Bylinková lékárna - každý ji má na své zahradě

1 odpověď
(stránka otevřena 641x)

Dotaz:

Dobré ráno milí bylinkáři.


Jen chci opravit moje šplechty o zavařování. Samozřejmě marmelády nezavařuji, to jsem dala špatný příklad. Ale chci říci něco jiného.


Pročítala jsem (no, letem světem) seznam bylinek, kdy se která sklíz - třeba teď květen, stránka https://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/sber-bylin-mesice-v-roce/35-bylinky-sbirane-v-kvetnu-a-jejich-ucinky-na-zdravi-cloveka 


A povím Vám teda, že každý kdo má kousek zahrádky má "lékárnu". Ráno po půl 5 mě už vzbudí kosáci svým "řevem". Tak za chvíli vstanu a věřte, není nic krásnějšího, než takto brzy po ránu seprojít po té zahradě. A to si člověk uvědomí, že ne plevele, ale byliny mu všude rostou. Samozřejmě, že nesbírám všechno, ale uštipnu si šalvěj, nebo libeček, nebo pampelišku, meduˇku. první z jara nestupuje bršlice, tu si dáváme na chleba. a já nevím co ještě. ujistila jsem se, že se neotrávím : -) ), a tak uštipuji. Abych Vás ujistila, nejsem žádný vegan, to fakt ne, jde jen o to, abychom si chránili to co máme kolem sebe. Samozřejmě, že mluvím z pozice zdravého člověka, je-i nemoc musí se k lékaři. Ale raní procházka po zahradě, už jen to Vás nabudí dobrou energií. Tak, to jsem se moc rozpovídala, tak sběru zdar a bylinám dvakrát.


Božena

Odpověď na dotaz:

Dobré ráno,
pane doktore jen bych chtěla ještě znát Váš názor na toto: Při jarním "čištěn" dělám to, že si utrhnu pár vrcholků kopřivy dám do mixéru zaliju asi 2dl vody rozmixuji a pak to vypiji. Tak 2x týdně. Chuť nic moc, je to tráva, ale to se dá přichutit. A pak ještě k tomu zavařování v mikrovlnce. Vždyˇse mi rozsvítilo v hlavě : -) ). S tím alkoholem. Mám do hrobu blíž než děti k maturitě (to je černý humor) a dělala jsem česnekové víno, šípkovvou tinkturu, tu jsem trochu přisladila a byl z toho likér (to byli loni)
Nějak jsem se zasekla s tím, jak čtu že maminky to dělají pro své děti.
Takže teď jen alkohol (konzervant) a pak užívat " za korunu z flašky" jak se říkalo. Samozřejmě, že jen když bude nutno. Z toho se alkoholik neudělá. No to je vše, a už nebudu prudit. Přeji všem jen to dobré.
Božena