bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Bylinková lékárna - každý ji má na své zahradě

1 odpověď
(stránka otevřena 754x)

Dotaz:

Dobré ráno milí bylinkáři.


Jen chci opravit moje šplechty o zavařování. Samozřejmě marmelády nezavařuji, to jsem dala špatný příklad. Ale chci říci něco jiného.


Pročítala jsem (no, letem světem) seznam bylinek, kdy se která sklíz - třeba teď květen, stránka https://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/sber-bylin-mesice-v-roce/35-bylinky-sbirane-v-kvetnu-a-jejich-ucinky-na-zdravi-cloveka 


A povím Vám teda, že každý kdo má kousek zahrádky má "lékárnu". Ráno po půl 5 mě už vzbudí kosáci svým "řevem". Tak za chvíli vstanu a věřte, není nic krásnějšího, než takto brzy po ránu seprojít po té zahradě. A to si člověk uvědomí, že ne plevele, ale byliny mu všude rostou. Samozřejmě, že nesbírám všechno, ale uštipnu si šalvěj, nebo libeček, nebo pampelišku, meduˇku. první z jara nestupuje bršlice, tu si dáváme na chleba. a já nevím co ještě. ujistila jsem se, že se neotrávím : -) ), a tak uštipuji. Abych Vás ujistila, nejsem žádný vegan, to fakt ne, jde jen o to, abychom si chránili to co máme kolem sebe. Samozřejmě, že mluvím z pozice zdravého člověka, je-i nemoc musí se k lékaři. Ale raní procházka po zahradě, už jen to Vás nabudí dobrou energií. Tak, to jsem se moc rozpovídala, tak sběru zdar a bylinám dvakrát.


Božena

Odpověď na dotaz:

Dobré ráno,
pane doktore jen bych chtěla ještě znát Váš názor na toto: Při jarním "čištěn" dělám to, že si utrhnu pár vrcholků kopřivy dám do mixéru zaliju asi 2dl vody rozmixuji a pak to vypiji. Tak 2x týdně. Chuť nic moc, je to tráva, ale to se dá přichutit. A pak ještě k tomu zavařování v mikrovlnce. Vždyˇse mi rozsvítilo v hlavě : -) ). S tím alkoholem. Mám do hrobu blíž než děti k maturitě (to je černý humor) a dělala jsem česnekové víno, šípkovvou tinkturu, tu jsem trochu přisladila a byl z toho likér (to byli loni)
Nějak jsem se zasekla s tím, jak čtu že maminky to dělají pro své děti.
Takže teď jen alkohol (konzervant) a pak užívat " za korunu z flašky" jak se říkalo. Samozřejmě, že jen když bude nutno. Z toho se alkoholik neudělá. No to je vše, a už nebudu prudit. Přeji všem jen to dobré.
Božena